Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dzień Pamięci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
27-01-2012 20:31Piękny Lolo (2082 punktów)Dzień Pamięci
   
Dziś jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

P.S. W wiadomościach głównych o 20-tej w jednej ze stacji telewizji niemieckiej podano wiadomość, że większość młodego pokolenia Niemców nie kojarzy z niczym słowa Auschwitz.
   
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 Dalej..
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dzień Pamięci
>   Dziś jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
>P.S. W wiadomościach głównych o 20-tej w jednej ze stacji telewizji niemieckiej podano wiadomość, że większość młodego pokolenia Niemców nie kojarzy z niczym słowa Auschwitz.<
O godz. 20-tej lecą tylko Tagesschau.
Powiedz w której minucie usłyszałeś tę wiadomość ? bo nie mogę się jej dosłuchać.
www.tagesschau.de/multimedia/sendung/ts31732.html

#2
27-01-2012 21:22
 Ocena 19 na 19
spellbinder (8577 punktów)Odp: Dzień Pamięci
>większość młodego pokolenia Niemców nie kojarzy z niczym słowa Auschwitz.

Dajmy już tym młodym Niemcom spokój. Nie ich wina. Więcej nawet - nie mieli z tym nic wspólnego.

Mam wrażenie, że ludzie by chcieli (czyli opinia publiczna) wszystkim Niemcom wypalić na tyłku napis: "jestem potomkiem morderców"! Ci co mają wiedzieć, to wiedzą. Ci co nie widzieli i tak nie uwierzą.

Takie wytykanie palcami i mówienie - winny! - jakie prezentują media nie ma zasadniczo sensu. To nie jest zasadniczo kwestia tego, że Niemcy są/byli jakimiś wybitnymi s*******nami, tylko że człowiek tak działa i praktycznie każdy mógłby zająć - dziś wzięty z łapanki, z ulicy - miejsce Hansa w obozie koncentracyjnym.

Tego się jednak nie podkreśla. Nie ma w mediach informacji z ostatniej chwili, że człowiek w odpowiednich okolicznościach to bydlę gorsze niż sadystyczny kot. Mówi się "Niemcy to zrobili, to ich wina, a my jesteśmy cacy, bo my pamiętamy".

#3
27-01-2012 21:46
 Ocena 4 na 4
Matix (5786 punktów)Odp: Dzień Pamięci
Najgorsze jest, że w odpowiednich okolicznościach każdy człowiek jest zdolny do okrucieństw. Dlaczego? Wszystko przez ego i instynkt samozachowawczy. Człowiek, jak każde zwierzę jest zaprogramowany, aby dbać o swój tyłek, jeśli sytuacja wymaga przyłączenia się np. do nazistów to łatwo jest człowieka zmanipulować. Ludzie, którym od urodzenia wpaja się wartości takie jak honor itp. mogą się mocno opierać, ale nie zmienia to faktu, że gdyby im tych wartości nie wpajano to już by się nie opierali. Ergo człowiek jest egoistyczny z natury.

EGO.

kogut59 (3090 punktów)Odp: Dzień Pamięci
>   Dziś jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
>P.S. W wiadomościach głównych o 20-tej w jednej ze stacji telewizji niemieckiej podano wiadomość, że większość młodego pokolenia Niemców nie kojarzy z niczym słowa Auschwitz.
21% młodzieży miedzy 18 a 30 lat nie potrafi słowa Auschwitz powiązać z obozami koncentracyjnymi lub zagłady, wiec o większości nie było mowy. Forsa instytut na zlecenie magazynu "Stern" otrzymał takie wyniki badan. Owe wyniki powtarzały prawie wszystkie radiostacje , gazety i TV wczoraj.
www.welt.d(*)-30-kennt-Auschwitz-nicht.html

#5
28-01-2012 11:30
 Ocena 1 na 1
kobieta (717 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dzień Pamięci
svtplay.se(*)okumentarfilm/forintelsens_arv

Film dokumentalny o Amonie Göth i jego zyciu w Polsce. Opowiada jego corka Monika Hertwig.

#6
28-01-2012 11:57
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: Dzień Pamięci
>większość młodego pokolenia Niemców nie kojarzy z niczym słowa Auschwitz.

A powinna? Czy pamięć historii czyni ją lepszą?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#7
28-01-2012 13:13
 Ocena 3 na 3
finerbijk (17282 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi spellbinder
>Nie ma w mediach informacji z ostatniej chwili, że człowiek w odpowiednich okolicznościach to bydlę gorsze niż sadystyczny kot.
A kiedy jest, to słychać głosy, aby dać już temu spokój, bo to były "odpowiednie okoliczności".

>Mówi się "Niemcy to zrobili, to ich wina, a my jesteśmy cacy, bo my pamiętamy".
To zrobili Tamci Niemcy, nikt nie obwinia raczej dzisiejszych czy wszystkich Niemców jako nacji, ale pamiętać trzeba. Choćby po to, że może niejeden pomyśli dwa razy do czego to prowadzi, zanim zacznie gadać znowu o tym kto jest cacy, a kto be.

#8
28-01-2012 13:13
 Ocena 4 na 4
rysiek (4593 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi diogenes
"Lepszą" nie. Ale jak mówi znane powiedzenie: Historia magistra vitae.

Rafał Poniecki (7132 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi rysiek
>"Lepszą" nie. Ale jak mówi znane powiedzenie: Historia magistra vitae.
>
Może i tak. Ale nikt już nie mówi, co ta pi@#$%^&$# nauczycielka nauczyła. A z tego co ludzie robią widać wyraźnie, że albo niczego nie nauczyła, albo nauczyła nie tego, co powinna. Może najlepiej będzie, jeśli wogóle zapomnimy o historii?

#10
28-01-2012 15:10
 Ocena 2 na 2
spellbinder (8577 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi finerbijk
>To zrobili Tamci Niemcy, nikt nie obwinia raczej dzisiejszych czy wszystkich Niemców jako nacji, ale pamiętać trzeba. Choćby po to, że może niejeden pomyśli dwa razy do czego to prowadzi, zanim zacznie gadać znowu o tym kto jest cacy, a kto be.

Nikt nie obwinia? Te żarty o Niemcach to oczywiście tylko taki fajny sposób akcentowania przyjaźni i tego, że się im nie ma niczego za złe?

Pierwsza sprawa to oczywiście to, że nikt nie myśli na temat uprzedzeń. Uprzedzenia były bezpośrednio po wojnie i są w dalszym ciągu. W czasie wojny wspaniałe narody obrońców świata przed złem ciemiężyły Niemców przebywających na terenie ich krajów na przykład - o tym pamiętać nie trzeba.

Historia ludzkości usiana jest mordami, znaczona palonymi wioskami, a z perspektywy czasu ocenia się morderców dość łaskawie. Z kolei Niemcy zostali zantagonizowani, po pierwszej i drugiej wojnie. Oni źli, zło zostało zdeptane, my dobrzy.
Dowódcy, którzy wysyłali na rzeź żołnierzy pod Passchendaele, albo to co się w Wietnamie działo, nie mówiąc o świeższych konfliktach to luzik.

#11
28-01-2012 15:54
 Ocena 2 na 2
finerbijk (17282 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi spellbinder
>Z kolei Niemcy zostali zantagonizowani, po pierwszej i drugiej wojnie. Oni źli, zło zostało zdeptane, my dobrzy.
>Dowódcy, którzy wysyłali na rzeź żołnierzy pod Passchendaele, albo to co się w Wietnamie działo, nie mówiąc o świeższych konfliktach to luzik.
Tak, to prawda. Hitler to synonim zła, podczas gdy Stalin i Mao (pomimo, że mają na kontach znacznie większe ilości ofiar), to dla wielu jeszcze postacie co najmniej "kontrowersyjne".
Jednak, chodzi o upamiętnienie ofiar niespotykanej nigdy przedtem systematycznej, przemysłowej eksterminacji, a nie nazistów. Wydaje mi się, że tego nie wolno zapominać, pamiętajac jednocześnie o Dreźnie i Katyniu, lecz przedstawiając te rzeczy możliwie w taki sposób, aby nie stwarzać na tym tle nowych podziałów.

#12
28-01-2012 16:01
 Ocena 3 na 3
spellbinder (8577 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi finerbijk
>Jednak, chodzi o upamiętnienie ofiar niespotykanej nigdy przedtem systematycznej, przemysłowej eksterminacji, a nie nazistów.

Przemysłowej oczywiście, bo sporo ludzi było do wyrżnięcia. Ale systematycznością w mordowaniu popisywali się różni ludzie, choćby Aleksander Wielki, którego się w niektórych szkołach wychwala. Rzymianie równie systematycznie rozpirzyli Kartaginę.

Systematyczme mordowanie w pień różnych grup etnicznych to niejako tradycja ludzkości.

#13
28-01-2012 16:22
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi spellbinder
>Systematyczme mordowanie w pień różnych grup etnicznych to niejako tradycja ludzkości.
Ja się nie upieram przy twierdzeniu, że holocaust był czymś wyjątkowym. Uważam tylko, że pamięć jego ofiarom się należy, nieważne co o tym myślą "młodzi Niemcy".

#14
28-01-2012 16:30
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)Odp: Dzień Pamięci
W odpowiedzi finerbijk
.
>Tak, to prawda. Hitler to synonim zła, podczas gdy Stalin i Mao (pomimo, że mają na kontach znacznie większe ilości ofiar), to dla wielu jeszcze postacie co najmniej "kontrowersyjne".
Niektórzy - aby przywalić koncepcjom lewicowym, nie tylko wykorzystują Stalina, Mao, Pol-Pota, Kima i innych paranoicznych psychopatów, ale gotowi są wybielić zbrodnie Hitlera, Franco, Pinocheta i innych prawicowych paranoicznych psychopatów.
Nic tak nie zaślepia jak ideologiczna nienawiść do myślących samodzielnie racjonalistów.

@@@
.

#15
28-01-2012 16:39
 Ocena 2 na 2
finerbijk (17282 punktów)Odp: Dzień Pamięci
>Niektórzy - aby przywalić koncepcjom lewicowym, nie tylko wykorzystują Stalina, Mao, Pol-Pota, Kima i innych paranoicznych psychopatów, ale gotowi są wybielić zbrodnie Hitlera, Franco, Pinocheta i innych prawicowych paranoicznych psychopatów.
>Nic tak nie zaślepia jak ideologiczna nienawiść do myślących samodzielnie racjonalistów.
Sam Pan często powtarza, że nikt tak nas nie kompromituje, jak my sami. Podobnie było z "koncepcjami lewicowymi", które się nie tylko skompromitowały, ale skazały na upadek.
Osobiście, nie mówię o sobie, że jestem prawicowy, czy lewicowy, albo centrum. Staram się kierować racjonalnością, a nie ideami.

1 2 3 4 5 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365