 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-12-2021 15:29 | haseleczko (418 punktów) | Krótka Historia Kościoła
3 na 3 | Pewnie było już tutaj, a może nawet napisane w lepszej, bardziej rozbudowanej formie, ale to znalazłem ostatnio w internetach i pomyślałem, że warto tu wrzucić w celach choćby zarchiwizowania - źródło znajduje się tutaj (plus trochę debaty, mądrej i niemądre, ale tutaj też tak bywa): forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=586120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych 157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, ze jest kobieta". - Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów." - (Pomimo zakazania przez Kościół prowadzenia jakichkolwiek dalszych badań dotyczących pochodzenia Ewangelii, uczeni wykazali, ze wszystkie cztery uznane przez Kościół Ewangelie zostały przerobione i poprawione) III wiek. Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi.Ewangelia Mateusza informuje, iż Józef "nie zbliżał się do Maryi, aż porodziła Syna". ("Zbliżenie się" oznacza w Biblii małżeńskie współżycie.) 200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem. 220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia. 250 r. - Wprowadzono naukę o wiecznych mękach. 312 - Bitwa pod mostem mulwijskim - Chrześcijaństwo staje się jedna z religii państwowych pogańskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Początek prześladowania i mordowania niechrześcijan. 321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga Mitry) 325 r. Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" i "dwojcę świętą" awansując Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastąpić dotychczas czczonego Mitrę. 330 r. - Wprowadzenie czczenia zmarłych "świętych" i ich relikwii 360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów 381r. - Do obowiązującej dotychczas konstantynskiej "Dwójcy Świętej" cesarz Teodozjusz dołączył trzecią osobę tzw." Ducha Świętego". Działo się to na soborze w Konstantynopolu 391 r.- W Aleksandrii Chrześcijanie spalili największą na świecie bibliotekę, w której przechowywano około 700 000 starożytnych zwojów. Zamknięto starożytne akademie, skończyło się nauczanie kogokolwiek poza murami kościołów. 431r. - Wyrażenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostało zastąpione na Teo Tokos - Boga Rodzica. 449 r. - Papież Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu. 539 r. - Ustanowiono władze papieży oraz ofiarę mszy świętej VI wiek. Chrześcijański filozof Boethius, pisał "Kobieta jest świątynią zbudowana na bagnie". W VI wieku na soborze w Macon biskupi glosowali nad problemem, czy kobiety maja dusze, a w X wieku Odo z Cluny głosił, ze "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju..." 593 r. - Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych. 600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz łacinę do liturgii. 715 r. - Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz świętych. 726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy. - Kościół rzymski z Dziesięciu Boskich Przykazań usunął drugie, które brzmi: "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemia. Nie będziesz się im kłaniał ani służył" - Otworzyło to drogę do handlu medalikami, obrazami, szkaplerzami, krzyżykami, posagami itp. Przykazań jednak musiało pozostać dziesięć. Podzielił więc kościół ostatnie przykazanie, mówiące o nie pożądaniu ani żony, ani osła, ani wolu, na dwie części i odtąd katolicy maja tez Dziesięć Przykazań, tak jak i Żydzi. 783 r. - Nastał zwyczaj całowania nóg papieża. 813 r. - Ustanowiono Święto Wniebowzięcia N.M.P. 993. r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych. X wiek.Cala Europa znalazła się pod panowaniem papieży. 95 procent ludności nie umiało ani czytać, ani pisać; ludzie żyli w ciemnocie i brudzie; wodę uważano za szkodliwą dla zdrowia; kwitły przesady i gusła. Zalamuje się aktywność na polu medycyny, techniki, nauki, edukacji, sztuki i handlu. Rozpoczyna się mroczny okres w historii Europy. 1000 r. -Ustanowiono Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. 1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny.(Przedtem duchowni mieli żony i dzieci) 1077 r. - Papież Grzegorz VII ustanowił "klątwę" 1095 r. - Papież Urban II wezwał rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolimę. Zainicjował w ten sposób pierwsza wyprawę krzyżową. 1099 r. - Masakra Muzułmanów i Żydów w Jerozolimie. Kronikarz Rajmund pisał: "Na ulicach leżały sterty głów, rak i stóp. Jedni zginęli od strzał lub zrzucono ich z wież; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni. To był prawdziwy, zdumiewający wyrok Boga nakazujący, aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych." XII wiek. Uczony i filozof, święty Tomasz z Akwinu głosił, że zwierzęta nie maja życia po śmierci ani wrodzonych praw, oraz ze "przez nieodwołalny nakaz Stwórcy ich życie i śmierć należą do nas". 1116 r. - Sobór Lateranski ustanowił spowiedź "na ucho" 1140 r. - Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych. 1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | haseleczko (418 punktów) | "Encyklopedia katolicka" twierdzi, że inkwizycja "dużo zdziałała dla cywilizacji".
1204 r. - Papież Innocenty III wysłał armie krzyżowców do Konstantynopola: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordując mieszkańców. Następnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.
1208 r. - Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za bron, oprócz prolongaty spłat i boskiego zbawienia, również ziemię i majątek heretyków i ich sprzymierzeńców, rozpoczęła się Krucjata Albigenska, której celem bylo wymordowanie katarów. Szacuje sie, ze Krucjata Albigezjanska pochlonela milion istnien ludzkich, nie tylko katarów, ale dotknela wieksza czesc populacji poludniowej Francji.
- Przeor, dowodzacy wojskami krucjaty, gdy mu sie skarzono, ze trudno jest odróznic wiernych od heretyków, odpowiedzial: "Zabijac wszystkich. Bóg ich odrózni".
1229 r. - Papiez Grzegorz IX zakazal czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych.
1231 r. - Nakaz papieski zalecal palenie heretyków na stosie. Pod wzgledem technicznym pozwalalo to uniknac rozpryskiwania sie krwi.
1244 r. - Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nie oszczedzano mezów ze wzgledu na ich zony, ani zon ze wzgledu na meza, ani tez rodziców ze wzgledu na dzieci. "Wyrok nie powinien byc lagodzony ze wzgledu na chorobe czy podeszly wiek . Kazdy wyrok powinien obejmowac biczowanie."
1252 r. - Tortury zostaja prawnie dozwolone przez Kosciól (zostaly usankcjonowane przez papieza Innocentego IV)
- Tortury obejmowaly : Lamanie na kole, wieszanie za rece z ciezarami u nóg, sciskanie czulych czesci ciala, sadzanie na rozzarzonych weglach lub zelazie, wylamywanie stawów, gotowanie zywcem itp. Byla to "ludzka" - jak zapewnia kosciól - metoda badan
1263 r. - Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacia.
1264 r. - Ustanowiono uroczystosc Bozego Ciala
1275 r. - Pojawily sie dyskusje na temat placenia daniny.W odpowiedzi papiez ekskomunikowal cale miasto, Florencje.
XIV wiek - Wybucha epidemia czarnej smierci, Kosciól wyjasnial, ze wine za ten stan rzeczy ponosza Zydzi, zachecajac przy tym do napasci na nich
1311 r. - Papiez Klemens V jako pierwszy ukoronowal sie potrojna korona wladcy
1326 r. - Niezgodnosc przesadnie bogatej organizacji Kosciola z gloszonymi przez nia ideami Jezusa Chrystusa ,doprowadzila do ogloszenia bulli papieskiej Cum inter nonnullos, w której uwazano za herezje twierdzenia, jakoby Jezus i Jego apostolowie nie posiadali zadnej wlasnosci w postaci dobr materialnych.
1377 r. - Robert z Genewy wynajal bande najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessne. Przez trzy dni i noce, poczawszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamknietych bramach miasta, zolnierze dokonali rzezi jego mieszkanców. W 1378 roku, Robert z Genewy zostal papiezem i przyjal imie Klemensa VII
1450-1750r - Okres polowania na czarownice.Straszl iwymi torturami zameczono setki tysiacy kobiet posadzanych o czary.
- Dzieci mozna bylo równiez oskarzac o czary: dziewczynki po ukonczeniu 9,5 lat, chlopców po ukonczeniu 10 lat. Mlodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznan obciazajacych rodziców. W procesach o czary brane byly pod uwage "zeznania" dwulatków
1484 r. - Papiez Innocenty VIII oficjalnie nakazal palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten byl praktykowany przez trwajacy setki lat okres polowan na czarownice.
- Wiara, ze zwierzeta sa posrednikami diabla, doprowadzila do zalamania sie naturalnej kontroli liczebnosci populacji gryzoni. Celem ataku gorliwych chrzescijan najczesciej byly koty, wilki,weze, lisy,i biale koguty. Poniewaz wiele z tych zwierzat polowalo na roznoszace choroby gryzonie, ich eliminacja wzmogla wybuchy epidemii
1492 r. - Kolumb odkryl Ameryke.Inkwizycja szybko postepuje sladami odkrywców. Tubylców, którzy nie chcieli nawrócic sie na wiare chrzescijanska, palono na stosach.
1493 r. - Bulla papieska uprawomocnila deklaracje wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Poludniowej, które odmówily przyjecia chrzescijanstwa.
- Kobiety i mezczyzn szczuto psami karmionymi ludzkim miesem i cwiartowanymi zywcem indianskimi niemowletami. Wbijano ciezarne kobiety na pale, przywiazywano ofiary do luf armatnich i puszczano je z dymem. Mordowano, gwalcono, ucinano rece, nosy, wargi, piersi.
- Jezuita José de Anchieta twierdzil: "Miecz i zelazny pret to najlepsi kaznodzieje" . Tego oto barbarzynce, Jan Pawel II beatyfikowal w 1980 r., nazywajac go "apostolem Brazylii, wzorem dla calej generacji misjonarzy".
- Gdy katoliccy "misjonarze" zawitali do Meksyku, zylo tam okolo 11 milionów Indian, a po stu latach juz tylko póltora miliona.Slowo Boze zawiezione w tamte rejony "pieknie zaowocowalo" .
- "Papiez tysiaclecia J.P.II" podczas pobytu na tamtych ziemiach mowil o "zwyciestwie fundamentalnych praw czlowieka" i "dziele ewangelizacji i pokoju "
1563 r. - Ustalono, ze tradycja Kosciola jest wazniejszym zrodlem objawienia od Slowa Bozego.
1572 r. - We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwa Dnia Swietego Bartlomieja zamordowano 10 000 protestantów. Papiez Grzegorz XIII napisal potem do króla Francji Karola IX: "Cieszymy sie razem z toba, ze z Boska pomoca uwolniles swiat od tych podlych heretyków"
1650 r. - W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubran z "krótkimi rekawami, gdyz moglyby zostac odsloniete nagie ramiona". Chrzescijanie zaczeli uwazac, ze wszystko, co zwraca uwage na swiat fizyczny jest bezbozne.
- Galileusz probuje rozpowszechniac teorie heliocentryczna. Zostaje zatrzymany przez Inkwizycje.
- Poglady swietego Augustyna odzwierciedlaly "naukowe" podejscie Kosciola do swiata: "Jest to niemozliwe, aby po przeciwnej stronie Ziemi znajdowali sie ludzie, gdyz w Pismie Swietym nie ma wzmianki o takim rodzie wsrod potomkow Adama."
|
|
 | 1 na 1 | haseleczko (418 punktów) |
1852 r. - Wprowadzono nabozenstwo majowe do N. M. P.
1854 r. - Wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczeciu N.M.P.
1855 r. - Sprzeciw Kosciola wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kosciol glosil iz "wolnosc to bluznierstwo, wolnosc to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolnosc to mówienie klamstw w imie Boga". Wczesniej ,do Kongresu Stanów Zjednoczonych kosciól wniósl projekt ustawy zabraniajacej wydobywania z lona ziemi ropy naftowej, która Bóg tam umiescil, aby czarci w piekle mieli czym pod kotlami palic
1870 r. - Wprowadzono dogmat o nieomylnosci papieza.
- Poczatek XX wieku. - Papiez Leon XIII nadal udowadnia, ze najwyzsza kara daje sie uzasadnic nastepujaco: "Kara smierci jest niezbednym i skutecznym srodkiem dla osiagniecia celu Kosciola, gdy buntownicy wystapia przeciw niemu i narusza jednosc duchowa"
1917 r. - Tortury byly prawnie dozwolone przez Kosciol od roku 1252, w którym zostaly usankcjonowane przez papieza Innocentego IV, az do roku 1917, w którym to zaczal obowiazywac nowy Codex Juris Canonici
1950 r. - W petycji do Watykanu, katolicy prosza o dogmatyzacje fizycznego wniebowziecia Maryi.W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzieciu N. M. P.( w Ewangeliach nie ma slowa o tym).
1965 r. Dopiero w 1965 roku Kościół rzymskokatolicki unieważnił potępienie Galileusza.
1977 r.- Papież Paweł VI wyjaśnia, ze kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, "Ponieważ nasz Pan był mężczyzną"
|
|
|  | 2 na 2 | okragly (21676 punktów) |
> 1977 r.- Papież Paweł VI wyjaśnia, ze kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, "Ponieważ nasz Pan był mężczyzną"nie był też kaplanem, był swiecką postacią w raju też nie było kasty kapłanów
|
|
|  | 1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>1977 r.- Papież Paweł VI wyjaśnia, ze kobieta ma zakazany wstęp do stanu duchownego, "Ponieważ nasz Pan był mężczyzną"<<
A papież Paweł VI był homoseksualistą. To on awansował Paetza na swojego... no właśnie... kogo? Paetz, już po eksmisji przez JPII, i gdy molestował kleryków poznańskiego seminarium, podobno chwalił się zdjęciem, na którym jest z P VI, i obaj są w strojach raczej łóżkowych.
|
|
| Arminius (25555 punktów) | ignorancja czy paszkwilanctwo? | >Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: >"przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci >i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów."
Jednakże należy pamiętać, że Celsus toczył ideologiczny spór z chrześcijaństwem więc nie możemy wykluczyć że nie pisał o ich wyznawcach prawdy. To tak jakby założyć, że wszystko to co o Celsusie napisał Orygenes (jego przeciwnik z drugiej strony barykady) jest prawdziwym poświadczeniem". W tym kontekście warto zauważyć, że Celus uznawał... historyczność Jezusa, co wielu ateistów wojujących neguje. Uznawał że Jezus był żydowskim geszefciarzem - tym niemniej jednak istniał.
>1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki >tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez >nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję.
Pan jest ignorantem czy paszkwilantem??? To co pan napisał wyżej to bzdura.
|
|
 | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: ignorancja czy paszkwilanctwo? | >>Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: >>"przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci >>i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów." >Jednakże należy pamiętać, że Celsus toczył ideologiczny spór z chrześcijaństwem więc nie możemy wykluczyć że nie pisał o ich wyznawcach prawdy. To tak jakby założyć, że wszystko to co o Celsusie napisał Orygenes (jego przeciwnik z drugiej strony barykady) jest prawdziwym poświadczeniem". >W tym kontekście warto zauważyć, że Celus uznawał... historyczność Jezusa, co wielu ateistów wojujących neguje. Uznawał że Jezus był żydowskim geszefciarzem - tym niemniej jednak istniał. >>1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki >tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez >nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję. >Pan jest ignorantem czy paszkwilantem??? To co pan napisał wyżej to bzdura. > Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać...
|
|
|  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | każda bzdura |
>Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w >porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać...
Wytykać należy każdą bzdurę. Szczególnie tak piramidalną jak twierdzenie, ze "Święta Inkwizycja" ma na sumieniu setki tysięcy ludzi i zainicjowała technikę palenia ludzi w piecach przejęta później przez nazistów.
|
|
| |  | | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: każda bzdura | >>Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w >porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać... >Wytykać należy każdą bzdurę. Szczególnie tak piramidalną jak twierdzenie, ze "Święta Inkwizycja" ma na sumieniu setki tysięcy ludzi i zainicjowała technikę palenia ludzi w piecach przejęta później przez nazistów. > To teraz proszę wymienić bzdury głoszone przez kościół... Zacznijmy od Adama i Ewy...
|
|
| | |  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > >>Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w >porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać...> >Wytykać należy każdą bzdurę. Szczególnie tak piramidalną jak twierdzenie, ze "Święta Inkwizycja" ma na sumieniu setki tysięcy ludzi i zainicjowała technikę palenia ludzi w piecach przejęta później przez nazistów.> >> To teraz proszę wymienić bzdury głoszone przez kościół... Zacznijmy od Adama i Ewy...uczeni w piśmie twierdzą, są na to twarde dowody, że wszyscy mamy wspólnego przodka, Ewe i Adama a że raj był, to na fR wszyscy wiedzą
|
|
| | |  | | Arminius (25555 punktów) | różnice | >>>Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w >porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać... >>Wytykać należy każdą bzdurę. Szczególnie tak piramidalną jak twierdzenie, ze "Święta Inkwizycja" ma na sumieniu setki tysięcy ludzi i zainicjowała technikę palenia ludzi w piecach przejęta później przez nazistów. >> >To teraz proszę wymienić bzdury głoszone przez kościół... Zacznijmy od Adama i Ewy...
No nie. Na razie debatujemy o bzdurach kościoła KRKK i walczących z nim. Przypowieść o Adamie i Ewie primo jest niewinna, bo nie chodzi w niej o eksterminacje setek tysięcy, secundo, jest elementem kanwy religijnej nie zaś historii kościoła.
|
|
| | | |  | | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: różnice | > >>>Kościół od wieków mówił i pisał bzdury. Więc jeśli nawet te kilka zdań to bzdura, to w >porównaniu z bzdurami kościoła nie ma o czym wspominać...> >>Wytykać należy każdą bzdurę. Szczególnie tak piramidalną jak twierdzenie, ze "Święta Inkwizycja" ma na sumieniu setki tysięcy ludzi i zainicjowała technikę palenia ludzi w piecach przejęta później przez nazistów.> >>> >To teraz proszę wymienić bzdury głoszone przez kościół... Zacznijmy od Adama i Ewy...> No nie. Na razie debatujemy o bzdurach kościoła KRKK i walczących z nim.> Przypowieść o Adamie i Ewie primo jest niewinna, bo nie chodzi w niej o eksterminacje setek tysięcy, secundo, jest elementem kanwy religijnej nie zaś historii kościoła.> Historia kościoła to pryszcz. Adam i Ewa to historia ludzkości, a nawet wszechświata  Nie wiem, jak prawdziwy katolik może tak lekceważyć początki ludzkości. To chyba grzech jest... nie wiem, czy nie ciężki.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | haseleczko (418 punktów) | > Historia kościoła to pryszcz. Adam i Ewa to historia ludzkości, a nawet wszechświata Nie wiem, jak prawdziwy katolik może tak lekceważyć początki ludzkości. To chyba grzech jest... nie wiem, czy nie ciężki.Jeśli wziąć pod uwagę, że Pięcioksiąg jest dla Żydów i tłumaczy historię żydowską na kanwie religijnej, to Adam i Ewa byli pierwszymi Żydami biblijnymi. Po prostu. Mając to na uwadze pozbywamy się paradoksu żon Kaina i Abla (Abel też raczej musiał mieć rodzinę). Żony można było sobie brać z innych plemion, co było przecież praktyką spotykaną i praktykowaną (zakup lub porwanie), więc spokojnie mogli się ożenić bez konieczności wynajdywania cudu uniknięcia wad potomstwa na skutek kazirodztwa (małżeństwa z dziećmi i wnuczkami Adama i Ewy). Również późniejsze wojowanie Żydów z innymi ludami i plemionami niemiłymi Bogu żydowskiemu nie wydaje się takie tajemnicze, bo one po prostu istniały. Podobnie jak ludy na innych kontynentach, choć przecież biblijną sceną wydarzeń jest tylko niewielka część Afryki, Półwyspu Arabskiego i odrobiny Azji. To, że przypisuje się Biblii historię całej ludzkości jest raczej dużą nadinterpretacją, która urosła do dogmatu, bo ni cholery nie da się jej wyjaśnić inaczej, niż przecząc faktom naukowym. Idąc już krok dalej, czy nie jest chore, że papież nawołuje do krucjaty jerozolimskiej przeciw przecież Żydom, u których chrześcijaństwo wzięło swój początek? Powinni więc być braćmi. Przodkami. Przecież nawet Nowy Testament mówi, że Jezus znał, cytował prawo żydowskie i postępował wg niego. I kazał postępować. W Starym Testamencie aż kipi od żydowskiego prawa, które skrzętnie się pomija na katechezach i wygląda na to, że "weźmy to, co nam pasuje, a o reszcie nie wspominajmy, bo jest niewygodna". Zresztą w wiekach średnich nie wolno było prostym ludziom czytać Biblii (o ile ktoś ich nauczył czytać), bo prowadziło to do herezji. Człowiek nie uczony nie mógł tej księgi ogarnąć rozumem. Homo Sapiens wygląda po prostu na wroga tej wiary. Ideałem jest parafianin - daw. «człowiek zacofany i ograniczony».
|
|
 | 3 na 3 | Andrzej.51 (15814 punktów) | Odp: ignorancja czy paszkwilanctwo? | >>Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów." >Jednakże należy pamiętać, że Celsus toczył ideologiczny spór z chrześcijaństwem więc nie możemy wykluczyć że nie pisał o ich wyznawcach prawdy. To tak jakby założyć, że wszystko to co o Celsusie napisał Orygenes (jego przeciwnik z drugiej strony barykady) jest prawdziwym poświadczeniem".
O Celsusie (łac. Celsus, gr. Kelsos) nie mamy pewnych informacji. Ubogie informacje o nim można znaleźć u Orygenesa i u Lukiana, o ile założymy, że dotyczą tej samej osoby, co jest wielce prawdopodobne. Żył i tworzył w II wieku n.e. Był greckim filozofem, być może epikurejczykiem, być może wyznawcą poglądów Platona i platoników. Przyjmuje się za dość pewne, że tworzył w okresie od około 138 do około 180-190 roku. Celsus jest autorem dzieła zatytułowanego Prawdziwe słowo, w którym zaatakował chrześcijaństwo, a między innymi oskarżył chrześcijan o wiele fałszerstw nowotestamentowych ewangelii. Dzieło nie zachowało się do naszych czasów.
Na zarzuty Celsusa odpowiedzi udzielił Orygenes (ok. 185 - 254) w dziele zatytułowanym Przeciw Celsusowi. Dzieło to powstało w okresie od 246 do 248 roku, a zatem od około sześćdziesięciu do około stu lat po dziele Celsusa. Orygenes zacytował w nim wiele fragmentów z dzieła Celsusa.
W Przeciw Celsusowi II, 27 Orygenes napisał: "Powiada [Celsus] dalej, że 'niektórzy chrześcijanie, niczym ludzie, którzy po pijanemu działają na własna zgubę, zmienili trzy, cztery czy więcej razy oryginalny tekst Ewangelii i sfałszowali go, aby mieć odpowiedź na stawiane zarzuty'". W odpowiedzi na ten zarzut Orygenes napisał: "Nie znam innych ludzi, którzy zmieniali oryginalny tekst Ewangelii, poza zwolennikami Marcjona, Walentyna i może Lukana. [...]". Orygenes zrzucił więc odpowiedzialność za fałszerstwa na heretyków, czyli na ludzi, "którzy zmieniają teksty Ewangelii i tworzą herezje obce nauce Jezusa".
Jednakże w innym swoim dziele, a mianowicie w Komentarzu do Ewangelii według Mateusza XIV, 14, Orygenes potwierdził znaczne różnice w tekstach różnych rękopisów ewangelii, lecz tym razem nie zrzucił już winy na heretyków. Oto odpowiedni fragment: "Tymczasem jest oczywiste, że istnieje duża różnica między rękopisami; wynika ona bądź z niedbalstwa pewnych kopistów, bądź z niegodziwej śmiałości niektórych, bądź winę za to ponoszą ci, którzy nie zwracają uwagi na poprawność tekstów, bądź ci, którzy poprawiając dodają lub usuwają, co im się podoba".
W świetle tego, co napisałem, Pana odpowiedź wydaje się zatem nieco chybiona.
Bardzo ciekawe jest ostatnie zdanie powyższego cytatu z Komentarza.... Wynika bowiem z niego, że Orygenes zdawał sobie sprawę, że kopiści (późniejsi redaktorzy ksiąg NT) w sposób istotny zmieniali treść poszczególnych ksiąg przez dodawanie lub usuwanie pewnych partii, niejednokrotnie obszernych, a nawet, o czym Orygenes nie wspomniał, przez łączenie różnych tekstów w jedną całość. Jeśli Pan chce, mogę w kolejnej wypowiedzi podać szereg bardzo mocnych przykładów takich fałszerstw.
>W tym kontekście warto zauważyć, że Celus uznawał... historyczność Jezusa, co wielu ateistów wojujących neguje. Uznawał że Jezus był żydowskim geszefciarzem - tym niemniej jednak istniał.
Nie wiem, czy słowo "geszefciarz" jest odpowiednie do tego, co Celsus napisał o Jezusie, jednak niezbitym faktem jest, że nie wyrażał się o nim nazbyt pozytywnie.
Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane. H. Conzelmann, teolog
|
|
|  | | Arminius (25555 punktów) | zdecydowanie negatywnie | >W świetle tego, co napisałem, Pana odpowiedź wydaje się zatem nieco chybiona.
Ale tylko nieco. Bo zasadniczo pański wywód potwierdził generalnie zasadność mojej odpowiedzi. Celsus, ze względu na swoją konotację ideolo nie może być traktowany jako jednoznacznie wiarygodne źródło wiedzy o chrześcijaństwie. Należy go konfrontować z innymi przekazami i brać poprawkę na to co pisze.
>Nie wiem, czy słowo "geszefciarz" jest odpowiednie do tego, co Celsus napisał o Jezusie, jednak >niezbitym faktem jest, że nie wyrażał się o nim nazbyt pozytywnie.
Zdecydowanie negatywnie. Ale było dla niego oczywistym iż Jezus to postać historyczna. Dla pana zdaje się to nie jest takie oczywiste?
|
|
| |  | 3 na 3 | Andrzej.51 (15814 punktów) | Odp: zdecydowanie negatywnie | > >Nie wiem, czy słowo "geszefciarz" jest odpowiednie do tego, co Celsus napisał o Jezusie, jednak niezbitym faktem jest, że nie wyrażał się o nim nazbyt pozytywnie.> Zdecydowanie negatywnie.Nie kwestionuję. > Ale było dla niego oczywistym iż Jezus to postać historyczna. Dla pana zdaje się to nie jest takie oczywiste?Dla mnie jest oczywiste, że Jezus jest postacią historyczną. Pisałem o tym na forum wielokrotnie, m.in. tu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,787108#w810053www.racjonalista.pl/forum.php/s,843086#w843841www.racjonalista.pl/forum.php/s,861273#w861631Ta ostatnia wypowiedź skierowana była do Pana. Ponadto z wielu moich wypowiedzi jednoznacznie wynika - o ile nawet nie stwierdzam tego otwarcie - że uważam Jezusa za postać historyczną. Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.H. Conzelmann, teolog
|
|
 | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: ignorancja czy paszkwilanctwo? | >Jednakże należy pamiętać, że Celsus toczył ideologiczny spór z chrześcijaństwem więc nie możemy wykluczyć że nie pisał o ich wyznawcach prawdy. A także, że zmyślał lub powtarzał zmyślenia innych: "jej mąż, cieśla, wypędził ją, gdy jej dowiódł cudzołóstwa, a ona, wygnana przez męża i zhańbiona tułała się po świecie, aż potajemnie urodziła Jezusa. Jezus zaś przyparty biedą najął się do pracy w Egipcie, gdzie zapoznał się ze sztuczkami magicznymi, jakimi chełpią się Egipcjanie, a po powrocie do ojczyzny popisywał się tymi sztuczkami i zaczął się głosić Bogiem". >W tym kontekście warto zauważyć, że Celus uznawał... historyczność Jezusa, co wielu ateistów wojujących neguje. Uznawał że Jezus był żydowskim geszefciarzem - tym niemniej jednak istniał. Zerową wartość dowodową mają słowa napisane przez filozofa półtora wieku po rzekomych wydarzeniach. Jeśli za 150 lat jakiś filozof napisze, że Superman istniał, to Janusze.210 w to uwierzą.
(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
|
|
| haish (2904 punktów) | Odp: Krótka Historia Kościoła |
>200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni >na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed >Bogiem.
Ten SZCZEGÓŁ ^^^^^ jest bardzo istotny i jego funkcjonowanie w umysłach tak wiernych jak i ateistów jest bardzo brzemienne w skutki. Hierarchom kościelnym bardzo zależy aby nie precyzować tego zagadnienia - to pozwala im traktować wiernych jak stado barnów i owiec, takowa retoryka została umiejętnie wpleciona w tradycję i jest przez kler konsekwentnie kultywowana i podtrzymywana. Gdy jest mowa o atakach na kościół hierarchowie zawsze mówią że kościół to społeczność wiernych - tzw. 'wspólnota'. W pozostałych sytuacjach ci sami hierarchowie eksponują siebie(kler i duchowieństwo) jako kościół. Tak oto rozmydla się odpowiedzialność i jest przerzucana na barki społeczności czyli na szeregowych wiernych kościoła. Za przykład można podać mniemanie ludowe wrosłe w polską tradycję - 'w noc wigilijną Bożego Narodzenia "zwierzęta" mówią "ludzkim głosem" ', - pospólstwo(niepiśmienne i nie znające łaciny) dawnymi czasy dawało wiarę temu 'świadectwu', a kler uczony w piśmie(łacińskim) miał owo pospólstwo za "zwierzęta", "ludzkim głosem" były zaś kolędy śpiewane podczas 'pasterki'. Kreowanie się na 'pasterzy' tych 'zwierząt' jest obecne po dziś dzień. "... pasterze śpiewają, bydlęta klękają, cuda, cuda.........." jakoś tak to idzie. Posługa kleru nazywana jest posługą 'dusz-pasterską'. Szlachta której nie była obca znajomość pisma i łaciny nazywała kler klechami( stąd w języku polskim słowo klechdy), nigdy 'pasterzami'.
Klechda - podanie ludowe wiążące się z miejscowymi wierzeniami, obyczajowością i tradycjami kulturalnymi. Zazwyczaj opowiada o legendarnej przeszłości regionu, niezwykłych wydarzeniach i postaciach czy osobliwościach krajobrazu. ... Osoba zajmująca się opowiadaniem lub wymyślaniem klechd to klechdarz.
|
|
 | 1 na 1 kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | >>200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni >>na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed >>Bogiem.
Wikingowie w starożytnym systemie religijnym też wierzyli, ze zwierzȩta przemawiają ludzkim głosem.
"W życiu chodziło o dobre święta"
Przeczytałam piekną ksiażkȩ badaczki folkloru Hilding Celander Boże Narodzenie w starej Szwecji Tutaj, w krajach nordyckich, obchodzono Boże Narodzenie, kiedy ludy były jeszcze poganami. Odbywało sie w okresie Midvinterblotet (Środka zimy). Kiedy mieszkańcy północy zostali chrześcijanami, Boże Narodzenie stało się świętem narodzin Jezusa.
To było coś, co zostało zrobione w całej Europie, że miało siȩ jakąś formę świętowania właśnie wtedy, gdy był najciemniejszy rok. Rozpalali ognisko- naznaczyli go na różne sposoby w różnych tradycjach, w różnych miejscach.
- Kiedy chrześcijaństwo pojawiło się w pierwszych wiekach, było w bardzo otwartej i tolerancyjnej formie w dużej części Europy, gdzie ludzie świadomie mogli zostać chrześcijanami, ale także zachować swoje stare tradycje.
O ile mi wiadomo, nigdzie w Nowym Testamencie nie jest napisane, że wydarzenia miały miejsce 24 grudnia. Nowy Rok ma wyraźniejszy związek z tradycjami chrześcijańskimi.
- Wiem, że ludzie kładli się i spali w wigilijną noc na słomie, a to dlatego, że mieli wyobrażenie, że zmarli wracają do ich gospodarstwa w Wigilię lub noc Bożego Narodzenia, a wtedy zamiast tego wynajmowali im łóżka. Mieli też wrażenie, że nie wolno im było zbyt wcześnie przyjść na bożonarodzeniową loterię. Jeśli przyszło się zbyt wcześnie, można było skończyć na mszy za zmarłych, bo przed loterią bożonarodzeniową zmarli gromadzili się w kościele i odprawiali swoją mszę, tak wierzono. Istnieje wiele historii ludzi, którzy wykorzystali nieodpowiedni czas i znaleźli się w niewłaściwym towarzystwie.
To samo przekonanie istniało w Midsommar- środku lata- że była to noc, kiedy zmarli wrócili do domu na farmie. Innym łącznikiem między Bożym Narodzeniem a przesileniem letnim jest zamiast choinki Midsommarstång- słup lub tyczka pokryta liśćmi i kwiatami, która jest podnoszona i używana w określonym czasie w świątecznych formach- choinka i midsommarstång jako symbole płodności.
W innych krajach też palono ogniska w związku z pełnią lata, a ogień odegrał również rolę w Boże Narodzenie. W przeszłości ważne było, aby świąteczny ogień składał się z drobno posiekanego drewna, a dziś mamy świece adwentowe i świece. Święta Bożego Narodzenia i Środka Lata są więc świętami, które pod wieloma względami odzwierciedlają się nawzajem.
Obżarstwo na Boże Narodzenie dało szczęście w życiu. Dawniej, tak jak dzisiaj, Boże Narodzenie charakteryzowało obfitość jedzenia, napojów i słodyczy.
- To, że jadłeś bardzo dobre jedzenie na Boże Narodzenie, nie było tylko czymś, co robiłeś, bo chciałeś, żeby było przytulnie i przyjemnie - to była też forma cholernej powagi. Uważano, że jak się ucztuje, je i dobrze się bawi w Boże Narodzenie, to wpływa na nadchodzący rok, żeby mieć dobrą kondycję materialną i dużo pieniędzy, mieć dobre plony czy krowy, które mają dużo cieląt, lub cokolwiek innego robiłeś. Uważano, że można na to wpłynąć, jedząc i pijąc dobrze w Boże Narodzenie. Tak wiele osób celowo głodowało się przez sześć miesięcy, aby naprawdę odpuścić w Wigilię.
- To było to, o co chodziło w życiu - dobre Święta. Wtedy miałeś dobre życie.
Dzisiaj większość ludzi prawdopodobnie ma inny stosunek do Bożego Narodzenia niż dawni gospodarze. Niektóre tradycje z czasem zaginęły, a inne powstały. Żyjemy w czasach, w których telewizja stała się naszym nowym ogniskiem i gdzie takie rzeczy odgrywają niezwykle dużą rolę. "Nie bierz udziału w uroczystości".
Ludzie nadal wydają się kwestionować, czym naprawdę jest Boże Narodzenie. Jedni mówią, że Boże Narodzenie jest chrześcijańskie. Nie, inni mówią wtedy, Boże Narodzenie jest pogańskie! Każdy chce, aby Święta Bożego Narodzenia były własne. Trudno sobie wyobrazić, że Boże Narodzenie może składać się z obu części, kiedy często ateiści chcą przypomnieć o przedchrześcijańskich korzeniach Bożego Narodzenia. To trochę zabawne, że tak ostrożnie to podkreślają.
To nie było świeckie święto przed chrześcijaństwem. Wtedy czczono innych bogów i odbywało się to poprzez składanie ofiar zarówno z ludzi, jak i zwierząt. Nie sądzę, by chcieli to ponownie wprowadzić. To trochę mylące, że musisz oczyścić Boże Narodzenie z chrześcijańskich przesłań. Chrześcijaństwo istnieje w Szwecji, panstwach chrzescijanskich od tysiąca lat, więc jasne jest, że ma wpływ.
Że nadal świętujemy Boże Narodzenie, mimo że staliśmy się tak ateistycznym ludem, ponieważ potrzebujemy naszej tradycji i wspólnoty.
Uwielbiam te dwa Swiȩta. Midsommar celebruje cały kraj i całą noc.
"W życiu chodziło o dobre święta". Może dalej o to chodzi, tylko jesteśmy mniej tego pewni.
|
|
|  | | haish (2904 punktów) |
>"W życiu chodziło o dobre święta" >Przeczytałam piekną ksiażkȩ badaczki folkloru Hilding Celander Boże Narodzenie w starej Szwecji >Tutaj, w krajach nordyckich, obchodzono Boże Narodzenie, kiedy ludy były jeszcze poganami. Odbywało sie w okresie Midvinterblotet (Środka zimy). Kiedy mieszkańcy północy zostali chrześcijanami, Boże Narodzenie stało się świętem narodzin Jezusa. >To było coś, co zostało zrobione w całej Europie, że miało siȩ jakąś formę świętowania właśnie wtedy, gdy był najciemniejszy rok. Rozpalali ognisko- naznaczyli go na różne sposoby w różnych tradycjach, w różnych miejscach. >- Kiedy chrześcijaństwo pojawiło się w pierwszych wiekach, było w bardzo otwartej i tolerancyjnej formie w dużej części Europy, gdzie ludzie świadomie mogli zostać chrześcijanami, ale także zachować swoje stare tradycje.
To prawda, ale Jezus to postać literacka i tak na prawdę ma to związek z edukacją pogan (eduk to hebrajskie słowo które znaczy dokładnie 'upobożnianie'. To upobożnianie to nic innego jak nauczanie-edukacja pogan -> nauka pisma i alfabetu - kolejny stopień rozwoju cywilizacyjnego poprzez naukę nowych form i metod komunikacji. Jezus jako 'logos', 'słowo boże' ; zaś narodziny Jezusa symbolizują narodziny alfabetu. Główne języki wczesnego Chrześcijaństwa to greka(koine) i łacina, z greki i łaciny biorą swój początek wszystkie alfabety cywilizacji Zachodu i Wschodu( cyrlica, grażdanka i inne). Inne systemy pisma tak na prawdę alfabetami nie są - ich znaki reprezentują najczęściej sylaby. Menora i historię zwycięstwa Machabeuszy w Chrześcijastwie symbolizuje choinka ze światełkami, Chanuka i Boże Narodzenie nieprzypadkowo wypadają w tym samym okresie. Łacińskim odpowiednikiem hebrajskiego słowa eduk jest słowo faciens(czynienie) (homo)sapiens.
>To nie było świeckie święto przed chrześcijaństwem. Wtedy czczono innych bogów i odbywało się to poprzez składanie ofiar zarówno z ludzi, jak i zwierząt. Nie sądzę, by chcieli to ponownie wprowadzić. To trochę mylące, że musisz oczyścić Boże Narodzenie z chrześcijańskich przesłań. Chrześcijaństwo istnieje w Szwecji, panstwach chrzescijanskich od tysiąca lat, więc jasne jest, że ma wpływ. >Że nadal świętujemy Boże Narodzenie, mimo że staliśmy się tak ateistycznym ludem, ponieważ potrzebujemy naszej tradycji i wspólnoty.
Ateizm wynika z niewyedukowania, oraz z błędu poznawczego jakim jest Chrześcijaństwo. Przeciętny człowiek nie musi znać natury rzeczy i wiedzieć-rozumieć czym jest boskość w człowieku. Kolejne pokolenia wciąż od nowa są edukowane - zaś celem edukacji(upobożniania) nie jest to aby wszyscy osiągnęli jednakowy najwyższy poziom.
>Uwielbiam te dwa Swiȩta. Midsommar celebruje cały kraj i całą noc. >"W życiu chodziło o dobre święta". Może dalej o to chodzi, tylko jesteśmy mniej tego pewni.
Midsommar(Połowa lata); (Sommarsolstånd przesilenie letnie) - w Polsce jej odpowiednikiem jest 'Noc Kupały'.<- To jest świętowanie życia, ale jego aspektu cielesnego. 'Boże Narodzenie' alfabetów dla pogan w ich językach ojczystych jest świętowaniem nowych doskonalszych form komunikacji -> dzięki umiejętności pisania możliwe jest pokonanie bariery czasu między pokoleniami- księgę napisaną 2000 lat wcześniej mogą czytać obecne pokolenia. Więc 'Boże Narodzenie' to święto umysłu i rozumności(podstawy tożsamości każdego człowieka); 'duchowość', nie jest właściwym słowem - to słowo jest wynikiem błędu poznawczego.
|
|
| |  | 1 na 1 kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | >>"W życiu chodziło o dobre święta"
>Kolejne pokolenia wciąż od nowa są edukowane - zaś celem edukacji(upobożniania) nie jest to aby wszyscy osiągnęli jednakowy najwyższy poziom. >>Uwielbiam te dwa Swiȩta. Midsommar celebruje cały kraj i całą noc. >>"W życiu chodziło o dobre święta". Może dalej o to chodzi, tylko jesteśmy mniej tego pewni. >Midsommar(Połowa lata); (Sommarsolstånd przesilenie letnie) - w Polsce jej odpowiednikiem jest 'Noc Kupały'.<- To jest świętowanie życia, ale jego aspektu cielesnego. >'Boże Narodzenie' alfabetów dla pogan w ich językach ojczystych jest świętowaniem nowych doskonalszych form komunikacji -> dzięki umiejętności pisania możliwe jest pokonanie bariery czasu między pokoleniami- księgę napisaną 2000 lat wcześniej mogą czytać obecne pokolenia. >Więc 'Boże Narodzenie' to święto umysłu i rozumności(podstawy tożsamości każdego człowieka); 'duchowość', nie jest właściwym słowem - to słowo jest wynikiem błędu poznawczego.
Podoba mi sie zakończenie komentarza. Rozumiem zjawisko o ktόrym Pan pisze. Zapamiȩtam odpowiedniki ważnych swiat szwedzkich po polsku. Dziȩkujȩ.
Dosiego Roku!!
|
|
|  | z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) |
> Przeczytałam piekną ksiażkȩ badaczki folkloru Hilding Celander Boże Narodzenie w starej Szwecji> Tutaj, w krajach nordyckich, obchodzono Boże Narodzenie, kiedy ludy były jeszcze poganami. >Odbywało sie w okresie Midvinterblotet (Środka zimy). Kiedy mieszkańcy północy zostali >chrześcijanami, Boże Narodzenie stało się świętem narodzin Jezusa.> To było coś, co zostało zrobione w całej Europie, że miało siȩ jakąś formę świętowania właśnie >wtedy, gdy był najciemniejszy rok. Rozpalali ognisko- naznaczyli go na różne sposoby w różnych >tradycjach, w różnych miejscach.> en.wikipedia.org/wiki/Normanism"Normanizm lub teoria normańska (znana również jako teoria normańska ) jest teorią historiograficzną dotyczącą powstania państwowości rosyjskiej, a w szczególności Rusi Kijowskiej. Twierdzi, że Ruś Kijowska została założona przez osadników nordyckich , głównie ze Szwecji, a nie przez Słowian." Dzisiaj można by zrobić badania genetyczne i mieć stu procentową pewność, czy Szwedzi zostawili tam swoje geny.
|
|
| |  | kobieta (1491 punktów) (zablokowany) |
> >> en.wikipedia.org/wiki/Normanism> "Normanizm lub teoria normańska (znana również jako teoria normańska ) jest teorią historiograficzną dotyczącą powstania państwowości rosyjskiej, a w szczególności Rusi Kijowskiej. Twierdzi, że Ruś Kijowska została założona przez osadników nordyckich , głównie ze Szwecji, a nie przez Słowian."> Dzisiaj można by zrobić badania genetyczne i mieć stu procentową pewność, czy Szwedzi zostawili tam swoje geny.Rosja, to jest imperium bizantyńsko-mongolskie. Rosja- nazwa od czasownika szwedzkiego ro- wiosłować (etymologia). Słowianie- od słowa, mieli jȩzyk. Niemcy- od niemy, nie mieli jezyka- dzicy germanie, zniszczyli imperium Rzymu Zachodniego. Upadek imperium w 467roku. Powstało na nowo z cesarzem Karolem Wielkim i nowa ideą katolicyzmu w VIII w.
|
|
| | |  | z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) |
> Upadek imperium w 467roku. Powstało na nowo z cesarzem Karolem Wielkim i nowa ideą katolicyzmu w >VIII w.> en.wikipedia.org/wiki/Odoacer"Flavius Odoacer był żołnierzem i mężem stanu o barbarzyńskim pochodzeniu. Obalenie Romulusa Augustulusa przez Odoakera jest tradycyjnie postrzegane jako koniec cesarstwa zachodniorzymskiego oraz starożytnego Rzymu". en.wikipedia.org/wiki/Crisis_of_the_Third_Century"Kryzys wieku III , znany także jako Wojskowa Anarchia lub Imperial Crisis (235-284 ne), był okresem, w którym Cesarstwo Rzymskie prawie upadło. Kryzys rozpoczął się w 235 r. wraz z zabójstwem cesarza Sewera Aleksandra przez jego własne wojsko. Armia wymagała coraz większych łapówek, aby pozostać lojalnymi. Duży i ciągły wzrost wydatków wojskowych spowodował problemy dla wszystkich jego następców. Zamiast toczyć wojny na obcych ziemiach, imperium rzymskie coraz bardziej znajdowało się w defensywie, grasując wrogów i wojny domowe. To odcięło podstawowe źródło dochodu uzyskanego z plądrowania wrogich krajów, jednocześnie otwierając rzymską wieś na dewastację gospodarczą przed grabieżcami zarówno zagranicznymi, jak i krajowymi. Częste wojny domowe przyczyniły się do uszczuplenia siły roboczej armii, a pobór żołnierzy zastępczych jeszcze bardziej nadwyrężył siłę roboczą. Walka na wielu frontach, zwiększanie liczebności i płac armii, rosnące koszty transportu, populistyczne kampanie polityczne "chleba i cyrków", nieefektywne i skorumpowane pobieranie podatków, niezorganizowane budżetowanie i płacenie obcym narodom za pokój - wszystko to przyczyniło się do kryzysu finansowego. W odpowiedzi cesarze skonfiskowali mienie i zapasy w celu zwalczania deficytu". Armie barbarzyńców były mobilizowane i inspirowane perspektywą plądrowania, legiony potrzebowały centralnego przywództwa i systematycznego systemu podatkowego, aby wypłacać pensje żołnierzom, szkolić rekrutów oraz wyposażać ich w broń i karmić. Ostatnim cesarzem, który rządził zjednoczonym Cesarstwem Rzymskim był Teodozjusz I. Teodozjusz I pozwolił Gotom osiedlić się na jego terytorium i wzmocnił wpływy barbarzyńców w armii rzymskiej. Przed śmiercią w 395 r. podzielił imperium na część zachodnią i wschodnią , w których zaczęli rządzić jego synowie. Goci pochodzili ze Skandynawii. W II wieku naszej ery, pod rządami króla Beriga, Goci przekroczyli Bałtyk i zajęli dolne partie Wisły. Według Jordana z Bizancjum Goci znad brzegów Wisły dotarli do północnego wybrzeża Morza Czarnego, osiedlając się między Dnieprem a Morzem Azowskim. Na terenie dzisiejszej Ukrainy powstało państwo gotyckie Ojum . W sadze Hervera i Heydreka (znajduje się w Królewskiej Bibliotece w Danii) opisane są walki Gotów z Hunami. Stolica zjednoczonego państwa gotyckiego w skandynawskim folklorze była uważana za miasto nad Dnieprem - dosłownie Danparstad . W sadze Hervera "dom nad rzeką" nazywa się Archeimar. Około 23O r. n.e. Goci przybyli do regionu Morza Czarnego. W III wieku Goci wypędzili Rzymian z Dacji (dzisiejsza Rumunia). Zniszczyli królestwo scytyjskie, z centrum na Krymie. Wiosną 258 r. flotylla Gotów z Dniestru dotarła do Bosforu i splądrowała Chalcedon i Nikeę. W 269 Goci starli się z armią cesarza rzymskiego w pobliżu miasta Nisz ( Serbia ). Aurelian zostaje zmuszony do opuszczenia Dacji. W 271 cesarz Aurelian pokonał Gotów.  Biskup Wulfila wyjaśnia Ewangelię Gotom. W 375 roku Hunowie niszczą królestwo Gotów w regionie Morza Czarnego . W 376 Goci przekraczają Dunaj i przenoszą się na Bałkany . W 378 roku Goci pokonali armię rzymskiego cesarza Walensa II pod Adrianopolem .
|
|
| | | |  | z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) | Goci byli pierwszymi plemionami germańskimi, które przyjęły chrześcijaństwo . W okresie renesansu Goci byli uważani przez humanistów za nosicieli barbarzyństwa, winnych zniszczenia starożytnej cywilizacji. Przed pojawieniem się terminu średniowiecze wszystko , co germańskie i barbarzyńskie w kulturze europejskiej, było określane epitetem "gotyk". Stąd pochodzą termin gotyk, chociaż odpowiadające im zjawiska nie mają bezpośredniego związku z Gotami. Królowie szwedzcy ogłosili sukcesję w stosunku do Gotów.  Bitwa między Bizantyjczykami i Gotami pod Wezuwiuszem, 535 - 554. Zwycięstwo Bizancjum.
|
|
| | | | |  | kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | > Goci byli pierwszymi plemionami germańskimi, które przyjęły chrześcijaństwo .> W okresie renesansu Goci byli uważani przez humanistów za nosicieli barbarzyństwa, winnych zniszczenia starożytnej cywilizacji. Przed pojawieniem się terminu średniowiecze wszystko , co germańskie i barbarzyńskie w kulturze europejskiej, było określane epitetem "gotyk". Stąd pochodzą termin gotyk, chociaż odpowiadające im zjawiska nie mają bezpośredniego związku z Gotami. Królowie szwedzcy ogłosili sukcesję w stosunku do Gotów.> Bitwa między Bizantyjczykami i Gotami pod Wezuwiuszem, 535 - 554. Zwycięstwo Bizancjum.> pl.wikipedia.org/wiki/Goci_(Skandynawia) Gotlandia Attyla i Hunowie pl.wikipedia.org/wiki/AttylaBizancjum to Rzym Wschodni-Konstantynopol, zajety przez Osmanow w 1453r. Trzeci Rzym- Moskwa, czwartego już ma nie być. P.S. w tekscie: Związki językowe gocko-polskie.
|
|
| | | | | |  | z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) |
>P.S. w tekscie: Związki językowe gocko-polskie. >
𐌷𐌻𐌰𐌹𐍆𐍃, 𐌺𐌰𐍄𐌹𐌻𐍃, 𐌱𐌹𐌿𐌸𐍃 , 𐌺𐌰𐌿𐍀𐍉𐌽, 𐌿𐌻𐌱𐌰𐌽𐌳𐌿𐍃, 𐍃𐌺𐌴𐌹𐌽𐌰𐌽, 𐌷𐌰𐌺𐌿𐌻𐍃, 𐌷𐌻𐌰𐌹𐍅, 𐌱𐍉𐌺𐌰, 𐌷𐌰𐌽𐌳𐌿𐌲𐍃, Pismo gockie, wyrazy przejęte przez Słowian.
|
|
| | | | | | |  | kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | >>P.S. w tekscie: Związki językowe gocko-polskie. >> >𐌷𐌻𐌰𐌹𐍆𐍃,
"Związki językowe gocko-polskie Do najstarszych zapożyczeń gockich w języku polskim należą m.in. następujące wyrazy chyża, chełm (wzgórze), książę, hełm, Włoch (Volch), chlew, chleb, osioł, wielbłąd, lek, szkło, kocioł, pułk, miecz, cesarz, lichwa, chędożyć (zręczny)[5]. Według Witolda Taszyckiego do nazw wodnych pochodzenia gockiego zaliczyć można m.in. Bug, Odra, San, Skrwa, Tanew, Wiar i Strwiąż oraz nazwy zakończone na -chwa i -bok. Do nazw miejscowych należy Grudziądz. Nazwami górskimi pochodzenia gockiego są Beskid, Beskidy i Bieszczady[6].
W drugą stronę - z języków słowiańskich do gockiego - zapożyczenia są skrajnie rzadkie: jedynym oczywistym przykładem w biblijnym gockim jest plinsjan 'tańczyć' (z prasłow. *plęsati)[7]."
|
|
| | | | | | |  | kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | >>P.S. w tekscie: Związki językowe gocko-polskie. >> >𐌷𐌻𐌰𐌹𐍆𐍃,
Gdynia to port Gotόw. W latach 1939-1945, kiedy Polska była wykreślona z mapy, nadana była miastu niemiecka nazwa Gotenhafen- port Gotόw, w celu germanizacji, ponieważ mieszkańcy miasta nie znali jȩzyka niemieckiego. Po wojnie Polacy wrόcili do gockiej nazwy Gdynia.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|