MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #67
Nakład: 4259 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystalizowanych właśnie w marzeniach. Są one  twórcze, jeśli nie wzmagają ospałości i oczekiwania na szczęśliwy zbieg okoliczności."

Maria Szyszkowska, "Za horyzontem"


Aktualności i ogłoszenia

Dzisiejszy biuletyn rozpoczęliśmy cytatem z książki Marii Szyszkowskiej bowiem dotarła do nas wiadomość, że kandydatura pani profesor została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Zdajemy sobie sprawę z prestiżu tej nagrody i z całego serca życzymy Pani Senator, aby komitet noblowski docenił jej niezaprzeczalną wielkość.

21 lutego odnotowaliśmy 3 miliony odwiedzin.

Mamy nadzieję, że tematyka publikowanych w naszym serwisie tekstów stanowi magnes przyciągający to stale rosnące zainteresowanie. Takim magnesem niewątpliwie jest tekst prof. Bernarda Korzeniewskiego: "Popędy, emocje i wolna wola", stanowiący jeden z działów książki Od neuronu do (samo)świadomości, która ukaże się w marcu b.r. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka czytelnicy Racjonalisty mają możliwość zapoznania się z jej fragmentem już dziś.

Wzrastająca renoma Racjonalisty przyciąga stale nowych autorów. Są nimi: Bogdan Miś - matematyk z wykształcenia; dziennikarz naukowy, nauczyciel akademicki i redaktor - z zawodu, członek Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk "Polska 2000+"; Roman Zaroff - redaktor "Horyzontu" - pierwszego, nieistniejącego już internetowego magazynu racjonalistów, sceptyków i ateistów; Łukasz Kotulak - student politologii; Tomasz Kaczmarek - dramatopisarz, doktor nauk humanistycznych; Lesław Kawalec - nauczyciel języka angielskiego; Michał Sobieraj - publicysta z Olsztyna; Waldemar Marciniak - historyk. Natomiast najbardziej aktywnym publicystą serwisu pozostaje redaktor Andrzej Koraszewski komentując aktualne wydarzenia życia społecznego i politycznego naszego kraju.

Serdecznie zapraszamy zarówno autorów ciekawych z punktu widzenia światopoglądu racjonalno-naukowego tekstów ale także osoby, które pragnęłyby zaoferować swoje umiejętności, wiedzę i czas pomagając w prowadzeniu serwisu. Chętnych prosimy o zapoznanie się z następującą informacją: Współpraca.

Zmiany techniczne:

W serwisie pojawiły się nowe elementy. Są nimi małe ikonki, których celem, poza ułatwieniem nawigacji w serwisie, jest także uprzyjemnienie czytelnikom pobytu u nas. Zarejestrowany czytelnik może ich zaobserwować nieco więcej.

Aby zainteresować naszych czytelników starszymi materiałami, których aktualność ciągle nie zanika, utworzyliśmy kącik "Stare ale jare", który ma swoje miejsce pod ramką z najnowszymi wątkami naszego Forum dyskusyjnego na stronie głównej. Jest to losowy wybór starszych tekstów.

Sondaże Racjonalisty:

W zakończonej ostatnio sondzie zapytaliśmy naszych czytelników - ile przeczytali książek w ostatnim okresie. Głosy zbieraliśmy przez około 3 tygodnie. Dlatego nieco dziwnym jest, że udział procentowy głosów praktycznie się nie zmieniał przez cały okres trwania sondy. Powstrzymamy się od formułowania narzucających się w tej sytuacji wniosków. Chcielibyśmy jednak przy tej okazji przypomnieć prenumeratorom naszego biuletynu o istotności czytania, pozwala nam ono poznawać świat, rozwija naszą wrażliwość i wyobraźnię. Do tego nie wystarcza czytanie podręczników, nawet literatura popularno-naukowa, jakkolwiek szalenie interesująca, to za mało. Należy czytać także beletrystykę, to właśnie ona ukazuje nam piękno otaczającego nas świata oraz człowieka ze wszelkimi targającymi nim emocjami i ich konsekwencjami.

Ile książek przeczytał(a/e)ś w TYM roku:
6.8% (269 głosów) - żadnej, nie lubię czytać
6.1% (243 głosy) - żadnej, nie mam czasu
20.0% (793 głosy) - 1-2
12.7% (504 głosy) - 3-4
54.4% (2156 głosów) - powyżej 4

W sondzie wzięło udział 3965 osób.Nowe teksty

Ludzie zbędni na swoim - Andrzej Koraszewski (26-02-2005)

Państwo opiekuńcze i liberalizm gospodarczy dotarły na polską wieś równocześnie, tworząc najgorszy konglomerat jaki można sobie wyobrazić. Prowadzona polityka "rozwoju wsi" okazała się najbardziej skuteczną metodą tworzenia rodzimej underclass - warstwy "ludzi zbędnych"
Czytaj...

 

Czas Apokalipsy - Lesław Kawalec (26-02-2005)

Można oczekiwać, że z uporem budowane parahipnotyczne nastawienia religijne w Ameryce mogą być wykorzystane do budzenia politycznego fanatyzmu mogącego stanowić atut w ewentualnym konflikcie globalnym. Sacrum w służbie polityki i kontroli umysłów.
Czytaj...

 

Gruby włos - Bogdan Miś (26-02-2005)

7 stycznia 2002r. pocisk o średnicy 300 metrów w minął Ziemię o "kosmiczny włos". Gdyby trafił wypadkiem w Polskę - wyparowałaby ona w całości wraz ze sporym kawałem sąsiedztwa... Matematyka w przybliżeniu tylko oddaje rzeczywistość...
Czytaj...

 

Co nas niepokoi w UE? - Łukasz Kotulak (26-02-2005)

Wiele rzeczy niepokoi NAS - pokolenie które będzie żyć i pracować w Nowej poszerzonej Unii Europejskiej, dlatego pragniemy się zastanowić nad przyszłością organizacji do której należymy. Ujednolicenie podatków. Euro - wspólna waluta. Konstytucja Europejska
Czytaj...

 

Voodoo i czarna magia - Mirosław Kropidłowski (26-02-2005)

Wiara religijna może się wiązać z silnymi emocjami negatywnymi, które z kolei wpływają na zwiększenie się w krwi takich substancji jak kortyzol i adrenalina. To jest wyjaśnieniem dlaczego tak wiele zaangażowanych religijnie osób staje się łatwymi ofiarami czarowników
Czytaj...

 

Przywiązanie - Tomasz Kaczmarek (26-02-2005)

W Polsce nie ma pedałów. To kraj przykładny, albo przykładnie endecki, albo przykładnie komunistyczny, a teraz przykładnie kapitalistyczny. Wiem to dobrze, bo znów coś przebąkują o dwóch morzach. O jawnych agnostykach i niejawnych dybukach - dramat postmodernistyczny
Czytaj...

 

Czarna dziura nam nie straszna - Bogdan Miś (24-02-2005)

Coś mi się wydaje, że coraz mniej rzeczy nas dziwi. Nie zaskakują nas w szczególności różne osobliwości naukowe, od których się po prostu roi; może zresztą właśnie dlatego one nas nie zaskakują, że jest ich aż tak wiele? Może stępieliśmy?
Czytaj...

 

Samorząd czy mafia? - Andrzej Koraszewski (24-02-2005)

Samorządowe instytucje środowisk prawniczych nie tylko nie zabiegają o stworzenie klarownych definicji standardów etycznych obowiązujących w zawodach prawniczych, ale ograniczając dyskusję do retoryki o "demokracji" wydają się pilnować, aby owe standardy nie były jasne.
Czytaj...

 

Popędy, emocje, wolna wola - Bernard Korzeniewski (23-02-2005)

Człowiek niewątpliwie stanowi (także) pewną skomplikowaną konfigurację atomów, i żadna vis vitalis czy też duch nie mają tu nic do roboty, a cechy przynależne życiu stopniowo wyłaniają się z zachowania się materii nieożywionej. Od neuronu do (samo)świadomości
Czytaj...

 

List otwarty do Wildsteina - Andrzej Koraszewski (21-02-2005)

Drogi Bronku, zrozumiałem dlaczego tak trudno było ci zrozumieć moją głęboką niechęć do romantyzmu. Dziś nie mam ochoty o niczym cię przekonywać. Mogę tylko marzyć, że uda mi się młodym ludziom pokazać jak łatwo w walce o sprawiedliwość wkroczyć na pole łajdactwa.
Czytaj...

 

Mężczyzna niepotrzebny - Krzysztof Szymborski (21-02-2005)

Ukłony w stronę feministek. Jakie jest biologiczne znaczenie rozmnażania płciowego - tego najbardziej czaso- i energochłonnego typu rozmnażania. Poznajmy różne hipotezy, aby wybrać tę najbardziej prawdopodobną.
Czytaj...

 

Formy obrazowania bóstw - Joanna Żak-Bucholc (21-02-2005)

Jednym z ważniejszych "wskaźników" doskonale dookreślających role bóstw, a przede wszystkim ich znaczenia w całym systemie wierzeń, jest to, w jaki sposób przedstawiano istoty sakralne, w jaki sposób wizualizowano je, jak ujmowano ich postać.
Czytaj...

 

Internet a demokracja - Andrzej Koraszewski (17-02-2005)

Czy internet otworzył możliwości powszechnej debaty? "Lokalność" internetowych wspólnot w naturalny sposób szukających w sieci ludzi o podobnych poglądach powoduje, że większość internautów nie jest narażona na konfrontację z poglądami osób myślących inaczej niż oni
Czytaj...

 

Baśniowy urok apokryfów - Lucjan Ferus (17-02-2005)

Apokryf - utwór o tematyce biblijnej, nie umieszczony w kanonie biblijnym. Uchylmy rąbka tej ezoterycznej tajemnicy, bo uważam, iż warta jest poznania - choćby we fragmentach - i to nie tylko dlatego, abyśmy zaspokoili swoją ciekawość i nie czuli się profanami w tym względzie
Czytaj...

 

Religie wobec samobójstwa - Mirosław Kropidłowski (17-02-2005)

Stale ktoś postanawia skrócić swoje życie własnowolnie oddając się w ramiona śmierci. Jak do tego problemu odnoszą się religie - chrześcijaństwo, judaizm, spirytyzm, islam, buddyzm, hinduzim? Sati hindusek i samospalenia buddyjskich mnichów a problem samobóstwa.
Czytaj...

 

O poczuciu winy - Maciej Sosnowski (17-02-2005)

Ufajmy ewolucyjnej intuicji, prowadzącej nas przez społeczne życie ku ostrożnemu podejściu do wszystkiego co nieznane. Kształtujmy sami własne przekonania i pragnienia, bez kaznodziei, nawiedzonych mistrzów, niepoważnych głosicieli "jedynych prawd".
Czytaj...

 

Zagadki ewolucji - Krzysztof Szymborski (14-02-2005)

Dlaczego wierzymy w teorię ewolucji? To pytanie na pozór tylko prowokacyjne. Czyżby teoria ewolucji miała być jeszcze jednym mitem współczesnych czasów? Od takiej myśli jestem daleki. Oddajmy jednak głos samym uczonym.
Czytaj...

 

Młody Polak zalgorytmizowany - Michał Sobieraj (14-02-2005)

Powstają tak kuriozalne sytuacje, że pewien młody Polak może jednego dnia czuć się patriotą państwa wojowników starożytnej Korei, następnego dnia staje się on crowleyowskim kabalistą albo praktykującym buddystą, aby potem z kolei stać się fascynatem fizyki teoretycznej
Czytaj...

 

Totalitaryzm i religia - Waldemar Marciniak (14-02-2005)

Analizie poddane zostają mechanizmy wspólne obu sposobom myślenia o świecie: totalitarnemu i religijnemu. Zazwyczaj mniej lub bardziej ponura praktyka obu - pomimo głoszenia szczytnych haseł i ideałów - jest tylko owego myślenia nieuchronną konsekwencją.
Czytaj...

 

ROAD do nikąd - Andrzej Koraszewski (14-02-2005)

Jeśli powstanie nowa partia centrowa najprawdopodobniej będę na nią głosował. Jako wyborca nie mam wielkiego wyboru, wolę Rokitę i Kaczyńskich niż Giertycha lub Leppera i wolę polityków z Unii Wolności niż Rokitę i Kaczyńskich
Czytaj...

 

Obywatel męczennik - Tomasz Kaczmarek (14-02-2005)

Kaziowi jawią się nieziemskie fenomena. Gdy wieść o tym się roznosi lud wpada w ekscytację. Co gorsza diabeł na duszę Kazika kręci bicz, a lokalny sługa boży - kręci interes... Niektórym się jawią wielkie rzeczy a innym należy oddać interpretację - powiada dobrodziej
Czytaj...

 

Kiedy powstały ewangelie kanonic - Roman Zaroff (14-02-2005)

Nie ma solidnych podstaw do przyjęcia, że cztery kanoniczne ewangelie powstały przed rokiem 100 n.e. W niniejszej pracy zajmiemy się właśnie wykazaniem, że ewangelie kanoniczne pochodzą z II a nie I wieku naszej ery.
Czytaj...

 

Fakty i tylko fakty - Krzysztof Szymborski (12-02-2005)

Od początku badań promieni N tajemniczym zjawiskom fizycznym towarzyszyły równie tajemnicze zjawiska "polityczne". Otóż promienie N udawało się zaobserwować wyłącznie badaczom francuskim. Z cyklu: oszustwa i nierzetelność w nauce
Czytaj...

 

Skąd pochodzi swastyka? - Mirosław Kropidłowski (07-02-2005)

Kiedy usłyszymy słowo "swastyka", symbol ten natychmiast kojarzy się z hitleryzmem. Jej dzieje są jednak dużo dłuższe i bogate. Symbolizowała ona dobry los i dobre szczęście. Bywała nawet używana w przeszłości jako symbol serca samego Jezusa Chrystusa.
Czytaj...

 

Eutanazja – za czy przeciw? - Marcin Kwiek (07-02-2005)

Argumenty przeciwników prawa do eutanazji zasadzają się na dwóch podstawach. Poza argumentami religijnymi wskazuje się na mogące się pojawić nadużycia (zaprzestanie rozwoju medycyny paliatywnej, deprecjacja zawodu lekarza, naciski wywierane na pacjenta).
Czytaj...

 

Tragedia arcybiskupa - Andrzej S. Przepieździecki (07-02-2005)

Ci którzy werbowali księży do współpracy to nie byli idioci. Byli to fachowcy wysokiej klasy. W poszukiwaniach kandydatów na kapusiów nie interesowali ich tacy przeciętni klerycy, którzy po prostu chcieli uzyskać święcenia i wieść spokojny żywot wiejskiego księdza
Czytaj...

 

Człowiek - to brzmi staroświecko - Krzysztof Szymborski (07-02-2005)

Refleksja nad Człowiekiem pozostawała przez tysiąclecia domeną filozofów. I chyba dobrze się stało, że tak długo istotę ludzką chroniło przed ciekawością uczonych coś w rodzaju boskiego immunitetu. Człowiek jest tworem zbyt skomplikowanym, by oddawać go w ręce partaczy.
Czytaj...

 

Ojhyzna - Andrzej Koraszewski (07-02-2005)

Czy nie lubi nas Pan Bóg? Nas - Polaków. Dlaczego ciągle prześladuje nas historia? Ludzie próbują żyć normalnie, ale czy jest to możliwe w naszym kraju? Czy trzeba zostawić ojczyznę, aby zrozumieć, co to normalność? Nie wpadaj w marazm, nie strać rozumu!
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Co stanowi o sile naukowca? (08-02-2005)
Autor: Ewa Kostarczyk
Źródło: Foru Akademickie 1/2005
Czy uczeni są nadal elitą społeczną? Co stanowi o sile naukowca. O bezideowości i konformizmie środowiska naukowego.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Małżeństwo święte nie święte (15-02-2005)
Autor: Artur Sporniak
Źródło: Onet/Tygodnik Powszechny
Kiedy usłyszymy o celibacie jako o stanie doskonałości, pytajmy: czy w takim razie małżeństwo jest stanem "niedoskonałości"? Jeżeli osoby konsekrowane oddają się Bogu "niepodzielnym sercem", czy to oznacza, że małżonkowie mają serce "podzielone"? Czy miłość zmysłowa jest mniej wartościowa od miłości czysto duchowej, skoro człowiek jest psychofizyczną jednością? Po co zatem nam ciała?
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Jak Homo podbił świat (15-02-2005)
Autor: BRUNO D. COT
Źródło: Tygodnik Forum
Homo sapiens opuścił Afrykę 200 tysięcy lat temu i błyskawicznie opanował wszystkie lądy. Uczeni wciąż usiłują wyjaśnić, dlaczego inne hominidy tak szybko ustąpiły mu pola.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Bicie po uszach (19-02-2005)
Autor: Adam Willma
Źródło: Gazeta Pomorska
Emerytowany ksiądz z Dijon pozwał do sądu parafię w Clesse, która zakłócała mu wypoczynek uruchamiając kościelne dzwony. W Polsce mógłby sobie odpuścić - w świetle obowiązujących przepisów dzwonów nie da się wyciszyć.
Zgłoszone przez: Bistzack
Czytaj..

Genetyk poszukuje Boga (20-02-2005)
Autor: Bożena Kastory
Źródło: Newsweek Polska
Dlaczego ludzie modlą się i poszukują ukojenia w medytacji? Dlaczego składają hołd Bogu, Allahowi, Jehowie? Albo wierzą w rzeczy, których nie można poznać zmysłami ani ocenić rozumem? Te pytania nie dawały spokoju dr. Deanowi Hamerowi. Po latach badań uczony odkrył gen Boga - biologiczny mechanizm odpowiedzialny za nasze życie duchowe. Czyżby było ono tylko pochodną składu chemicznego koktajlu, wpisanego w nasze geny? Jeśli tak, to nowego wymiaru nabiera też pytanie o istnienie Boga.
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Wtórny analfabetyzm polskich katolików (22-02-2005)
Autor: Arkadiusz Adamkowski
Źródło: Gazeta Wyborcza Online
Ilu było apostołów? Ośmiu? Trzynastu?... - w telewizyjnych teleturniejach ludzie podają różne odpowiedzi, tylko nie "dwunastu"
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Kościelne furtki (22-02-2005)
Autor: Martyna Bunda
Źródło: polityka.onet.pl
o unieważnieniach ślubu i ich zadziwiających powodach: np. zatajona maminsynkowatość :]]. \"Co Bóg złączył...\" to sąd kanoniczny rozłączy za 20 tys.
Zgłoszone przez: kra
Czytaj..

Otwórzmy drzwi dla wschodniej Europy (26-02-2005)
Autor: Tadeusz A. Kisielewski
Źródło: gazeta.pl
Jest zdumiewające, że w sytuacji mnożących się konfliktów kulturowych z imigrantami muzułmańskimi większość "starych" państw Unii ogranicza napływ siły roboczej z Europy Wschodniej. Czyż nie lepiej, by na Zachodzie szukali pracy Polacy, a także Ukraińcy i Rosjanie niż ludzie podatni na radykalne hasła islamistyczne?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Rząd Holandii chce szkolić islamskich duchownych (26-02-2005)
Autor: Jacek Pawlicki
Źródło: gazeta.pl
Ponieważ duchowni z importu są groźni, rząd w Hadze chce wykształcić własnych, politycznie poprawnych
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Racjonalizm filozoficzny a naukowy
manypulacja
Co to za siła?
"Debata": Eutanazja
Zmiana nicku
Nietzscheaniści
TEORIA WSZYSTKIEGO - wstęp
Teleologizm, deontologizm czy personalizm?
Odp: RELIGIA- wstęp do definicji.
Kto następny?
za i przeciw logice
Do kitu!!!!
Odp: Normy społeczne
zycie po śmierci
Odp: mit narodowy_co to wogóle jest??
Niebezpieczna filozofia?
Bóg istnieje
Pijany kierowca w internecie
666 postów M.A.
kraj raj pana Potockiego
Jak zbudowano piramidy??
Czyżby Hume miał rację?
Zwykla ciekawosc
miłosierdzie bożę
nowość
bla bla bla o religii
Tron dla siły?
Najtrudniejsza zagadka na swiecie
Boga nie ma.
Czy istnienie Boga mozna udowodnić
Mit Holocaustu
Toksyczna religia.
Marian Rusecki
Wasze zakłamanie
Frakcja moherowych beretów
Kościół to kwintesencja tolerancji
Reanimacja wątku Maybach i Rydzyk
Zakon Celestynów
405 rocznica męczeństwa Giordano Bruno
bush nominowany do pokojowej nagrody nobla
Prawda
Rydzyku Rydzyku
Czas na zmiany
Jeszcze o elektronie.
Zniesławienie na forum
Pytanie
To jest bezsensu
Teoryjka spisku
Czy filozofia Platona jest nadal żywa (aktualna)?
RUMBURAK
Rozum dla matołów (potrzebny)
Schizofrenia?
Przykazania dla matołów
Illuminati
Awaria
czy można żyć bez wiary ?
Problem z ateizmem
Logowanie (do Welczera) i innych
czy Jezus miał braci??
Powstanie wszechświata.
Sekularyzacja
Pytając o Boga
Dzień Darwina w Polsce?
Bioenergoterapia.
Dowody na nieistnienie Boga.
Zła religia
ideologia strachu
praca maturalna
Zabieg laserowej korekcji wzroku.
Moralność nietolerancji
Do M.A w sprawie św.Marka
odpowiedz p. Arturowskiemu
Do moderatora
Brak wiary??
Pytanie
Dlaczego jesteśmy tacy?
Początek
Sonda
Przyklad ideologii zbrodni.
kochany p. bog

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.