MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #147
Nakład: 32551 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-11-25 do 2010-12-08

Spis treści:

Cytat tygodnia

Ciemnogród i dziewice

Polska jest światowym liderem działalności ciemnogrodzkiej: liczba egzorcystów - II miejsce, zaraz za Włochami; liczba dziewic konsystorskich, czyli unieważnień sakramentów małżeńskich - I miejsce - taa-dam! - niedawno przegoniliśmy Włochy i Brazylię.


Aktualności i ogłoszenia

Kalendarz racjonalisty 2011

Po raz pierwszy kompleksowo opracowane zostało kalendarium wolnej i rozumnej myśli i świata. Kalendarz racjonalisty każdego dnia przypomina najważniejsze wydarzenia związane z racjonalizmem i wolną myślą, zawiera także 12 portretów najważniejszych wolnomyślicieli (tudzież wolnomyślicielek) - wraz z ich złotymi myślami oraz biogramami. Doskonały przewodnik po dziejach wolnej myśli oraz po jej głównych twórcach.

Zespół redakcyjny starał się wyłonić węzłowe wydarzenia, które prowadziły i prowadzą do świata wyempancypowanego mentalnie i społecznie, nie stroniąc jednak od szczypty humoru i frywolności, które czasami gorzkiej rzeczywistości nadawały lepszego posmaku.

Wśród Dwunastu Wspaniałych i Rozumnych, związanych z poszczególnymi miesiącami, jest 5 Polaków i 7 obcokrajowców, podobnie z kalendarium: prowadzone jednocześnie z perspektywy krajowej, jak i globalnej.

Kalendarium, które opracowaliśmy zawiera po kilka wydarzeń na każdy dzień, więc z kolejnymi latami będzie się ono zmieniać, dopiero razem tworzyć będzie pełen obraz. Nawet jeśli komuś jakiś odsetek wydarzeń wyda się nieistotnymi, to jednak każdy znajdzie w nim setki ważnych wydarzeń, o których warto wiedzieć i pamiętać - tych najbliższych dla nas.

Zobacz więcej:

Kalendarz racjonalisty 2011

Emblemat pastafarian

Czy w przestrzeni publicznej jest miejsce na pastafariańskie symbole religijne? Latający Potwór Spaghetti to nowe, ekspansywne bóstwo epoki internetu. Daleko nowocześniejsze od bogów z okresu pastersko-koczowniczego. Jednym ruchem swej świętej Macki detronizuje wszystkich bogów bez poczucia humoru.

Wysokiej jakości wykonanie naklejka 3D. Można nakleić na samochód, laptopa, lodówkę, aktówkę itp.

Zobacz więcej:

Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek

Książki

Racjonalista objął patronat medialny nad książką Christophera Pottera "Tu jesteś! Najkrótszy przewodnik po Wszechświecie", wydawnictwa CiS. Premiera planowana na luty 2011.

Wznowienia:
Hubertus Mynarek: Papież Polak. Bilans pontyfikatu

Hyam Maccoby: Kowal mitu. Święty Paweł i wynalazek chrześcijaństwa
Hyam Maccoby: Jezus i żydowska walka wyzwoleńcza
Jaya Gopal: Podszepty Gabriela. Islam bilans krytyczno-historyczny
Zbigniew Pietrasiński: Ekspansja pięknych umysłów. Nowy Renesans i ożywcza autokreacja
Anne Harrington: Wewnętrzna siła. Umysł, ciało i medycyna

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia (traktat filozoficzno-społeczny)
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie (synteza współczesnej nauki)

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty

Wreszcie ukazał się na polskim rynku podręcznik do etyki godny tego miana - czyli w przystępny sposób omówione zagadnienia etyczne nie z punktu widzenia "chrześcijańskich wartości". Magdalena Środa: Etyka dla myślących. Polecamy nie tylko uczniom! Przy okazji warto wspomnieć, że ukazała się również inna książka prof. Środy skierowana do młodego czytelnika: Mała książka o tolerancji

Kowadło dla Środy. W uznaniu zasług, 8 grudnia prof. Magdalena Środa odebrała nagrodę "Kowadła" nadaną jej przez krakowskie stowarzyszenie "Kuźnica". Imprezą towarzyszącą była konferencja naukowa "Moralność i kościół w systemie demokratycznym: ciągły konflikt, czy szansa dialogu?" w której do wygłoszenia referatów zaproszeni zostali profesorowie Tadeusz Bartoś, Hieronim Kubiak, Jerzy Wiatr i in. Organizatorami spotkania w lokalu "Kuźnicy" było TKŚ i Stowarzyszenie "Kuźnica".

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

zaprasza na VI Festiwal Racjonalistyczny. Spotkanie odbędzie się 11-12 grudnia we Wrocławiu. Gospodarzem i organizatorem tegorocznej edycji imprezy jest Dolnośląski Oddział PSR. Dyskutować będziemy o przyszłości ruchu racjonalistycznego. Podczas imprezy odbędzie się Zjazd Delegatów PSR i konferencja "Nauka, racjonalizm, scjentyzm" z referatami Tomasza Witkowskiego, Macieja Zatońskiego, Michała Syski i Radosława Czarneckiego. Miejsce Zjazdu i Konferencji: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych "Sektor 3", ul. Legnicka 65, Wrocław. Więcej szczegółów

Pamiętamy o Sydonii, która zginęła w Szczecinie. Relacja ze spotkania organizowanego przez PSR Szczecin.

Fundacja Wolnej Myśli

Na naszą interwencję, przewodnicząca Rady Etyki Mediów sformułowała negatywną opinię o GMO-fobicznym programie w TVN "Uwaga" - czyli po raz kolejny okazuje się, że warto "walić głową w mur". Zobacz: REM o GMO. Więcej w tekście Andrzeja Koraszewskiego.

Różne, luźne

Dlaczego jest jak jest i wolno się zmienia? Wiele mogą nam o tym powiedzieć dwie grupy fejsbukowe, zatytułowane oryginalnie: "Chce mi się" oraz "Nie chce mi się". O ile ta pierwsza zgromadziła 645 osób, ta druga liczy bez mała 202410 osób! Olewka jest trendy, "dystans" jest cool. Ale do narzekania nigdy chętnych nie zabraknie. Marzę, aby racjonaliści wyróżniali się pozytywnie na tym tle...

W najbliższy piątek odbędzie się pierwszy pogrzeb humanistyczny osoby, która wpisała się na Listę Ateistów. Odeszła 90-letnia ateistka z Wrocławia.

15 miesięcy temu opublikowałem popularny artykuł "Stalowa Wola wybicia się na świeckość" o poczynaniach laickich prawicowego prezydenta miasta, który niespodziewanie znalazł się w awangardzie polityków, którzy egzekwują od Kościoła katolickiego przestrzeganie prawa i otwarcie sprzeciwiają się jego łamaniu.
Wielu wówczas z uznaniem pisząc o działaniach tego prawicowego polityka, wyrażało obawy, że za tak dużą odwagę zapewne zostanie ukarany w wyborach. Głośno było jakiś czas po tym o odcięciu się odeń prezesa PiSu, który wycofał dla Szlęzaka rekomendację partii i zrezygnował z popierania go, wystawiając własnego kandydata na prezydenta. Dlatego też z uwagą śledziłem wyniki wyborów samorządowych w Stalowej Woli. I okazało się, że się nic nie stało! Antyklerykalizm prezydenta pozostał ...bezkarny :) W pierwszej turze Szlęzak otrzymał 45% głosów, a jego najpoważniejszy konkurent - z PiSu - 26% (PO i SLD zakończyły z paroma procentami). W drugiej turze Szlęzak wygrał zdecydowanie uzyskując 63% głosów. Brawo, panie prezydencie! MANowe teksty/font>

Agnostyk czy ateista? - Andrzej Koraszewski (08-12-2010)

Kim pan jest - zapytała mnie młoda dama - agnostykiem czy ateistą? Odpowiedziałem bez wahania, że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione "nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. "Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.
Czytaj...

 

Wiara jest opcjonalna - Miranda Celeste Hale (08-12-2010)

Ponieważ przez tak długą część mojego życia nie rozumiałam, że wiara jest opcjonalna, uświadamiam to teraz każdemu z pasją. Wiara religijna nie jest cechą dziedziczną. Nie musisz wierzyć w to, w co wierzą twoi rodzice, ani w to, czego uczono cię w szkole. Tradycja i autorytet nie są do podtrzymywania bezkrytycznie traktowanych wierzeń.
Czytaj...

 

GGłową w ścianę - Andrzej Koraszewski (07-12-2010)

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na naszą skargę przesłała list do autora programu "Chemia zabija nie tylko chwasty". Jest to list koleżeński, w gruncie rzeczy serdeczny, raczej prośba o respektowanie standardów dobrego dziennikarstwa niż nakaz czy groźba. Jakość informacji przekazywanej przez środki masowego przekazu jest niesłychanie ważna, stąd też sposób działania i prestiż Rady Etyki Mediów powinien nas wszystkich obchodzić. A taka właśnie metoda przy wysokim prestiżu Rady wydaje się być najbardziej stosowna./font>
Czytaj...

 

Krótkie ćwiczenie w pisaniu zmniejsza różnice między płciami w nauce fizyki - Ed Yong (06-12-2010)

Pomyśl o rzeczach, które są dla ciebie ważne. Masz piętnaście minut. Może to odmienić twoje życie. Aby sprawdzić, czy takie ćwiczenie może pomóc, Miyake zwerbował 283 mężczyzn oraz 116 kobiet, którzy brali udział w 15-tygodniowym kursie wstępnym z fizyki. Podzielił ich w sposób losowy na dwie grupy. Jedna z grup wybrała z listy najważniejsze dla nich wartości i napisali, dlaczego były dla nich ważne. Druga grupa - kontrolna - wybrała najmniej dla nich ważne wartości i pisała o tym, dlaczego mogą one być ważne dla innych ludzi.
Czytaj...

 

Przygody przypadkowej syjonistki: spotkania z obawami o unicestwienie Żydów - Qanta Ahmed (06-12-2010)

Jako muzułmanie, których jest półtora miliarda, nigdy nie możemy zrozumieć tego strachu, kiedyś koszmarnie ożywionego w przerażającej wizji Hitlera, nadal dostępnej dla nas z żyjącej pamięci. Muzułmanie istotnie mogli stawać przed przymusową migracją, tak jak moja rodzina z Indii do Pakistanu w 1947 r., ale nie staliśmy przed unicestwieniem. Ponad sześćdziesiąt lat później"sprawa Pakistanu" jest niekwestionowana, niemniej "sprawa Izraela", autorstwa tych samych sił, jest wiecznie podnoszona.
Czytaj...

 

Grzeszny seks w pigułce - Norbert Paprocki (05-12-2010)

Panowie mucho nie gadają o seksie- bo o seksie się nie mówi, seks się uprawia. To chyba jasne, że nikt nie komentuje schabowych. Kotlety się robi, a następnie konsumuje. Ot, uniwersalny szablon.
Czytaj...

 

Szukanie pokoju - Szukria Barakzai (05-12-2010)

Przedstawiamy fragmenty wywiadu jakiego Szukria Barakzai udzieliła Al-Arabiya TV 15 listopada 2010 r., mówiła w nim miedzy innymi o inicjatywie rządu afgańskiego pojednania z talibami. W wywiadzie wykluczyła możliwość powrotu talibów do władzy w zmienionej rzeczywistości Afganistanu, mówiąc: "Mogę zapewnić, że nie ma żadnej szansy, by talibowie znowu stali się rządem. Nie zrobią tego, ponieważ nie są to ci sami talibowie, co przedtem, a dzisiejszy Afganistan nie jest tym samym Afganistanem...".
Czytaj...

 

Cienie osobistych przyjaciół Pana Boga - Radosław S. Czarnecki (05-12-2010)

Jeżeli bóg ma być etyczną konstrukcją porządkującą nasze naturalistyczne jestestwo, jak pogodzić jego krwiożerczość, bezwzględność, wszechmocność, miłosierdzie i ojcostwo wobec ludzkiego rodzaju? Jak zauważył w XIX w. filozof i klasyk brytyjskiej myśli liberalnej J.S.Mill "...Albo Bóg jest wszechmocny, a wtedy nie jest dobrotliwy, albo jest dobrotliwy i wtedy nie jest wszechmocny".
Czytaj...

 

Sensy znalezione w pamiętniku - Bernard Korzeniewski (04-12-2010)

Zawsze, wszem i wobec przyznaję, że Stanisław Lem był filozofem, który wywarł największy wpływ na mój światopogląd. Tak, nie przejęzyczyłem się: filozofem, i to w najbardziej poważnym sensie i wyśmienitym wydaniu. Ten, kto w pojmowaniu dzieł tego pisarza dotarł jedynie do warstwy "science fiction", przygody, romansu i / lub błyskotliwej intelektualnej zabawy, kpiny i żartu, poznał jedynie, nie przeczę, że znakomite, błyszczące i wysmakowane, ale jednak opakowanie.
Czytaj...

 

Sens bycia - Anonim (04-12-2010)

Już prawie sześć lat minęło odkąd wysłałem mój pierwszy artykuł do " Racjonalisty", a tytuł jego brzmiał "Pożegnanie". Przyznam szczerze, że praktycznie zapomniałem o nim, choć sporadycznie zaglądałem na ten portal. W końcu, jak sama nazwa wskazuje "Pożegnałem się", odciąłem od filozofii i wszelkiej religii. Jeśli mogę, chciałbym podzielić się przemyśleniami, a właściwie odnieść się do swojego światopoglądu sprzed 6 lat.
Czytaj...

 

Czy chciałbyś, żeby twoje dziecko było religijne czy uduchowione? - Andrzej Koraszewski (03-12-2010)

Czytanie wynurzeń wierzących o duchowości, rozmowy z wierzącymi o duchowości, kończą się nieodmiennie na tym samym - na ich konsekwentnej odmowie precyzyjnego zdefiniowania owej duchowości i słowach wskazujących, że duchowość to nic innego jak wiara jako taka i jakieś odczucia kontaktu z tym, czego nie ma.
Czytaj...

 

Islamiści znają naszą tajemnicę: postęp powoduje kurczenie się religii - Barry Rubin (03-12-2010)

Michaił Gorbaczow próbował zreformować komunizm po to, by - jak sądził - uratować go. Zamiast tego ZSRR rozpadł się. Rosjanie (a z pewnością narody przedtem podporządkowane Moskwie) wyszli na tym lepiej, ale spróbuj powiedzieć to przekonanemu komuniście, który cieszył się władzą i przywilejami w starym systemie.
Czytaj...

 

Farsa w farsi i po naszemu - Andrzej Koraszewski (02-12-2010)

W połowie listopada 2010 r. w Iranie ponownie utworzono stronę internetową w języku farsi Stowarzyszenia Badania Nazizmu, irannazi.ir, które to stowarzyszenie, jak dowiadujemy się ze strony tytułowej, jest oficjalną domeną irańską i "działa zgodnie z prawami Islamskiej Republiki Iranu i jest pod nadzorem cyfrowej grupy roboczej w Ministerstwie Kultury i Przewodnictwa Islamskiej Republiki Iranu".
Czytaj...

 

Miłość nie wyklucza - Przemysław Prekiel (02-12-2010)

Społeczna Kampania "Miłość nie wyklucza" ma zwrócić uwagę na brak w polskim prawie uregulowań dotyczących związków osób tej samej płci. O tym, że osoby homoseksualne są obecnie obywatelami drugiej kategorii nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pary takie na przykład nie mogą otrzymywać w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnerów/partnerek. Dlaczego? Nie są rodziną, i mimo, że się kochają nie mają prawa wiedzieć czy ich ukochana osoba właśnie umiera czy też może ma się dobrze. Ustawa regulująca tę i podobne kwestie znacznie poprawiłaby i ułatwiła codzienne życie tysiącom osób.
Czytaj...

 

Sofiści – w poszukiwaniu politycznej arete - Marcin Punpur (01-12-2010)

Polityka to przede wszystkim gra interesów, nierzadko sprzecznych ze sobą. Jeśli chcemy uniknąć przemocy, musimy nauczyć się rozumnie dyskutować o tych interesach. Sofiści jako pierwsi zapoczątkowali ten typ myślenia o polityce. Ich spuściznę da się podsumować następująco: nie ważne jakie wartości wyznajesz, ważne czy potrafisz ich w sposób pokojowy i przekonywujący bronić. Czy jest to relatywizm? Być może, ale taki z którym da się żyć.
Czytaj...

 

Święty boss i porwanie Emanueli Orlandi - Agnieszka Zakrzewicz (01-12-2010)

32 dni po śmierci, trumna bossa mafijnego Enrico De Pedis, została przeniesiona z cmentarza Verano do krypty w bazylice Sant'Apollinare. W 2005 podczas programu telewizyjnego poświęconego zaginięciu Emanueli Orlandi, zadzwonił anonimowy telefon z informacją: "Aby znaleźć rozwiązanie sprawy, zobaczcie kto jest pochowany w krypcie bazyliki Sant'Apollinare i jaką przysługę Enrico wyświadczył kardynałowi Paolettiemu".
Czytaj...

 

Dostaję e-mail - PZ Myers (29-11-2010)

Wystarczy odrobina zachęty, napisałem tekst zatytułowany "Biblia nie jest tekstem medycznym" i zanim się obejrzałem, ktoś przysłał mi e-mail pod tytułem "Wedy są tekstem medycznym". Wystarcza, żeby się rozszlochać. Autor pisze: Jestem doktorantem na Utkal University of Culture, Bhubaneshwar, Odisha, India. Temat, który wybrałem, to "Wedy - nowa analiza krytyczna ze specjalnym odniesieniem do ciała człowieka i zdrowia" .
Czytaj...

 

Teizm w kostiumie racjonalizmu - Adam Kalbarczyk (29-11-2010)

16-17 listopada 2010 r. odbyła się w KUL konferencja "Nauki przyrodnicze a nowy ateizm". Zwolennicy teizmu nadal nie mają żadnych dobrych argumentów w sporze z nowym (i starym) ateizmem. Jedyną zresztą, wśród referujących, próbę argumentacji w tym sporze, podejmuje Jacek Wojtysiak. Inni prelegenci ograniczają się do interpretacji (nowego) ateizmu, dystynkcji pojęciowych, wypowiadania ideologicznych zaklęć lub powtarzania frazesów typu: "nauka i wiara to dwa różne porządki" lub "ateiści także wierzą, tylko w co innego niż teiści".
Czytaj...

 

Wiara katolicka jako iluzja - Marcin Dolecki (29-11-2010)

Jako były gorliwy wyznawca oraz obrońca religii katolickiej oraz filozof niegdyś szczególnie zainteresowany koncepcją Trójcy Świętej oraz nauczaniem tzw. Ojców Kościoła, postanowiłem zapisać kilka osobistych refleksji nad sensem doktryny kościoła, jej wiarygodnością, która rzekomo ma pochodzić z "objawienia" boskiego oraz drogą, która prowadzi do tego, iż katolicy w kwestiach wiary rezygnują z racjonalnego myślenia.
Czytaj...

 

Zagadka światopoglądowa - Lucjan Ferus (29-11-2010)

Przedstawię wam dwa fragmenty tekstów napisanych w różnych czasach, przez zupełnie różnych autorów. Autorem jednego z nich jest natchniony przez Boga mędrzec, przedstawiający się jako Kohelet, czyli innymi słowy: sam Bóg Jahwe. Drugim zaś Autorem jest wielki polski myśliciel, filozof, logik, prakseolog, etyk i ateista - Tadeusz Kotarbiński.
Czytaj...

 

Prawdziwe lekcje kryzysu koreańskiego: wyjaśnienie, jak dzisiaj działa świat - Barry Rubin (28-11-2010)

Co Stany Zjednoczone i świat zrobią wobec aktu agresji Korei Północnej na Korę Południową, na umyślne, niesprowokowane strzelanie z moździerzy do cywilów? I jakie są lekcje wynikające z tej sprawy dla innych problemów światowych? Po pierwsze, nikt nie zrobi niczego realnego w odpowiedzi na ten atak. Właściwie Koreańczycy Południowi są szczęściarzami, że nie prowadzi się przeciwko nim dochodzenia i nie są za to czy tamto potępieni.
Czytaj...

 

Czy religia dobrze służy światu - Andrzej Koraszewski (28-11-2010)

Jak donosi prasa BBC World News oraz News Channel zamierzają nadać pierwszego stycznia debatę miedzy Christopherem Hitchensem a Tony Blairem. Sama debata odbyła się 26 listopada (w ubiegły piątek), a na salę w Toronto udało się wejść 2600 osobom. Jak głosi wieść gminna, koniki sprzedawały bilety po 500 kanadyjskich dolarów.
Czytaj...

 

Poprawność polityczna (dalece niewystarczająco szalona) - Nick Cohen (27-11-2010)

Zeszłotygodniowa decyzja ONZ-u o wyłączeniu gejów ze specjalnej rezolucji potępiającej pozaprawne, arbitralne i doraźne egzekucje, nie otrzymała takiej uwagi, na jaką zasłużyła. W ONZ-cie zwolennicy dyktatur i dyktatorskich idei przypomnieli nam raz jeszcze, że to, co ich łączy, jest ważniejsze od tego, co ich dzieli. Wśród sługusów despotów, którzy powiedzieli, że zabijanie gejów jest w porządku, byli reprezentanci Iranu, Algierii, Chin, Konga, Kuby, Erytrei, Korei Północnej, Egiptu, Malezji, Pakistanu, Rosji, Sudanu, Ugandy, Wietnamu, Jemenu i Zimbabwe. Ani jeden kraj afrykański nie głosował za ochroną homoseksualistów.
Czytaj...

 

Muzułmańscy ateiści - Andrzej Koraszewski (27-11-2010)

Źródłem wielu nieporozumień wokół islamu jest fakt, że w okresie oświecenia i później często próbowano go przeciwstawiać chrześcijaństwu i idealizować. Kiedy wybieramy się w podróż w poszukiwaniu mitów, aż nazbyt często znajdujemy mity. Romantyczne odczytywanie Orientu mogło dostarczać argumentów na domowym podwórku, ale z historyczną rzetelnością nie miało wiele wspólnego.
Czytaj...

 

Woody Allen, oświecenie i bielmo schodzące z oczu - Piotr Napierała (26-11-2010)

Zazwyczaj ludzkie myślenie jest zakładnikiem różnych form, czy utartych schematów. Często np. mówi się, że ludzie uwięzieni w kanciastych bryłach myślą kwadratowo. Jednak to nie przestrzeń fizyczna zdaje się mieć tu kluczowe znaczenie, znacznie poważniejsze konsekwencje mają ograniczenia w myśleniu związane z rozmaitymi schematami kulturowymi.
Czytaj...

 

210. rocznica powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauk - Maciej Twardowski (25-11-2010)

Powołanie do życia TPN-u było przełomem w rozwoju polskiej nauki w czasie zaborów. Założyciele zdawali sobie sprawę, że to właśnie rozwój nauki pozwoli na przetrwanie polskiego dziedzictwa kulturalnego. Była to realizacja planów nauki zorganizowanej, snutych jeszcze przez króla Stanisława Poniatowskiego. Założenie Towarzystwa dało w Polsce początek współcześnie rozumianej nauce. Pierwszy raz na taką skalę w naszej historii rolę mecenatu kościelnego czy dworskiego przejmowała instytucja społeczna.
Czytaj...

 

Dyplomacja publiczna i świat wirtualny - Monika Sadlok (25-11-2010)

Decydujące znaczenie ma pierwotna cecha każdej z gier - czyli możliwość oderwania się od realiów, otaczających problemów, niepowodzeń. Każdy, dla własnego zdrowia psychicznego, potrzebuje jakieś formy ucieczki od rzeczywistych problemów. Gra komputerowa takową możliwość daje, a ponadto pozwala na kreowanie zupełnie nowego "ja" w wirtualnym świecie. Tę właśnie możliwość można wykorzystać dla potrzeb dyplomacji publicznej. Nieliczne, jak dotychczas, przykłady próby wykorzystania w tym celu możliwości jakie dają media cyfrowe, stanowią jednak pewną zapowiedź nowych trendów w tej dziedzinie.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

CCzy polska lewica ma własną wizję państwa?
Imaginarium-spotkania integracyjne dla dzieci
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 9 grudnia 2010 r.
Sopockie Towarzystwo Naukowe - spotkania w Bookarni
Zebranie PSR Warszawa
Zapraszam do obejrzenia Kuba Wojewódzki vs. Szymon Hołownia


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Szaman złożył ofiarę z dwuletniego dziecka (25-11-2010)
Komisja Majątkowa - zlikwidować i co dalej? Ciężko posprzątać (25-11-2010)
Czarna magia (25-11-2010)
Kandydoza (I) (25-11-2010)
Early Universe at LHC (25-11-2010)
Kościół przeprasza Boga za in vitro. Specjalną modlitwą! (25-11-2010)
Chiny oskarżają Watykan (25-11-2010)
Krzyże w urzędach legalne? Tak orzekł sąd (25-11-2010)
Kanadyjski sąd może zatwierdzić poligamię (26-11-2010)
Jest śledztwo z wniosku SLD wobec działań Komisji Majątkowej (26-11-2010)
Ksiądz zlecił zabójstwo chłopca, którego zgwałcił (26-11-2010)
Czy Unia Europejska zabroni herbaty z rumianku? (26-11-2010)
Inteligentny projekt, czyli spermą do pyszczka (26-11-2010)
Jak Big Pharma ratuje Świat (27-11-2010)
Styl dedalicki (27-11-2010)
Wojna o prywatność (27-11-2010)
Dziewczynka z opryszczkami (27-11-2010)
Masajowie i nowoczesność (27-11-2010)
"Super Nowa", zakonnice i CBA (27-11-2010)
Dyktatura szczęścia (28-11-2010)
Portugalski narkoeksperyment (28-11-2010)
Dla dobra pacjenta? (28-11-2010)
Arktyczne życie (28-11-2010)
Żywe kultury bakterii (29-11-2010)
Liczby, które każdy biolog (nie tylko molekularny) powinien znać (29-11-2010)
Bitwa pod Sekigaharą (29-11-2010)
Seks według Watykanu (30-11-2010)
Czy wegetarianie mogą jeść ślimaki? (30-11-2010)
Nowotwory i fuzje (30-11-2010)
Tropiciele iluzji (30-11-2010)
Orliki lecą w kosmos (30-11-2010)
Newsy z Polski K¹ (01-12-2010)
Kobiet jeszcze za mało (01-12-2010)
Konstytucja o tumultach (01-12-2010)
Kandydoza (II) (01-12-2010)
Molekuła Miesiąca – wino na długowieczność (02-12-2010)
Świątynne wzgórze i gliniane zabawki – najnowsze polskie odkrycia w syryjs (02-12-2010)
Po co, u diabła, ta kultura (02-12-2010)
Historia potem się toczy (02-12-2010)
Były szef ABW ślubuje wierność moherowemu beretowi! (02-12-2010)
Twarze Kościoła (03-12-2010)
Aborcja i tolerancja (03-12-2010)
Wielkie Twierdzenie Fermata (03-12-2010)
Węzeł kurdyjski (03-12-2010)
WATCH DOCS (03-12-2010)
Morderczy olej, czyli jak wykorzystać starą tragedię w nowej formie (04-12-2010)
Życie na arszeniku (04-12-2010)
Balon NASA pękł, czyli dwa słowa o „nowym” życiu (04-12-2010)
Wielka wojna Wakefielda, czyli szczepionki MMR nie powodują autyzmu (04-12-2010)
RNAi i Ebola (04-12-2010)
Mózg rozbrojony (04-12-2010)
The Catholic Abortion Paradox (04-12-2010)
Leon Knabit i jego "autorytet" - czyli dlaczego niewierzący to podludz (05-12-2010)
Zwycięstwo pod Cudnowem. Siedm niedziel bijatyki (05-12-2010)
Rozmydlenie (05-12-2010)
Smoleńsk i AIDS, czyli dobre i złe teorie spiskowe (06-12-2010)
Kandydoza (III) (06-12-2010)
Emigrant zderza się z Polską. Czołowo (06-12-2010)
Leczyć i liczyć. Kto w Europie ma najlepszą służbę zdrowia? (06-12-2010)
W co grają politycy? (06-12-2010)
Nowy podział chrześcijaństwa (06-12-2010)
Naukowcy już wiedzą, co sprzyja szczęściu wyznawców (07-12-2010)
Znaleziono leki homeopatyczne w wodzie pitnej (07-12-2010)
Naciągany problem (07-12-2010)
W cieniu wielkiej figury (07-12-2010)
Kościół dostał ile tylko mógł (08-12-2010)
Jak zarobić na chrześcijańskich monetach (08-12-2010)
Jesteś katolikiem? Biskup musi ci pozwolić na sylwestra! (08-12-2010)
Badacze z Nenckiego odkrywają tajemnice PML (08-12-2010)
Przegląd Socjalistyczny (08-12-2010)
ósme- nie łżyj (08-12-2010)
Immunologia, ewolucja i minogi (08-12-2010)

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
słabe działanie portalu "pod Mozillą"
Religie:
osadzony "buddysta" nie dostal wege posilków. wygrał proces
Pogadanki 'religijne'? Albo, oryginalność Biblijnej mowy!
Bóg-pierwszy motor czy źródło sensu?
religia to fascynujące zjawisko
Afganistan i jego prawa
Dotychczasowa działalność Kościoła FSM w Polsce
Czyżby Maria jednak pozostała dziewicą? :)
Wybrane proroctwa biblijne
Jedzcie ciało i pijcie krew czyli...hanibalizm i wampiryzm ?
Saturnalia czas zacząć.
Religia a przeszczep wątroby
Dlaczego chrześcijanie często przystępują do komunii św.?
zaraz po włączeniu komputera ...
islamska edukacja
Warto rozmawiać z 24 listopada
Tajemnica
Religia jest szkodliwa i niebezpieczna
Filozofia i światopogląd:
Satysfakcja z pracy
Katolicy w Chinach
klamstwo w nauce
"Persepolis" i inne filmy polecane
Lektury obowiązkowe - czyli o planie na dalsze dokształcanie
ludzie sie rozmnazaja latwo i sa glupcami.
"Nie chce się wierzyć"
Kościół i antyklerykalizm:
Polscy luteranie
Nauka:
Czy genetyczne podobieństwa są dowodem na ewolucję?
Odkryto bakterie wykorzystujące w metabolizmie arsen
Czy Kawa, herbata, papierosy są rakotwórcze?
Nauka i błędy
Radzenie sobie ze stresem - wiarygodne materiały
Roger Penrose i cykliczny Wszechświat
Społeczeństwo i kraj:
Seksistowskie bąki Prezydenta Komorowskiego
Panie pilocie, dziura w głowie.
"Był plan" czyli budzenie świadomości
Hospicjum
Czarny mesjasz już w Sejmie. Koniec cywilizacji katolickiego człowieka
Nie tylko na Wiejskiej
Koniec żartów w Olsztynie
Antyklerykalny Bronisław
Koniec Komisji Majątkowej
Kolumb był Polakiem
"W Rzeczpospolitej młodzieży chowanie"
Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy.
Czy moralnie jest unikać zatrudniania muzułmanów?
Wielki przeciek
Sprawa pomagania
Absmak powyborczy
Kwintesencja palikotyzmu - STOP OBŁUDZIE cz.1
Kultura:
Będzie jazz... albo i nie będzie...
"Taniec trzcin"
Oświecenie i krytyka
ABC Racjonalisty:
rodzice znow pokazali ze zycie ich syna jest nic nie warte
Układ pokarmowy, a śmierć mózgu...
Jestem nowym czlonkiem; nazywam sie Ludwik Kowalski
Jestem tu nowa!!!
Czy racjonalizm sie opłaca?
tolerancja
Gospodarka i ekonomia:
Konflkty przemyslowe Chin, pierwsza polowa 2010
Alternatywne systemy finansowe
O wszystkim i o niczym:
Islamskie wartości
Szef wikileaks aresztowany
Zanim odkopniesz planetę spodloną...
Bóg jako potrzeba, tylko do diabła czyja?
Odpowiem pytaniem na pytanie
Dla moderatorów.
Wszyscy mają mambę!
Animowana "historia Polski"
Prawo i sprawiedliwość
Kulturalny duch czasu

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.