 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-11-2011 21:22 | młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Deista-racjonalista?
1 na 1 | Czy według Was deista może być nazwany racjonalistą? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..#31 1 na 1 młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > Taka doktryna religijna dla niewierzących / areligijnych?Religijna bym nie nazwał, acz elementem religii często także jest. To coś pomiędzy ateizmem, a teizmem, można to też nazwać agnostycznym ateizmem. > Chyba powinnam już dać sobie spokój z tym portalem i natłokiem informacji. Veto! Zbyt obopólnie niepowetowana strata. > Wcześniej byłam sobie niewierząca po prostu i miałam "święty" spokój.Ciekawość ma swoją cenę  |
#32 3 na 3 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Deista-racjonalista? | Jeśli uważać, iż racjonalizm opiera się na rozumowym i weryfikowalnym badaniu zjawisk, naprawdę nie ma w nim miejsca na teizm. A jeśli jest, to jest to - w XXI wieku - kwestia polityki. |
#33 -4 na 6 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | >Czy według Was deista może być nazwany racjonalistą?
Ateista nie jest racjonalistą bo wbrew logice twierdzi,że świat materialny samopowstał i samoistnieje .
Deista jest racjonalny wtedy gdy twierdzi ,że świat materialny powstał dzięki przyczynie nie materialnej nazywanej Bogiem , a nie jest racjonalny , gdy twierdzi że świat po kreacji samoistnieje.
Teista zaś jest w pełni racjonalny ,gdyż uważa ,że przyczyna zaistnienia i istnienia świata materialnego jest niematerialna ( nazywana Bogiem).
|
#34 4 na 4 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Deista-racjonalista? | |
młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > Teista zaś jest w pełni racjonalny ,gdyż uważa ,że przyczyna zaistnienia i istnienia świata materialnego jest niematerialna ( nazywana Bogiem).Pytanie, skąd istnienie przyczyny niematerialnej? Jej wieczność nie jest chyba racjonalnym argumentem. |
#36 1 na 1 młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | Rozstrzygnijmy. Niech plusy tego postu oznaczają akceptację deisty-racjonalisty, zaś minusy brak akceptacji takiego założenia.
ps. administracjo można tak, czy to wbrew regulaminowi? |
Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > Pytanie, skąd istnienie przyczyny niematerialnej? Jej wieczność nie jest chyba racjonalnym argumentem.Możliwości poznawcze człowieka są ograniczone - możemy badać eksperymentalnie tylko materię. Dlatego o Bogu (niematerialnej przyczynie świata materialnego) mówimy że jest niepoznawalny bezpośrednio. O niematerialnej przyczynie materii możemy zatem tylko spekulować . Taka spekulacją jest np. Inteligentny Projekt |
| astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Deista-racjonalista? | > Rozstrzygnijmy.> Niech plusy tego postu oznaczają akceptację deisty-racjonalisty, zaś minusy brak akceptacji takiego założenia.Po co się rozdrabniać?! Może tak plebiscyt krajowy na rozstrzygnięcie istnienia Boga? Ja tam mogę bez głosowania zaakceptować takie założenie tylko co i po co z tym dalej? > Możliwości poznawcze człowieka są ograniczone - możemy badać eksperymentalnie tylko materię.Ha! ale zmyślasz! A antymateria? A energia? > Dlatego o Bogu (niematerialnej przyczynie świata materialnego) mówimy że jest niepoznawalny bezpośrednio.Nie bezpośrednio? To jak? Tylko dawaj konkrety! > O niematerialnej przyczynie materii możemy zatem tylko spekulować .O Bogu tylko spekulować? Oj, Parysie , z piekła się nie wygrzebiesz? I - co gorsza - ksiądz będzie z Ciebie niezadowolony. 
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#39 2 na 2 | matekkk (134 punktów) | Odp: Deista-racjonalista? | >Czy według Was deista może być nazwany racjonalistą?
Nie daj sobie wmówić, że racjonalista musi być ateistą. Ateizm jako PEWNOŚĆ braku istnienia "sił wyższych" nie ma wiele wspólnego z racjonalizmem, a jest tylko ograniczeniem postrzegania. Co innego sceptycyzm, lub postawa typu- nie ma dowodów, więc nie zawracam sobie tym głowy.
Podobnie jest z deizmem, matrixem czy reinkarnacją, . Jeśli przyjmujesz możliwość deistycznego modelu świata, to nie oznacza, ze nie możesz być racjonalistą. O ile traktujesz ją jako jedną z możliwości, mniej lub bardziej prawdopodobną. w przypadku deizmu trudno mówic o prawdopodobieństwie, ale racjonalista prędzej uzna, że istnieje taka koncepcja( i przestanie się tym zajmować z powodu nieweryfikowalności), niż z góry ją odrzuci jako nieprawdę.
Na dzień dzisiejszy teoria wielkiego wybuchu i teoria ewolucji najdokładniej odzwierciedlają rzeczywistość. Prawdopodobieństwo prawdziwości tych teorii jest duże, ale to nadal nie jest 100 %. Nadal istnieją niewiadome. Ale teorie te i tak nie odpowiadają na wszystkie pytania. |
#40 2 na 2 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Deista-racjonalista? |
> Nie daj sobie wmówić, że racjonalista musi być ateistą.A jak inaczej? Jak racjonalista może dojść do bycia teistą? > Ateizm jako PEWNOŚĆ braku istnienia "sił wyższych" nie ma wiele wspólnego z racjonalizmem, a jest tylko ograniczeniem postrzegania.Tu zgoda. Ateizm jako PEWNOŚĆ braku istnienia sił wyższych nie ma wiele wspólnego z racjonalizmem, > w przypadku deizmu trudno mówic o prawdopodobieństwie, ale racjonalista prędzej uzna, że istnieje taka koncepcja( i przestanie się tym zajmować z powodu nieweryfikowalności), niż z góry ją odrzuci jako nieprawdę.Ale racjonalista uznaje, że istnieją różne koncepcje. Nawet takie, w których Bóg jest idiotą, któremu mamusia wszystko podpowiada. Jedne z tych koncepcji są weryfikowalne, inne wcale... Jednak przyjęcie za prawdziwe koncepcji deizmu racjonalne nie będzie. > Prawdopodobieństwo prawdziwości tych teorii jest duże, ale to nadal nie jest 100 %. Nadal istnieją niewiadome. Ale teorie te i tak nie odpowiadają na wszystkie pytania.Przecież teorie ewolucji i wielkiego wybuchu opisują wyłącznie coś w 100% prawdziwego. A na wszelkie pytania z danego zakresu odpowiadają tylko zamknięte twierdzenia typu matematycznego. Teorie opisujące tak bogate zjawiska jak ewolucja czy WW nie roszczą sobie nawet takich pretensji.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#41 1 na 1 młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > Ja tam mogę bez głosowania zaakceptować takie założenie tylko co i po co z tym dalej?Cel czysto filozoficzny. Powiesz mi dlaczego odpowiadasz na mój post, cytując Parysa i odpowiadając na to? |
młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | A więc przyjmowanie niematerialnej przyczyny za pewnik jest racjonalne? |
Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > A więc przyjmowanie niematerialnej przyczyny za pewnik jest racjonalne?Pewnik? Niematerialna przyczyna materii to nie przyjęty ad hoc pewnik ale wniosek z logicznego rozumowania, które wcześniej przedstawiłem. |
#44 1 na 1 młody banita (209 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? | > wniosek z logicznego rozumowania, które wcześniej przedstawiłem.Logiczne rozumowanie??? Where?! > Dlatego o Bogu (niematerialnej przyczynie świata materialnego) mówimy że jest niepoznawalny bezpośrednio.A więc poznawalny w jaki sposób? > O niematerialnej przyczynie materii możemy zatem tylko spekulować .Dlatego nie możemy zakładać pewności jej istnienia. |
#45 -2 na 4 Parys (592 punktów) (zablokowany) | Odp: Deista-racjonalista? |
> Logiczne rozumowanie??? Where?!Here: Wystarczy proste rozumowanie: A- materia samopowstała B-materia samoistnieje C- materia istnieje wiecznie Czy te zdania sa prawdziwe czy też fałszywe? Przyczyna skutku nie może być skutkiem np. piekarz nie jest chlebem. Zatem zdania A i B są fałszywe. Zdanie C ignoruje zasadę przyczynowo-skutkową: jest zatem nienaukowe (nieracjonalne) bowiem podstawą nauki jest zasada p-s. Zatem prawdziwe jest zdanie : Przyczyna zaistnienia a potem istnienia materii jest niematerialna , nazywana w naszej kulturze Bogiem. |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|