 |
Ciekawostka z podręcznika do liceum Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-07-2010 20:30 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Ciekawostka z podręcznika do liceum
16 na 16 | Brat mi przyniósł, bo sam nie wiedział - śmiać się, czy płakać. Przepisuję dokładnie: Cytat: Richard Dawkins (ur. 1941), współczesny naukowiec brytyjski, popularyzator teorii Karola Darwina, w słynnej książce Bóg Urojony dokonuje przeglądu różnych dowodów na istnienie Boga, począwszy od ontologicznego dowodu św. Anzelma i "dróg do Boga" św. Tomasza (zob. s. 180 pierwszej części podręcznika), poprzez zakład Pascala, aż do spekulacji i dowodów współczesnych. W rozdziale poświęconym zakładowi Pascala Dawkins pisze m.in. "Otwarte pozostaje [...] pytanie [...] Cóż takiego szczególnego jest w samym wierzeniu? Czy nie jest równie prawdopodobne, że Bóg wynagradza dobroć, szczodrość albo pokorę? A może szczerość? Co zaś, jeśli Bóg jest naukowcem, który za najwyższą cnotę ma rzetelne poszukiwanie prawdy?" (Richard Dawkins Bóg urojony, tłum. Piotr J. Szwajcer, Warszawa 2007, s. 153). "Język polski. Zrozumieć tekst - zrozumieć człowieka", Klasa 1 Część 2, podręcznik do języka polskiego dla liceum i technikum, notka na stronie 111. Napisali panowie Chemperek i Kalbarczyk, wydały WSiP w roku pańskim 2008. Waham się pomiędzy dwoma możliwościami, obie są w sumie niezłe: przetłumaczyć i wysłać bezpośrednio do Dawkinsa; po prostu wysłać do Szwajcera. I sama nie wiem - jak to nazwać?  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..| Iwona Przybyła (801 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. |
> I sama nie wiem - jak to nazwać?  Jak to jak? Szczera prawda  |
| Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >I sama nie wiem - jak to nazwać?  > Jak to jak? Szczera prawda  Zgaduję, że nie czytałaś Boga urojonego?
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#3 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Napisali panowie Chemperek i KalbarczykAdam Kalbarczyk jest ateistą i publicystą Racjonalisty www.racjonalista.pl/index.php/s,58/k,341Moim zdaniem to dobrze, że Dawkins się pojawił w podręczniku do polskiego, bo to jest jego wejście do szkół, nawet jeśli poprzez taki średnio ciekawy cytat. Nie można też oczekiwać, że wydawca puściłby wykład o ateizmie dla szkół  |
#4 11 na 11 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. |
> "Język polski. Zrozumieć tekst - zrozumieć człowieka"No i zrozumieli...  > I sama nie wiem - jak to nazwać?  Manipulacją  |
#5 7 na 7 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. |
> Adam Kalbarczyk jest ateistą i publicystą Racjonalisty  Dlatego dziwi mnie takie streszczenie. Taki... ogarek diabłu. Może lepiej było zająć się "Rzeką genów" albo "Rozplataniem tęczy", zamiast... hm... kontrowersyjnym dla wydawców "Bogiem urojonym"? |
#6 12 na 12 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Moim zdaniem to dobrze, że Dawkins się pojawił w podręczniku do polskiego, bo to jest jego wejście do szkół, nawet jeśli poprzez taki średnio ciekawy cytat. Nie można też oczekiwać, że wydawca puściłby wykład o ateizmie dla szkół  Ale mógł puścić bezczelnie zmanipulowany do granic kłamstwa cytat? To już lepiej, żeby go tam nie było. Żeby nie było wątpliwości, oryginalny akapit z Dawkinsa: Cytat:Otwarte pozostaje też pytanie, dlaczego mamy tak łatwo zgodzić się z tezą, że jedyne, czym możemy sprawić przyjemność Panu Bogu, to uwierzyć w niego? Cóż takiego szczególnego jest w samym wierzeniu? Czy nie jest równie prawdopodobne, że Bóg wynagradza dobroć, szczodrość albo pokorę? A może szczerość? Co zaś, jeżeli Bóg jest naukowcem, który za najwyższą cnotę ma rzetelne poszukiwanie prawdy? Czyż zresztą projektant Wszechświata nie powinien być naukowcem? Bertranda Russella spytano kiedyś, co zrobi, gdy po śmierci stanie przed obliczem Pana, jak wytłumaczy, dlaczego w niego nie wierzył. "Zbyt mało dowodów, Boże. Zbyt mało dowodów!" brzmiała (nieśmiertelna, jak zawsze dodaję) odpowiedź Russella. Czy Bóg nie powinien bardziej szanować Russella za jego odważny sceptycyzm (by nie wspomnieć o równie odważnym pacyfizmie, który zaprowadził Russella do więzienia w latach pierwszej wojny światowej), niż Pascala za jego tchórzliwe asekuranctwo? Ku porównaniu i ocenie.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#7 3 na 3 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >"Język polski. Zrozumieć tekst - zrozumieć człowieka"> No i zrozumieli...  Jak cholera.  > >I sama nie wiem - jak to nazwać?  > Manipulacją  Waham się między manipulacją a kłamstwem 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#8 2 na 2 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Ale mógł puścić bezczelnie zmanipulowany do granic kłamstwa cytat?Wycięto fragment lekko kpiący: "dlaczego mamy tak łatwo zgodzić się z tezą, że jedyne, czym możemy sprawić przyjemność Panu Bogu, to uwierzyć w niego?" - może dlatego, że uznano, że to by nie przeszło. Zostawiono sugestię-pytanie w podręczniku do polskiego: A może Pan Bóg nie jest taki, jak opisuje go Kościół? Podręczniki do polskiego do tej pory na ogół zawierają płaskie pochwały Jana Pawła Wielkiego. Ten cytat jest postępem. Wierzę, że w X wydaniu tego podręcznika zostanie on rozszerzony  |
| Iwona Przybyła (801 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >>I sama nie wiem - jak to nazwać?  > >Jak to jak? Szczera prawda  > Zgaduję, że nie czytałaś Boga urojonego?Źle zgadujesz, ale jak chyba dobrze zgadnę, że nie wiesz, co oznaczają niektóre emotikony? |
#10 2 na 2 | Ashaard (130 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | To nie pierwszyzna. Sam przeglądnąłem stare podręczniki i oto, co za mądrości się w nich kryją: O apokryfach. Cytat:Z głodu szczegółów, których nie ma w Piśmie Świętym, wyrosła popularność apokryfów. Apokryfy to uzupełnienia opowieści biblijnych, mające pozory autentyzmu. Ich autorstwo przypisywano bowiem uczestnikom historii świętej. O Wolterze. Cytat: (...) Był deistą (zob. s. 168), który głosił zasadę, że "gdyby nie było Boga, należałoby go wymyślić"  |
#11 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Waham się między manipulacją a kłamstwem  E tam, zaraz kłamstwo, po prostu nie chcieli obrazić uczuć, woleli wetknąć szpilkę rozumowi. Jednak podręczniki widziały nie takie krętactwa, a tak przynajmniej uczniowie usłyszą, że jest ktoś taki jak Dawkins i Darwin, i może któryś (z uczniów, nie tych panów oczywiście) sięgnie z czasem po więcej. |
#12 4 na 4 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >Ale mógł puścić bezczelnie zmanipulowany do granic kłamstwa cytat?> Wycięto fragment lekko kpiący:> "dlaczego mamy tak łatwo zgodzić się z tezą, że jedyne, czym możemy sprawić przyjemność Panu Bogu, to uwierzyć w niego?"> - może dlatego, że uznano, że to by nie przeszło.> Zostawiono sugestię-pytanie w podręczniku do polskiego: A może Pan Bóg nie jest taki, jak opisuje go Kościół? Podręczniki do polskiego do tej pory na ogół zawierają płaskie pochwały Jana Pawła Wielkiego. Ten cytat jest postępem. Wierzę, że w X wydaniu tego podręcznika zostanie on rozszerzony  Ja rozumiem. Redaktor książki rządzi, nic się nie zrobi. Ja rozumiem, że trzeba przemycać. Autorzy się starali, ok. Jest jeden problem - Brat przyszedł do mnie z kolegami, książką i pytaniem: "Od kiedy Dawkins robi w BU przegląd teorii o bogu? Mamy jakiegoś innego Dawkinsa z książką o takim tytule???" Przykro mi, ale niezorientowani licealiści w klasie Brata zrozumieli, że ten Dawkins to jakiś badacz idei boga w literaturze. Nie daj Borze, w życiu, jaki ateista? Na lekcji o Pascalu, kiedy omawiali rozdział z feralną notatką, polonistka skutecznie zniechęcała Brata do tłumaczenia, kto zacz - ten Dawkins. Tak uzyskaliśmy Dawkinsa Urojonego. Brat wytłumaczył na przerwie, niektórym. Na początku wakacji, po wstępnym wyszaleniu się, przyprowadził znajomych na sprostowanie. Musiałam potem pożyczać własne kopie Boga Urojonego i Najwspanialszego Widowiska dla celów demonstracyjnych! A w szkole - cisza i spokój. Nic nie zostało naruszone.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#13 2 na 2 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Źle zgadujesz, ale jak chyba dobrze zgadnę, że nie wiesz, co oznaczają niektóre emotikony?Wiem. Tylko chyba nie widzę w tym nic śmiesznego.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#14 9 na 9 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Jednak podręczniki widziały nie takie krętactwa, a tak przynajmniej uczniowie usłyszą, że jest ktoś taki jak Dawkins i Darwin, i może któryś (z uczniów, nie tych panów oczywiście) sięgnie z czasem po więcej.W klasie, jak widać wyżej, nie wolno nawet sprostować, kto to jest Dawkins. To wszystko trzeba prywatnie i po cichu. To ja pie... pieśnią żegnam taką szkołę 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Jest jeden problem - Brat przyszedł do mnie z kolegami, książką i pytaniem: "Od kiedy Dawkins robi w BU przegląd teorii o bogu? Mamy jakiegoś innego Dawkinsa z książką o takim tytule???"Oczywiście odbiór wśród licealistów jest kluczowy. Dlatego powinni oni napisać bezpośrednio do Adama Kalbarczyka swoje uwagi, który jak się domyślam chciał zrobić mały kroczek. Można do niego napisać przez nasz serwis. Ciekawszy dla mnie jednak by był nie odbiór tego fragmentu przez licealistę-ateistę kutego na cztery kopyta, który zna Dawkinsa, ale przez zwykłego, przeciętnego licealistę. |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|