Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.581.584 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Miłość nie wyklucza
Autor tekstu:

Czy legalizacja związków partnerskich w Polsce to dobry pomysł? Przecież, mimo pewnej poprawy, nasze społeczeństwo jest nadal homofobiczne. Jednak dzięki ustawie regulującej takie związki osoby ze środowisk LGBT zyskają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, zarówno w życiu prywatnym jak i społecznym.

Społeczna Kampania „Miłość nie wyklucza" ma zwrócić uwagę na brak w polskim prawie uregulowań dotyczących związków osób tej samej płci. O tym, że osoby homoseksualne są obecnie obywatelami drugiej kategorii nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pary takie na przykład nie mogą otrzymywać w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnerów/partnerek. Dlaczego? Nie są rodziną, i mimo, że się kochają nie mają prawa wiedzieć czy ich ukochana osoba właśnie umiera czy też może ma się dobrze. Ustawa regulująca tę i podobne kwestie znacznie poprawiłaby i ułatwiła codzienne życie tysiącom osób.

Całą masa dyskryminacyjnych przepisów jest powszechnie znana- nierówności w prowadzeniu gospodarstw domowych i finansach. Kiedy pary heteroseksualne zawierają związek małżeński powstaje wspólnota majątkowa, czyli oboje są zabezpieczeni na wypadek zgonu partnera, (ale również solidarnie odpowiadają za długi). Nie dotyczy to osób homoseksualnych, gdyż nie tworzą żądnej wspólnoty majątkowej. Ich majątki są odrębne, mimo stałego związku. A co gdy małżeństwo mężczyzny i kobiety się rozpada? Rozwód ich obojga jest jasno i klarownie opisany przez prawo. Następuje podział majątku, a ewentualne spory rozstrzyga sąd. Inaczej sprawa wygląda w przypadku par homoseksualnych — tutaj spór oznacza, że jedna z osób po rozstaniu zostaje po prostu „na lodzie", nie ma bowiem możliwości odwołania się do prawa. Jedna z osób będzie zazwyczaj poszkodowana, ponieważ mimo zaangażowania- także finansowego- po rozstaniu nie dostanie nic.

Przykłady można mnożyć- spadek, niezależnie czy heteroseksualne małżeństwo było zgodne, czy nie, prawo spadkowe uznaje pozostałego przy życiu współmałżonka za głównego spadkobiercę. Tak więc partner bądź partnerka dziedziczy co najmniej połowę spadku po swoim partnerze/partnerce. Małżonek pozostały przy życiu ma prawo do spadku w ramach zachowku — liczy się tylko, żeby wspólnota majątkowa obowiązywała w chwili śmierci spadkodawcy. Osoby homoseksualne nie mogą liczyć na taką sprawiedliwość i ochronę prawną. Mimo wieloletniego- czasem bardziej udanego związku- jeden z partnerów/partnerek zostaje z niczym. Nie należy mu się zupełnie nic. Oczywiście można sporządzić testament. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Małżonkowie jak wiadomo należą do I grupy podatkowej, która płaci podatek według najniższych stawek i ma najwyższą kwotę wolną od podatku. Jednak, gdy spadek dotyczy pary homoseksualnej, to osoba uzyskująca spadek nie ma takiego przywileju i jest zmuszona płacić podatek od spadków i darowizn według najwyższych stawek przy najniższej kwocie wolnej od tego podatku. Ustawa, która weszła by w życie powinna uregulować także tę kwestię, jawnie krzywdzącą osoby homoseksualne.

Już słyszę głosy oburzenia i protestu. Homoseksualizm to przecież grzech! Jak oni mają w ogóle czelność porównywać się do małżeństwa?!

Organizatorzy akcji „Miłość nie wyklucza" informują, że sprawą dla nich priorytetową jest uregulowanie codzienności — prostych i podstawowych spraw. Swoją drogą pełne zrównanie związków homoseksualnych z heteroseksualnymi wymagałoby zmiany Konstytucji, która mówi jasno — małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Ale ustawa regulująca prawa osób pozostających w związkach homoseksualnych jest jak najbardziej i pilnie potrzebna. Polskie prawo obecnie omija te problemy szerokim łukiem. Nie ma żadnej ochrony prawnej i nie odnosi się w żaden sposób do ich problemów. To jawne wykluczenie wymaga szybkich zmian, zgodnych także z europejskim prawem. Wiele europejskich państw zdecydowało się już na prawne regulacje związków osób homoseksualnych. Czy Polska po raz kolejny zostanie w tyle?

Na koniec pewien smaczek. Katolicy uwielbiają wykorzystywanie religijnego wątku w swoich degradujących opiniach o  homoseksualistach. Pragnę przypomnieć tu fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego, który powinien przecież ich obowiązywać. W kwestii homoseksualizmu czytamy oczywiście, że jest to sprzeczne z prawem naturalnym, ale to co najważniejsze brzmi następująco: "(...) Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Miłość naprawdę nie wyklucza!


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Farsa w farsi i po naszemu
Sofiści – w poszukiwaniu politycznej arete

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (20)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 02-12-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Przemysław Prekiel
Publicysta Przeglądu Socjalistycznego, autor wywiadu-rzeki z prof. Krzysztofem Dunin-Wąsowiczem, "Krzysztof Dunin-Wąsowicz – Historyk, socjalista, pamiętnikarz. Rozmawia Przemysław Prekiel. Instytut Wydawniczy „Książka i Prasa”. Warszawa 2012.

 Liczba tekstów na portalu: 15  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Leokadia Oręziak: 25 lat panowania ideologii neoliberalnej w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 173 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365