 |
Nie lubię ateoszowinizmu ! Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-11-2011 19:31 | Sarmat (230 punktów) | Nie lubię ateoszowinizmu !
12 na 12 | Jeśli ktoś w coś tam wierzy , to od razu jest debil? Chyba nie! Nie oceniajmy ludzi pochopnie. My mamy swoje poglądy, inni postrzegają wszechświat inaczej. Ich sprawa! Podstawowa zasada współistnienia - żyjmy tak, by nie szkodzić innym! Czy jastem łysy, czy mam fioletowe włosy, czy wierzę w Jezuska, czy Zaratustrę, czy w Stephana Hawkinga-moja sprawa! Jeśli Ktoś chce o tym pogadać-zapraszam! Jeśli jestem nudny-niech moderator mnie wykasuje! Pozdrawiam! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#1 13 na 13 | Menel de Lux (3111 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Ich sprawa!
Ech... gdyby to była tylko i wyłącznie ich sprawa, to nie miałbym nic przeciwko ich wierzeniom. Problem w tym że wierzenia religiantów mają wpływ na życie ludzi którzy nie identyfikują się z ich poglądami. Może trochę na wyrost określiłem wierzenia jako osobiste poglądy, ponieważ dogmatyzm jest powielaniem cudzych ideii i wymysłów. |
#2 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | W zasadzie nie powinnam się wypowiadać, bo zgadzam się w całości, co nie jest podstawą do dyskusji. Poczekam na kontrargumenty. (... Jacku?  ) PS. Najbardziej podoba mi się neologizm w tytule. |
#3 7 na 9 RX500 (1813 punktów) (zablokowany) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | >Jeśli ktoś w coś tam wierzy , to od razu jest debil? Chyba nie! Nie oceniajmy ludzi pochopnie. -Jeśli ktoś tam w coś tam to nie. Jeśli ktoś wierzy że Bóg stworzył świat w 6 dni, a zbawienie zapewni mu spożywanie ciała i krwi, kogoś kto od dawna nie żyje, to jest debil.
>mamy swoje poglądy, inni postrzegają wszechświat inaczej. Ich sprawa! Podstawowa zasada >współistnienia - żyjmy tak, by nie szkodzić innym! Czy jastem łysy, czy mam fioletowe włosy, czy >wierzę w Jezuska, czy Zaratustrę, czy w Stephana Hawkinga-moja sprawa! -Rozróżniaj wiarę od wiedzy. I sprawa podstawowa z tym współistnieniem. Przez całe wieki to niewierzącym nie wolno było spokojnie istnieć. Nie spotkałem się z tym aby ateista chodził, zaczepiał ludzi i wmawiał im swoje poglądy, a wszelkie sekty religijne robią to ciągle.
Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi - Albert Camus |
#4 3 na 3 | Sarmat (230 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > W zasadzie nie powinnam się wypowiadać, bo zgadzam się w całości, co nie jest podstawą do dyskusji. Poczekam na kontrargumenty. (... Jacku? )> PS. Najbardziej podoba mi się neologizm w tytule. To nie jest neologizm - nowotwór lingwistyczny. Całkiem polskie słowo! Ja akurat wierzę w naukę. Jestem pewien, że ona wszystko wyjaśni. Wcześniej czy później. Nawet duchy, nawiedzone domy itp. Co do szowinizmu, to często się z tym spotykam na portalu Racjonalista. A może jestem przewrażliwiony? Tak czy owak, powinniśmy wystrzegać się retoryki "radia ma ryja". Ot tak, dla lepszego samopoczucia! Aha. Nie jestem Jacek, tylko Jarek, Jarosław! |
#5 5 na 5 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Ja akurat wierzę w naukę. Jestem pewien, że ona wszystko wyjaśni. Wcześniej czy później. Nawet duchy, nawiedzone domy itp.Ja tylko do pewnego stopnia. Nie robię z niej bożka. > Co do szowinizmu, to często się z tym spotykam na portalu Racjonalista. A może jestem przewrażliwiony?Nie jesteś, on się pojawia - w różnych odmianach (męski też). > Aha. Nie jestem Jacek, tylko Jarek, Jarosław!Anna, bardzo mi przykro  (tak to szło?). Ale to było w przestrzeń portalu - do jednego z moich "etatowych" oponentów, uważających za najgorsze zjawisko właśnie wiarę w zaświatyzm. |
#6 5 na 9 | Menel de Lux (3111 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! |
> Ale to było w przestrzeń portalu - do jednego z moich "etatowych" oponentów, uważających za najgorsze zjawisko właśnie wiarę w zaświatyzm.Jacek Tabisz ma rację. Nie ma nic gorszego niż kłamstwo, obłuda i hipokryzja wyniesione do rangi świętości. |
#7 8 na 8 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Nie ma nic gorszego niż kłamstwo, obłuda i hipokryzja wyniesione do rangi świętości.Ale wiara nie zawsze łączy się z kłamstwem, obłudą i hipokryzją. To są cechy religianctwa, czyli ostentacyjnej religijności "na pokaz", a jak już kiedyś wspominałam wiara, religia i kościół instytucjonalny są to trzy odmienne zagadnienia, z których pierwsze, jako pozostające w obszarze prywatnych odczuć w ogóle mnie nie interesuje. |
| Menel de Lux (3111 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! |
> Ale wiara nie zawsze łączy się z kłamstwemCzym w takim razie jest wiara? Prawdą? Wiara to nic innego jak niewiedza. Przyjmując brak wiedzy za pewnik, zakłamuje się rzeczywistość okłamując przy okazji samego siebie. Co może być wartościowego w tworzeniu takich iluzji? |
#9 2 na 2 | zachaj (5239 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | >Jeśli ktoś w coś tam wierzy , to od razu jest debil? Chyba nie! Nie oceniajmy ludzi pochopnie. My >mamy swoje poglądy, inni postrzegają wszechświat inaczej. Ich sprawa!
Też tak kiedyś myślałem ale to się nie sprawdza. Bo jak ktoś wierzy w nieistniejącego boga i wspiera dogmaty religijne, które za tym idą, często nie chce stać obojętnie kiedy ktoś dokonuje aborcji, zabiegu in vitro czy jest gejem i to właśnie szkodzi współistnieniu. Z drugiej strony musimy przyjąć jakieś kryterium w rozstrzyganiu takich sporów. A jakie to miałoby być kryterium jak nie naukowe. Otóż nikt nigdy naukowo nie dostarczył żadnego wiarygodnego argumentu za hipotezą boga. Dobrze, więc ktoś może stwierdzić: nikt nie potrafi również udowodnić, że bóg nie istnieje. Już śpieszę odpowiedzieć, a więc nikt nigdy nie udowodnił nieistnienia różowych jednorożców.
> >wierzę w Jezuska... czy w Stephana Hawkinga-moja sprawa!
Hawking to żywa osoba i ustawienie go w jednym szeregu z bardzo słabo opisaną historycznie postacią, wręcz istniejąca jedynie w mitologii jest mocno nie na miejscu.
|
#10 4 na 4 | dorias (722 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Problem w tym że wierzenia religiantów mają wpływ na życie ludzi którzy nie identyfikują się z ich poglądami.Wierzący chcą, aby prawo było jak najbardziej zgodne z ich poglądami, niewierzący to samo oj zła ta demokracja zła... > Może trochę na wyrost określiłem wierzenia jako osobiste poglądy, ponieważ dogmatyzm jest powielaniem cudzych idei i wymysłów.Mylisz pewne rzeczy dogmatyzm występuje w religiach i ma mało wspólnego z wiarą. Problem w tym, że tak naprawdę cały problem z wierzącymi i niewierzącymi napędza te kilka % całości Ci skrajnych poglądach. |
#11 3 na 3 | zachaj (5239 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > - Jeśli ktoś wierzy że Bóg stworzył świat w 6 dni, a zbawienie zapewni mu spożywanie ciała i krwi, kogoś kto od dawna nie żyje, to jest debil.Wpisujesz się w nowy nurt, który propagują niektórzy ateiści, w tym Richard Dawkins. Według najnowszych badań terapia szokowa na prawdę działa i mówienie ludziom wprost dobitnej prawdy o ich poglądach motywuje ich do myślenia. Popieram. |
#12 3 na 3 | Marian (5438 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | Nie nazwałbym debilem kogoś, kogo najzwyczajniej w świecie nie interesuje rzeczywistość taka, jaka jest, a woli wierzyć sobie w naiwne bajeczki, bo mu z tym wygodniej. Aczkolwiek taka postawa na pewno nie budzi mojego szacunku. Generalnie nie ma się czym chwalić ani z czego być dumnym. Oczywiście preferowałbym, żeby ludzie posługiwali się rozumem i uważam, że taki świat byłby lepszy. Ale to tylko moja preferencja; jeśli ludzka ignorancja mi nie szkodzi, to mi nie przeszkadza. Rezerwuję sobie jednak prawo do oceniania poglądów na podstawie ich meritum oraz śmiania się z nich do rozpuku, jeśli są śmieszne.
Pozdrawiam. |
#13 1 na 1 | dorias (722 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Rezerwuję sobie jednak prawo do oceniania poglądów na podstawie ich meritum oraz śmiania się z nich do rozpuku, jeśli są śmieszne.> Pozdrawiam.inni też sobie to prawo rezerwują  |
#14 4 na 4 RX500 (1813 punktów) (zablokowany) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! | > Wpisujesz się w nowy nurt, który propagują niektórzy ateiści, w tym Richard Dawkins. Według najnowszych badań terapia szokowa na prawdę działa i mówienie ludziom wprost dobitnej prawdy o ich poglądach motywuje ich do myślenia. Popieram.-W sumie to tylko słowa. Nikogo na stosie palić nie zamierzam. Chociaż gdy się patrzy jak tym biednym dzieciom wciska się ten kit to wszelkie słowa wydają się za słabe.
Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi - Albert Camus |
#15 4 na 6 | Menel de Lux (3111 punktów) | Odp: Nie lubię ateoszowinizmu ! |
> Mylisz pewne rzeczy dogmatyzm występuje w religiach i ma mało wspólnego z wiarą.Bóg nie jest dogmatem? Przecież każda jedna religia uznaje jego istnienie za niepodważalny fakt, czyli dogmat. |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|