Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wolne media

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-12-2021 17:49romaro (25211 punktów)Wolne media
Ocena 2 na 2
Wolne media, wolni ludzie, związek przyczynowo skutkowy między tymi poszczególnymi hasłami jest oczywisty; wynika w bezpośredni sposób z tego jak demokracja się rozwija, jak rozwija się system polityczny, a jak rozwija się wraz z nim system medialny. Z historii politycznej Stanów Zjednoczonych, ale i z historii systemu medialnego, bardzo wyraźnie wynika, że tam w ogóle być może nawet nie byłoby dnia niepodległości albo byłby dużo, dużo później, gdyby nie wolne gazety. Najpierw bowiem powstawały tam gazety. Powstawały z oporami naprawdę dużymi w poszczególnych regionach. Mimo tych trudności niezależne gazety, które krytykowały władze kolonialne, robiły to tak skutecznie, że dzięki właśnie nim, dzięki ich pozycji, zwłaszcza na poziomie lokalnym, rzeczywiście w końcu udało się doprowadzić do wyzwolenia. I gdziekolwiek byśmy nie sięgnęli, w którekolwiek rejony historii systemów medialnych, także w Europie, może nawet przede wszystkim w Europie Zachodniej, znajdujemy przykłady, które nierozerwalnie wprost mówią o tym, że bez wolnych mediów nie ma ani wolnego wyboru politycznego, ani demokracji, która systemem doskonałym może nie jest, ale lepszego nigdy nie wymyślono. A i wreszcie, że kraje, w których coś się niedobrego dzieje z mediami, mają wprost władzę, która jest autorytarna bądź dyktatorska. Przykładów nie trzeba daleko szukać, to jest Rosja, to są niektóre kraje dyktatorskie, jak chociażby Korea Północna, to są Chiny blokujące dostęp do szeroko rozumianego Internetu. Oczywiście na każdą technikę znajdzie się 2 technikę, ale mimo wszystko, kiedy się uderza w duże punkty węzłowe systemu medialnego, zwłaszcza w telewizję, która wciąż pozostaje bardzo ważna, mamy do czynienia rzeczywiście z dużym zagrożeniem także dla naszej osobistej wolności. Ludzie zaczną to rozumieć wtedy, kiedy w jakichś mniejszych lub większych sprawach ich samych zacznie to dotyczyć. Jeżeli nie pomogą sądy, jeżeli nie pomoże lokalna społeczność, jeżeli zderzenie z aparatem państwowym będzie przypominało zderzenie ze ścianą albo z limuzyną pani premier, to wtedy nagle się okaże, że nawet już sąd nie pomoże i nie będzie nawet medium, do którego będzie się można odwołać, które przeczyta maila, przeczyta korespondencję, wyślę reportera i zainterweniuje obywatelsko. I to jest przerażające. Przed tym trzeba się obronić. Tego typu zakusy już się udawały. Od tego w ogóle zaczęło się fundowanie systemów totalitarnych w Europie - Niemcy lat 30; Związek Sowiecki; współczesna Rosja i teraz jeszcze Węgry. Przypomnę, że Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki odgrażali się, że z Internetem też będą chcieli zrobić porządek. I to jest chyba problem, który w tym momencie mamy. Zauważmy jak w gruncie rzeczy jesteśmy bezbronni, kiedy się okazuje, że władza może uchwalić każdą legislacyjną bzdurę, że władza może całkowicie użytkowo traktować prawodawstwo, praworządność w stanowienie prawa w Polsce po to, żeby uderzyć w media. Ta nowela ustawy o radiofonii i telewizji wymierzona jest tylko w jednego nadawcę. Stąd jej nazwa lex, ale dotyczy wolności wszystkich wolnych mediów. Przypomnijmy sobie, co się stało z mediami lokalnymi, z mediami dawnej grupy. Przypomnijmy sobie co się działo chociażby gdy dewastowano Trójkę, program Polskiego Radia. Poszło z pozoru o piosenkę, ale myślę, że władza tylko czekała na taki pretekst, żeby w końcu tę Trójkę praktycznie zmieść, zmasakrować ją, doprowadzić praktycznie na dno. Radio, które poprzez swoje piękne tradycje, które ma nie tylko tradycję dziennikarstwa muzycznego, ale także wielu innych gatunków, takich jak reportaże czy chociażby słuchowiska. Poszło o piosenkę? Gdy przypomnimy sobie prawicową literaturę tamtego okresu o resortowych dzieciach, które pracują w tym radiu i tym podobne "eseje", to w nich właściwie znajduje się prosty skorowidz, co ta władza myśli o wolnych mediach, co ta władza myśli o dziennikarzach, ubliżając im od ubeków, agentów, i tam bardzo wyraźnie jest ostrze wymierzone w pewne konkretne media i dziennikarzy - między innymi - programu 3 Polskiego Radia i TVNu. Jednak sądzenie, że jeśli się zamknie usta niezależnym mediom, to prawda nie przebije się do świadomości, do opinii publicznej, może się jawić jedynie w głowach głupców. Pokazać, jak kiedyś wyglądała bibuła? Historia mediów w czasach systemu medialnego, który był całkowicie komunistyczny PRLowski, jest żywym przykładem, że naród zawsze znajdzie sposób żeby obejść cenzurę. Dzisiaj tym bardziej nie da się już praktycznie postawić takich barier i tak odciąć ludzi od informacji, jak na przykład można było to robić jeszcze w latach osiemdziesiątych, ale nawet i wtedy władze PRLu nie robiły tego dostatecznie dobrze, więc sądzić , że dzisiaj się TEJ WŁADZY uda, jest duża naiwnością, tak jak naiwnością jest sądzić, że uda się tej skorumpowanej władzy ukryć niewygodne dla niej sprawy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
>Wolne media, wolni ludzie,

Kraśko pracuje w wolnych mediach? Jakby nie wpadka g.o byśmy wiedzieli.
Wolne miedia podadzą i tak tyle co chcą. Jedynie co je czyni ....wolnymi to naqrwianie na obóz władzy.

Przez to że są takie jakie są to Pis dzierży władze .

PO dało dupy . Było przewidzieć efekty obrażania się na PO . A skoro wtedy ludzie nie przewidzieli skutków swoich decyzji to teraz na cholere plakać.
19-12-2021 19:30 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>PO dało dupy . Było przewidzieć efekty obrażania się na PO . A skoro wtedy ludzie nie przewidzieli skutków swoich decyzji to teraz na cholere plakać.

Bardzo celna uwaga człowieka, który żyje dzisiaj, pewny, że jutro nie będzie płakał skoro wczoraj inni nie płakali. Logiczne.

Narodowym naszym problemem jest po prostu głupota obecnych obywateli, nie wczorajszych. Wczorajszego problemu już nie ma, zostały skutki tamtej głupoty, Ty generujesz, jak twoi poprzednicy, nowa porcję głupoty, a z jej skutkami będą się mierzyć przyszłe pokolenia.
20-12-2021 17:39 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>PO dało dupy . Było przewidzieć efekty obrażania się na PO . A skoro wtedy ludzie nie przewidzieli skutków swoich decyzji to teraz na cholere plakać.
>Bardzo celna uwaga człowieka, który żyje dzisiaj, pewny, że jutro nie będzie płakał skoro wczoraj inni nie płakali. Logiczne.


A jak nie będziesz grzeczny to przyjdzie pan i cię weźmie.
Straszy się człowieka już od dziecka a to piekłem a to że jak się nie będzie uczył to będzie miał ciężko a ze to a że tamto.



>Narodowym naszym problemem jest po prostu głupota obecnych obywateli, nie wczorajszych. Wczorajszego problemu już nie ma, zostały skutki tamtej głupoty, Ty generujesz, jak twoi poprzednicy, nowa porcję głupoty, a z jej skutkami będą się mierzyć przyszłe pokolenia.
>

Tyle samo ma dopowiedzenia pisowiec . Problem w tym że macie rację i huj bo tak.

Ja nie jestem kibolem politycznym jak Ty. Jak coś jest hujowe to to krytykuje.
Ty przelkniesz za przeproszeniem każde gówno jakie zaserwuje ci partia w przekazie TVN.

Ja tak nie potrafię .
Nie potrafię jak Kukiz. No nie .



Były wyobry prezydenckie . Kto zajebał ? Ja .

O nie. Qrwa więcej kandydatów bo się "dogadać" nie potraficie .
Wybacz ale teraz to nawet mi "was nie żal"
20-12-2021 18:54 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
Farmer, ale tu chodzi o tę i INNĄ stację. O wszystkie, które z powodów politycznych są czy będą zamykane.

>Ty przelkniesz za przeproszeniem każde gówno jakie zaserwuje ci partia w przekazie TVN.
Daj spokój. Nie chcę twoich słów wykorzystywać przeciwko tobie, więc to przełknę.
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Wolne media, wolni ludzie, ...<<

Wolni od kogo, od czego? Dzisiaj "business is business" i ten kto płaci, ten wymaga. Kiedyś było Radio Wolna Europa. Wolna tylko od sowietów, ale ktoś za to płacił. Teraz to chciałbym jakieś przekaziory wolne i od prawicy, i od lewicy, i od skurczonego środka. Jest coś takiego? Nie. Musiałbym mieć miliardy, żeby coś takiego zakładać, ale gdybym już je miał, to wolałbym osiedlić się gdzieś na Bermudach, Hawajach; postawić tam sobie pałacyk, bo po cholerę wielki pałac, i miałbym głęboko w sempiternie wszelkie wiadomości z "nie mojego świata".
19-12-2021 19:34 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Teraz to chciałbym jakieś przekaziory wolne i od prawicy, i od lewicy, i od skurczonego środka.
Proszę bardzo to chyba o twoich:
Robert Mazurek u Stanowskiego: "Wszyscy posłowie Konfederacji są zaszczepieni" Posłowie Konfederacji: NIEPRAWDA! JAK ON ŚMIE TAK MÓWIĆ!!! Obrzydliwe kłamliwe

Gdyby Rząd PIS w sprawie pandemii nie był tak niekompetentny, Konfederaci nie byliby tacy dumni, że w szczepienia nie wierzą.
szarley (54907 punktów)
Gwarancją demokracji nie jest wolność mediów, bo takowa nie egzystuje
Nie ma wolnych mediów, każda redakcja od kogoś zależy.
Nie ma mediów obiektywnych, chyba że "Filatelista"

Gwarancją demokracji jest PLURALIZM mediów

Zbrodnią Kaczyńskiego et cons. nie jest zamach na wolność mediów, ale zamach na ich pluralizm
i jest to zbrodnia niewybaczalna.

TVN nie jest stacją obiektywną, podobnie jak Gazeta wyborcza, TRWam, Sieci... ale dla demokracji są NIEZBĘDNE, bo niezbędny jest obraz świata z każdej strony

Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią

Ale wsadzę szpilę - trzeba też było bronić Tygodnika powszechnego, kiedy tracił locum przy kurii

Als die Nazis die Juden holten, habe ich nicht protestiert; ich war ja kein Jude.
Als sie die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich nicht protestiert;
ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

Obyście się spamiętali w porę zanim "nikogo nie będzie"

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
19-12-2021 20:32 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Gwarancją demokracji nie jest wolność mediów, bo takowa nie egzystuje
>Nie ma wolnych mediów, każda redakcja od kogoś zależy.
>Nie ma mediów obiektywnych, chyba że "Filatelista"
>Gwarancją demokracji jest PLURALIZM mediów
Jak wiesz gazet, czasopism w PRL było sporo. W narracji tamtej władzy, reprezentowały one różne środowiska, wśród nich były przecież i wydawnictwa katolickie, takie właśnie jak Tygodnik Powszechny. Problem leżał w tym, że tamta władza kontrolowała i cenzurowała ukazujące się w nich treści.

Więc nie negując twojej tezy - wolne media, pluralizm, ale przede wszystkim wolność słowa, o ile słowa nie nawołują do nienawiści.

>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią
>Ale wsadzę szpilę - trzeba też było bronić Tygodnika powszechnego, kiedy tracił locum przy kurii
Słusznie, nawet nie podlega dyskusji.
19-12-2021 20:59 
 Ocena 2 na 2
szarley (54907 punktów)
>>Gwarancją demokracji nie jest wolność mediów, bo takowa nie egzystuje
>>Nie ma wolnych mediów, każda redakcja od kogoś zależy.
>>Nie ma mediów obiektywnych, chyba że "Filatelista"
>>Gwarancją demokracji jest PLURALIZM mediów
>Jak wiesz gazet, czasopism w PRL było sporo. W narracji tamtej władzy, reprezentowały one różne środowiska, wśród nich były przecież i wydawnictwa katolickie, takie właśnie jak Tygodnik Powszechny. Problem leżał w tym, że tamta władza kontrolowała i cenzurowała ukazujące się w nich treści.
Punctum

>Więc nie negując twojej tezy - wolne media, pluralizm, ale przede wszystkim wolność słowa, o ile słowa nie nawołują do nienawiści.
Punctum
Choć wolność słowa jest wolnością dla K-K-k i nienawiści
Nie ma ostrej granicy

>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią
>>Ale wsadzę szpilę - trzeba też było bronić Tygodnika powszechnego, kiedy tracił locum przy kurii
>Słusznie, nawet nie podlega dyskusji.
Szpila pozostaje, gdzie byłeś?

Mieszkam w Rzeczypospolitej nie czując się Polakiem, jak Branny, Farna czy Monczka bez polskiego paszportu i jak oni będąc patryotą tego kraju wbrew "prawdziwym Polakom"

"Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
Czy ten, co mówić o tem nie pozwala?"

Cokolwiek złego Polsce zrobicie, macie ode mnie w ryja, choć Polakiem nie jestem, wędruję po świecie z niepolskim paszportem, ale kocham ten kraj bardziej niż Tusk, Czarzasty i Kaczyński razem wzięci

Mam najładniejszy ogród we wsi, we wsi należącej do Polski. Nie ma większego patrioty. Ch,j że nie jestem Polakiem. Przełożyłem polską kulturę na inną mowę, niech "patrioci" z Legii zrobią więcej!!!




Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
19-12-2021 20:43 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>Gwarancją demokracji nie jest wolność mediów, bo takowa nie egzystuje
>Nie ma wolnych mediów, każda redakcja od kogoś zależy.
>Nie ma mediów obiektywnych, chyba że "Filatelista"
>Gwarancją demokracji jest PLURALIZM mediów
>Zbrodnią Kaczyńskiego et cons. nie jest zamach na wolność mediów, ale zamach na ich pluralizm
>i jest to zbrodnia niewybaczalna.
>TVN nie jest stacją obiektywną, podobnie jak Gazeta wyborcza, TRWam, Sieci... ale dla demokracji są NIEZBĘDNE, bo niezbędny jest obraz świata z każdej strony
>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią

Tak, to jest racja. Bo każde medium ma jakieś swoje poglądy. A ważne jest, aby nie były to tylko jedne poglądy w całym kraju. Bo wtedy nie będzie wolności dla różnych ludzi, tylko dla wybranych. Czyli walczmy o dostęp do mediów wszystkich stron, w tym np. Konfederacji, której niektórzy tu b. nie lubią... Ale to dzięki nim różne "sprawki" władzy wychodzą na jaw.
19-12-2021 21:05 
 Ocena 1 na 1
szarley (54907 punktów)
> Czyli walczmy o dostęp do mediów wszystkich stron, w tym np. Konfederacji, której niektórzy tu b. nie lubią... Ale to dzięki nim różne "sprawki" władzy wychodzą na jaw.

Czyli walczmy o dostęp do mediów wszystkich stron, w tym np. Konfederacji.
Punctum,

Nie lubię ich, ale walczmy o dostęp do mediów wszystkich stron, w tym Konfederacji

Prosiłbym jednak o wzajemmność
Konfederacja zagłosowała przeciwko wolności słowa i przeciwko wolności gospodarczej
Niezłe jaja sobie robią ci kryptokomuniści


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
19-12-2021 21:06 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)

>Tak, to jest racja. Bo każde medium ma jakieś swoje poglądy. A ważne jest, aby nie były to tylko jedne poglądy w całym kraju. Bo wtedy nie będzie wolności dla różnych ludzi, tylko dla wybranych.
Czyli walczmy o dostęp do mediów wszystkich stron, w tym np.
Tylko żeby ten dostęp do wolnych mediów był możliwy, to najpierw muszą istnieć wolne media.

Ale też ciekaw jestem jak wytłumaczą konfederaci "wolnościowcy" ten zamach na legalny, prywatny biznes. A może ty ich wytłumaczysz w sprawie lexTVN - dlaczego się wstrzymali od głosu?

>Konfederacji, której niektórzy tu b. nie lubią... Ale to dzięki nim różne "sprawki" władzy wychodzą na jaw.
Pewnych rzeczy nie neguję, ale za pewne należy się uderzyć w piersi.
Konfederaci wolnościowcy.... Jedyna wolność o jakiej można w ich przypadku mówić to wolność od przyzwoitości, o czym przekonały się kobiety.
DyktaFon (9281 punktów)

>Pewnych rzeczy nie neguję, ale za pewne należy się uderzyć w piersi.
>Konfederaci wolnościowcy.... Jedyna wolność o jakiej można w ich przypadku mówić to wolność od przyzwoitości, o czym przekonały się kobiety.

Jak się domyślam, mówisz w imieniu kobiet polskich? Całkiem podobnie, jak papież mówił w imieniu młodzieży polskiej...
Arminius (25555 punktów)obrotowo?
>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią...

To prawda, przy czym - dorozumiewam - podobna postawa powinna się pojawić, gdyby chciano zlikwidować Radio Maryja?
20-12-2021 10:07 
 Ocena 3 na 3
szarley (54907 punktów)Odp: obrotowo?
>>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią...
>To prawda, przy czym - dorozumiewam - podobna postawa powinna się pojawić, gdyby chciano zlikwidować Radio Maryja?

Tak.
Gdyby PAŃSTWO chciało zlikwidować radio Maryja, należy tego radia bronić, gdyby kościół zapragnął pozbyć się tego wrzoda, będę bił brawo. Niech sobie pan Rydzyk nadaje co chce i ile chce ale poza kościołem.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
>>Dlatego dziś trzeba bronić TVN (!!!) i jest to obowiązek nawet tych, którzy TVN-u nie lubią...
>To prawda, przy czym - dorozumiewam - podobna postawa powinna się pojawić, gdyby chciano >zlikwidować Radio Maryja?

A jaki miałoby to mieć sens??
Ateistycznych komunistów przerobiono na ateistycznych demokratów i tacy będą aż do śmierci.
Żadna książka, radio i internet tego nie zmieni.
Stworzono istotę, która kocha tylko to, co może kupić, reszta się dla niej nie liczy.
Radia miałyby im robić jakiś mętlik w szarych komórkach, to by była tragedia. Oni się już wyrzekli szacunku do przodków i kultury. Na razie nic nie zbudowali i nie zbudują. Wewnętrzne walki szybko się kończą. Ciemny lud się zjednoczy i odetnie głowę temu, którego ręka go karmi i żadna nauka tego nie zmieni. Ludowi trzeba tylko chleba i igrzysk.
szarley (54907 punktów)Odp: Wolne media
Przy okazji: mediom należy też stawiać wymagania I fakt, że TVN jest medium opozycyjnym, niezbędnym dla demokracji nie oznacza, że należy przez palce spoglądać na pospolite niedouctwo dziennikarzy tej stacji.

Chwilę temu TVNieuk pokazała mapy pogody na kilka dni. Na jednej z nich (wtorek) temperatura 5 stopni, na drugiej (środa) 10 stopni i komentarz dziennikarza, że temperatura będzie dwa razy wyższa

Ja rozumiem, pewnie "chumanista" ale stacja aspirująca do miana poważnej nie powinna zatrudniać ludzi, którzy maturę kupili na bazarze

Należy bronić pluralizmu w mediach, ale nie znaczy, że należy bronić bezkrytycznie

Pisałem już o kompetencjach mediów, o tym że wymyślają historię, geografię, tradycję język, ale teraz dochodzi wymyślanie fizyki, kolejny dowód karier w mediach pospolitych niedouków.

www.racjonalista.pl/forum.php/s,639972
www.racjonalista.pl/forum.php/s,657311

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365