Racjonalista - Strona głównaDo treści
Inteligencja jest do wyćwiczenia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-05-2011 14:44sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Inteligencja jest do wyćwiczenia
Ocena 2 na 2
Witam!
Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć - przynajmniej w tej części, która odpowiada za radzenie sobie z nowymi wyzwaniami i kojarzeniem faktów:
medicalxpress.com/news/2011-05-brain_1.html
brainworkshop.sourceforge.net/
Do ściągnięcia za darmo program do ćwiczenia.

Ponieważ znaleziono dość prostą metodę ćwiczenia, rzutuje to na samą koncepcję inteligencji. Przestaje być ona czymś "magicznym" i nieodgadnionym, a można ją opisywać jako filtr wyszukujący regularności.
Czyżbyśmy byli o krok do przewartościowania inteligencji?
Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..
#1
30-05-2011 15:08
 Ocena 4 na 4
Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
>Przestaje być ona czymś "magicznym" i nieodgadnionym, a można ją opisywać jako filtr wyszukujący regularności. Czyżbyśmy byli o krok do przewartościowania inteligencji?

Moim zdaniem, nie tyle jeden filtr, co filtry od szczegółowych-ścisłych po ogólne-emocjonalne. Bardzo trudno mierzyć progres, zwłaszcza w oparciu o testy, ponieważ z każdą kolejną próbą mózg po prostu uczy się pewnych schematów

Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !

#2
30-05-2011 15:18
 Ocena 3 na 3
Matix (5786 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
Inteligencję pewnie i można wyćwiczyć, ale z mądrością to już nie jest tak łatwo.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
Nie do końca rozumiem. Podobno testowali "ćwiczących" później i dało się zmierzyć progres.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#4
30-05-2011 15:25
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi Matix
>Inteligencję pewnie i można wyćwiczyć, ale z mądrością to już nie jest tak łatwo.
Jak rozgryziemy inteligencję to i dopadniemy mądrość.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#5
30-05-2011 15:28
 Ocena 5 na 5
spellbinder (8577 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
>Witam!
>Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć - przynajmniej w tej części, która odpowiada za

Którą inteligencję? Według której koncepcji?

Jak na razie psychologowie są zgodni co do tego, że testy inteligencji pozwalają przewidzieć jak dobrze ludzie rozwiązują testy inteligencji. I to samo jest w tym "nowym" badaniu zlinkowanym. Dają ludziom do rozwiązania test, co owocuje lepszym rozwiązywaniem testu w przyszłości.

Koncepcja stworzenia prostego narzędzia pozwalającego róznicować ludzi na lepszych i gorszych spaliła na panewce. "Testy inteligencji" różnią się między sobą sposobem definiowania samej inteligencji, są osadzone w różnych teoriach. Różnią się ilością czynników składających się na inteligencję (tych z czasem jest coraz więcej).

Zdarzają się nawet takie koncepcje, które zawierają w ocenie inteligencji zakres wiedzy badanego.

Tak czy siak - jak się coś robi, to się jest w tym coraz lepszym. Jak się ćwiczy dane zadania, to lepiej się te zadania rozwiązuje. To nie znaczy, że człowiek jest bardziej inteligentny, ale że lepiej wykonuje dane zadanie.

Ważne jest również to, że nie badamy samej INTELIGENCJI, a to na co owa inteligencja według koncepcji autora testu wpływa.

#6
30-05-2011 16:01
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi spellbinder
A badanie szybkości rozwiązywania układów równań przez komputer nie bada algorytmów rozwiązywania, tylko szybkość komputera... oczywista nieprawda.
Sugerowanie, że badanie inteligencji polegało na grę w n-back jest pomyłką.
Grało/ćwiczyło się w n-back i robiło test na inteligencję.

Zagadka dla Ciebie:
Masz przewieść przez rzekę kapustę, kozę i wilka. Niestety do dyspozycji pozostawiono Ci łódkę z miejscami na Ciebie i dwoma pustymi (czyli nie wejdzie na raz kapusta, koza i wilk). Wilk chce zjeść kozę, koza kapustę, więc musisz ich pilnować, by się nie pozjadały.
Jak to zrobisz? Napisz, co przewozisz w każdym kursie łódką.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

keram aktsu (1211 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha

>Masz przewieść przez rzekę kapustę, kozę i wilka. Niestety do dyspozycji pozostawiono Ci łódkę z miejscami na Ciebie i dwoma pustymi (czyli nie wejdzie na raz kapusta, koza i wilk). Wilk chce zjeść kozę, koza kapustę, więc musisz ich pilnować, by się nie pozjadały.
>Jak to zrobisz? Napisz, co przewozisz w każdym kursie łódką.
>Pozdrawiam
Bierzesz kozę
wracasz sam
bierzesz wilka
wracasz z kozą
bierzesz kapustę, zostawiasz kozę
wracasz sam
zabierasz kozę



miłe rzeczy należy mówić ludziom za życia, a nie w mowach pogrzebowych

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi keram aktsu
To teraz w najmniejszej możliwej liczbie kroków.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#9
30-05-2011 16:21
 Ocena 6 na 6
diogenes (42753 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>Jak rozgryziemy inteligencję to i dopadniemy mądrość.

Czym lub kim jest ów gryzoń, który rozgryza inteligencję?
Czy metafora pościgu za mądrością nie jest przesadą?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#10
30-05-2011 16:27
 Ocena 2 na 2
spellbinder (8577 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>Grało/ćwiczyło się w n-back i robiło test na inteligencję.

Który test? Bo jest możliwe osiągnięcie diametralnie różnych wyników używając różnych testów.

Druga sprawa, że każde z zadań obecnych w danym teście inteligencji może występować jako osobna "gra". N-back również. Jeśli tego typu zadania były w teście (a pewnie były)...

>Jak to zrobisz? Napisz, co przewozisz w każdym kursie łódką.

No więc jeśli by to rozwiązywać tak jak dzieci, to:

- Najpierw kapustę z wilkiem, a potem kozę.

Ale jakbym faktycznie miał to rozwiązać (czyli stanąłbym przed takim wyzwaniem w rzeczywistości), to ogłuszyłbym kozę, wilka i kapustę (na wszelki wypadek) i przewiózł to całe tałatajstwo za jednym razem, usypane w kupkę na jednym miejscu.

#11
30-05-2011 16:32
 Ocena 6 na 6
keram aktsu (1211 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha

>Sugerowanie, że badanie inteligencji polegało na grę w n-back jest pomyłką.
>Grało/ćwiczyło się w n-back i robiło test na inteligencję.

No to ja mam dwa małe teściki dla Ciebie. Ciekawe, jak je wytłumaczysz?

1. Zrób go maksymalnie w 10 sekund, inaczej się nie liczy.
potem popatrz na rezultat na dole strony:

Policz liczbę literek 'F' w poniższym tek?cie:

+++++++++++++++++++++++++++
FINISHED FILES ARE THE RE-
SULT OF YEARS OF SCIENTIF-
IC STUDY COMBINED WITH THE
EXPERIENCE OF YEARS
+++++++++++++++++++++++++++


Gotowe!
Nie idź dalej, dopóki nie skończysz liczyć!
OK?



Ile? Trzy?
ile, jest ich sześć - to nie żaden żart!
przewiń do góry i policz jeszcze raz!
Wytłumaczenie jest poniżej.


Mozg nie jest w stanie zauważyć 'OF'.
Zadziwiające, nie?
Ten , kto doliczył sześciu literek 'F' za pierwszym razem,
jest geniuszem,
cztery lub pięć, jest raczej wyjątkowy, trzy-jest normalny.
mniej niż trzy, musi zmienić okulary.

2. Zrób poniższy test, jest naprawdę zadziwiaj?cy. Obiecuję, to nie
żadna atrapa. Proszę , zrób go porządnie od początku do końca,
nie jest zbyt długi.


Zastanawiałeś się kiedyś czy twój mózg jest normalny czy
wyjątkowy? cóż, zrób porządnie to ćwiczenie i znajdziesz
odpowiedź!!!!!!

Postępuj tylko wg instrukcji, odpowiadaj na pytania jedno po
drugim i tak szybko jak to możliwe, ale nie przechodź do
kolejnego przed skończeniem poprzedniego. Nie musisz pisać swoich
odpowiedzi. Będziesz zadziwiony rezultatem!!! gwarantuję !


Ile to jest:



15+6


3+56


89+2


12+53


75+26


25+52


63+32


ech, wiem, wiem, ciężko tak liczyć, ale takie jest ćwiczenie !
wiec powodzenia!!

123+5



SZYBKO!! POMYŚL O JAKIMŚ NARZĘDZIU I KOLORZE!!!
potem przejdź troszkę niżej.


Jeszcze trochę niżej.




Jeszcze niżej..



Pomyślałeś o czerwonym młotku, prawda???


Jeśli nie, jesteś w 2% populacji, którzy mają rozum na tyle
inny, że mógł myśleć o innej rzeczy.
98% populacji odpowiada 'czerwony młotek' . Do diabla z
tym, nie??

i na rozgrzewkę ciała:

3. Test inteligencji prawej stopy.

Nic nie szkodzi spróbować, to niesamowite..... ale prawdziwe. Ten
kto go zrobi jest na tyle ciekawy, że podejmie to wyzwanie, a ja
się mogę założyć, że będziesz próbować powtarzać to ćwiczenie co
najmniej kilka razy, żeby się przekonać czy jesteś w stanie zmienić
bieg swojej prawej stopy. Ale nie będziesz umiał!!!
Spróbuj.............

1.-No dobra, siedzisz przy biurku, unieś prawa stopę z podłogi
rób nią kółka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.


2.-w trakcie robienia tych kółek prawą stopą narysuj w powietrzu
prawa ręką cyfrę 6 . Twoja stopa zmieni kierunek !


3..- nic nie możesz na to poradzić.....



miłe rzeczy należy mówić ludziom za życia, a nie w mowach pogrzebowych

#12
30-05-2011 16:41
 Ocena 1 na 1
keram aktsu (1211 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>To teraz w najmniejszej możliwej liczbie kroków.
"Niestety do dyspozycji pozostawiono Ci łódkę z miejscami na Ciebie i dwoma pustymi (czyli nie wejdzie na raz kapusta, koza i wilk)"
1. wilk z kapustą
2. wraca sam
3. koza

miłe rzeczy należy mówić ludziom za życia, a nie w mowach pogrzebowych

#13
30-05-2011 17:21
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi keram aktsu
A widzisz
A za pierwszym razem tyle się natrudziłeś.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#14
30-05-2011 17:28
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi keram aktsu
Zadanie z of znałem.
Drugie to czerwna marchewka poprawiona na czerwony młotek, więc wyszło jak napisałeś.
Trzecie fajne. Udało mi się za trzecim razem - z zamkniętymi oczami, to mi pomogło. (była osoba kontrolująca, więc nie jest tak, że sam się oszukiwałem)

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi spellbinder

>Ale jakbym faktycznie miał to rozwiązać (czyli stanąłbym przed takim wyzwaniem w rzeczywistości), to ogłuszyłbym kozę, wilka i kapustę (na wszelki wypadek) i przewiózł to całe tałatajstwo za jednym razem, usypane w kupkę na jednym miejscu.
Łódka nie ma takiej wyporności - zatopiłbyś ją. Płyniesz na styk zanurzenia przy wilku i kozie na raz.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365