 |
Inteligencja jest do wyćwiczenia Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-05-2011 14:44 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Inteligencja jest do wyćwiczenia
2 na 2 | Witam! Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć - przynajmniej w tej części, która odpowiada za radzenie sobie z nowymi wyzwaniami i kojarzeniem faktów: medicalxpress.com/news/2011-05-brain_1.htmlbrainworkshop.sourceforge.net/Do ściągnięcia za darmo program do ćwiczenia. Ponieważ znaleziono dość prostą metodę ćwiczenia, rzutuje to na samą koncepcję inteligencji. Przestaje być ona czymś "magicznym" i nieodgadnionym, a można ją opisywać jako filtr wyszukujący regularności. Czyżbyśmy byli o krok do przewartościowania inteligencji? Zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..#46 2 na 2 | -jad- (18783 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | >Przestaje być ona czymś "magicznym" i nieodgadnionym
A jednak... Wydaje mi się, że cokolwiek o badanym może powiedzieć jego pierwszy test a potem stosunek czynionych postępów do ilości rozwiązanych testów.
Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > >Porównaj mózg do mięśni> Żartujesz sobie drogi kolego.(...) Nie żartuję - gdyby było inaczej cała nasza tzw. edukacja, czyli szkoły byłaby niewiele warta. Nie odmawiam Ci racji w sprawie specjalnych predyspozycji albo antydyspozycji, ale tak samo jest z mięśniami, co potwierdzi Ci każdy poważny trener wyczynowców. Jasne, że upraszczam porównując mózg do mięśni, ale nie jest to zbyt wielkie uproszczenie - zasada tworzenia nowych połączeń neuronowych mózgu jest taka, że tworzą się one w większej ilości w używanych rejonach, a zanikają w nieużywanych. Pozdrawiam
Egoizm jest rodzajem algorytmu. |
#48 2 na 2 | rhotax7 (3947 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > I czy my ćwiczymy inteligencję czy poszczególne funkcje umysłowe?Funkcje umysłowe. > Dlatego na agentów specjalnych biorą już ludzi inteligentnych i dalej ich ćwiczą.Oczywiście nie nad zbyt inteligentnych. Tu bierze górę stara zasada że: -- największym zagrożeniem dla firmy jest jej najlepszy pracownik. |
#49 3 na 3 | rhotax7 (3947 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | Spellbinderze ! Pod mą nieobecność w sposób doskonały rozprawił się z Twymi zarzutami Tony Hill. Tu zwrócę Ci uwagę na pewne aspekty waszej wymiany zdań i naprowadzę Cię na trop odpowiedzi na pytanie--czy nauka rozwiązywania testów przekłada się na racjonalność wypowiedzi i jej składowe takie jak niezaprzeczanie samemu sobie czy też uważne czytanie i nie zakładanie z góry że ma się rację bez wcześniejszego zapoznania się z tematem. Napisałeś kategorycznie(na zielono): > jeśli test ma być wiarygodny, to musi być taki sam dla każdegoTony Hill odpowiedział (oraz podpowiedział--dlaczego): =otóż nie musi. od tego jest cała dziedzina wiedzy zwana psychometrią, oraz jej ciotka statystyka. Ty mu na to tak: > Oczywiście. I nie stanie się nagle, że zamiast prostych figur wpisanych w inne >figury, w Ravenie znajdzie się coś innego. Króliczki, sześciany i smerfy.To miłe że tak szybko zmieniłeś zdanie--jak wyciąga się królika z sześcianu smerfa. Napisałeś (co dowodzi iż zabierając głos nie wiedziałeś że nie ma skali Ravena--ale z góry przyjąłeś że być musi) : > na stronie Mensy również jest napisane, że używają skali Cattela, a nie RavenaOdpisał Ci Tony H.: =cóż, może dlatego, że coś takiego jak "skala Ravena" po prostu nie istnieje, mój znawco. (oraz dodał trafną ogólna uwagę) zabawne ile czasu i energii ludzie poświęcają na wywody i dyskusje na tematy, o których nie mają bladego pojęcia. Napisałeś niedorzeczność: (dowód dając swej wyobrażni) > Ravena kiedyś sobie z kumplami tak dla jaj zrobiliśmy na jakimś wyjeździe, na >działeczce. Koleś otrzymał wynik koło 130Odpisał Ci celnie Tony H.: =ktoś tu chyba próbuje podbudować swoje ego. o prawdziwości Twojej wypowiedzi niech świadczy fakt, że wynik w teście Ravena może wynosić od 1 do 10, bo podawany jest w stenach. > Raven stosuje inną skalę, którą ciężej jest przeliczyć na "ogólnie przyjęte" >wyniki.Ponadto - Raven jest bardzo prostym testem. W dodatku testem >"skompromitowanym", bo i dostępnym wszędzie w Internecie w takiej albo innej >formie. A weź znajdź inny test.1. Ustaliliśmy że test ten swej imiennej skali nie ma--co poniekąd przyznałeś. 2. Raven jak każdy test jest o tyle prosty że chyba każdy może go rozwiązać--ale zrobić trzeba te zadania prawidłowo w takim procencie by zakwalfikować się do górnych 2 % populacji w swej grupie wiekowej . A ile osób to potrafi--oraz ma odwagę się sprawdzić w warunkach kontrolnych--bez wcześniejszych przygotowań--z marszu i czy to nie One powinny określać swe odczucia na temat prostoty testu ? 3. Kompromitacja przez dostępnąść ? 4. Inne testy są dostępne--w różnych krajach dopuszczalne są różne. > No parzcie, a ja myślałem, że w CENTYLACH jest podawany, znawco... i da się go >przeliczyć na skalę będącą w powszechnym użyciu, co się z resztą czyni. I >podawany jest, nawet na stronie brytyjskiej mensy, bynajmniej nie w "stenach" Osobiście nigdy nie zajmowałem się przeliczeniami zawsze w tej materii biegli byli znawcy tacy jak Tony Hill. A nawet na forum była o tym dyskusja: www.racjonalista.pl/forum.php/s,315094> Jak się ma dostęp do testów, to się człowiek bawi. Jedni otwierają piwo zębami >(albo siekierą), inni bawią się testami.Jak zauważyłeś (mam nadzieję po mym naświetleniu) zabawa testami i ciągłe ich rozwiązywanie być może pozwala lepsze wyniki uzyskiwać w domowym zaciszu przy ich rozwiązywaniu ale czy pomaga w racjonalności wypowiedzi ? Napisał Tony Hill do Ciebie: > kim jesteś, aby podważać zasadę testu Ravena i całą wiedzę, na podstawie której został utworzony?Odpisałeś: > To się chwilę zastanów nad tym. Chwilę chociaż.No dobra a jaki ma nam wypaść wynik/obraz po Twych wypowiedziach ? Dalej piszesz: > I druga sprawa, że nie jest to zdanie odosobnione w środowisku psychologów.Nie przeczę. Choć zdanie to zapewne nie zawiera dość trafnych i prawdziwych argumentów by je przyjąć i dokonać zmian. Sprawy związane z kryteriami naboru nowych członków są wciąż dyskutowane przez specjalistów (oczywiście Mensan) w pełni ufam ich ocenie. Kończąc--to miłe że poddałeś krytyce mój post--szkoda że użyłeś do tego swych wyobrażeń. Przemyśl me uwagi i jak najmniej błądż. (czyli popraw softłer) |
| Vytautas (4394 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > Inteligencję pewnie i można wyćwiczyć, ale z mądrością to już nie jest tak łatwo. Księzulkowie kochają te same rzeczy inaczej nazywać, bo to się przydaje potem do tworzenia sofizmatów ogłupiających. Twierdzą, że dusza i psychika to co innego, bo się im to przydaje do tworzenia bredni o duszy nieśmiertelnej. Podobnie czynią z inteligencją -- utrzymują, że to co innego niż mądrość. Inteligencja jest be, bo prowadzi do niesłusznego stanowiska zwanego racjonalizmem, natomiast bojaźń boża początkiem mądrości, stąd i mądrość jest cacy. |
| AdamGr (3037 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | To twoje uproszczenie jest na zasadzie : lokomotywa to w zasadzie rower podobnie jak on ma koła i człowiek na tym jedzie. Wjechales w basurd z tym uproszczeniem do mięsni jak po szynach. |
#52 2 na 2 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | Nie wiem, co Ci odpowiedzieć - nie chcialbym rozmawiać o tym, co księża uważają. Osobiście uważam mądrość za inną cechę niż inteligencję, bo chocby patrząc na Krowina-Mikke widzę, że jest inteligentny, a niemądry. Pozdrawiam
Egoizm jest rodzajem algorytmu. |
#53 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | Zdaje się, że dopiero z Tobą wchodzę we właściwą dyskusję: inteligencja jest czymś prostym, czy skomplikowanym. Prawdę mówiąc nie widzę tego absurdu, o którym piszesz. Według mnie inteligencja to prosta zdolność, a algorytmy, którymi działa tworzą się w ogromnej mierze z doświadczenia/przez ćwiczenie. Pozdrawiam
Egoizm jest rodzajem algorytmu. |
| AdamGr (3037 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | Ok, to w takim razie czym jest poezja? Wszak mózg nie służy nam tylko do logiki i działań. A jeszcze mówi się o czymś takim jak intuicja, raz się sprawdza , to znów nie,ale jednak cos w tym jest, nie można stwierdzić że kompletne zero. A co to jest podświadomość ? Tutaj też nikt do końca nie wie, choć ten termin i jego zastosowanie wydaje sie oklepane wręcz naukowo. Ale jak wejdziesz w szczególy i próby sprecyzowania...wchodzisz w mgłę. Jak jesteś w stanie wyćwiczyć interakcje z otoczeniem rzeczywistym przy miliardach zalezności i zmiennych w normlanym życiu ? To niemożliwe. Tego nie da się zrobić w całosci. Owszem mozesz sobie poćwiczyć pamięć (pewien proces), będziesz miał lepsza,czy to oznacza inteligencję ? A sama pamięć ,równiez nie wiadomo gdzie ona jest, jak się kształtuje itd. Inteligencja to całość, suma zdolności/predyspozycji i świadome korzystanei z nich. A kazdy ma je inne. > Według mnie inteligencja to prosta zdolność, a algorytmy, którymi działa tworzą się w ogromnej mierze z doświadczenia/przez ćwiczenie.Jakoś nie udaje się stworzyć sztucznej, skoro to w zasadzie takie proste i algorytmiczne. |
#55 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | Wydaje mi się, że kiedyś robiłam to z liczeniem i narzędziem, albo coś podobnego. Jak by nie było: czarny klucz nasadowy  Pięć "F", a z tą nogą to rzeczywiście fajne, tylko nie mam jak zweryfikować, ale jak Brat wróci, to się popróbujemy. Zrobiłabym eksperyment z drugą nogą, ale mam ją całą w gipsie  Może ktoś spróbować, jak to działa w przeciwnym ustawieniu?
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#56 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > Ok, to w takim razie czym jest poezja?Nie wiem. > Wszak mózg nie służy nam tylko do logiki i działań.Hmm, nie pasuje mi tu sformułowanie "służy nam". Nie widzę, byśmy byli jakoś oddzielni od mózgu. > A jeszcze mówi się o czymś takim jak intuicja, raz się sprawdza , to znów nie, ale jednak cos w tym jest, nie można stwierdzić że kompletne zero.Załóżmy, że to rozumowanie przebiegające poza polem świadomości - widzimy tylko wynik tego rozumowania. > A co to jest podświadomość ? Tutaj też nikt do końca nie wie, choć ten termin i jego zastosowanie wydaje sie oklepane wręcz naukowo.Procesy myślowe zachodzące poza świadomością. > Jak jesteś w stanie wyćwiczyć interakcje z otoczeniem rzeczywistym przy miliardach zalezności i zmiennych w normlanym życiu ? To niemożliwe.To tak, jakbyś twierdził, że antyterroryści nie są się w stanie wyćwiczyć inaczej niż w realnych akcjach. > Tego nie da się zrobić w całosci.Praktycznie nie da, bo wcale nam na tym nie zależy. > Owszem mozesz sobie poćwiczyć pamięć (pewien proces), będziesz miał lepsza, czy to oznacza inteligencję ?Można wyćwiczyć wiele innych rzeczy prócz pamięci, ale rzeczywiście pamięć jest ważna. > A sama pamięć ,równiez nie wiadomo gdzie ona jest, jak się kształtuje itd.Wiadomo - może nie do końca, ale wiadomo. > Inteligencja to całość, suma zdolności/predyspozycji i świadome korzystanie z nich.> A kazdy ma je inne.Każdy ma inne doświadczenie życiowe, to i się troszkę różni. > >Według mnie inteligencja to prosta zdolność, a algorytmy, którymi działa tworzą się w ogromnej mierze z doświadczenia/przez ćwiczenie.> Jakoś nie udaje się stworzyć sztucznej, skoro to w zasadzie takie proste i algorytmiczne.Komputer wygrał z mistrzami w Va Banque (Jeopardy), pokonuje najlepszych szachistów. Dlaczego nie zrównujemy go ze sztuczną inteligencją? Bo sztuczna inteligencja jest egoistyczna, a my nie chcemy tworzyć egoistycznych komputerów. Chcemy wyrafinowanych narzędzi, a nie partnerów stawiających warunki. Pozdrawiam
Egoizm jest rodzajem algorytmu. |
#57 3 na 3 | rhotax7 (3947 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > Osobiście uważam mądrość za inną cechę niż inteligencjęJa też. Inteligencja jest składową mądrości--ważną ale bez oprogramowania nie za wiele dającą. Choć nie pokusiliśmy się o zdefiniowanie mądrości to przypuszczam że bez problemu sobie z tym poradzimy na forum. A potem możemy bardziej szczegółowo rozważać co się na nią składa i od czego dokładnie zależy. (Oraz czy te wszystkie inteligencje emocjonalne i jakie tam jeszcze powymyślano nie będą gotowymi cegiełkami budującymi--mądrość--po stosownym odsianiu rzeczy zbędnych.) |
| rhotax7 (3947 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia | > ps. Czytałam kiedyś opracowanie dotyczące członków Mensy - podobno spora część >tych z niesamowicie wysokim ilorazem jest bezrobotna, bo nie potrafią skupić się >na jednej dziedzinie, szybko się nudzą i łatwo rozpraszają a na dodatek mają >problemy w kontaktach interpersonalnych i są samotne.Ten kto wykonywał to opracowanie przedstawił kompletnie błędny obraz widziany z jego perspektywy i w dodatku jeszcze ten ktoś ze swych fałszywych spostrzeżeń wyciągał wnioski jak ten o powodach bezrobocia. Albo widział tylko to co chciał zobaczyć albo oglądał teatr. Oficjalnie te osoby są bezrobotne. W rzeczywistości pracują --tylko sami dla siebie i bez przesady jeśli chodzi o poświęcany czas czy formalności. Nie są to osoby nudzące się kiedykolwiek. Zdolność skupienia się i koncentracji zapobiegającej rozproszeniu potrafią dostosować do zainteresowania wzbudzanego przez zadanie. Bez kłopotu też nawiązują nowe znajomości. A co do stałych związków to już wybór indywidualny. Tu masz link do występu mego kolegi kwalfikującego się do grupy z górnej półki--jest wynalazcą sprzedaje swoje pomysły innym-choć robił też wiele innych rzeczy zawodowo oraz też i dla dowcipu są w sieci pod Werkowicz, obecnie jak z rok temu wymyślił ten instrument i zaprezentował mi, nakręciłem go na występy po Europie za euro--pojechał i juz parę miesięcy gra za kasę do kapelusza--porządną. Od 30 sec.: www.lifeis(*)-Tuba-plays-Super-Trouper.htmlP.S. Ciekawe co miał na myśli autor opracowania jak pisał o niesamowicie wysokim ilorazie? Oraz gdzie zaczyna się i czym charakteryzuje się ta niesamowitość ? |
| coreless (16088 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia |
Wiadomo to co najmniej od czasów Bineta. Więc o co w ogóle "come on"?
Transluminacja czaszki często daje wyniki fałszywie ujemne. |
#60 2 na 2 | coreless (16088 punktów) | Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia |
> Czy to znaczy, że jak ktoś ma IQ 100, to po ćwiczeniach będzie miał 120?Jest to całkiem możliwe. Na tym polega przecież sens rewalidacji dzieci z upośledzeniem umysłowym lub różnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Przy czym wydaje mi się, że należy raczej mówić o ćwiczeniach mózgu, a nie inteligencji.
Transluminacja czaszki często daje wyniki fałszywie ujemne. |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|