Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.597.472 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Polski inteligent jest wyjątkowym konformistą. Owszem, uwielbia mieć własne zdanie, ale pod warunkiem, że jest to zdanie podzielane przez wszystkich innych. Z przejęciem powtarza więc obiegowe banały i nawet nie przyjdzie mu do głowy, aby zadać jakieś pytanie. Uwielbia chodzić w nogę, być w masie, po słusznej stronie i śpiewać w chórze.
 Nauka » Memetyka

Ja, memobot!
Autor tekstu:

Jestem zarażona! Teraz to już jasne, opanował mnie mem memu. Zrazu nie zauważyłam, gdy pierwszy raz przeczytałam coś na ten temat, wzruszyłam ramionami: ciekawe, ale jakieś takie wydumane… Ale to już był początek. Po przeczytaniu kolejnego tekstu zaczęłam szukać potwierdzenia opisywanych w nim spostrzeżeń. Szukałam memów rządzących osobami publicznymi, znajomymi i oczywiście mną samą.

Jestem nosicielką wielu memów. Tylko dla przykładu podam kilka z nich: mem macierzyństwa, mem małżeństwa, mem pracy, mem zdobywania wiedzy, mem używania kosmetyków pielęgnacyjnych, które mają opóźnić pokazywanie się oznak starzenia na mojej twarzy, i ten ostatni, którym się zaraziłam — mem memu. To on powoduje, że zauważam, iż rządzą moim życiem same memy, co zdecydowanie przeczy istnieniu czegoś takiego jak wolna wola. Mem Racjonalista.pl jest także w tym zbiorze. Większość memów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, istnieją takie, które mogą to utrudniać.

Aby przybliżyć potencjalnym czytelnikom tego tekstu garść pojęć z zakresu memetyki zajmę się opisaniem, w jaki sposób objawia się w mojej codzienności infekcja, o której wspomniałam.

Przede wszystkim należy wytłumaczyć skąd bierze się tytuł tego artykułu. Memobot to osoba zarażona (jego nosiciel) memem, która jest oddana rozpowszechnianiu się tego memu. Cóż stwierdzam, że jestem, chociaż może nie robię tego automatycznie i nie przy każdej okazji. Jednak dowodem mojego oddania może być kilka moich wypowiedzi na forum serwisu, a także przede wszystkim ten tekst, mój upór, aby spisać swoje spostrzeżenia i doprowadzić do ich publikacji. To, że nie opublikowałam nic od prawie roku, tłumacząc się sama przed sobą brakiem czasu na spisanie własnych myśli, świadczy samo za siebie. Jednak nie dążę do przywództwa w mojej społeczności, aby tym skuteczniej rozpowszechniać ten mem, być może powstrzymują mnie inne ważne dla mnie memy, powodem może być także brak pewnych predyspozycji.

Szukam, ale nie znajduję potwierdzenia bycia memoidem, to znaczy — nie oddaję się rozpowszechnianiu memu tracąc przy tym instynkt samozachowawczy. Jednak zarażenie memem memu powoduje, że studiuję teorię memów, jestem zatem memetystą.

Nie jestem memoidem, zatem mój mem nie jest auto-toksyczny, nie powoduje on mojej destrukcji (jeszcze). Czy jest on exo-toksyczny, czyli taki, który konkuruje z innymi memami? Też nie, chociaż nazywając religię memem i naświetlając w ten sposób jej prawdopodobne pochodzenie, faktycznie może spowodować mniejsze rozpowszechnianie memu religijnego. Zdecydowanie nie dążę do zniszczenia nosicieli tego memu. Jednak mój kontakt z memem religii świadczy, że powoduje on u mnie pewien typ alergii, zmieniają się moje parametry życiowe (takie jak ciśnienie tętnicze krwi), gdy jakiś nosiciel próbuje mnie zarazić tym memem. Tym bardziej, że pozbyłam się go już jakiś czas temu dzięki memowi wiedzy. Stał się on swoistą szczepionką. Pozwolił on uodpornić się na mem religii. Nauka poprzez odkrywanie nowych memów i ich opisywanie pozwala na bardziej świadome ich akceptowanie lub odrzucanie.

Moje memy wchodzą z sobą w kompleksy memowe, tworząc schematy i memotypy. Kooperują, wspólnie ewoluują. Wszystkie należą do puli memów, które mogą być rozpowszechniane przez praktycznie każde medium komunikacyjne, które pozwala ludziom na kontakt umożliwiający przekazywanie informacji. Mem memu dotarł do mnie przez Internet, bardzo popularny wektor używany obecnie do propagacji memów. Jak widać, ja także próbuję go wykorzystać.

Hm.. Odmieniam przez przypadki słowo mem, ale nie napisałam, co to właściwie jest. Czas nadrobić tę zaległość. Jest to zaraźliwy (czego można się domyślić po przeczytaniu moich wcześniejszych słów) wzorzec informacyjny (myślowy), pasożytujący w ludzkich umysłach, modyfikujący zachowanie ludzi powodując rozpowszechnianie się wzorca. Termin został stworzony przez Richarda Dawkinsa. Definicja brzmi strasznie dla nieznających tematu, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że wszelka wiedza jest rozpowszechniana w sposób memetyczny, łagodzi to wymowę przytoczonej definicji.

Teoria memów ma dla mnie swój urok, bardzo ciekawie opisuje pochodzenie ludzkich zachowań, wprowadzając pewną systematykę, uzupełniając wiedzę na ten temat pochodzącą z innych dziedzin poznania. Zdecydowanie polecam zainteresowanie się nią.

*

Źródło:
Memetic Lexicon


 Zobacz także te strony:
Wojny memetyczne
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Jak Boga kocham!
Potęga memu memu

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (9)..   


« Memetyka   (Publikacja: 02-04-2005 Ostatnia zmiana: 15-04-2006)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Anna Słota
Publicystka Racjonalisty. Matematyk z wykształcenia, pracuje jako administrator SI
 Numer GG: 9376264

 Liczba tekstów na portalu: 7  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Matematyczki
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4061 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365