 |
Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-02-2012 15:34 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową
19 na 19 | Wisława Szymborska, zgodnie ze swoją wolą, zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pogrzeb odbędzie się w 9 lutego (czwartek) o godz. 12:00. Będzie to ceremonia świecka - poinformowali dziś (2 lutego) podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz sekretarz poetki Michał Rusinek. "Wisława Szymborska była honorową obywatelką Krakowa oczywiste jest więc, że miasto przejmie na siebie wszelkie obowiązki związane z organizacją pogrzebu" - poinformował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał także, że swoją obecność na uroczystościach zadeklarował już Prezydent RP Bronisław Komorowski, Premier Donald Tusk oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. "Wieczorem po uroczystościach pogrzebowych w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) odbędzie się wieczór poezji Wisławy Szymborskiej" - zapowiedział Prezydent Jacek Majchrowski. Michał Rusinek sekretarz Wisławy Szymborskiej i wykonawca jej testamentu zapowiedział, że zgodnie z wolą poetki powstanie fundacja, której celem będzie opieka nad jej spuścizną. Przypominamy, że od dziś (2 lutego, czwartek) od godz. 12:00 mieszkańcy Krakowa mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4). Wpisy można także umieszczać w internetowej księdze kondolencyjnej dostępnej na stronie internetowej www.krakow.pl. Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa zawisły żałobne kiry. Czy Kościół uszanuje świecką formę pożegnania Zmarłej? Zapewne, gdyby "poprawnie" zorganizowano huczną mszę w katedrze cały kler roztkliwiałby się nad zmarłą, a tak pewnie namiętnie będą jej wyciągać dawne utwory pro-socjalistyczne. My jednak wyciągnijmy tutaj jej wiersz "Nienawiść", który może się okazać bardzo na czasie... Cytat:Religia nie religia - byle przyklęknąć na starcie. Ojczyzna nie ojczyzna - byle się zerwać do biegu. Niezła i sprawiedliwość na początek. Potem już pędzi sama. Nienawiść. Nienawiść. www.dialog.org/art_pl/szymb.htmlPrzypomnijmy przy okazji to, co działo się po śmierci Miłosza: www.racjon(*)sza.i.nawrocen.na.lozu.smierci | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..| Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową |
>No, szkoda, że się nie ograniczała do tego ludzkiego losu. Tylko:
Kto ludzie? kto ludzie? MY! |
#47 -1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Nikt wtedy nie liczył ofiar stalinizmu, to były ofiary wojny.I nikt się tymi ofiarami nie przejmował. Podczas gdy ci, którzy walczyli za Polskę, cokolwiek by to nie znaczyło, byli zamęczani w kopalniach wujaszka Stalina, modlili się żeby wystarczyło im sił w harówie, żeby dostali plugawą maziaję z trochę klepszego kotła, Szymborska sobie pisała wiersze. Mój dziadek, babcia i masa innych Polaków siedziała w obozach na syberii do 57 roku. To już nie były ofiary wojny, a reżimu sowieckiego. Wiesz jakie tam akcje odchodziły? Z resztą - wszystko jedno. Naród polski dostał od tego reżimu zdrowo po tyłku. I nie chodzi o to, że Szymborska sobie Stalina chwaliła. Chodzi o jej postawę. Przyjmowała ordery narodowe, choć w gruncie rzeczy w tyłku ten naród miała i nie potrafiła się przyznać do błędu. > Szymborska to poetka Świata. Jak na nią Polacy będą pluć i wybrzydzać, to nam ją zabiorą. Już to robią. Włosi ją cytują, Anglicy, Amerykanie czytają wiersze ze ścian metra.Jakie zabiorą? Jakim "nam"? Wiersze Szymborskiej były Szymborskiej a nie Świata, Polski, czy innego Azerbejdżanu. > A Polacy plują na nią na forum gazety i nie tylko.Szymborska pluła na Polaków, to Polacy plują na Szymborską. Oczywiście nie ci, którym nagroda Nobla z jakiegoś dziwnego powodu imponuje. > CUDZE CHWALICIE - SWEGO NIE ZNACIE - SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE!Co posiadacie? Już do literatury zawitała stadionowa moda? "Wygraliśmy" krzyczą, choć z wygraną nie mieli nic wspólnego? Na tej samej zasadzie faceci o małych mózgach cieszą się, że prowadzą samochód lepiej niż ich żony. |
| Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | Różne rzeczy były "naturalne". Mojego dziadka (i z nim jeszcze jego kolegę i koleżankę) sowieci złapali w czterdziestym piątym, postawili przed "sądem" i skazali na karę śmierci. Kobitka dostała 20 lat ciężkich robót.
Już po tych kilku słowach widzę, że kierują panem pobudki osobiste a nie osądy historyczne. A ona wie, że jej kasandryczna twarz nie zawsze jest piękna. pisze: Kochałam ich. Ale kochałam z wysoka. Sponad życia. Z przyszłości. Gdzie zawsze jest pusto i skąd cóż łatwiejszego jak zobaczyć śmierć. Żałuję, że mój głos był twardy. Spójrzcie na siebie z gwiazd - wołałam - spójrzcie na siebie z gwiazd. Słyszeli i spuszczali oczy.
Żyli w życiu. Podszyci wielkim wiatrem. Przesądzeni. Od urodzenia w pożegnalnych ciałach. Ale była w nich jakaś wilgotna nadzieja, własną migotliwością sycący się płomyk. Oni wiedzieli, co to takiego jest chwila, och bodaj jedna jakakolwiek zanim - Wyszło na moje. tylko że z tego nie wynika nic. A to jest moja szmatka ogniem osmalona. A to są moje prorockie rupiecie. A to jest moja wykrzywiona twarz. Twarz, która nie wiedziała, że mogła być piękna. |
| Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > >CUDZE CHWALICIE - SWEGO NIE ZNACIE - SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE!> Co posiadacie? Już do literatury zawitała stadionowa moda? "Wygraliśmy" krzyczą,Ja się czuję jak posiadaczka jej genialnych wierszy. Cytowałam ją często. :http://www.facebook.com/#!/notes/maria-guzik/wislawa-szymborska/272643399469432 i nie bedę sie powtarzać. A dokladniej odpowiedzialam w następnym poście, o Kasandrze. |
| maruda (5550 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Ja się czuję jak posiadaczka jej genialnych wierszy. Cytowałam ją często.> http...Ten link i wszystko co tam się znajduje jest w prywatnej części pani profilu, nikt poza panią nie ma tam dostępu. |
#51 -1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Już po tych kilku słowach widzę, że kierują panem pobudki osobiste a nie osądy historyczne.Pobudki osobiste by mną kierowały, gdybym dziadka lubił bądź podziwiał. A ja go nie lubiłem, o podziwie nie było mowy. > A ona wie, że jej kasandryczna twarz nie zawsze jest piękna.To co ona wiedziała, to była jej sprawa. Ale nie mów, że nie widzisz w tym sprzeczności pewnej. Osoba, która uparcie odmawiała ujrzenia prawdziwej twarzy wujcia Stalina, która chwaliła kata, bierze nagrodę od ofiary owego kata. Na zasadzie, no, no, nic się nie stało. To coś jakby Mickiewicz przyjął odrer za waleczność:D |
| spellbinder (8577 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Ja się czuję jak posiadaczka jej genialnych wierszy. Cytowałam ją często.A 9 na 10 kobiet czuje różnicę po zastosowaniu kremu na zmarszczki. Co oczywiście nie oznacza, że jakaś różnica była. |
#53 2 na 2 | Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > >Ja się czuję jak posiadaczka jej genialnych wierszy. Cytowałam ją często.> A 9 na 10 kobiet czuje różnicę po zastosowaniu kremu na zmarszczki. Co oczywiście nie oznacza, że jakaś różnica była.Tutaj Spellbinderze przesadzasz porównując tak przyziemną rzecz jak krem na zmarszczki z filozoficznym wierszem. Każdy uznany twórca, nie tylko Szymborska, by się obraził. Ona najmniej, bo potrafiła pisać o trzewiach, o wnętrznościach, bo jej był "odmówiony idiotyzm doskonałości": Cebula Co innego cebula. Ona nie ma wnętrzności. Jest sobą na wskroś cebulą, do stopnia cebuliczności. Cebulasta na zewnątrz, cebulowa do rdzenia, mogłaby wejrzeć w siebie cebula bez przerażenia.
W nas obczyzna i dzikość ledwie skórą przykryta, inferno w nas interny, anatomia gwałtowna, a w cebuli cebula, nie pokrętne jelita. Ona wielekroć naga, do głębi itympodobna.
Byt niesprzeczny cebula, udany cebula twor. W jednej po prostu druga, w większej mniejsza zawarta, a w następnej kolejna, czyli trzecia i czwarta. Dośrodkowa fuga. Echo złożone w chór.
Cebula, to ja rozumiem: najnadobniejszy brzuch świata. Sam sie aureolami na własną chwałę oplata. W nas - tłuszcze, nerwy, żyły, śluzy i sekretności. I jest nam odmówiony idiotyzm doskonałości.
|
#54 1 na 1 | Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | sprzeczności pewnej. Osoba, która uparcie odmawiała ujrzenia prawdziwej twarzy wujcia Stalina, która chwaliła kata, bierze nagrodę od ofiary owego kata. Nie przesadzaj...Wydaje mi się, że prezydent Komorowski za taką ofiarę stalinizmu się nie uważa, za jaką go masz.W ogóle pamiętanie przez dziesiątki lat , myślenie wstecz, to nasze nieszczęście, tym żywi się PiS... Nie bądz z nimi. Pilzz. |
#55 2 na 2 | Guzik (2020 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | [color=blue]Nie miejcie żalu do Stalina, >Nie on się za tym wszystkim krył, >Przecież to nie jego wina, >Że Roosevelt w Jałcie nie miał sił,[/color] Ponieważ zapomniałam podać autora tego utworu dodaję post: to jest fragment pieśni Jacka Kaczmarskiego. Ma tytuł: Jałta Przepraszam, prawa autorskie, to prawa autorskie. Bez ale. |
| spellbinder (8577 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Tutaj Spellbinderze przesadzasz porównując tak przyziemną rzecz jak krem na zmarszczki z filozoficznym wierszem. Każdy uznany twórca, nie tylko Szymborska, by się obraził.> Ona najmniej, bo potrafiła pisać o trzewiach, o wnętrznościach, bo jej był "odmówiony idiotyzm doskonałości":To nie było o Szymborskiej. Ludziom często wydaje się, że coś mają, mimo iż tego nie mają. Ktoś może czuć, że jest obdarzony łaską boską, mimo że żadnego boga nie ma, nie mówiąc już o jego łasce. |
#57 1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową | > Nie przesadzaj...Wydaje mi się, że prezydent Komorowski za taką ofiarę stalinizmu się nie uważa, za jaką go masz.W ogóle pamiętanie przez dziesiątki lat , myślenie wstecz, to nasze nieszczęście, tym żywi się PiS... Nie bądz z nimi. Pilzz.A co ma z tym wspólnego komorowski czy pis? Problemem Polski jest raczej fakt, że nikt nie pamięta o tym co było nawet pięć lat temu. Zeszłej zimy nie pamiętają. Pojęcie narodu jest pojęciem idiotycznym. Określającym wspólnotę, która praktycznie nie istnieje. Odznaczenia narodowe z kolei to jakaś polityczna farsa, relikt przeszłości. Niemniej w czasie II wojny to pojęcie było żywsze niż dziś. I byli też ludzie, którzy się pod tym podpisywali. Szymborska nie była jedną z tych osób. A w 2011 nagle się nią stała. Bo ktoś tam uznał, że to by było dobry PR, żeby Szymborskiej dać orzełka. A Szymborska orzełka wzięła, choć w naród nie wierzyła najwyraźniej, stając ze swoją propagandą przeciwko narodowi. |
#58 1 na 1 | rdest (2492 punktów) | Odp: Szymborska będzie miała świecką ceremonię pogrzebową |
> A Szymborska orzełka wzięła, choć w naród nie wierzyła najwyraźniej, stając ze swoją propagandą przeciwko narodowi.Zgadzam się z Tobą. O 12:45 zajrzałem do telewizyjnej Jedynki gdzie, przy okazji relacji z pogrzebu poetki, w studio gościli Szewach Weiss i Jerzy Kisielewski. Ten pierwszy wyraźnie mówił o uniwersalizmie poezji Szymborskiej, o jej ponadnarodowym charakterze. W jego słowach zabrzmiało mi przesłanie zwolennika globalizmu - a więc wszyscy, niezależnie skąd pochodzimy i co ze sobą niesiemy, jesteśmy ludźmi. Zamiast walczyć ze sobą rozejrzyjmy się wokół i cieszmy się drobiazgami: drzewem, muchą, motylem. W tym kontekście powołał się na przypowieść o Hiobie, ale przegapiłem/nie zauważyłem związku.
Konformizm gwarantem spójności grupy |
#59 1 na 1 Dreamtigers (157 punktów) (zablokowany) | Do czego służy Szymborska? | > Ale nie wiem, czy to wszystko dla Ciebie nie za trudne. Może jednak najpierw się zastanów, do czego jest nam potrzebna literatura.Na początku myślałem, że służy do do pobierania filmów z megaupload. A potem oświeciła mnie. "Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. (...) Homo Ludens z Książką jest wolny. (...) Pozwala sobie na czytanie książek mądrych, z których czegoś się dowie, jak i głupich, bo i one o czymś informują". Wisława Szymborska |
Dreamtigers (157 punktów) (zablokowany) | Odp: Szymborska miała świecką ceremonię pogrzebową | > Nie warto się z tym spieszyć Panie Macieju, ale warto to robić solidnie, to znaczy czytając i Junga i Dawkinsa i św. Augustyna i Marksa i wielu, wielu innych.Może i nie warto, ale mnie na pewno nie wystarczy czasu na przeczytanie i Junga i Dawkinsa, Augustyna i Marksa. Muszę wybierać, dokonywać selekcji. I z tego co wiem lepiej poczytać Dawkinsa niż męczyć się ślęcząc nad dziełami zebranymi Junga. Cóż mi z tego, że czegoś dowiem się o psychologii głębi skoro nie jestem historykiem wygrzebującym z pasją spróchniałe idee z lamusa? Informacje wole mieć świeże. |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|