MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #70
Nakład: 4846 (odbiorców mailingu)

Spis treści:
Cytat tygodnia

Stworzenie wyjątkowe

"Od czasów tej przedziwnej mutacji, która przed kilku milionami lat dała początek Homo habilis, człowiek dziwił się sobie i jednocześnie się podziwiał. Tyle zdolności umysłowych nie znanych u pozostałych zwierząt, tyle 'zbytków' artystycznych i moralnych, nazywanych braterstwem, miłosierdziem i twórczością, również jedynych w swoim rodzaju, nasuwa myśl, że człowiek jest stworzeniem wyjątkowym, szczególnym dziełem rąk bożych. W swych rozważaniach metafizycznych ludzie skwapliwie zapominają o masakrach, ludobójstwie i innych okropnościach - pozostałościach selekcyjnych popędów świata zwierzęcego. Mit Prometeusza okazuje się silniejszy od mitu Syzyfa; ludzie zachłystują się własną inteligencją oraz zdolnościami odczuwania i tworzenia Piękna. Dyktatorzy i inni wodzowie rzadko kiedy zapominali o schlebianiu kulturalnemu ego ludów, które wiedli do boju."

Philippe Meyer, Złudzenie konieczne


Aktualności i ogłoszenia

W ostatnim czasie światowe serwisy informacyjne zostały zdominowane przez znane wszystkim wydarzenie, którego echa są także widoczne w naszym serwisie. Najwięcej komentarzy dotyczących śmierci Jana Pawła II - zwierzchnika Kościoła Katolickiego można przeczytać na naszym forum, którego użytkownicy prezentują różne opinie na temat tego pontyfikatu, od pochwał do dezaprobaty. Wśród nowych tekstów zamieszczonych w serwisie znajdują się również takie, których autorzy pokusili się o ocenę zarówno samej osoby zmarłego papieża a także skomentowali zaobserwowane wydarzenia i przewidywane konsekwencje. Polecamy teksty Andrzeja Koraszewskiego, Andrzeja S. Przepieździeckiego, Lucasa Corydona oraz Lesława Kawalca. Jednak nie ograniczamy się tylko do tego. Osoby, które czują już przesyt tym tematem także mogą znaleźć coś dla siebie w naszej bieżącej ofercie publicystycznej.

Bieżące wydarzenia, kiedy "odmienne myślenie" jest szczególnie niechętnie lub wrogo przyjmowane nie tylko w mediach, ale i w miejscach publicznych, dobitnie ukazały serwis "Racjonalista" jako okno do normalnego świata, normalnego życia, wolnego i niezależnego myślenia, nie tylko deklaratywnego, ale i faktycznego prawa do wyrażania odmiennych poglądów. Tradycyjne media pompują w Polaków jedynie słuszny i przerysowany obraz rzeczywistości, w czołowych mediach interaktywnych (portale internetowe) jedynomyślność jest utrzymywana przez konsekwentną cenzurę o której licznie donosili nasi czytelnicy. Tak "poinformowani" Polacy mają wypaczony obraz Jana Pawła II i jego pontyfikatu. Jan Paweł II w wielu kwestiach zasługuje na duże uznanie, w innych - na krytykę. Wystawianie samych laurek służy wprawdzie podsycaniu kultu jednostki, ale nie służy obiektywnemu poznaniu tego pontyfikatu. JPII był z pewnością papieżem kontrowersyjnym, ale czy wielkim - to jest opinia co najmniej kontrowersyjna. Dla piszącego te słowa "większym" papieżem w wieku XX był Jan XXIII, papież Soboru Watykańskiego II, którego dokonania i kierunki były przez Jana Pawła II częstokroć ograniczane i hamowane. To, że JPII był Polakiem to jeszcze za mało, aby uznać, iż był Wielkim Papieżem. Oceniając narodową egzaltację powiemy, że jest to jawny znak śmierci Wielkiego Papieża, Wielkiego Człowieka, czy choćby tylko Wielkiego Polaka, jeśli w tym katolickim narodzie po śmierci Papieża Polacy przejmą się na poważnie nauczaniem papieskim o miłości bliźniego, wzajemnym zaufaniu, Dekalogu, jeśli dostrzeżemy jakąś przemianę, odnowę moralną. "Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze tej ziemi" - jeśli to hasło zyska jakiś wymiar moralny, a nie jeno polityczny, wówczas pokornie wyznamy swą pomyłkę w ocenie pontyfikatu Jana Pawła II, polskiego katolicyzmu i Polaków. W innym razie, pozostanie nam smutna konstatacja, że to co się obecnie dzieje, to przejaw kultu jednostki - płytkiego i płaskiego jak naleśnik.

W okresie śmierci Jana Pawła II i związanej z tym monotematyczności mediów serwis Racjonalista przyciągnął wiele nowych czytelników, padły wszelkie rekordy odwiedzin, na forum pojawiły się dziesiątki czy setki nowych osób, dzienny licznik wskazywał nawet powyżej 30 tys. odwiedzin (średnio w ostatnich dniach odwiedza nas ok. 16 tys. osób dziennie)

*

Przez pierwszy miesiąc deklarację w sprawie PSR wypełniło ok. 130 osób. Jeśli wyłonią się prężne grupy lokalne nasze stowarzyszenie będzie przed sobą miało bardzo dobrą przyszłość. Stale poszukujemy ludzi aktywnych, zainteresowanych naszą ideą, budowaniem społeczeństwa rządzącego się rozumem a nie zbiorowymi emocjami i uprzedzeniami, społeczeństwa wolnego, otwartego, różnorodnego, doceniającego nade wszystko wiedzę, naukę, samodzielne myślenie. Obecnie jest okres niesprzyjający dla rozumu i rozumności, jednak wierzymy, że przyjdą nowe, lepsze czasy, m.in. dzięki nam, dzięki takim inicjatywom jak Racjonalista czy PSR. Dla wirtualnego sukcesu Racjonalisty kluczowa była praca kilku osób. Dla sukcesu stowarzyszenia racjonalistów potrzeba Waszego udziału i aktywności. Niech PSR będzie antycypacją przemian, które chcemy, aby w Polsce nastąpiły, i które będą następowały. Pod warunkiem, że zbyt wiele osób nie będzie stało obok. Patrząc jedynie. Czytając... Zapraszamy do wypełnienia deklaracji... 

*

Poza tym poszukujemy osób zainteresowanych redagowaniem Racjonalisty, czyli pełnieniem funkcji związanych z bieżącym prowadzeniem serwisu, niekoniecznie w charakterze publicysty. Aby współtworzyć PSR prowadzący Racjonalistę muszą zostać nieco odciążeni, tym bardziej, że ilość materiałów nadsyłanych nam do publikacji stale, systematycznie rośnie, podobnie jak i liczba naszych czytelników. Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie w prowadzeniu dużego serwisu, w pracy dziennikarskiej, publicystycznej, redaktorskiej - to zaproszenie właśnie dla Ciebie. Oprócz rzetelności wymagamy przede wszystkim stałość i regularność. Oferujemy praktykę, zdobycie doświadczenia oraz promocję własnej osoby, o pracy dla idei już nie wspominając. Aktualnie interesują nas przede wszystkim osoby zainteresowane następującymi funkcjami w Racjonaliście:
- redaktor techniczny (docelowo także zastępca redaktora naczelnego) - jedna z kluczowych funkcji w serwisie, związana z przygotowywaniem tekstów do publikacji, ich korektą (wymagamy dużej staranności językowej), przeróbką na prosty html (oferujemy kurs i pomoc) itp. czynnościami o których szerzej opowiem zainteresowanym. 
- redaktor tematyczny - objęcie redakcją konkretnego działu, dbanie o jakość jego tekstów oraz rozwój; wymagana duża wiedza z konkretnego działu tematycznego.
- grafik - stałe udoskonalanie szaty graficznej serwisu, ewentualnie także ilustrowanie tekstów; wymagany talent graficzny, duża wyobraźnia
- dziennikarz, reporter - przeprowadzanie w imieniu Racjonalisty rozmów z ciekawymi ludźmi, tworzenie (foto)reportaży; w przyszłości możliwość uzyskania legitymacji prasowej.
- szef marketingu, promocji, reklamy, budowania wizerunku - wymagane doświadczenie i kreatywność. 
Zainteresowanych proszę o kontakt: agnosiewicz@racjonalista.pl 

*

Dołączyli do nas nowi publicyści: Małgorzata Jankowska - studentka kulturoznawstwa, pasjonuje się literaturą i filmem a także tzw. fenomenem duchowości oraz kwestią laicyzacji społeczeństw; Bolesław A. Uryn - doktor nauk przyrodniczych, jest pisarzem, niezależnym reporterem i fotografikiem, współpracuje z niemiecką JEROME Survival Akadamie, z zamiłowania podróżnik i wędkarz, publikuje swoje teksty i zdjęcia w miesięcznikach geograficznych, turystycznych, wędkarskich, przyrodniczych, survivalowych i wojskowych, autor licznych prac z zakresu rybactwa; Przemysław Rychlik - student biologii na Uniwersytecie Łodzkim, interesuje się biotechnologią, fizyką relatywistyczną i mechaniką kwantową; Kamil Mroziński - student prawa, interesuje się problemami dyskryminacji rasowej, łamania praw jednostki, rasizmu; Marcin Stefański.

Reaktywacja Księgarni. w okresie marca zawieszona została działalność księgarni Racjonalisty. Od kwietnia księgarnia rusza z płynną realizacją zamówień.

Roczne podsumowanie

Poniżej prezentujemy tytuły tekstów i tematów cieszących się największym zainteresowaniem naszych czytelników z ostatniego roku (od marca 2004 do marca 2005).

Najczęściej czytane teksty/artykuły ostatniego roku:
Złote myśli Racjonalisty - oprac. MA, str. 1780
Tajemniczy obraz da Vinci - Zenon Kuczera, str. 356
Fryderyk Nietzsche, str. 1563
Znani o religii i Kościele, str. 1556
Świadkowie Jehowy (Jehowici) - Mariusz Agnosiewicz, str. 53
Apokryfy - wprowadzenie - Mariusz Agnosiewicz, str. 1046
Co to jest masoneria? - Norbert Wójtowicz, str. 1446
Marilyn Manson, str. 1561
Hinduizm - rys ogólny - Mariusz Agnosiewicz, str. 18
Biblijna propaganda - Mariusz Agnosiewicz, str. 2401
Kazik Staszewski, str. 1565
Indeks osób zakazanych - oprac. Michał Przech, str. 361
Buddyzm - narodziny i ekspansja - Joanna Żak-Bucholc, str. 2286
Satanizm - Mariusz Agnosiewicz, str. 1443
Rodzaje satanizmu - Lectus, str. 1992
Jezus, którego nie znasz - Kaz Dziamka, str. 3451
Stanisław Lem, str. 1560
Badacze Pisma Świętego, str. 1426
Koncepcje Graala - Katarzyna M. Milewska, str. 585
Przemilczana historia Jehowy - Mariusz Agnosiewicz, str. 3156

Najczęściej odwiedzane działy/poddziały:
Religie i sekty
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Biblia
Światopogląd
Ludzie, cytaty
Wprowadzenie
Felietony i eseje
Tematy różnorodne
Czytelnia i książki
Nauka
Społeczeństwo
Kultura
Historia Kościoła
Państwo i Prawo

Zmiany techniczne

Teraz użytkownicy naszego forum mogą ładować i dodawać własne obrazki. Zmieniły się ikonki wyrażające emocje. Wprowadzono nowy sposób wyszukiwania. W spisie tekstów konkretnego publicysty przy każdym tytule widnieje także liczba informująca o ilości istniejących dla tego tekstu komentarzy.

Sondaż Racjonalisty

Zakończyliśmy sondę, w której pytaliśmy naszych czytelników o ich zdaniem najlepsze miejsce służące wypoczynkowi. Bardzo nam miło, że aż 115 osób wybrało nasz serwis, dziękujemy za okazane w ten sposób uznanie. W sondażu wzięło udział 1635 osób.

Najlepsze miejsce na wypoczynek:
505 (30,9 %) -> sypialnia
124 (7,6 %) -> biblioteka, czytelnia
604 (36,9 %) -> plenery
148 (9,1 %) -> obiekty sportowe
139 (8,5 %) -> fotel przed telewizorem
115 (7,0 %) -> serwis Racjonalista.pl

Zapraszamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w naszych aktualnych sondach.

[Przygot.: AS i MA]


Nowe teksty

Jeden naród, jedna wiara, jeden... - Lucas Corydon (09-04-2005)

Od paru dni hasła telewizyjne i prasowe przypominały mi język peerelu - "cały naród", "każdy rolnik", "wszyscy proletariusze". Kiedyś każdy musiał wierzyć w komunizm, Lenina, Marksa, etc. Teraz każdy musi wierzyć w Kościół, Czarną Madonnę i Ojca Świętego.
Czytaj...

 

Manewr Raka - Małgorzata Jankowska (08-04-2005)

W pewnym momencie rozwoju teatru głosić zaczęto hasło powrotu do źródeł, potrzebę powtórnego zbliżenia się teatru do kultów i obrzędów, z których wyrósł. Twórcy tej dziwnej logiki mianowali się awangardą. Wykonali Manewr Raka, kierowani rozpaczą impotencji twórczej
Czytaj...

 

Razem czy osobno - Andrzej Koraszewski (08-04-2005)

Uważam, że niektóre narody są bardziej cywilizowane od mojego. Otóż są bardziej cywilizowane, gdyż bogaciły się razem, jako pewna całość, a nie ich drobna część kosztem całej reszty. Nacjonalizm handlowy - polemika
Czytaj...

 

Dobro i Zło - Lech Keller (08-04-2005)

Według teologów chrześcijańskich wszystko co Bóg robi czy robił, kręci się dookoła człowieka: świat stworzony dla człowieka, poza światem raj, czyściec i piekło, nawet Diabeł stworzony, aby człeka zwodził na pokuszenie
Czytaj...

 

Papież i hipokryzja - Andrzej Koraszewski (08-04-2005)

Czytałem gdzieś szumny tytuł; "Papież, który zmienił świat". Czy umiemy odpowiedzieć na pytanie jak zmienił świat i jak zmienił Polaków? Czy przez te blisko 30 lat oddziaływania tego największego autorytetu wzrósł poziom uczciwości, wzajemnej życzliwości?
Czytaj...

 

W oczekiwaniu starych czasów - Andrzej S. Przepieździecki (08-04-2005)

Najbliższe konklawe będzie miało ogromne znaczenie dla przyszłości Kościoła. W ostatnich latach coraz głośniej mówiło się o tym, że konserwatyzm Wojtyły szkodzi obrazowi Kościoła na świecie. Takie głosy były liczne a pochodziły nawet od biskupów oraz wykładowców teologii
Czytaj...

 

Przed Chrystusem czy przed naszą erą? - Lech Keller (07-04-2005)

W Tygodniku Polskim niejaki Pan Z. Sobecki z Południowej Australii ubolewa nad używaniem wyrażeń p.n.e. (przed nasza era) i n.e. (naszej ery). Daje on też nam wyraźnie do zrozumienia, ze używanie tych wyrażeń to wynik spisku komunistów
Czytaj...

 

Impresje na odejście Rodaka - Lesław Kawalec (07-04-2005)

Krajanie ty mój, podobnyś do drzewa. Kimżeś ty był naprawdę ja właśnie wyśpiewam. Owoce twej misji znane: Tłumy rodaków stoją przy zniczu spłakane, inni w amoku planty szpalerem obchodzą, i po śladach stóp twych tęsknie oczyma wodzą...
Czytaj...

 

Obywatel Świata - Bogdan Miś (06-04-2005)

Jestem pewny, że moje poglądy ogromnej większości Czytelników do gustu absolutnie nie przypadną, ale jeśli ktoś uważa, że to co napisałem, to jest zupełny nihilizm narodowo-patriotyczny, kosmopolityzm, żydokomuna i w ogóle masoneria - to jego sprawa
Czytaj...

 

Islam w walce o wolność - Kamil Mroziński (06-04-2005)

Rola islamu w walce o wolność czarnych w Ameryce lat 60-tych na tle sylwetek "proroka" Elijaha Muhammada i religijnego lidera Malcolma X. Wbrew wielu opiniom, islam stał się ważnym narzędziem w rękach murzynów, którzy zapragnęli poznać pełne znaczenie wolności
Czytaj...

 

Kiedy się pany pohamują... - Andrzej Koraszewski (06-04-2005)

Uciekając od monotematycznego świata krajowych środków masowego przekazu, zajrzałem co słychać na froncie walki z biedą. Nie tylko większość rządów, ale i międzynarodowe instytucje polityczne, gospodarcze i religijne poczuwają się do obowiązku deklarowania walki z ubóstwem
Czytaj...

 

Einstein biotechnologiem? - Przemysław Rychlik (28-03-2005)

Einstein przez większość ludzi uważany jest za twórcę teorii względności, ale bez niego nie byłoby może takich urządzeń jak odtwarzacze DVD czy fotokomórki w drzwiach. Einstein jest również opoką dla niektórych metod badawczych w biologii i może pomóc nam w leczeniu chorób
Czytaj...

 

Normalne Państwo - Andrzej S. Przepieździecki (05-04-2005)

Porządek w parlamencie można wprowadzić drogą częściowego skopiowania systemu amerykańskiego. Do wyborów dopuścić wszystkie partie, ale mandaty podzielić między dwie najsilniejsze partie w stosunku wyniku wyborów tylko tych partii. Następnie do rządów dopuścić obie partie
Czytaj...

 

Kulty i sekty - Roman Zaroff (05-04-2005)

Osoby podatne na oddziaływanie kultów i sekt są to często osoby wrażliwe, inteligentne i wykształcone. Co więc powoduję, że kulty, które zazwyczaj są bardziej nonsensowne niż "wielkie religie" są jednocześnie atrakcyjne dla tylu osób?
Czytaj...

 

Prawdy objawione i fakty ujawnione - Jerzy Sędziak (05-04-2005)

Historia chrześcijańskiego Zachodu jest czymś zupełnie wyjątkowym w historii świata. Była i jest jakby wahadłem stale bujającym się pomiędzy dwoma biegunami - idealizmem religijnym a barbarzyńskim okrucieństwem. W naturze barbarzyńców zawsze istniała skłonność do idealizowania
Czytaj...

 

Jan Paweł II w zachodniej prasie - Andrzej Koraszewski (03-04-2005)

Od dziesiątków lat żadna inna śmierć nie poruszyła świata tak bardzo jak śmierć Jana Pawła II. Krótki przegląd anglojęzycznej prasy. Podziw i szacunek połączony jest we wspomnieniach z próbą podsumowania tego pontyfikatu, krytyką Kościoła oraz elementami krytyki samego Papieża
Czytaj...

 

Polak-Katolik? - Lech Keller (03-04-2005)

Łatwo zauważyć, że epoka Jana Pawła II odchodzi zwolna, ale pewnie, do historii. Można przyjąć, że zmiana na tronie Piotrowym może tylko przyśpieszyć odchodzenie Polaków od katolicyzmu. Polska wejdzie na drogę ku europejskim społeczeństwom postchrześcijańskim
Czytaj...

 

Prawdziwe myśli o kłamstwie - Marcin Stefański (03-04-2005)

Ewolucja sprawiła, że niepokój istnienia został stłumiony przez "gen wiary", który uaktywnia się już we wczesnym etapie życia i zostaje zaspokojony przez jakikolwiek system religijny czy filozoficzny najbardziej odpowiadający Jednostce.
Czytaj...

 

Ewangelia Tomasza - Roman Zaroff (03-04-2005)

Ewangelia Tomasza napisana jest po grecku. Najstarszy fragment grecki pochodzący mniej więcej z roku 140 n.e. Ewangelia ta rozpoczyna się słowami: "Oto tajemne słowa wypowiedziane przez żyjącego Jezusa, które spisał bliźniak Judasz Tomasz".
Czytaj...

 

Stan inteligencki na drodze do kapitalizmu - Andrzej Koraszewski (02-04-2005)

Namiastka warstwy oświeconej absorbowała młodzież z innych warstw społecznych, wychowując ją na salonowych pięknoduchów, ale zastępy polskich wynalazców, matematyków, fizyków, chemików pozostawały skromne. Do dnia dzisiejszego polskie nagrody Nobla to powieść i poezja.
Czytaj...

 

Kłopoty z narodem - Bogdan Miś (02-04-2005)

Temat ten dojrzewał we mnie długo. Chodzi o naród, czy - jak wolą żurnaliści "Naszego Dziennika" i paru podobnych mediów, używających tego i paru innych pojęć z pozycji klęczącej - Naród. Pojęcie to przyprawia mnie o uczucia wielce mieszane, delikatnie mówiąc.
Czytaj...

 

Ja, memobot! - Anna Słota (02-04-2005)

Jestem zarażona! Jestem nosicielką wielu memów np. mem macierzyństwa, mem małżeństwa, mem pracy, mem zdobywania wiedzy, mem używania kosmetyków pielęgnacyjnych, które opóźniają oznaki starzenia na mojej twarzy, i ten ostatni, którym się zaraziłam - mem memu.
Czytaj...

 

W poszukiwaniu ojca Jezusa - Roman Zaroff (02-04-2005)

W historii zwłaszcza zamierzchłej nie istnieją fakty pewne. Często wydarzenia są akceptowane jako fakty na podstawie oceny ich prawdopodobieństwa dokonywanego przez historyków w konfrontacji z innymi konkurencyjnymi teoriami. Kim był dla Jezusa legionista Abdes Pantera?
Czytaj...

 

I co dalej? - Andrzej S. Przepieździecki (02-04-2005)

Po wyborach zacznie rządzić koalicja prawicowo-katolicka. W tej koalicji mniej nierozsądne partie centrowe, w rodzaju PiSu, szybko poinformują wyborców, że mimo szumnych zapowiedzi, nie posiadają żadnej cudownej recepty na poprawę sytuacji materialnej społeczeństwa...
Czytaj...

 

Testy kompetencyjne polityków - Zdzisław Gromada (02-04-2005)

Dla uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza, prawnika, inżyniera niezbędne jest wykazanie się stosowną wiedzą, doświadczeniem, dyplomem. Dlaczego nie stawiamy żadnych wymagań politykom? Nasza rzeczywistość świadczy, że większość z nich to nieodpowiedzialni amatorzy
Czytaj...

 

Propedeutyka postracjonalizmu - Andrzej Koraszewski (01-04-2005)

Ukazała się interesująca książka profesora Józefa Imberka wprowadzająca nas w tajniki nowego nurtu filozoficznego jakim jest postracjonalizm. Wybitny socjolog prezentuje w swoim dziele podłoża i roztocza współaktywizacji neoalogicznych podstaw pre- i postracjonalizmu
Czytaj...

 

Dekalog w Pcimiu Dolnym - Maciej Psyk (01-04-2005)

"Bóg przerywa milczenie: Cała prawda o defloracji. Wszystko o co chcieliście zapytać Boga, ale nie mieliście okazji"... Bóg nie wytrzymał i zaklął ze złości. Dopiero co pokonał Szatana a tu musiał się użerać z Radą Gminy Pcimia Dolnego o coś tak prostego jak ukamienowanie
Czytaj...

 

Polowanie na czarownice - Jerzy Sędziak (31-03-2005)

Horror jaki starają się rozniecić łowcy sekt byłby zabawny, gdybym wierzył, że nie kryje się za tym co innego. Sądzę jednak, że jest to zapowiedź szerszej akcji wymierzonej przeciwko innowiercom i "odszczepieńcom" w Polsce, czyli zapowiedź polowań na czarownice
Czytaj...

 

A to ciekawe! - oprac. Bogdan Miś (31-03-2005)

Oto przygarść (prawda, że piękne słowo wynalazłem?) ciekawostek, które napotkałem podczas wieloletnich podróży po Internecie. Mam nadzieję, że wydadzą się wam zabawne - a jeśli kogoś przy okazji skłonią do refleksji, to tym lepiej...
Czytaj...

 

Państwo sprawne inaczej - Witold Filipowicz (31-03-2005)

"Nie będzie pobłażliwości! Rząd musi zwalczać wszystko, co zatruwa życie publiczne: korupcję, prywatę, arogancję, przestępczość i znieczulicę" - zapowiedział premier. Według niego "wrogiem publicznym powinno być wszystko, co zniechęca Polaków do własnego państwa"
Czytaj...

 

Przepowiednie Malachiasza - Roman Zaroff (31-03-2005)

W czasie jednej z dyskusji w jakiej uczestniczyłem poruszono "armagedonowy" temat rzekomej przepowiedni Malachiasza. Wsród kumoszek krąży fama, że ów Malachiasz przewidział papieża z Polski, po nim ma być z Afryki, następnie Piotr Rzymianin a zaraz potem będzie koniec świata
Czytaj...

 

Trupi ekshibicjonizm - Bolesław A. Uryn (29-03-2005)

Prasa grzmiała: "To show ze śmierci! Profanator! Horror! Pomysł chory i odrażający". Pewien starszy pan przeżegnał się nabożnie, splunął i wyszedł.. Kogoś zbyt zbulwersowanego wyprowadziła ochrona. Jednocześnie wystawa pobiła wszelkie rekordy popularności
Czytaj...

 

Żywot i twórczość Platona - Michał Piotrowski (29-03-2005)

Postać Sokratesa do dziś jest o wiele bardziej "medialna" od Platona. Oczywiście Sokratesowi trudno odmówić należnego miejsca na piedestale, jednakże to właśnie jego uczeń stworzył całkowicie pewne (gdyż ugruntowane przez pisma) podstawy filozofii europejskiej
Czytaj...

 

65 milionów lat temu - Roman Zaroff (29-03-2005)

Lat temu około 65 milionów, okrutny i kapryśny Bóg skierował asteroid o około 10-cio kilometrowej średnicy prosto w trzecią planetę krążącą wokół gwiazdy karła typu G2 na peryferiach galaktyki Droga Mleczna. Tą planetą była nasza Ziemia.
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Mit przekonującej skamieniałości (31-03-2005)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źródło: Świat Nauki
Domagając się wskazania "brakującego ogniwa" ewolucji, kreacjoniści obnażają swoją niewiedzę o tym, jak naprawdę funkcjonuje nauka.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Kto zmienił klimat? (31-03-2005)
Autor: William F. Ruddiman
Źródło: Świat Nauki
Nasi przodkowie prawdopodobnie już tysiące lat temu przyczynili się do powstania efektu cieplarnianego i to dzięki nim jeszcze nie nastała kolejna epoka lodowa
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Patent na program, czyli monopol na idee (02-04-2005)
Autor: Józef Halbersztadt
Źródło: Krytyka Polityczna
O tym, że wokół patentów toczy się w UE spór polityczny. A stawką jest wolność myślenia, tworzenia. Pisze ekspert Głównego Urzędu Patentowego RP.
Zgłoszone przez: Pola
Czytaj..

John Paul II (05-04-2005)
Autor:
Źródło: About.com
Kompendium wiedzy o Janie Pawle II.
Zgłoszone przez: webmaster
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Eutanazja naukowo. Zostawmy argumenty wiary..
Amoralnosc ateistow.
Cenzura na forum ;-), czy niedomoga software'u?
radio maryja - nie takie straszne jak malują
Dlaczego warto wierzyć
Sila religi.
Indianie !!
PO ŚMIERCI PAPIEŻA
Neoliberalizm i fundamentalizm.
Eutanazja a stanowisko racjonalistów
Zmiana nazwy Katowic.
Jan Paweł II już w niebie?
Jak katolicyzm doprowadził mnie do ateizmu
Ratunku, nie mam poglądów gospodarczych.
Czy kobieta to człowiek?
Dwie rozmowy, które wpłynęły na losy Europy
Pytania
Zaskakujące liczby
jeszcze nie teraz
O końcu świata...
Poszukuję psychologa lub psychiatry- ateisty
Morfan a chrześcijaństwo
papież a ZSRR
ludzie nieodpowiedzialni
Za przeproszeniem....
Problem z zakrzywieniem promienia laserowego
[cognitive science] polecane witryny
Ordery Prałata
siostry zakonne III stopnia
Beatyfikacja i wyswiecenie
Winien jestem sprecyzowanie
pytanie
religia w szkole, bierzmowanie, a rodzice
Normalne forum PHpBB
Nizsza magia w zyciu satanisty
skuteczne karanie?
Po śmierci JPII
Paradoks Ocykana
Inżynieria Genetyczna
Racjonalista a sztuka
ja mam rozwiązanie
Święci
Jak to jest po Hebrajsku?
Życie
Aborcja i eutanazja
pytanie nt. papieża
Pontyfikat Jana Pawła 2
Neoliberalowie.
Trudny wybór
fizyczne "przeznaczenie"
PROJEKCJE
Racjonalny dowód na Boga
TV przesadza
Papież z zagłębia sz. piegów?
PAPIESZ
Pogrzeb ateisty
Kwestia 'nawrocenia' na racjonalizm.
Personalne ataki ze strony ewolucjonistów!!
Kłopoty z buddyzmem (o Diamentowej Drodze)
Fundamentalne pytanie...
Zmiana czasu... ?????
oszukiwać siebie?
Wiedza u księzy
O co chodzi?
Ateistyczne dziecko a problem śmierci.

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki
Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.