 |
Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 20-08-2011 09:13 | Huckleberry Finn (431 punktów) (zablokowany) | Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera
3 na 5 | Postaci Zygmunta Baumana nie trzeba, jak mniemam, czytelnikom "Racjonalisty" przedstawiać.
W "Polityce" (34/2011) ukazał się dość obszerny wywiad z tym myślicielem zatytułowany bardzo znacząco: "Wstyd i bezwstyd Izraela". W niniejszym wywiadzie Zygmunt Bauman w sposób wyjątkowo brutalny krytykuje politykę władz Izraela wobec Palestyńczyków. Pozwolę sobie zacytować kilka fragmentów wypowiedzi Baumana, jako że artykuł ten nie jest chyba jeszcze dostępny online (a przynajmniej nie za darmo):
"Przytaczałbym raczej opinię Judta z pamiętnego artykułu opublikowanego w "New York Review of Books" w 2003 r., że Izrael staje się "wojowniczo nietolerancyjnym, przez ideologię napędzanym państwem etnicznym", że bliskowschodni "proces pokojowy" skończył się, "nie umarł, lecz został zamordowany". Wyrażałem podobne myśli niemal 40 lat wcześniej (...) opuszczając Izrael w 1971 roku. (...) Niepokój mój budziło państwo, które uczy się tuszować swe liczne i nieuchronnie rosnące wewnętrzne problemy socjalne i umywa od nich ręce przez podbechtywanie i jątrzenie poczucia zewnętrznego zagrożenia, tracąc w ten sposób umiejętność ich załatwiania."
"Czymże jest ów mur wznoszony wokół terytoriów okupowanych, jeśli nie próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta?"
"triumf pośmiertny Hitlera" (o polityce Izraela)
"Już 40 lat temu domyśliłem się (...), że nadejdzie czas, i to rychło, gdy Izrael, jak największej z plag egipskich, będzie bał się pokoju."
"Jeśli określa się tożsamość, pytając: "powiedz mi, kto jest twoim wrogiem, a powiem ci, kim jesteś", to izraelofilia i islamofobia są, jak na razie, jak papużki nierozłączki".
"[To], że ktoś potępia poczynania Izraela, nie wynika, że musi być antysemitą - przykładem choćby ja, ale takich jak ja jest nieprzebrane mnóstwo".
Cytaty dobrałem tendencyjnie, a to dlatego, że chciałbym, wyłuskując najtłustsze poglądy, sprowokować dyskusję. Jednak starałem się uniknąć takich cytatów, które wyciągnięte z kontekstu zmieniałyby radykalnie swoje znaczenie i fałszowałyby myśl ich autora. Oczywiście zachęcam do lektury całego wywiadu w "Polityce".
Kim jest według Was Zygmunt Bauman? Zaślepionym, zdezorientowanym starcem? Self-hating Jew? A może bystrym obserwatorem i przenikliwym analitykiem zarówno szans, jak i zagrożeń tkwiących we współczesności?
Czy należy powyższy wywiad traktować jako uzupełnienie jego znakomitych prac z ubiegłych dekad? Czy też może w oderwaniu od reszty jego dzieł?
I, przede wszystkim, czy ma rację?
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..#31 2 na 2 Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Według Baumana nauka stała się> Cytat:moralnie ślepa i niema. Usunęła wszelkie bariery, które mogły ją powstrzymać w opracowaniu najbardziej skutecznych i gwałtownych metod sterylizacji i pozbawiania życia czy od uznania obozów koncentracyjnych za wyjątkową i doskonałą okazję do przeprowadzenia eksperymentów medycznych dla rozwoju nauki i - oczywiście - ludzkości (Z. Bauman, Nowoczesność i zagłada, tłum. F. Jaszuński, Warszawa 1992, s. 157-158)Według Baumana nauka stała się taka właśnie za czasów rządów faszystów. Nauką posłużył się także ZSRR tyle, że więcej było w tym propagandy (słynni radzieccy naukowcy) niźli prawdy. Chyba nie neguje pan tego? |
#32 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Według Baumana nauka stała się taka właśnie za czasów rządów faszystów.Nie, nauka taka się stała przez Oświecenie. Wg Baumana oczywiście. Rozwijasz wątek nie na temat, który trzeba ci mozolnie klarować. |
Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Co do Baumana i "ziarnka racji", to od uczonego oczekuję analizy, a nie informacji o jego ideologicznej postawie. Cały wywiad to szereg uproszczeń i przekłamań, które u niego akurat są niewybaczalne.Bauman chyba nie wypowiada się już jako uczony. Jest na emeryturze. |
#34 2 na 2 | Koraszewski (82900 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Bauman chyba nie wypowiada się już jako uczony. Jest na emeryturze.<Litości, nie należy przesadzać nawet z mówieniem głupstw. |
darkside (7775 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Jasne, że ich sytuacja jest niezwykle skomplikowana i jestem jak najdalej od jakichkolwiek kategorycznych ocen. Nigdy tam nie byłem, nie ma też tam znajomych, mogę tylko coś czytać i słuchać, ale to za mało. Te same rzeczy budzą we mnie podziw, i jeszcze więcej, ale w tym dokumencie jest coś, co mi się kojarzy z wstrętną manipulacją, charakterystyczną dla systemów totalitarnych. Choć sam film nie jest o Palestyńczykach, to jednak ukazuje dość dziwaczną tendencję wewnętrznej polityki Izraela. Może to się da usprawiedliwić historią i sytuacją zewnętrzną, ale ani to racjonalne, ani mądre, ani prawdziwe. Może skuteczne w jakimś niejasnym dla mnie celu? Nie wiem. Ale czuję niesmak. Do wywiadu Baumana też się nie będę ustosunkowywał, bo ani go nie mam w całości, a i temat dla mnie nie do ogarnięcia, więc niemożliwy do obiektywnej oceny. |
Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Usunięte przez moderatora |
#37 1 na 1 | Koraszewski (82900 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Pytanie co jest polityką, co spontanicznym nurtem, a co tendencją wyolbrzymioną przez reżysera. Też nie mam kwalifikacji do jednoznacznego orzeczenia, mam zaledwie podejrzenia. Prawdopodobnie życie w warunkach ciągłego zagrożenia rodzi u wychowawców potrzebę intensywniejszego ostrzegania młodych przed złem tego świata. Z drugiej strony młodzież izraelska (jak każda młodzież na świecie) zupełnie nieźle radzi sobie z ciągłym stressem i częściej ignoruje zagrożenie niż jest nadmiernie przejęta. Niektóre rzeczy w tym filmie budzą niepokój. Śledzę antysemityzm w Europie, autor nie umiał doszukać się możliwych do sfilmowania scen, znajduje dość głupkowate postaci, które zajmują się obserwowaniem antysemityzmu zawodowo i gdybym codziennie nie oglądał różnych filmów (ot chociażby z wczoraj spod ambasady izraelskiej w Londynie)to mógłbym pomyśleć, że ten antysemityzm to jakaś bzdura. Cała sprawa przypomniała mi dyskusję z izraelskim dziennikarzem w początkach lat 90., który był przerażony, że społeczeństwo izraelskie jest nadmiernie spokojne i nie rozumie zagrożenia. Potem przyszła intifada i cały "spokój" diabli wzięli. Co jest teraz, pewnie reżyser tego filmu ma sporo racji i młodzież dostaje zbyt dużą porcję pesymizmu. |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Ta patologia jest bolączką współczesnej humanistyki. W wielu jej sekcjach ma się wrażenie, iż nieunikniony jest tam postdmodernizm. Nie odkrywa się rzeczy w odniesieniu do rzeczywistości, lecz w odniesieniu do czyichś poglądów na temat czyichś poglądów. Na przykład kantyzm w filozofii. Albo sposoby ujmowania tematyki gender (co nie znaczy, iż zwrócenie uwagi na ludzką seksualność i jej rolę w kulturach to głupi pomysł. ale...) |
#39 4 na 4 Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Bardzo sobie cenię Z.Baumana za jego krytyczną analizę rzeczywistości, przenikliwość obserwacji i ostrość widzenia rzeczy których większość nie dostrzega.Ja również cenie sobie Z. Baumana z tych samych powodów. Tutaj naturalnie (?) Bauman nie cieszy się takim wzięciem jako postmodernista. Być może dlatego, że Racjonalista jest serwisem, który tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę z punktu widzenia modernizmu. Racjonaliści najwyraźniej uważają, że "Postmodernizm stanowi biegunowe przeciwieństwo Oświecenia", co moim zdaniem nie jest do końca trafne. Wedle mej wiedzy postmodernizm zrywa z tradycją "wielkich narracji" i w tym właśnie punkcie stanowi wyjście z epoki kończącej się wraz z upadkiem tak Hitlera i wielkich totalitaryzmów jak i narracji głębszych, filozoficznych i naukowych rojeń o jednej jedynej prawdzie. Postmoderniści są współczesnymi sceptykami stawiającymi pod znakiem zapytania systemy próbujące wyjaśnić wszystko i wszystkich. Co za tym idzie- postmoderniści stawiają na "multi". Cenią wielogłos. Lubią stereo. Nie można więc oczekiwać od zagorzałych racjonalistów ciekawej krytyki poglądów Baumana na ten czy inny temat ponieważ racjonalizm jako taki nie toleruje wywodów niejasnych, nieprecyzyjnych. Co ciekawe jednak można przeczytać w serwisie Racjonalisty kilka ciekawych tekstów o Gombrowiczu i jego twórczości, siejącego ferment i egzystencjalną rozpacz, jednego z największych krytyków modernistycznego dążenia do ładu. Bauman jako postmodernista szalonym buntownikiem nie jest (a tak właśnie często postrzega się postmodernistów). Dostrzega zagrożenia jakie niesie ze sobą postmodernizm. Myślę, że warto uważnie śledzić co mówi profesor Bauman. Jeśli nie zrozumiemy go dziś, to może jutro (tak było w moim przypadku). Należało by jeszcze wspomnieć tutaj o filozofii Nietzschego, który właściwie rzucił pierwsze wyzwanie modernizmowi rozbijając tradycyjne struktury filozofii odżegnując się od filozofii Platona. Skrajnym przejawem postmodernizmu jest sposób wykładania myśli Jeana Baudrillarda którego wielkim przodkiem był Heraklit. Ale czy sam Nietzsche nie był "ciemnym filozofem" jak owy Heraklit? Jakby nie spojrzeć, to okazuje się, że postmodernizm trzyma się z daleka od wszelkich fundamentalizmów i taki też jest Zygmunt Bauman, który dostrzegł jakieś echa fundamentalnego myślenia w filozofii modernistycznej. |
#40 3 na 3 Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Przecież on od urodzenia zanurzony jest w tamtej kulturze.Różnice kulturowe to jest to czego nie docenił Freud myślący z perspektywy Żyda. Nie powielajmy jego błędu a być może uda nam się więcej zrozumieć. Jak zapewne zauważyłeś Bauman odszedł znacznie od perspektywy Żyda (czyli niejako swojej tradycji kulturowej) i może dlatego właśnie potrafi krytycznie spojrzeć na to, co dzieje się w Izraelu. |
Jack Zigeuner (408 punktów) (zablokowany) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > Zatrważające jest to, że wykorzystuje się pewne wydarzenia związane z historią Żydów i państwa Izrael wyjmując je właśnie całkowicie z historycznego kontekstu, a nadając im nowe "retoryczne" znaczenie, w zupełnym oderwaniu od perspektywy czasowej (sięgającej początków współczesnego państwa izraelskiego) i sfery faktu.> Czy ma rację? Wszyscy mają jakąś rację. Czy mówi prawdę? Opowiada jakąś własną prawdę.> Niestety, wygląda na to, że jest to racja i prawda oparta na resentymencie i fantazmacie.Joanna Żak-Bucholc w jednym ze swoich tekstów napisała Cytat:Filozof - persona ważna w naszej kulturze (na marginesie: to zatem, by tak rzec - sytuacja lokalna) nie jest wyjątkiem jako podmiot poznający. Status bezstronnego Filozofa jakim dotąd się cieszył odchodzi w przeszłość. Skoro bowiem wszyscy jesteśmy wplątani w kulturowe uwarunkowania, to dlaczego mamy zakładać, że Filozof lub Naukowiec nie jest? Ależ jest! Jak nie istnieje czyste poznanie, tak nie istnieje czysta filozofia. Dlatego zawsze należy uwzględniać perspektywę z której wypowiada się podmiot poznający przedmiot aby uniknąć nieporozumień. Bauman mówi o tym co widzi tak jak widzi i nie rości sobie praw do tego aby jego punkt widzenia na tę sprawę był ostateczny. Czytajcie i oceniajcie. Myślcie. Wynik rozumowania nie powinien być jednaki u wszystkich bo jak śpiewał Kuba Sienkiewicz Cytat: wszyscy zgadzają się ze sobą
a będzie nadal tak jak jest
|
#42 1 na 5 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > >Kim jest według Was Zygmunt Bauman? Zaślepionym, zdezorientowanym starcem?> -Dobre określenie.Nie Korius, to nie jest dobre określenie, Bauman z pewnością tego faktu nie pomija, ale uwzględnia szeroko uwarunkowania. Państwo Izrael powstało nie tak dawno zajmując tereny wcześniej zamieszkałe przez ludność arabską, na zasadzie "posuńcie się bo my tutaj mieszkaliśmy 1800 lat temu". Z oporem należało się liczyć, przykładem wypędzenie i wyrżnięcie Indian w Ameryce. Bo chyba tylko taki scenariusz wchodził w grę, od początku wybrano rozwiązanie siłowe z amerykańskim błogosławieństwem doświadczonych. > Główne założenie Hamasu to wymazanie państwa Izrael z mapy i to bardziej trąci Hitlerem.To tylko retoryka, można ją łatwo odwrócić mówiąc, że Arabowie walczą o wyzwolenie tej ziemi (PLO), a Hitler chciał powiększyć "lebensraum". A propos, czy uważasz, że Irael nie powinien zrezygnować ze zdobyczy wojennych ? > albo od razu się wyprowadzić...tylko gdzie?Jak to gdzie ? Świat jest wielki i wszędzie wstaje słońce rano. Do Polski właśnie. Sławomir Sierakowski nie tak dawno zapraszał Żydów do Polski, ci tzw. wypędzeni mogliby wrócić bez problemu, a inni także, jeśli by chcieli być Polakami. To chyba lepsze rozwiązanie niż "ostateczne" (z Arabami). |
#43 4 na 4 | Malgorzata Koraszewska (2836 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Na terenie obecnego Izraela, terytorium Autonomii Palestyńskiej oraz Jordanii była nieprzerwana obecność żydowska przez wszystkie te stulecia mimo nieustających rzezi i wygnań. Część Żydów pozostawała na miejscu, część wracała, gdy tylko terror zelżał. Ponad połowa ludności żydowskiej Izraela to uchodźcy i ich potomkowie z krajów arabskich i islamskich. Czy ich też chce Pan przeflancować do Polski? Żydzi już żyli w Polsce i znamy zakończenie tej historii. Jakie są gwarancje, że to się nie powtórzy? A zresztą, czy pytał Pan Polaków (poza Sierakowskim)? Jakoś niedobitki Holocaustu powracające w 1945 r. nie były witane chlebem i solą, a teraz proponuje Pan imigrację ponad 5 milionów Żydów?! Dlaczego uważa Pan, że wszystkie narody, włącznie z Palestyńczykami (który to naród powstał w latach 1960-ych, bo przedtem uważali, iż są Arabami i mówili o przyłączeniu do Syrii, Palestyńczykami zaś do utworzenia Izraela nazywano żyjących tam Żydów) mają prawo do samostanowienia, ale prawa tego odmawia Pan narodowi żydowskiemu? |
#44 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | > wpis jakiegoś klakiera. Proszę uważać na słowa.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#45 1 na 3 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Zygmunt Bauman: Pośmiertny triumf Hitlera | Proszę Pani! Jaka była obecność Żydów na tamtym terenie pod koniec XIXw. ? Ja czytałem o 10%, w samej Palestynie żyło 5200 Żydów. Bo że byli tam to jeszcze niczego nie rozstrzyga. Byliby może tam ich potomkowie żyli w spokoju do dzisiaj, gdyby nie pewien plan. Ja nikomu państwowości nie odmawiam, ale ten plan miał swój "grzech pierworodny". Może i ten Sierakowskiego w sprawie imigracji miałby podobny, ale warto byłoby przeprowadzić referendum. W każdym razie utrzymywanie dalej obecnego stanu lub nawet jego eskalacja jest najgorszym rozwiązaniem. Szkoda, ze nie pokusiła się Pani o odpowiedź na moje pytanie, więc powtórzę. Czy Irael nie powinien zrezygnować ze zdobyczy wojennych ? |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|