MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie # 100
Nakład: 12244 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2006-10-16 do 2006-11-02

Spis treści:


Cytat tygodnia

Brak postępu?

"Mimo że od czasów powstania pierwszej Poradni Świadomego Macierzyństwa upłynęło ponad 70 lat, jej twórca jest nadal na liście wrogów do zwalczania. Imieniem Boya nie można dziś nazwać szpitala w Łańcucie, bo jego światopogląd, stosunek do aborcji, postulaty oddzielenia Kościoła od państwa wywołują święte oburzenie. Wychowanie seksualne jest podejrzane, stosowanie środków antykoncepcyjnych niemoralne, a przerywanie ciąży to tabu, którego lepiej nie ruszać."

Joanna Tańska, "Zostać matką świadomie".


Aktualności i ogłoszenia

Serdecznie witamy w jubileuszowym wydaniu naszego serwisowego biuletynu. Już po raz setny prezentujemy najświeższą ofertę portalu Racjonalista.pl, mając nadzieję, że taka forma kontaktu z redakcją serwisu jest miłym akcentem w codzienności. Przy tej okazji informujemy, że już ponad 12.000 użytkowników zdecydowało się na prenumeratę.

W gronie współpracowników Racjonalisty witamy nowych publicystów. Są nimi: Dariusz Bruncz, Andrzej Heyduk, Małgorzata Gawlik, Anders Sandberg, Ras Fufu, Piotr Wdowiak, Janusz Sztumski.

Od momentu powstania Racjonalista dba o wysoką jakość publikowanych tekstów, pomagają nam w tym zaprzyjaźnieni z serwisem specjaliści z różnych dziedzin. Wszystkim bardzo dziękujemy. A teraz przede wszystkim chcielibyśmy podziękować za pomoc w zakresie konsultacji merytorycznej Markowi Nowocieniowi (specjalista od tematyki indiańskiej, redaktor "Tawacinu"), prof. Bohdanowi Chwedeńczukowi oraz prof. Jerzemu Drewnowskiemu.

Przypominamy, że w naszym sklepie-księgarni można już kupić pierwszą wydaną przez wydawnictwo Racjonalisty książkę Johna Diamonda, Cudowne mikstury i inne troski, z przedmową Richarda Dawkinsa. Do przeczytania książki zachęca na łamach portalu Andrzej Koraszewski: Książka "Racjonalisty". Natomiast Ośrodek trójmiejski PSR organizuje, 18.11.2006r., o godz. 17.00, w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Grunwaldzka 5 (dawny Pałac Ślubów), promocję tej książki, na którą serdecznie zaprasza. Wstęp wolny. Wesprzyj wydawnictwo racjonalista.pl!

Został usunięty tekst Wiktora Kołby: "Tolerancja religijna Rzeczypospolitej Szlacheckiej" (str. 2779) ze względu na to, iż naruszał on prawa autorskie (plagiat).

Nasi czytelnicy mają możliwość przeglądania gadżetów Google za pośrednictwem Racjonalisty: Gadżety Google.

Powstały nowe poddziały: Historia kultury oraz Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.

16 października nasz licznik wskazał 11.000.000 odwiedzin. 

Zachęcamy naszych nieobojętnych czytelników do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach: GŁOSUJ W WYBORACH! Pamiętajcie, na pewno ci, którzy zostaną w domu, nie mają racji.

Sondaże Racjonalisty  

Nasze sondaże także dzisiaj obchodzą swój mały okrągły jubileusz, zamieściliśmy już 100 sond, w których mogli wyrazić swoje zdanie nasi czytelnicy. Przy tej okazji przypominamy, że jesteśmy otwarci na propozycje sond pochodzące od zainteresowanych czytelników. Autor sondy może po jej zakończeniu pokusić się na komentarz. Zapraszamy do współpracy.

Największą korzyść przynoszą ludzkości badania naukowe z zakresu:
33.8% - fizyki
29.9% - chemii, nanotechnologii
50.8% - genetyki, biologii molekularnej
20.2% - informatyki
18.0% - neuronauk, psychologii
9.7% - geologii, paleontologii, archeologii
13.2% - astronomii, kosmologii
Oddano łącznie 1291 głosów.
Dzisiaj, specjalnie dla czytelników Biuletynu wyniki sondy naukowej skomentuje Grzegorz Kozłowski: "Cóż, trochę mnie rozczarowały wyniki, jednak nie zdziwiły. Największa liczba ludzi głosowała na genetykę, bo ciągle się o niej mówi w mediach. Ciekawe czy Marcin Klapczyński się ze mną zgodzi, ale ja stawiam na fizykę. Odkrycia w tej dziedzinie pomagają zarówno chemii jak i genetyce... Imponująca liczba głosujących. To wspaniale, że tylu ludzi wzięło udział w sondzie, pomimo, że trwała ona stosunkowo krótko. Dzięki".

Krytyka religii to przede wszystkim:
12.3% - warunek konieczny laicyzacji
33.5% - cecha pluralistycznego społeczeństwa
2.5% - forma literaturoznawstwa
19.1% - wynik humanizacji życia
9.7% - zamach na Boga
22.8% - żadne z powyższych
Oddano łącznie 3452 głosów.
Zakończona właśnie sonda ogólna pokazuje, że wśród czytelników Racjonalisty przeważają osoby, dla których krytyka religii stanowi konieczność, z tych czy innych względów. Czego jednak szukają na stronach serwisu ludzie, którzy uważają ją za "zamach na Boga"? Interesujące jest także zdanie osób, które nie znalazły odpowiedniego określenia zjawiska krytyki religii wśród zaproponowanych przez nas możliwości, może zechcą się z nami podzielić swoimi przemyśleniami na naszym forum?


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Wszystkich, którym miła jest perspektywa swobodnego używania własnego rozumu, zapraszamy do wzięcia udziału w pracach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Krótkie sprawozdania z ich dotychczasowego przebiegu można przeczytać w: PSR Blisko Ciebie, od czasu ukazania się poprzedniego wydania informatora dodano nowe opisy:
Wrocław: Spotkanie Raport
Poznań:
Trójmiasto: Sprawozdanie ze spotkania
Katowice: Udział w Zjeździe

Na Forum dyskusyjnym PSR można wziąć udział w dyskusjach już zainicjowanych, ale także zaproponować własne tematy. Forum jest także miejscem, gdzie informujemy o nadchodzących wydarzeniach w życiu PSR, przede wszystkim o spotkaniach w gronie racjonalistów. Dwa takie spotkania odbywają się w najbliższą niedzielę: Śląsk oraz Trójmiasto, wkrótce odbędzie się spotkanie ośrodka poznańskiego. Dalszych szczegółów prosimy szukać na forum:
PSR o/Trójmiasto-05.11.2006
Do wszystkich ośrodków
Sposób na pozyskiwanie środków w lokalnych okręgach
Najbliższe spotkanie we Wrocławiu
Rusza PSR Poznań
Spotkanie PSR - Śląsk
Przypomnienie - Spotkanie PSR we Wrocławiu
Spotkanie racjonalistów w Warszawie 26X
Pomnik Racjonalisty
Wideo ze zjazdu racjonalistów
Sprawozdanie z III Krajowego Zjazdu Członków PSR
PSR-Trójmiasto (spotkanie)
Akcja internetowa deklaracji ateistów i agnostykówNowości w serwisie PSR

Isolated in a Catholic Country - Kaz Dziamka (29-10-2006)

Radzików, a village just west of Warsaw, hosted recently (Oct. 6-8) the First Polish National Conference of Rationalists and Freethinkers organized by the Association of Polish Rationalists (PSR). As Mariusz Agnosiewicz, President of PSR says, it was the first conference of this type in many years, its goal being to integrate Poland's secular movements and to rebuild their organizational structure by attracting unaffiliated freethinkers. "Isolated in a Catholic Country": this is how, in its Oct. 7-8 edition, Trybuna, one of only a few leftist publications in Poland, titled its short article about the Rationalist conference
Czytaj...

 


Nowe teksty

Boski zawór bezpieczeństwa - Andrzej Heyduk (31-10-2006)

Mieszkałem przed laty w niewielkiej mieścinie Edwardsville na przedmieściach St. Louis. Był tam kościół metodystów, co samo w sobie nie jest wieścią szokującą, jako że zwykle jeden kościół przypada w USA na dwóch facetów. Jednak pewnego dnia przyszła burza, w czasie której uderzył tylko jeden piorun. I nagle traaach! - grom strzelił prosto w wieżę kościoła, a ponieważ w ojczyźnie Benjamina Franklina nie ma piorunochronów, świątynia się zapaliła i po kilkunastu minutach stała się stertą tlących się belek. Następnego dnia pastor kościoła zorganizował mszę w pobliskiej szkole, w czasie której wygłosił kazanie. "Możecie się zastanawiać, dlaczego Bóg postanowił zniszczyć nasz kościół" - powiedział. A zaraz potem dodał, że jest to "sygnał z niebios", że coś z parafianami jest nie tak
Czytaj...

 

Metafizyczne i kulturowe podstawy politologii - Ryszard Paradowski (31-10-2006)

Ideologiczne uwikłanie politologii jest rzeczą znaną i od dawna stanowi problem dla teorii polityki, a także dla metodologii, która, wraz z teorią, ale także filozofią polityki, ma za zadanie przezwyciężenie owego uwikłania. Wydaje się jednak, że nie wszystkie podejmowane w tym zakresie próby uznać można za skuteczne, zwłaszcza te, u których podstaw leży lęk przed metafizyką, którego najbardziej rozpowszechnioną formą jest lekceważenie metafizyki, i szerzej - rozłączne traktowanie teorii polityki i jej filozofii.
Czytaj...

 

Drużyna Środy - Artur Chludziński (31-10-2006)

W sierpniu 2006 roku miałem okazję odbyć praktyki studenckie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Trafiłem do Departamentu do Spraw Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu okazało się, że pracują tam praktycznie sami młodzi ludzie. Jak później wyjaśniła mi sekretarka pani minister Kluzik-Rostkowskiej, była to ekipa wcześniejszych współpracowników pani Magdaleny Środy - po likwidacji jej urzędu przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza, powołano w to miejsce wspomniany wyżej departament w MPiPs. Podsekretarz Stanu, która przejęła obowiązki oraz siedzibę po minister Środzie, przyjęła do pracy również jej zespół.
Czytaj...

 

Gdzie było Ur chaldejskie? - Zbigniew Chorąży (31-10-2006)

Apokryficzna Księga Jubileuszów podaje szereg informacji o Abrahamie. Abraham zerwał z religią swojej rodziny i zaczął wierzyć w Boga Najwyższego, Stwórcę nieba i ziemi. Jego ojciec Terach, trudniący się wyrobem bożków, jak też bracia Nachor i Haran nie dali się przekonać i pozostali przy starej wierze. Pewnej nocy Abraham podpalił rodzinny dom bożków. W pożarze tym zginął Haran. Rodzina i sąsiedzi wymusili ucieczkę Abrahama z Ur chaldejskiego. Abraham zabrał żonę Sarę oraz usynowionego Lota i wyniósł się do pobliskiej krainy. Brat Abrahama, Nachor pozostał w Ur. Terach wiedział, co grozi Abrahamowi ze strony Nachora. Podjął decyzję, że opuści Ur razem z Abrahamem. Uznał, że jego obecność przy pierworodnym synu zapewni mu bezpieczeństwo.
Czytaj...

 

Pompa funebris. Teatralność pogrzebu sarmackiego - Brigita Žuromskaitė (30-10-2006)

Ciekawym elementem pogrzebu magnackiego było pewnego rodzaju przedstawienie teatralne, które odbywało się przed oczami zgromadzonych żałobników. Zaproszeni goście mieli okazję oglądać jak do kościoła na koniu wjeżdża jeden ze służących w stroju zmarłego, który w pewnym momencie z niego spada. Miało to ukazywać zwycięstwo śmierci nad życiem ludzkim, nad godnymi synami swej Ojczyzny. Także spotykamy się ze zwyczajem "kruszenia kopii zmarłego, a jeśli był on ostatnim potomkiem rodu - łamano pieczęci i tarczę herbową".
Czytaj...

 

Krótkie dzieje praw człowieka - Małgorzata Gawlik (30-10-2006)

Państwo poprzez aparat wykonawczy uprawnione jest do stosowania przymusu w stosunku do jednostki. Jednostka jest zobowiązana do posłuszeństwa prawu stanowionemu przez państwo. Jednakże władza ta może być nadużywana kosztem jednostki. Jedną z form, jakie może przybierać ochrona jednostki przed niebezpieczeństwem nadużycia władzy, jest ograniczenie możliwości oddziaływania państwa na określone sfery życia ludzkiego. Służą temu: wolność sumienia, wyznania, wolność zgromadzeń, wolność głoszenia przekonań czy wolność gospodarowania. Inną formę stanowią tzw. prawa proceduralne. Prawa te zobowiązują państwo do utworzenia systemu instytucji i procedur realizacji praw człowieka i stanowią wraz z pozostałymi formami ochrony jednostki w swoistą "tarczę ochronną" przed państwem.
Czytaj...

 

Jak korzystać z biotechnologii? - Anders Sandberg (30-10-2006)

Czy dyskusja o biotechnologii i jej wpływie na społeczeństwo może być bardziej konstruktywna? Należałoby przenieść debatę na szerszą arenę, gdzie mogliby uczestniczyć ludzie z całego spektrum dyscyplin naukowych. Nawet jeśli dzisiaj nie widać wielkiego rynku na sklonowane dzieci ani wielu medycznych czy prawnych możliwości modyfikacji człowieka, to wydaje się, że w tym kierunku idziemy. Jeśli te opcje są wykonalne, istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci będą się rodzić jako klony lub ze zmodyfikowanymi genami. Stoimy zatem przed pytaniem - jaka jest rola bioetyki, po tym gdy modyfikacje genetyczne zostały dokonane oraz co właściwie chcemy osiągnąć przy pomocy biotechnologii?
Czytaj...

 

Sweet Georgia i zapalna Gruzja - Piotr Wdowiak (30-10-2006)

Kryzys na Zakaukaziu pogłębiał się od rewolucji róż i objęcia władzy przez Micheila Saakaszwilego - pierwszego przywódcę Gruzji, który lepiej zna język amerykański niż rosyjski. O ironio, ostatnie wypadki zostały także odebrane przez wielu Amerykanów jako groźba inwazji na USA przez wojska sowieckie. Sens w tym, że Gruzja w piśmie i mowie Amerykanów to Georgia. W efekcie amerykańskie fora dyskusyjne dzień po zatrzymaniu rosyjskich oficerów w Gruzji zapełniły się głosami trwogi internautów typu: "Najpierw Georgia, a co później? Floryda?!", "Jak to się stało, że oddziały komunistów stacjonują w jednym z naszych południowych stanów?"
Czytaj...

 

Islam bez hidżabu. Oriana Fallaci miała rację... - Agnieszka Zakrzewicz (30-10-2006)

Magdi Allam, dziennikarz pochodzenia egipskiego, aktualny wicedyrektor "Corriere della Sera" i członek włoskiej Rady Muzułmańskiej, po skandalicznym epizodzie fatwy przeciwko deputowanej włoskiej napisał: "Teraz jest już za późno. Trzeba było pomyśleć wcześniej o odesłaniu muzułmanów radykalnych do domu. Obecnie buduje się państwo w państwie". Istnieje bardzo niebezpieczny czynnik wzmacniający ten proces - to Kościół katolicki jako pierwszy przymyka oczy na radykalizację islamu i przytakuje mu głową. Za cenę tego, że we Włoszech będą wisieć krzyże w miejscach publicznych - muzułmanki mogą chodzić w chustach na głowach, a nawet pozować do zdjęć w dowodzie osobistym z zakrytą twarzą.
Czytaj...

 

O wolność tworzenia i... kochania - Monika Adamczyk-Modecien (30-10-2006)

Przed nami pojawia się przygnębiająca wizja masowych monumentalnych tworów i wielkich transparentów, czego zaczątek widzieliśmy niedawno w reklamie Powstania Warszawskiego, na której kobieta w skromnej sukience w rzucik - obowiązkowo matka małego dziecka, bo innej wizji kobiecości aktualne trendy nie przewidują - kuca trzy razy za dużo za chwiejącą się atrapą zburzonej ściany. Reklamy tej nie zrobił geniusz na miarę Leni Riefenstahl, dlatego jest ona raczej śmieszna niż przejmująca. Artyści twierdzą, że żyjemy w społeczeństwie o wielu tożsamościach seksualnych, co musimy zaakceptować. Nie zmienią tego represje i szpiegowanie obywatelskie, które tak bujnie rozkwita w naszym kraju.
Czytaj...

 

Nierozliczone dziedzictwo - Ras Fufu (29-10-2006)

Polskie media nie potrafiły się zmierzyć z obiektywnym przedstawieniem pontyfikatu Jana Pawła II. Po ponad dwóch latach od jego śmierci kraj wciąż jest ogarnięty papo-manią, swoistym kultem jednostki. Papież został wykreowany na nieomylny autorytet, czemu przyklasnęły rozmaite szanowane osoby. Osoba ta nigdy nie została odbrązowiona, poddana typowej dla mediów w krajach Zachodu krytyce.
Czytaj...

 

Mircea Eliade – wierzę w Boga, ale nie w Boga jednej religii - Beata Jakubowska (29-10-2006)

Dziś bardzo wielu ludzi, na skutek przemyśleń i doświadczeń mówi: "Wierzę w Boga, ale nie Boga Kościoła katolickiego, nawet nie w Boga chrześcijan i nie w dalekowschodnie bóstwa. Wierzę w Boga, którego nie ma w religii". Eliade daje podstawy takiemu właśnie światopoglądowi. Sam w żadnym miejscu nie twierdzi, że wierzy w Boga, czy też że Bóg istnieje. Twierdzi jedynie, że refleksja nad ludzką kulturą i historią daje podstawy, aby mówić o jakimś sacrum. Sam jednak zastrzega, że przekonanie o słuszności tez głoszonych w jakimś konkretnym wyznaniu, wyklucza możliwość właściwego i odpowiedzialnego wypowiadania się na temat sacrum w proponowanym przez niego ujęciu.
Czytaj...

 

Archiwum Liberalne - Ilona Vijn-Boska (28-10-2006)

Oświata cieszyła się zawsze dużym zainteresowaniem ze strony liberałów. W połowie XIX wieku pojawiła się w Belgii nowa generacja liberałów, którzy przyjęli bardziej rygorystyczną postawę wobec Kościoła i religii niż ich poprzednicy. Walka o szkolnictwo między liberałami a klerykami przyjęła najwyższy punkt podczas rządów Frere-Orban (1878-1884). Wszędzie toczyła się walka zarówno o uczniów jak i nauczycieli. W końcu liberałowie ją przegrali. Mimo że wpływ liberałów na krajową politykę w latach 1884-1914 był niewielki, to jednak potrafili oni utrzymać swoją pozycję w wielu większych i mniejszych aglomeracjach miejskich. Dzięki temu świeckie szkolnictwo zostało tam utrzymane i rozszerzanie się klerykalizmu powstrzymane. Socliberalny rząd Van Acker-Liebaerta (1954-1958) wprowadził nowe prawo, dzięki któremu szkoły świeckie zostały uprzywilejowane. To doprowadziło do nowej, czteroletniej wojny z katolikami o szkolnictwo.
Czytaj...

 

Ojcostwo Józefa - Zbigniew Chorąży (28-10-2006)

Ewangelia Łukasza informuje nas rzeczowo: "Gdy potem upłynęły dni ich (Józefa i Marii) oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego". Po pierwsze, okazuje się, że Maria nie mogła być potraktowana wyjątkowo z powodu urodzenia Syna Bożego lub nawet syna, który później zostanie nazwany Synem Bożym. Była przez pewien czas nieczysta w myśl Prawa nadanego przez "sprawcę" jej macierzyństwa. Po drugie, Józef u boku Marii, nie mógł zjawić się w świątyni, będąc ojczymem lub opiekunem. Józef przybył jako rzeczywisty ojciec pierworodnego syna. Był bogobojnym Żydem i nie odważyłby się oszukiwać swego Boga.
Czytaj...

 

Racjonalizm zbiorowy - Andrzej Koraszewski (28-10-2006)

Chrześcijańskie korzenie Europy są równie rozległe jak muzułmańskie korzenie Persji. Tradycja Starego Testamentu jest zaledwie o kilkaset lat starsza od tradycji Demokryta, filozofa proponującego przejrzystym językiem materialistyczną wizję świata, poznawanie otaczającej nas rzeczywistości przy pomocy rozumu i metody naukowej. Jego uczeń, Epikur, mówił wprost: "trzeba wyzwolić się ze strachu przed bogami i śmiercią". Grecka propozycja demokracji, pochwały rozumu, komunikacji opartej na partnerstwie i dialogu zdawała się być atrakcją, która powinna zmieść zwolenników porządku opartego na przemocy i rytuałach wiary. A jednak ateńską pochwałą rozumu zachwiały nie tylko siły zewnętrzne. Demokracja nie jest rzeczą łatwą, bardzo łatwo natomiast osuwa się w populizm.
Czytaj...

 

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "Kobiety i fundamentalizm" - (25-10-2006)

Parlament Europejski - dostrzegając mądrość tych, którzy stają w obronie laicyzacji; ubolewając nad wpływem kościołów i społeczności religijnych na życie publiczne i polityczne kraju; wyrażając poważne zastrzeżenia w przypadku przemijających ideologii, które tęsknią za minionymi czasami i twierdzą, że posiadają odpowiedzi na rolę kobiet w przyszłości, opartą na wstecznych pozycjach z przeszłości - potępia władze organizacji religijnych oraz przywódców ekstremistycznych ruchów politycznych, którzy wspierają dyskryminację rasową, ksenofobię, fanatyzm oraz wykluczanie kobiet z wiodących pozycji w hierarchii politycznej i religijnej
Czytaj...

 

Supremacja prawdy - Jerzy Kolarzowski (22-10-2006)

T. Kotarbiński, chcąc być rzecznikiem obiektywizmu w etyce, musiał przyjąć tezę, że wypowiadane oceny etyczne są zdaniami w sensie logicznym. Projekt etyki niezależnej w swojej strukturze z konieczności musi odwoływać się do mocnych tez ontologicznych i epistemologicznych, w szczególności do przyjętego przezeń intuicjonizmu w poznaniu wartości etycznych. Dla T. Kotarbińskiego elementarne oceny emocjonalne posiadają swoje źródło w ludzkim sumieniu. To właśnie ono decyduje o moralnej wartości czynów. Twórca etyki niezależnej założył, że ontologicznie silny ateizm pozwoli na doskonałe wykształcenie się intuicjonizmu moralnego, jako jednego z filarów wychowania w społeczeństwie. Utrzymywał, że dla prawidłowego rozwoju społeczeństw wystarczy właściwie wykształcona intuicja moralna człowieka i służąca cywilizacyjnemu rozwojowi aktywność praktyczna. Mając na względzie cele wychowawcze i edukacyjne w ostatniej fazie życia swoje twórcze siły poświęcił głównie filozofii praktycznej - etyce i prakseologii.
Czytaj...

 

Zjednoczeni wokół Anny - Piotr Wdowiak (20-10-2006)

Anna Politkowska urodziła się w 1958 r. w Nowym Jorku (nazwisko panieńskie - Mazepa). Jej ojciec Rosjanin o ukraińskich korzeniach pracował jako przedstawiciel ZSRR w ONZ-owskim Komitecie do Walki z Rasizmem. Miała szczęście, gdyż wychowywała się z dala od Związku Sowieckiego. Posiadała również obywatelstwo amerykańskie. W Kraju Rad takich szczęściarzy nazywano - niebożytieli (tj. mieszkańcy nieba). Wróciła w 1975 roku i rozpoczęła studia dziennikarskie w Moskwie i założyła rodzinę. Na studiach poznała swojego męża, z którym rozeszły im się drogi, gdy zaczął opisywać konflikt czeczeński w świetle oficjalnej propagandy kremlowskiej - jako wojny ze światowym terroryzmem.
Czytaj...

 

Wideo ze zjazdu racjonalistów - (19-10-2006)

Materiał prezentacyjny zawierający fragmenty wystąpień Kaza Dziamki (AHA), Jolanty Marcinkowskiej (TKŚ), Andrzeja Dominiczaka (TH), Bogdana Misia (PSR), Lecha M. Nijakowskiego (TKŚ), Andrzeja Nowickiego, Marii Szyszkowskiej, Jerzego Drewnowskiego, Stanisława Obirka oraz Tadeusza Cegielskiego (WLNP), plus ognisko i grill. Nagranie zajmuje 10 min i jest do obejrzenia online przez TEN LINK, albo do ściągnięcia na dysk lokalny w formacie real media (.rm, Real Rlayer, 240x180, 16,9 MB), w formacie mpg (240x180, 96,2 MB) albo w wysokiej jakości wmv (640x480, 152 MB, kliknij prawym przyciskiem myszy i ściągnij poprzez opcję "Zapisz element docelowy jako...").
Cały materiał wideo z Radzikowa zajmuje ok. 3 godzin oraz 2,56 GB i zawiera także materiały, które nie będą publikowane w postaci tekstowej (nie wiązały się z przygotowywaniem spisanych referatów). Całe nagranie będzie udostępnione dla członków PSR na zebraniach ośrodków lokalnych a dla innych zainteresowanych - będzie ono dołączone do DVD Racjonalista.
Nagranie i montaż: Dariusz Kaliszuk

Czytaj...

 

Oświadczenie PAN w sprawie ewolucji - (18-10-2006)

Wydział Nauk Biologicznych Polskiej Akademii Nauk wyraża stanowczy protest przeciwko nieodpowiedzialnej wypowiedzi wiceministra Edukacji Narodowej Mirosława Orzechowskiego na temat teorii ewolucji, przedstawionej w Gazecie Wyborczej w dn. 14 października 2006 r. Teoria ewolucji stanowi niekwestionowany naukowo fundament współczesnej wiedzy biologicznej i żaden kompetentny uczony dzisiaj jej nie kwestionuje. Stwierdzenie, że "teoria ewolucji to kłamstwo" ujawnia ignorancję wiceministra Orzechowskiego i dyskwalifikuje go jako wysokiego urzędnika państwowego, odpowiedzialnego za edukację.
Czytaj...

 

Kościół Katolicki a ochrona danych osobowych - Robert Prochowicz (16-10-2006)

Osoby, które dokonały apostazji (wystąpiły formalnie z Kościoła rzymskokatolickiego) podejmują się czasem próby usunięcia swych danych osobowych z kartotek parafialnych. Jednakże polskie prawo nie ułatwia im tego zadania, gdyż jak się okazuje nie można skutecznie domagać się usunięcia z ksiąg parafialnych informacji o chrzcie czy bierzmowaniu. Wydaje się natomiast, iż żądania usunięcia informacji o adresie zamieszkania czy o sytuacji rodzinnej mają podstawy prawne.
Czytaj...

 

Upadek Judy według Biblii - Zbigniew Chorąży (16-10-2006)

Jeremiasz w swojej księdze sformułował dwie przepowiednie, w których mówi o okresie 70 lat. W Jr 25/11 i 29/10 zapowiedział, że przez 70 lat Judejczycy będą poddanymi króla Babilonu. W powszechnej opinii ludzi zaangażowanych religijnie utarło się błędne mniemanie o niewoli babilońskiej, trwającej 70 lat. Nie było Judejczyków, którzy byliby w niewoli babilońskiej przez 70 lat. Czego zatem mógłby dotyczyć proroczy okres 70 lat? Wydaje się nieco dziwne, że nikt do tej pory nie zainteresował się kwestią biblijnego gniewu Bożego w Księdze Jeremiasza. Przy dokładniejszym poznaniu tej kwestii, okazuje się, że okres siedemdziesięciu lat dotyczy dokładnie czasu trwania gniewu Bożego na Judejczyków.
Czytaj...

 

Na wszelki wypadek ...ufam ci Jezu - (16-10-2006)

Na wszelki wypadek
Ręce złożę.
Na wszelki wypadek
Szkaplerz założę.
Na wszelki wypadek
Zapalę kadzidło,
By całkiem życie mi nie obrzydło.
Na wszelki wypadek
Buddzie się pokłonię.
Na wszelki wypadek
Zaklaszczę w dłonie.

Czytaj...

 

Res Humana

Liberalna wolność a gospodarka - Daniel Zbytek (31-10-2006)

Wzrost dochodu narodowego jest tylko i wyłącznie jednym z wielu wskaźników ekonomicznych, który sam w sobie niewiele mówi o stanie gospodarki danego kraju, a już tym bardziej o jego sytuacji społecznej. Nadmierne zauroczenie jednym wskaźnikiem prowadzi do błędnych ocen istniejącej sytuacji i zaciemnia obraz rzeczywistości, która częstokroć jest znacznie bardziej czarna niż oceniana tylko przez różowe okulary przyrostu dochodu narodowego.
Czytaj...

 

Demokracja i media - Piotr Kowalski (31-10-2006)

Przed piętnastu laty Karl Rajmund Popper, wielki nieżyjący już filozof i myśliciel naszych czasów, twórca koncepcji "społeczeństwa otwartego", napisał niewielką, pełną pasji i goryczy rozprawkę o zagrożeniach jakie dla demokracji tworzą współczesne media (zwłaszcza telewizja). Wskazał na źródła i różne formy tego zagrożenia, mówił o wolności nieodłącznej od odpowiedzialności, bezstronności i prawdy. Sądzę, że warto nad słowami swego rodzaju testamentu jednego z największych twórców współczesnego rozumienia demokracji poważnie się zastanowić i coś zrobić, aby media - będąc trwałym elementem systemu demokratycznego - uwolnić od ich ról destrukcyjnych
Czytaj...

 

Czy postmodernizm jest humanizmem? Rozważanie o R. Rortym i kulturze liberalnej - Edward Kasperski (28-10-2006)

Postmodernizm współczesny jest bez wątpienia czymś więcej niż estetyką, prądem literackim, artystycznym i kulturalnym. Występuje on także jako filozofia oraz jako odrębny kierunek w dziedzinie myśli politycznej i społecznej. Jest on w tych dziedzinach zjawiskiem wieloznacznym i kontrowersyjnym, nie do końca nawet wyklarowanym. Jest, co najważniejsze, ruchem nadal żywym, dynamicznym. Przemawia w imieniu współczesności, osądza ją, pragnie być jej drogowskazem. Dokąd zatem prowadzi? Czy postmodernizm jest jedynie - jak to niekiedy buńczucznie oznajmiają jego ideologowie - grabarzem idei oświecenia i modernizmu, tj. grabarzem idei rozumu, postępu intelektualnego, cywilizacyjnego i społecznego, idei unowocześniania i ulepszania życia i ładu społecznego?
Czytaj...

 

O nowych technologiach i konkurencji intelektualnej - Daniel Zbytek (18-10-2006)

Nanotechnologia dąży do wypracowania takich procedur wytwarzania wyrobów, które dotyczą podstawowych elementów budowy każdego materiału: atomów. Właściwości fizyczne i chemiczne danego produktu są funkcją ułożenia atomów. Nanotechnologia koncentruje się obecnie na tworzeniu technik, które umożliwiają przemieszczenie ułożenia tych podstawowych elementów składowych, a tym samym skuteczną kontrolę struktury materii.
Czytaj...

 

O współczesnych elitach i naturze konfliktów społecznych - Janusz Sztumski i Zdzisław Słowik (18-10-2006)

Negocjacje są procedurą pozwalającą urzeczywistnić wspólne potrzeby stron będących w konflikcie. Warto tu wskazać chociażby na doświadczenie polskiego Okrągłego Stołu, na jego rezultaty, wpisujące się złotymi zgłoskami do naszych najnowszych dziejów, a osiągnięte drogą trudnych, ale zarazem mądrych negocjacji. Ale o skuteczności metody negocjacji, decydują ostatecznie strony konfliktu, a zwłaszcza ci, którzy dzięki swojemu autorytetowi i walorom moralnym mogą być rzeczywiście nazywani elitą społeczną w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Dni Równości i Tolerancji '06
Manifestacja przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej dla studentów
Zakaz aborcji-publiczne wysłuchanie.
Gdańsk: sex & lex

Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk, Jarosław Kubaszewski


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański


Znalezione w sieci


Protest przeciwko budowie kościoła pod Kopą Cwila (25-10-2006)
Autor:
Źródło:
Spór o przyszłość Parku im. Romana Kozłowskiego, czyli Kopy Cwila i przylegających do niej terenów rekreacyjnych, został zapoczątkowany w 1999 roku. Wówczas to okazało się, że Kuria Metropolitarna uzyskała zgodę władz gminy na wybudowanie, na terenie największych na Ursynowie zielonych terenów rekreacyjnych, kolejnego kościoła. Decyzja zapadła wbrew oczekiwaniom mieszkańców i bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Co więcej, niedaleko od miejsca planowanej budowy kościoła znajduje się Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, jeden z największych kościołów w Warszawie, w zupełności wystarczający
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..


Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Paradoks oceniania
Myslmy Szanujmy Wierzmy nie przeszkadzajmy
Świadkowie Jehowi
Co czeka polską szkołę???
Tadeusza D. potret własny.
Łamanie tajemnicy spowiedzi
Samobójstwo "ot tak po prostu"
Polityka mnarodowa
O Wojtyle wyjątkowo bo... racjonalnie
Autodestrukcja
Cytat z Haereticusa
Ja i NARKOTYKI
Talmud
Religijna ortodoksja żydów a państwo Izrael
Prawda Arystotelesa wzgledem Boga
Atrybuty boga
Religia i mniej agresji?
Giertych, Oriana i rozsądek.
Wzorce wsrod racjonalistow
Polscy politycy
Myślenie - ciąg dalszy
Aborcja i eutanazja.
Ruskie studia.
Uderzenie w religię.
Siła sugestii.
Reklama
Seriale
Czy socjologowie są potrzebni?
Andrzejki.
Święto wszystkich zmarłych.
Real God
Nietzsche
Dzisiejsza młodzież...
Ich wpływ na nasze życia
Antyklerykalizm: ze skrajności w skrajność?
Chciałbym usłyszeć wasze zdanie
Sprawiedliwość społeczna - istnieje coś takiego?
Co ty wiesz o TV?
Problemy społeczne i socjalne w wojsku z punktu widzenia prawnego
Przygotowanie do życia w rodzinie
Korupcja strukturalna w samorządach
Film
Lingua Latina
Therion
Rozwody
Problemy społeczne i socjalne w wojsku z punktu widzenia prawnego.
Halloween.
Znać(=?)Wiedzieć!
Dzień hańby i upadku autorytetu "polskiego naukowca".
Kto ponosi winę za systematyczne przerabianie Polski w państwo o chara
Teczka Einsteina
A cio to jest ów "racjonalizm" ?
Wiara
Wysocy i smukli ludzie to kolejny "skok" ewolucji
Satanista- krótkie wyjaśnienie.
Bóg- definicja
Być sam...
Kara śmierci II - diabelska alternatywa
Teoria Giertycha
Czy jest na forum psychiatra???
Jak się bronić, by nie łamać prawa ?
Satanista czyli kto?
Zostać bogiem
Kto ma uszy niechaj słucha
''Wielcy'' Papieże
Miłość
Co zdawać na socjologię?
Opozycja rozum-serce
Ideał rodziny.
Miejscowe wybory.
Prognoza - co to takiego??
Czym jest miłość w dzisiejszych czasach? Czy miłość w ogóle istnieje?
Kara śmierci - za czy przeciw?
Bezinteresowna pomoc...
Jaki jest sens życia?
Wiara innymi słowy.WARTO przeczytać!!!
Odnosnie artykułu o Islamie
Myślenie, inteligencja, ludzkie możliwości.
Teoria teistyczna powstania państwa!!!
Jezus Chrystus

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.