 |
Dlaczego racjonalizm jest nielubiany Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-05-2011 14:59 | Hodża (11172 punktów) | Dlaczego racjonalizm jest nielubiany
7 na 9 | Oczywiście, zależy przez kogo. Ja chciałem się w tym wątku przyjrzeć innej stronie tego sposobu pojmowania świata - nie tej z wyżyn Olimpu i niebiańskich łąk mądrych dysput toczonych przez filozofów , naukowców czy ludzi kultury. Chodzi mi o edukację. Mam pewną hipotezę. Wydaje mi się, że niechęć dorosłego człowieka do racjonalnego myślenia można powiązać z zaniedbaniami systemów szkolnictwa w wielu krajach, zaniedbujących nauczanie matematyki. Nie ma bowiem możliwości prawdziwie racjonalnego rozumienia rzeczywistości, jeśli nie posiadło się przynajmniej w podstawowym zakresie umiejętności logicznego, precyzyjnego wyrażania myśli i operowania na dobrze określonych pojęciach. Tego nie nauczy ani gramatyka języka ojczystego, ani historia, ani biologia. Chyba zapomina się, po co w ogóle wprowadzono do programów matematykę na poziomie wyższym, niż tylko ten obejmujący swoim zakresem cztery podstawowe działania matematyczne: chodzi właśnie o uczenie precyzyjnego, jasnego myślenia. Racjonalizmu. Pierwsi filozofowie-racjonaliści byli matematykami, i to wielkiego formatu, którzy na zawsze wpisali się w historię "królowej nauk". Tymczasem - niechęć do matematyki, dość powszechna, aż przez niektórych traktowana nawet jako powód do pewnej dumy, bierze się chyba z niechęci do liczb. Zwłaszcza do dwóch liczb. Pierwszą jest liczba, którą mamy w portfelu, druga - ta, którą mamy wpisaną w akcie urodzenia. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >>>>Wg mnie, racjonalizm jest nielubiany przez tych, którzy nie potrafią myśleć  > >>>Nie znam żadnej osoby (wyłączając malutkie dzieci), która nie potrafi myśleć.> >>>> >>Przepraszam, skróciłam sobie w głowie ... pisałam "myśleć" w głowie miałam "myśleć logicznie"> >>Bo fakt, że myśleć o niebieskich migdałach każdy potrafi  > >A czy uważasz, że jak ktoś wierzy w Boga to nie potrafi myśleć logicznie i racjonalnie?> A uważasz, że przekonanie, że bóg wysłucha naszej modlitwy o zdanie egzaminu na 5, podczas, gdy olewa dzieciaki umierające z głodu i pozwala im umierać jest logiczne i racjonalne?Nie. A teraz ty mi odpowiedz. |
#92 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | . > A czy uważasz, że jak ktoś wierzy w Boga to nie potrafi myśleć logicznie i racjonalnie?Tu odpowiedź jest albo bardzo prosta - tak!Albo skomplikowana - jak ludzki światopogląd: Nasz światopogląd (zmieniający i rozwijający się w czasie) jest najczęściej mieszaniną socjalizacji i doświadczeń osobistych ze zdobytą wiedzą. W świadomości człowieka następuje swoiste, dla danej jednostki, połączenie tych różnorodnych źródeł, doprowadzając, niezwykle rzadko, do ich całkowitej spójności. Wydaje się, że właśnie niespójność trzeba uznać za normalne zjawisko i że zasadnicza różnica występuje dopiero przy próbie dychotomicznego podziału na: występujący - nader rzadko w czystej postaci - światopogląd krytyczny, domagający się "dowodów na wszystko" i fideistyczny - opierający porządek świata na wierze.
Przy światopoglądzie krytycznym - sama empiria nie wystarcza i do akceptacji jakiegoś poglądu, warunkiem koniecznym, jest jeszcze jego racjonalna zgodność. Przy światopoglądzie fideistycznym - można wierzyć, że Bóg istnieje, a można wierzyć, iż go nie ma. Jego istotą jest wiara i irracjonalne odczucie, które wcale nie muszą być religijnymi. Trzeba pamiętać, że oprócz religii istniały i istnieją parareligie. Kult bogów żywych bywał nie mniejszy od kultu bogów transcendentnych. W ich imieniu dokonywano zarówno wielkich czynów jak i pospolitych i ludobójczych zbrodni.
Akt wiary nie wymaga uzasadnień naukowych, a człowiek, który podczas przeżycia mistycznego spotkał Boga, wierzy weń bezkrytycznie i żadne naukowe uzasadnienia nie są mu potrzebne. Twierdzenia naukowe wymagają uzasadnień empirycznych wraz z koniecznością przeprowadzenia żmudnej i trudnej procedury falsyfikacji z późniejszym dokładnym opisem całego procesu, w celu jego zweryfikowania. Andrzej B. Izdebski, www.racjonalista.pl/kk.php/s,4971Człowiek potrafi w zakresie różnych tematów wyłączać logikę i racjonalizm. Stąd naukowy dorobek religinych fideistów, może się liczyć w naturalistycznej nauce. @@@ . |
#93 2 na 2 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >>>>>Wg mnie, racjonalizm jest nielubiany przez tych, którzy nie potrafią myśleć  > >>>>Nie znam żadnej osoby (wyłączając malutkie dzieci), która nie potrafi myśleć.> >>>>> >>>Przepraszam, skróciłam sobie w głowie ... pisałam "myśleć" w głowie miałam "myśleć logicznie"> >>>Bo fakt, że myśleć o niebieskich migdałach każdy potrafi  > >>A czy uważasz, że jak ktoś wierzy w Boga to nie potrafi myśleć logicznie i racjonalnie?> >A uważasz, że przekonanie, że bóg wysłucha naszej modlitwy o zdanie egzaminu na 5, podczas, gdy olewa dzieciaki umierające z głodu i pozwala im umierać jest logiczne i racjonalne?> Nie. A teraz ty mi odpowiedz.A więc - nie. Uważam, że w wielu aspektach osoby wierzące myślą logicznie, ale jednak w którymś momencie im się sposób myślenia "przełącza" na inny. |
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | ebrius & Ania: wycinajcie proszę zbędne cytowania poprzednika |
ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > A więc - nie. Uważam, że w wielu aspektach osoby wierzące myślą logicznie, ale jednak w którymś momencie im się sposób myślenia "przełącza" na inny.Zgoda na to. A teraz powiedz mi, czy i racjonalistą nie zdarza się czasem "przełączyć" na inny sposób myślenia? |
#96 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | E tam. Pan Marian co to spędza całe dnie na piciu piwa na ławce nieopodal krzaczka przed moim blokiem nieustanie podkreśla w bardzo dosadny sposób, że jest Polakiem - Katolikiem i tych Żydów, komuchów i innych platformersów to trzeba by zastrzelić. - Nie ma innego sposobu na tych zdrajców i złodziei - zwykł był mówić pan Marian. @@@ . |
#97 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | Zapewne. Jednak przynajmniej ja osobiście staram się takie zdarzenia eliminować. Dotyczy to zabobonów, przesądów, irracjonalnych reakcji lękowych (walczę z arachnofobią) itd. Nie potrafię wymyślić przykładu, w którym akceptowałabym irracjonalność mojego osądu / myślenia, co więcej, uważałabym, że to jest właśnie słuszne a racjonalne interpretacje z zasady są złe. |
#98 1 na 1 ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > > E tam. Pan Grzegorz> E tam. Pan MarianOby się nie spotkali. |
#99 2 na 2 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany |
> Zgoda na to. A teraz powiedz mi, czy i racjonalistą nie zdarza się czasem "przełączyć" na inny sposób myślenia?Ależ może. Tyle że człowiek wierzący nie jest w stanie wyjść poza ograniczenia swej wiary i poprawić sposobu myślenia.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > Nie potrafię wymyślić przykładu, w którym akceptowałabym irracjonalność mojego osądu / myślenia,Bo nie jesteś świadoma wszystkiego. |
ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >Zgoda na to. A teraz powiedz mi, czy i racjonalistą nie zdarza się czasem "przełączyć" na inny sposób myślenia?> Ależ może.> Tyle że człowiek wierzący nie jest w stanie wyjść poza ograniczenia swej wiaryAleż jest! > i poprawić sposobu myślenia.Na jedyny prawdziwy i słuszny kierunek myślenia? |
#102 1 na 1 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany |
> Ależ jest!Może wyjść poza ograniczenia religijności kulturowej, tradycyjnej, ale nie poza ograniczenia wiary. > Na jedyny prawdziwy i słuszny kierunek myślenia?Na taki jaki da się weryfikować w dyskusji z innymi, a obiekty wiary nie podlegają dyskusji.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#103 3 na 3 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >Nie potrafię wymyślić przykładu, w którym akceptowałabym irracjonalność mojego osądu / myślenia,> Bo nie jesteś świadoma wszystkiego.Oczywiście, istnieją na pewno drobiazgi, których nie jestem świadoma. Jednak widzisz - ja szukam i poprawiam. A nie wmawiam sobie, że moja nieświadomość jest cnotą i niedobrze jest za dużo myśleć. Tym bardziej, jeśli mówimy o sprawach najważniejszych. Jeśli buduję swój światopogląd i system wartości, to staram się przemyśleć to, tak, aby podstawy były jak najpewniejsze. Wierzący POWINNI próbować przemyśleć to, a nie dreptać w kółko, że to tajemnica i cnotliwe osoby nie wnikają w to, i nawet jak brzmi to dziwnie, to bóg cię kocha i właśnie twoje kaprysy spełni, właśnie o twoje bezpieczeństwo zadba. Nie jest to jakiś drobiazg, który może umknąć uwadze. |
#104 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >Tyle że człowiek wierzący nie jest w stanie wyjść poza ograniczenia swej wiary> Ależ jest!Jeśli wyjdzie poza ograniczenia wiary nie będzie wierzącym. Jeśli dalej jest wierzącym to znaczy, że nie wyszedł, a co najwyżej zmienił drobne szczegóły. |
ebrius (225 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego racjonalizm jest nielubiany | > >Ależ jest!> Może wyjść poza ograniczenia religijności kulturowej, tradycyjnej, ale nie poza ograniczenia wiary.Z tym się zgadzam. Podobnie rozum nie jest w stanie wyjść poza swoje ograniczenia. > >Na jedyny prawdziwy i słuszny kierunek myślenia?> Na taki jaki da się weryfikować w dyskusji z innymi, a obiekty wiary nie podlegają dyskusji.Podlegają. Tzn. nie podlegają gdy mamy do czynienia z fanatykami religijnymi. Czy nie pamiętasz jak obiekt wiary Żydów podlegał dyskusji (mam tu na myśli np. dyskusje Jezusa z faryzeuszami)? |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|