Racjonalista - Strona głównaDo treści
Leczenie się a modlitwa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
04-02-2011 15:50Jan Res (4015 punktów)Leczenie się a modlitwa
Ocena 9 na 9
Czemu katolicy (i wszyscy wierzący w boga/ów) płacą lekarzom?
Przecież wiadomo, że o WSZYSTKIM decyduje Wszechmocny.
Tylko On ma prawo decydować, kiedy ktoś musi cierpieć, a kiedy zejść z tego świata.
Zatem leczenie się, to występowanie przeciw Jego Woli, czyli BLUŹNIERSTWO, świadczące o pysze człowieka starającego się zająć Jego miejsce. Powinno to być surowo karane: lecząc się, bluźnią ludzie udający wierzących w Boga. Jest to najgorszy rodzaj hipokryzji.

Mój sąsiad zachorował na czerniaka. Poddał się bardzo ciężkiej radio- i chemioterapii. Mimo to lekarze nie dawali mu większych szans na przeżycie. Kiedy poczuł się lepiej, pojechał z matką na Jasną Górę, gdzie modlili się długo i gorąco do Niepokalanej Panienki.
I stał się CUD ! Czerniak zniknął !
Lekarze nie mogli wyjść z podziwu. Od tego dnia mój sąsiad i jego matka już lekarzom nigdy nie zaufają. Będą się leczyć tylko modlitwą. Mają rację ! Przynajmniej oni są konsekwentni w swym rozumowaniu.

LECZENIE MUSI BYĆ ZABRONIONE DLA OSÓB WIERZĄCYCH.
Z usług służby zdrowia będą mogli korzystać wyłącznie ateiści.
Będzie tanio i znikną kolejki w przychodniach. Nareszcie !
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
#16
05-02-2011 18:20
 Ocena 2 na 2
Jan Res (4015 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ

>Ateiści .... WIERZĄ w to w co chcą wierzyć...

Ponieważ wielu katolików odrzuca niektóre prawdy z Pisma Świętego, chciałbym, abyś napisał, czy i Ty wierzysz:

1. że Wszechświat istnieje +_ 6 500 lat, a dinozaury żyły w czasch króla Kraka,
2. Bóg ulepił Adama z gliny, zaś Ewa powstała z adamowego żebra,
3. zwierzęta zostały stworzone tylko po to, aby służyć człowiekowi,
4. cała Ziemia zniknęła pod wodą, gdy nastąpił potop,
5. Pana Jezusa urodziła dziewica,
6. Jonasz wędrował w brzuchu wieloryba,
7. Jozue wstrzymał Słońce, aby Żydzi mogli dokonać rzezi na całym narodzie,
8. diabeł wstępuje w ludzi, a egzorcyści mają moc jego wyganiania,
9. księża mają moc rozgrzeszania,
10. Bóg zesłał na Ziemię Swego Syna, wiedząc, że za grzechy całej ludzkości zostanie On ukrzyżowany, co da Mu możność wybaczenia ludziom ich grzechów (nie mógł tego zrobić bez ukrzyżowania, skoro jest Wszechmocny?),
11. wieloryb jest rybą, a nietoperz ptakiem,
12. relikwie mają moc uzdrawiającą ?

Nie potrafię odpowiedzieć na te pytania (i jeszcze wiele innych). Mam nadzieję, że Ty, PJJJ, będziesz w stanie mi w tym pomóc, ponieważ znasz doskonale Pismo Święte.

#17
05-02-2011 18:40
 Ocena 1 na 1
darlove (2804 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Jan Res
Ja dodam do tego jeszcze jedno: Dlaczego Bóg po skończonej "robocie" jeden dzień odpoczywał? Czyżby się zmęczył? Duch się zmęczył??? Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda zmęczenie ducha... Czy np. wydziela pot? Albo jakiś zapach?

Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

#18
05-02-2011 18:50
 Ocena-1 na 1
PJJJ (9 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Złotek
Determinizm stworzyli ludzie. Obecna nauka kościoła jest inna. W pierwszej mojej wypowiedzi jest link o Św Augustynie. Polecam przeczytać.

Nie stawiam wszystkich ateistów na równi -stwierdzam, że są hipokrytami bowiem podważają wiarę sami wierząc w rzeczy dla nich zrozumiałe i realne, choć w wielu przypadkach nie mają ku temu podstaw, bowiem realizm opiera się na pewnego rodzaju empirii. która może nie być dla niektórych dostępna. Przykład to wiara w reklamy, lub wiara w słowa innych ludzi, wiara w tezy głoszone przez środowiska naukowe - bez możliwości samodzielnego empirycznego doświadczenia. Myślę, że to uogólnienie jest jak najbardziej uzasadnione...

Dobro i zło opiera się logice i prostej definicji. Można ogólnie przyjąć, że dobro to to co nas buduje, a zło co nas niszczy - nie tylko jako jednostki, ale jako ludzkość. Homoseksualizm jest np zły , bo gdyby wszyscy ludzie byli homoseksualistami to na skutek braku prokreacji ludzkość przestałaby istnieć. Kłamstwo jest złem - przykład - ustroje totalitarne. Złość jest złem - przykład - morderstwa, wojny. Mógłbym mnożyć wiele przykładów.

Wiara w Boga nie opiera się na logice - nie będę pisał o oczywistościach, natomiast wiara jako pojęcie jest pewnym aktem - wierzysz wtedy, kiedy nie jesteś w stanie stwierdzić empirycznie czy coś jest tak, jak zakładasz, że powinno być. . Nie wiem jak jeszcze miałbym to wytłumaczyć -prościej już nie można.

Logiczne podstawy istnienia rzeczy i przedmiotów hmmm... polecam tekst pod linkiem :

www.trinit(*)u-racjonalistow-i-ateistow.htm

to również będzie dotyczyć innych odpowiedzi na moją wypowiedź...ostatnie odpowiedzi niestety nie odnoszą się do sensu tego co chciałem przekazać. Daltonista też widzi kolory, tylko w inny sposób i inaczej je nazywa. Przekonania zawsze się z czegoś biorą, czasem są to powody rodzinne, czasem społeczne, czasem jest to kwestia tradycji. Nauczyciele bywają różni, podobnie jak różne są osobowości ludzi...nie będę rozwijał tego tematu - może w przyszłości przyjdzie na to pora...

na zakończenie taka mała dygresja - jest w moim mieście cmentarz komunalny, zajmuje ładnych parę hektarów. Grobów bez krzyży jest około 10- ciu. Ostatni taki pochówek miał miejsce gdy jeszcze byłem małym dzieckiem. A mam już ponad 40 lat...

#19
05-02-2011 19:20
 Ocena-1 na 1
PJJJ (9 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi darlove
niczego nie mylę, mijasz się z sensem mojej wypowiedzi

ateista nie ma wiary ? ależ ma, tylko to, w co wierzy nie jest transcendentne.

Wartości uniwersalne są podstawą ekumenizmu, natomiast jeśli mowa o społeczeństwach prawie całkowicie ateistycznych ( dośpiewałem sobie jakie to kraje)to niestety ale bardzo spłyciłeś ten temat. Raczej zastanowiłbym się nad historycznymi uwarunkowaniami w tych krajach (mowa oczywiście o krajach europejskich) a także zastanowiłbym się nad tym, że twój sąd o tym jak tam teraz jest opera się na pewnych ramach czasowych i ich dotyczy - nazwijmy je czasami współczesnymi. Z tym zabezpieczeniem bytu i jakością życia to jest różnie o czym świadczy tendencja do ujemnego przyrostu naturalnego. Konsumpcjonizm niestety prowadzi do stopniowego przewartościowania. Byt określa świadomość - to już było, co prawda wiek temu, ale skutki takich poglądów były tragiczne. Ciekawy jestem dalszego rozwoju takich społeczeństw - czego ani ja, ani ty nie jesteśmy w tej chwili w stanie stwierdzić - nie widzę więc podstaw do tego by porównywać ponad 2000 lat chrześcijaństwa do kilkudziesięciu lat historii krajów ekonomicznie rozwiniętych - tym bardziej, że ich historia również opiera się na tradycji chrześcijańskiej...

co do nauki i jej racjonalnych przesłanek - niestety historia pokazuje , że nie ma nic bardziej zmiennego niż twierdzenia naukowe. Kiedyś logicznie i naukowo udowodniono, że ziemia jest płaska - teraz chyba jest inaczej...

I przestań mówić do mnie gościu

Radziłbym również czytać ze zrozumieniem, niż niepotrzebnie się zapętlać w niuansach tego co wcześniej napisałem.

#20
05-02-2011 19:51
 Ocena-3 na 3
PJJJ (9 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Jan Res
kolejna dawka cynizmu nic tu nie zmieni

udowodnij ślepemu , że ten okrągły balonik jest czerwony, albo głuchemu "powiedz" , że w tej chwili słuchacie muzyki poważnej. Gdybyś ty był albo ślepy , albo głuchy, musiałbyś uwierzyć na słowo...

Pismo Święte nie jest opowiadaniem historycznym...dosłownie cytaty bliższe są niektórym sektom.

Kopernik też wstrzymał słońce i zgodnie z twoim tokiem rozumowania rzeczywiście to zrobił

#21
05-02-2011 19:52
 Ocena 1 na 1
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ
>Wartości uniwersalne są podstawą ekumenizmu.

#22
05-02-2011 21:21
 Ocena 2 na 2
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ
Minus za kolejny unik.

#23
05-02-2011 22:41
 Ocena 2 na 2
Gosia (9452 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ

>udowodnij ślepemu , że ten okrągły balonik jest czerwony, albo głuchemu "powiedz" , że w tej chwili słuchacie muzyki poważnej. Gdybyś ty był albo ślepy , albo głuchy, musiałbyś uwierzyć na słowo...

Nie, nie musiałby. Medycyna współczesna zna elektroniczne implanty wszczepiane w siatkówkę oka dla ślepych i implanty ślimakowe dla głuchych.

#24
05-02-2011 22:49
 Ocena 5 na 5
Jan Res (4015 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ
Sprawiłeś mi spory zawód, PJJJ.
Jeśli zarzucasz ateistom, że wybierają z nauki to, co im odpowiada, to chyba Ty też to robisz. Powołujesz się na PŚ - jest ono dla Ciebie niekontestowalnym autorytetem - a teraz piszesz, że nie należy traktować tych tekstów całkiem serio. Przytaczasz powiedzenie, że "Kopernik wstrzymał Słońce". Od samego początku wszyscy doskonale wiedzieli, że to tylko przenośnia. To prawda, że JPII przyznał iż teoria ewolucji jest teorią spójną, lecz Kościół do dziś nie zezwala na poddawanie w wątpliwość dziewictwa Niepokalanej Panienki, odkupienia win ludzkich przez ukrzyżowanie Chrystusa, powiększa stale armię egzorcystów itp. W Stanach i w RPA wciąż działają Towarzystwa Płaskiej Ziemi (bo tak jest napisane w Biblii), a nasz profesor Maciej Giertych mówił w TV o dinozaurach, które zamieszkiwały polskie ziemie w czasach króla Kraka (i stąd bajka o smoku). Chyba większość katolików w teorię ewolucji nie wierzy i nie wierzy, że Wszechświat powstał znacznie wcześniej, niż 6500 lat temu. Zatem: to przenośnie, czy fakty sprawdzone naukowo? W kościołach i na lekcjach religii wciąż powtarza się teksty z Biblii. Nikt nie zaznacza przy tym,że to tylko przenośnie.
Piszesz o cyniźmie Twych interlokutorów. Nie uważasz, że największy cynizm kryje się w "naukach" głoszonych w celu zaganiania tłumów do kościołów i oskubywania biednych, zagubionych ludzi z ostatniego grosza, choć nie posiada się żadnych dowodów na istnienie Siły Wyższej i nic konkretnego nie wiadomo o "życiu po śmierci" ?

Kiedy czytam teksty pisane przez ateistów zazwyczaj wydają mi się one bardzo logiczne. Poza tym szanuję ich za zmienianie opinii i teorii w miarę rozwoju wiedzy. Nie uważają się za nieomylnych. Nie narzucają żadnych dogmatów. Nieustannie szukają i dyskutują. To chyba bardzo cenne, prawda?
Kiedy czytam Biblię, miewam spore wątpliwości. Niestety, nie rozwiałeś ich, choć bardzo na Ciebie liczyłem.

#25
06-02-2011 06:00
 Ocena 5 na 5
maruda (5550 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Jan Res
Piszę w obronie PJJJ.
   Bo widzisz część z nas miała w dzieciństwie niewidzialnego przyjaciela. Część z tego wyrosła, ale inni zmienili mu imię i atrybuty. Im bardziej będziesz wykazywał PJJJ że jego przyjaciela nie widać, tym bardziej on będzie bronił i siebie i przyjaciela.
   Rozumem i logiką niewiele zdziałasz w tym przypadku, zostaje jedynie wiara, że i on też kiedyś uwierzy w Jej różowe kopytka. Amen

#26
06-02-2011 10:26
 Ocena 9 na 9
Fizyk (17637 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ
> Ateiści w Boga nie nie wierzą, ale nie oznacza to, że nie wierzą w ogóle.

Jest to zasadnicza kwestia, co do której się mylisz. Wiara nie jest do niczego potrzebna.

> Odżywiają się - WIERZĄC, że kupiona w sklepie żywność jest zdrowa (na jakiej podstawie - reklamy w telewizji ?),

Nie, nie wierzę, że kiełbasa kupiona w sklepie jest jadalna - wiem, że jest to zazwyczaj prawda. Nie muszę nawet wierzyć dacie ważności bo mam zmysł smaku i węchu.

> WIERZĄ, że ich mentorzy potrafią wszystko wytłumaczyć logicznie i naukowo.

Nie, nie muszę wierzyć autorytetom. Mam wystarczającą wiedzę, aby sprawdzić ich słowa.

> WIERZĄ w to w co chcą wierzyć...

Wiara nie tylko jest zbędna ale wręcz szkodliwa. Wiara daje ułudę pewności. Tylko w oparciu o wiedzę zaprawioną dozą sceptycyzmu można w życiu dobrze postępować.

PJJJ (9 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Gosia

Brawo za zrozumienie podtekstu...rozmawiał głuchy z niewidomym - tym razem bez implantów. Czy medycyna współczesna potrafi naprawić również nerw wzrokowy...może kiedyś będzie mogła..

Ja posługuję się paralelą - jeśli już o to chodzi. Widocznie racjonaliści wszystko traktują dosłownie

#28
06-02-2011 11:43
 Ocena-1 na 1
PJJJ (9 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Jan Res
Jan Res

Trudno mi odpowiadać na niektóre z postów, bowiem odnoszę wrażenie, że część z nich piszą ludzie, którym wszystko jedno o czym piszą, a sens wypowiedzi jest przeinaczany. Potraktujmy to tak, że trochę ich prowokuję...

PŚ należy traktować serio, jednak traktowanie serio nie oznacza dosłowności (stąd przytyk o Koperniku) Ironia niektórych adwersarzy do niczego nie prowadzi, a jedynie świadczy o ich poziomie kultury, wrażliwości i wykształcenia zapewne.

Sposób pogłębiania treści PŚ jest z oczywistych powodów różny, na różnych poziomach wykształcenia i przede wszystkim wieku. W szkole podstawowej polega to raczej na egzamplifikacji niż na analizie treści.

Spójność teorii ewolucji, a także rozwój nauki "paradoksalnie" może wyjaśniać wiele zagadnień PŚ - o ile, oczywiście nie traktuje się wszystkiego dosłownie. Należy również bardzo ostrożnie podchodzić do samego tekstu, który składa się zarówno z treści proroctw, jak również przypowieści, oraz opisów zdarzeń, które miały miejsce. Katolik traktuje PŚ jako tekst "natchniony" przez Ducha Świętego - czyli tekst o charakterze transcendentnym. Jeśli w taki sposób "rozumieć" PŚ zupełnie inaczej należy też podchodzić do skojarzeń ze współczesną nauką.

Byłbym daleki od stwierdzenia, że większość katolików nie wierzy w te lub inne zagadnienia naukowe, oczywiście są wyjątki, ale raczej byłbym za łączeniem nauki z wiarą, niż jej dzieleniem, czego jestem żyjącym przykładem.

nie skończyłem jeszcze odpowiedzi - muszę wyjść, resztę napiszę za chwilę....

#29
06-02-2011 12:09
 Ocena 7 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi PJJJ
>Determinizm stworzyli ludzie.

Gdy ludzi jeszcze nie było, ciała nie przyciągały się z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu ich mas, a odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości między ich środkami, tylko jakoś tak różnie robiły? Interesujące .

>Obecna nauka kościoła jest inna.

Jaki brzydki relatywizm, a fuj!

>Nie stawiam wszystkich ateistów na równi -stwierdzam, że są hipokrytami bowiem podważają wiarę sami wierząc w rzeczy dla nich zrozumiałe i realne,

No, rzeczywiście, jak im nie wstyd w zrozumiałe i realne wierzyć? W niezrozumiałe i nierealne - to co innego!

>choć w wielu przypadkach nie mają ku temu podstaw, bowiem realizm opiera się na pewnego rodzaju empirii. która może nie być dla niektórych dostępna. Przykład to wiara w reklamy,

Ktoś wierzy?

>lub wiara w słowa innych ludzi, wiara w tezy głoszone przez środowiska naukowe - bez możliwości samodzielnego empirycznego doświadczenia. Myślę, że to uogólnienie jest jak najbardziej uzasadnione...

Jest całkowicie nieuzasadnione, bo na samym już wejściu pomieszała Ci się wiara (typu religijnego, acz niekoniecznie w jakieś bóstwo, bo tego typu może być np. wiara w ludzkość czy inny postęp) z pragmatycznym przyjmowaniem statystycznie prawdopodobnych i weryfikowalnych założeń nt. rzeczywistości. To dwa akty zupełnie odmienne.

>Dobro i zło opiera się logice i prostej definicji.

Kali ukraść krowy - dobrze, Kalemu ukraść krowy - źle .

>Można ogólnie przyjąć, że dobro to to co nas buduje, a zło co nas niszczy

Zależy, kto to są "Wy".

>nie tylko jako jednostki, ale jako ludzkość.

Zachodzę w głowę - to świat bez ludzkości jakiś gorszy jest, a z ludzkością lepszy? Ech, nie wiedziały dinozaury, co tracą .

>Homoseksualizm jest np zły , bo gdyby wszyscy ludzie byli homoseksualistami to na skutek braku prokreacji ludzkość przestałaby istnieć.

Podobnie obuwnictwo, bo gdyby wszyscy buty robili, to nikt by ziemi nie uprawiał i na skutek głodu ludzkość przestałaby istnieć.
Tak samo z medycyną, bo gdyby wszyscy byli lekarzami, nie miałby kto domów budować i ludzie by z zimna wymarli.
Nie inaczej z pianistyką, bo gdyby wszyscy byli pianistami, to nie byłoby policji...
Itd,. itp.
Gratulacje .
Burnyje apłodismienty .

>Złość jest złem - przykład - morderstwa, wojny.

Chyba, że się je wygrywa.

>Mógłbym mnożyć wiele przykładów.

Może lepiej ( ) już dosyć?

>A mam już ponad 40 lat...

Wierzę na słowo .


Harahefet sh'eli mele'ah betzlofahim

ziemiojad (338 punktów)Odp: Leczenie się a modlitwa
W odpowiedzi Fizyk
>Nie, nie wierzę, że kiełbasa kupiona w sklepie jest jadalna - wiem, że jest to zazwyczaj prawda. Nie muszę nawet wierzyć dacie ważności bo mam zmysł smaku i węchu.
akurat kiełbasa to chyba nienajlepszy przykład. Nawet jeśli "wierzymy", że skład podany na opakowaniu jest zgodny z prawdą, to i tak miałabym wątpliwości czy można nazwać ją "jadalną". No, ale zjedzona raz na jakiś czas nie powinna zaszkodzić... ;D

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365