 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-09-2011 22:02 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Szybciej niż światło
9 na 9 | Witam! Wygląda na to, że fizycy mają nową zagwozdkę: hosted.ap.(*)&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULTOkazuje się, że być może neutrino leci szybciej niż światło. Odrobinkę szybciej, ale zawsze. Nie jest to różnica, która zmieniłaby dotychczasowe obliczenia, czy na przykład nawigację w GPSie, ale jest taką samą rysą na OTW, jak niepasujące własności neutrin w Modelu Standardowym. Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..#1 1 na 1 | sinapis (1725 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat.Na razie chyba nie, prędzej dokladniejsze oszacowanie masy neutrina. A tu nawet nie napisali, że chodzi o mionowe  |
#2 3 na 3 | Marian (5438 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | Wow! Jeśli to się potwierdzi, to to będzie wielkie. Aczkolwiek powstrzymałbym się od stwierdzenia, że nasz model rzeczywistości będzie kompletnie do wyrzucenia. Tachiony były teoretyzowane już od bardzo dawna i neutrina postulowano w tej roli, więc to nie do końca jest niespodziewany rezultat. STW zabrania masowym obiektom, poruszającym się z prędkością podświetlną przekraczania prędkości światła (a nawet jej osiągnięcia) bo to wymaga nieskończonej ilości energii. Postulowano natomiast, że taki tachion miałby się poruszać cały czas z prędkością nadświetlną i analogiczna bariera również by istniała w tym przypadku – nie mógłby zwolnić poniżej prędkości światła, nabywając energii zwalniając. Oczywiście, tak jak ja to rozumiem, musiałby mieć urojoną masę, ale najwyraźniej zwolennicy tachionów nie mają z tym większego problemu.
Pozdrawiam. |
#3 3 na 3 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Szybciej niż światło | Te neutrina zostały "wystrzelone" w ramach eksperymentu. "W naturze" nie zaobserwowano neutrin poruszających się szybciej niż prędkość światła. Z tego może wynikać, że mamy do czynienia z kolejną awarią w CERN.
Ten człowiek zamiast rozumu ma dwukapuścian grochu we łbie. (Internet) |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Te neutrina zostały "wystrzelone" w ramach eksperymentu. >"W naturze" nie zaobserwowano neutrin poruszających się szybciej niż prędkość światła. Z tego może wynikać, że mamy do czynienia z kolejną awarią w CERN.Może. Z drugiej strony neutrina są trudno obserwowalne i może "w naturze" nie dało się po prostu tego zmierzyć. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > >Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat.> Na razie chyba nie, prędzej dokladniejsze oszacowanie masy neutrina. A tu nawet nie napisali, że chodzi o mionowe  Ogólnie coś się musi ruszyć. Jak do tej pory neutrina "rozwalają" wszystkie modele, jakie mamy. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
#6 5 na 5 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | Ja myślałem, że po prostu przesunie się prędkość absolutną na tą uzyskaną przez neutrina, a nie na światło. Wtedy nie trzeba będzie rozważać tachionów z ich "urojonymi" właściwościami. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
#7 1 na 1 | confessus (324 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | >Wygląda na to, że fizycy mają nową zagwozdkę:
Spokojnie, bez paniki! W wyprowadzeniu wzorów na transformacje Lorentza pojawia się tajemnicza prędkość, którą wielu autorów zalecało i zaleca nazywać prędkością absolutną. Jej wartość nie może być wyliczona, można ją wyznaczyć doświadczalnie. Einstein przyjął, że tą prędkością jest prędkość światła w próżni - w czasach, gdy publikował tezy STW, nikt jeszcze nie słyszał o neutrinach. Dzisiaj nikt nie upiera się, że prędkością absolutną musi być prędkość światła, dopuszcza się, że może to być coś szybszego od światła - ważne jest to, że o tym może zdecydować doświadczenie.
pozdrawiam |
#8 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | Też przyjąłem tą linię rozumowania. Niemniej i tak będzie zabawa, bo niby czemu coś z masą spoczynkową ma być szybsze od fotonów, które są bez masy spoczynkowej. Próbuje się też ten "fenomen" (niesprawdzony przez innych) tłumaczyć tak: www.physor(*)aster-than-light-particle.htmlPozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
#9 1 na 1 | jark44 (619 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Okazuje się, że być może neutrino leci szybciej niż światło. Odrobinkę szybciej, ale zawsze.> Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat.Podstawowa odpowiedź będzie taka, że szybciej dotrzemy do boga - z taką prędkością!!! A może zaprosimy go wtedy tu na ziemię i pokażemy co z nim niektórzy zrobili... hehe 
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami. Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych - albo psychiczne przypadki, albo kryminalne. |
#10 1 na 1 | Marian (5438 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Ja myślałem, że po prostu przesunie się prędkość absolutną na tą uzyskaną przez neutrina, a nie na światło. Wtedy nie trzeba będzie rozważać tachionów z ich "urojonymi" właściwościami. Można by i tak. Tylko wtedy, w myśl STW, fotony powinny mieć jakąś niezerową masę spoczynkową, co byłoby dziwne; wiązałoby się z różnymi prędkościami światła dla różnych energii, czego nie zaobserwowano dotychczas. Z kolei neutrina powinny mieć wtedy zerową masę spoczynkową, co jest w sprzeczności z oscylacjami zapachu. W każdym razie ciekaw jestem, co z tego wyniknie. Pozdrawiam. |
#11 1 na 1 | dorias (722 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Też przyjąłem tą linię rozumowania. Niemniej i tak będzie zabawa, bo niby czemu coś z masą spoczynkową ma być szybsze od fotonów, które są bez masy spoczynkowej.Tak przeczy to naszej fizyce:P I to pewnie zostanie wyjaśnione  I jak pewnie wyjaśnią to, to może za jakiś bliżej nieokreślony czas kilkuset tonowe okręty kosmiczne będą poruszać się z prędkościami nadświetlnymi  Pozdrawiam  |
| dorias (722 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > Ja myślałem, że po prostu przesunie się prędkość absolutną na tą uzyskaną przez neutrina, a nie na światło. Wtedy nie trzeba będzie rozważać tachionów z ich "urojonymi" właściwościami.A po co w ogóle stosować sformułowanie prędkości absolutnej? Dla mnie bardziej wiarygodnym było by stwierdzenie, że nie jesteśmy w stanie obecnie przekroczyć prędkości światła czy neutrin, wtedy, gdy co jakiś czas pojawi się coś takiego jak teraz w CERN to nie było by takiego wielkiego szoku. Osobiście uważam, że człowiek będzie zbliżać się coraz bardziej do osiągnięcia prędkości światła a potem do jeszcze większych, więc stosowanie sztywnych granic nie ma tutaj większego sensu. |
#13 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | . > A po co w ogóle stosować sformułowanie prędkości absolutnej?Spytaj twórców GPSa. Pozdrawiam
Rzeczywistość to coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć. P.K.Dick |
#14 2 na 2 | Marian (5438 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | > A po co w ogóle stosować sformułowanie prędkości absolutnej? Bo tak wynika z doświadczenia. Jedną rzeczą, o której nie wspomniałem w swojej odpowiedzi sceptymusze, a która jest tutaj ważna są równania Maxwella. Zgadzają się doskonale z obserwacjami i wynika z nich pewna określona prędkość rozchodzenia się fal elektromagnetycznych. Wcześniej uważano, że musi istnieć pewien wyróżniony układ odniesienia, tudzież ośrodek (eter), w którym fale e-m się propagują z tą prędkością, ale ta hipoteza zawiodła. Została zastąpiona prostszą, „bezeterową” STW, której logiczną konsekwencją jest nieprzekraczalność prędkości światła. Pozdrawiam. |
#15 2 na 2 | Scorp (5381 punktów) | Odp: Szybciej niż światło | >Ciekawe, czy wynikną stąd nowe teorie, lepiej opisujące świat.
Jeżeli się potwierdzi, to na pewno. Możliwości są różne, a najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, że neutrina są innym rodzajem materii - albo innym rodzajem światła - i ograniczenia STW ich nie obowiązują. - |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|