 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-09-2011 22:02 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Szybciej niż światło
9 na 9 | Witam! Wygląda na to, że fizycy mają nową zagwozdkę: hosted.ap.(*)&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULTOkazuje się, że być może neutrino leci szybciej niż światło. Odrobinkę szybciej, ale zawsze. Nie jest to różnica, która zmieniłaby dotychczasowe obliczenia, czy na przykład nawigację w GPSie, ale jest taką samą rysą na OTW, jak niepasujące własności neutrin w Modelu Standardowym. Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..#16 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Szybciej niż światło | > I jak pewnie wyjaśnią to, to może za jakiś bliżej nieokreślony czas kilkuset tonowe okręty kosmiczne będą poruszać się z prędkościami nadświetlnymi Pod warunkiem, że będą zbudowane z tych neutrin, co to latają szybciej niż im wolno. 
Ten człowiek zamiast rozumu ma dwukapuścian grochu we łbie. (Internet) |
#17 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Szybciej niż światło | Swego czasu założyłem wątek, w którym m.in. pytałem: "No to jak - wiemy cokolwiek czy tylko opisujemy efekty zachowania czegoś, o czym tak naprawdę nie mamy bladego pojęcia?".
No i proszę, mimo iż w w/w wątku zostałem gremialnie wyśmiany, to w świetle (nomen omen) tej informacji o neutrinach poruszających się z nadświetlną prędkością okazuje się, że jednak miałem rację - im więcej wiemy, tym mniej rozumiemy. 
Ten człowiek zamiast rozumu ma dwukapuścian grochu we łbie. (Internet) |
| kub44 (190 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | Spoko, okaże się że neutrina mają masę mniejszą niż zero  To mogą śmigać szybciej niż światło. A tak całkiem serio: Mało jeszcze wiemy o świecie w którym żyjemy i musimy zdawać sobie z tego sprawę.... |
#19 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | Nauka ma to do siebie, że się rozwija, ale... ...stare, działające w pewnym zakresie teorie nie są zazwyczaj wyrzucane do kosza, a stają się częścią nowych - przynajmniej w naukach ścisłych prócz astronomii. Czyli coś jednak zostaje takie samo. Jest stabilna część nauki. Gorzej, że dopiero z perspektywy czasu widać, co do niej należy. Nie mamy obrazu całości. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Szybciej niż światło | Owszem, kamień rzucony w płot nie zmieni swej trajektorii pod wpływem faktu, że jakieś neutrina poruszają się szybciej niż pozwalają im aktualne teorie. Co nijak nie zmienia sensu mojego postulatu, że im więcej wiemy, tym mniej rozumiemy, o czym jak najbardziej świadczą wyniki eksperymentu, o którym dyskutujemy.
Ten człowiek zamiast rozumu ma dwukapuścian grochu we łbie. (Internet) |
#21 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szybciej niż światło |
> A tak całkiem serio: Mało jeszcze wiemy o świecie w którym żyjemy i musimy zdawać sobie z tego sprawę....Wszystko co powyżej (a nawet znacznie więcej!) tłumaczy pojęcie............boga  Więc może się nawróćmy  |
#22 2 na 2 | kub44 (190 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > >A tak całkiem serio: Mało jeszcze wiemy o świecie w którym żyjemy i musimy zdawać sobie z tego sprawę....> Wszystko co powyżej (a nawet znacznie więcej!) tłumaczy pojęcie............boga Więc może się nawróćmy  Alleluja Bracie! Niezbadane są wyroki macek mojego Boga  |
| Gosia (9452 punktów) | Odp: Szybciej niż światło |
> I jak pewnie wyjaśnią to, to może za jakiś bliżej nieokreślony czas kilkuset tonowe okręty kosmiczne będą poruszać się z prędkościami nadświetlnymi I te podróże w czasie! Oj będzie się działo... |
#24 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szybciej niż światło |
> Alleluja Bracie! Niezbadane są wyroki macek mojego Boga  Ale mój jest bardziej boski  |
| Marudek (208 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Te neutrina zostały "wystrzelone" w ramach eksperymentu. >"W naturze" nie zaobserwowano neutrin poruszających się szybciej niż prędkość światła. Z tego może wynikać, że mamy do czynienia z kolejną awarią w CERN.To nie argument, "w naturze" brak punktu odniesienia, nikt nam nie powie "o której" neutrina wystartowały. |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Co nijak nie zmienia sensu mojego postulatu, że im więcej wiemy, tym mniej rozumiemy, o czym jak najbardziej świadczą wyniki eksperymentu, o którym dyskutujemy.Przed chwilą nie wiedzieliśmy, że neutrina mogą biec szybciej niż światło. Teraz prawdopodobnie to wiemy, a przynajmniej rozważamy. Gdzie, w którym momencie, ubyło nam zrozumienia? Bo zaprzeczyliśmy OTW? Poszukiwanie bozonu Higgsa to jedno wielkie zaprzeczanie OTW na poziomie cząstek elementarnych. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Też przyjąłem tą linię rozumowania. Niemniej i tak będzie zabawa, bo niby czemu coś z masą spoczynkową ma być szybsze od fotonów, które są bez masy spoczynkowej.Mam nadzieję, że przeprowadzą weryfikację układu pomiarowego - eksperyment mierzący na tym samym dystansie prędkość zwykłych fotonów, z użyciem tego samego systemu pomiaru czasu. Jak znam życie, okaże się, że i te fotony lecą szybciej.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło |
> Mam nadzieję, że przeprowadzą weryfikację układu pomiarowego - eksperyment mierzący na tym samym dystansie prędkość zwykłych fotonów, z użyciem tego samego systemu pomiaru czasu. Jak znam życie, okaże się, że i te fotony lecą szybciej.Nie da się. Pod ziemią to leci. A nawet jeśli częściowo w powietrzu dałoby się puścić (równolegle na przykład), to światło ma tą właściwość, że jego prędkość zależy od ośrodka, w którym się porusza. Ostatecznie można puścić fale radiowe, ale one są długie i najprawdopodobniej nie nadają się z tego powodu. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
#29 1 na 1 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Nie da się. Pod ziemią to leci. A nawet jeśli częściowo w powietrzu dałoby się puścić (równolegle na przykład), to światło ma tą właściwość, że jego prędkość zależy od ośrodka, w którym się porusza.Tak przypuszczałem, bo oczywiste byłoby przeprowadzenie takiej weryfikacji, gdyby była możliwa. Może wymyślą jakieś "obejście". A tak na marginesie - zastanawiam się, co było celem tego eksperymentu. Sądząc po opisie projektu ze strony CERN-u, jak rozumiem chodziło o badanie oscylacji neutrin, to by oznaczało, że fakt tej anomalii został wykryty przypadkiem? To by się wpisywało w historię wielkich odkryć, zazwyczaj były nieprzewidywalne.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > To by się wpisywało w historię wielkich odkryć, zazwyczaj były nieprzewidywalne. Jeśli się potwierdzi, to tak. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|