 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-03-2012 20:15 | Rika (119 punktów) | Problem z etyką w Liceum
14 na 14 | Witam,
to mój pierwszy post, przyszłam tutaj z prośbą, lecz zanim do niej przejdę wytłumaczę najpierw sytuację od samego poczatku.
Jestem uczennicą szkoły średniej, zapisując się do niej podpisałam orzeczenie uczęszczające na zajecia etyki w szkole ( w papierach był wybór : religia albo etyka ). Szybko się jednak okazało że etyki wcale nie ma, męczyło mnie czekanie 2 godzin bezczynnie na holu, poszłam więc na pierwszą rozmowe z kadrą szkoły czy istałaby możliwość zorganizowania jakoś tych zajęć. Niestety w odpowiedzi dostałam że nie ma w szkole odpowiednio wykwalifikowanej osoby do nauczania etyki. Przyjęłam to do wiadomości, od tamtej pory minął ponad rok. Kilka tygodni temu okazało się jednak że aż 4 nauczycieli ma możliwość, znowu rozpętała się burza. W klasie do której uczęszczam jest ok. 9 osób które deklarują się na zajęcia etyki, lecz od początku nie ma odzewu na tak liczą grupę. Wydrukoaliśmy konkretne artykuły i prawa że mają obowiązek zapewnić nam te zajęcia, zostaliśmy odesłani z kwitkiem. Że nie ma możliwości ponieważ powinniśmy mieć je od 1 klasy.
Czy można jeszcze coś zrobić w tej sytuacji ? Bardzo mi zależy bo już sama nie wiem co zrobić. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Tak twoja szkoła, jak i szkoła założycielki wątku łamią prawo. Szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć z etyki, jeśli zainteresowanie nimi wyrazi min. 7 osób (analogicznie do lekcji religii). Podstawa prawna to Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach z późniejszymi zmianami. Tutaj masz przykład odpowiedniego oświadczenia dla dyrekcji, tutaj pismo kuratoryjne podsumowujące odpowiednie akty prawne. Tutaj notka prasowa a propos wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w tej kwestii. |
| Wielki Przedwieczny (19 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Dzięki wielkie. Może się przydać w gimnazjum. Pozdrawiam. |
#18 2 na 2 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > To naprawdę świetny pomysł, jednak fakt, iż jest to środowisko konserwatywne, z racji tego, że to mała miejscowość, może być problematyczny.e tam ksiądz z kropidłem polata postraszy piekłem i to wsio. |
#19 4 na 4 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > >W klasie do której uczęszczam jest ok. 9 osób >które deklarują się na zajęcia etyki, lecz od początku nie ma odzewu na tak liczą grupę. > >Czy można jeszcze coś zrobić w tej sytuacji ? >Bardzo mi zależy bo już sama nie wiem co zrobić.
Domyślam się, że to nie jest końcówka liceum i nie macie jeszcze 18 lat. W tej sytuacji tylko Wasi rodzice mogą zażądać od szkoły uruchomienia etyki. Na portalu etykawszkole.pl w dziale Projekty----Pytania i Odpowiedzi są wskazówki i rady, jak się za to zabrać. A tak w ogóle, to opisana sytuacja jest, niestety, typowa, a nie wyjątkowa. O etykę w szkole trzeba bardzo twardo zawalczyć.Pomogliśmy już wielu rodzicom w skutecznej walce o etykę w szkołach ich dzieci. |
#20 2 na 2 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Tak twoja szkoła, jak i szkoła założycielki wątku łamią prawo. Szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć z etyki, jeśli zainteresowanie nimi wyrazi min. 7 osób (analogicznie do lekcji religii).> Brawo! Wszystko się zgadza, co do jednej kropki  Zadziwiające, jak mała jest wiedza o przysługujących rodzicom/uczniom prawach. Wbrew pozorom, to Dyrekcje szkół i nakręcający je katecheci są w tej walce o etykę zamiast religii na straconej pozycji. |
| zielona herbatka (99 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Hm myślę , że petycja rodziców jest nie konieczna do rozwiązania tego problemu. Szkoła w tym momencie będzie miała obowiązek organizacji takich zajęć. A tak odrobinę z innej beczki oburzające jest to , że ten przedmiot liczy się do średniej ! Od kiedy wiara powinna podlegać ocenie i to w dodatku osób którzy sami nie do końca żyją zgodnie z doktrynami kościoła. Bawi mnie to ,że ksiądz który ma trzy kochanki prawi mi o moralności. Niestety ja nie mam wyboru nie chodzenia na religie moja szkoła jest malutka i do tego nie wolno nam rezygnować z przedmiotu a nasz dyrekcja jest wyjątkowo pobożna to też potrafimy zaczynać religią na 7.10 bo przecież najważniejsze jest robienie wody z mózgu  |
| Michał96 (412 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Jak jest teraz z wyborem religii/etyki w liceum? Czy sam decyduje o tym składając dokumenty do wybranego liceum, czy potrzebna jest zgoda rodzica?
|
#23 3 na 3 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Jak jest teraz z wyborem religii/etyki w liceum? Czy sam decyduje o tym składając dokumenty do wybranego liceum, czy potrzebna jest zgoda rodzica?> Jeśli masz 18 lat, to sam. Jeśli jeszcze nie, to rodzic pisze jednozdaniowe oświadczenie, że syn będzie uczęszczać na etykę. Dla porządku dodam, że można nie chodzić ani na religię, ani na etykę. Ale też można chodzić na oba te przedmioty; wtedy trzeba oświadczyć, z którego z nich chce się mieć ocenę na świadectwie. |
| Michał96 (412 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Jeśli masz 18 lat, to sam. Jeśli jeszcze nie, to rodzic pisze jednozdaniowe oświadczenie, że syn będzie uczęszczać na etykę.> Dla porządku dodam, że można nie chodzić ani na religię, ani na etykę. Ale też można chodzić na oba te przedmioty; wtedy trzeba oświadczyć, z którego z nich chce się mieć ocenę na świadectwie.> Ale religia jest "ustawieniem domyślnym"? To znaczy jeżeli rodzic nie napisze żadnego oświadczenia to mam chodzić na religię? |
#25 1 na 1 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum |
> Ale religia jest "ustawieniem domyślnym"? To znaczy jeżeli rodzic nie napisze żadnego oświadczenia to mam chodzić na religię?Nie jest domyślna. Życzenie musi być wyrażone.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#26 3 na 3 | TyDraniu (6569 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Ale religia jest "ustawieniem domyślnym"? To znaczy jeżeli rodzic nie napisze żadnego oświadczenia to mam chodzić na religię?Nie. W rozporządzeniu ministra Edukacji Narodowej jest napisane, że: Cytat:W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej «szkołami», organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki: 1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), 2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.", Oznacza to, że jeżeli rodzic nie napisze żadnego oświadczenia, to nie będziesz chodzić ani na religię ani na etykę. Nauka religii w szkole - podstawy prawne
 |
#27 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Niestety ja nie mam wyboru nie chodzenia na religie moja szkoła jest malutka i do tego nie wolno nam rezygnować z przedmiotuZa pozwoleniem, bzdura. Wielkość szkoły ani nawet pobożność dyrekcji nic tu nie mają do rzeczy. Z tego przedmiotu masz prawo zrezygnować w każdej chwili, jeśli jesteś pełnoletnia, a jeśli nie, to w porozumieniu z rodzicami, którzy po prostu wycofają swoje oświadczenie o wyborze religii. Jeżeli w szkole zbierze się przynajmniej 7 uczniów chcących etyki, dyrekcji psim obowiązkiem jest zapewnić Wam takie zajęcia, jeśli nie, powinna wskazać grupę międzyszkolną. Możesz też nie chodzić na nic. Nie wolno dawać przyzwolenia na bezprawie i wymuszanie uczestniczenia w lekcjach (?) religii. |
#28 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum |
> Zadziwiające, jak mała jest wiedza o przysługujących rodzicom/uczniom prawach.Nawet jeśli wiedza jest, to nie ma woli. Powszechny jest lęk przed "narażeniem" się dyrekcji i nauczycielom, którzy mogą "odgrywać się" na dziecku. Takie przypadki były. Warto jednak uświadomić rodzicom, że nie są bezsilni, czasem wystarczy przyjść do szkoły i ostro się postawić, a jak nie wystarczy, to chamstwo i prymitywizm pobożnych nauczycieli może zostać napiętnowane najpierw w kuratorium, a potem nawet w sądzie. |
| orchidea78 (385 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Wychodzi na to,że religia jest obowiązkowa-jeżeli nauczyciele nie potrafili zorganizować czasu osobom niewierzącym. Lekcja ta powinna być pierwsza lub ostatnia-odpada wówczas kłopot z"ateistyczną organizacją czasu". Jeżeli wolna godzin przypada pomiędzy innymi, obowiązkowymi zajęciami, to nie musi ten wolny czas być czasem straconym. Można spożytkować sensownie,z korzyścią dla siebie samego-korzystając z biblioteki,powtarzając materiał na inne zajęcia lub rozmyślając na inne tematy. |
#30 4 na 4 | liliac (147340 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > Wychodzi na to,że religia jest obowiązkowa-jeżeli nauczyciele nie potrafili zorganizować czasu osobom niewierzącym.Nie, nie jest. Uczestniczenie w lekcjach religii jest obowiązkowe tylko w przypadku uprzedniego wypełnienia deklaracji chęci uczestniczenia w takowych. Osoby, które uczestniczyć nie chcą, mają wtedy wolne. > Lekcja ta powinna być pierwsza lub ostatnia-odpada wówczas kłopot z"ateistyczną organizacją czasu".Niewątpliwie byłoba to dla niezainteresowanych uczniów lepsza sytuacja. > Jeżeli wolna godzin przypada pomiędzy innymi, obowiązkowymi zajęciami, to nie musi ten wolny czas być czasem straconym.> Można spożytkować sensownie,z korzyścią dla siebie samego-korzystając z biblioteki,powtarzając materiał na inne zajęcia lub rozmyślając na inne tematy.Też tak sądzę. Skąd zatem teza z pierwszego zdania? |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|