Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
14-12-2012 19:40Syn Lecha (752 punktów)
(zablokowany)
Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
Ocena 13 na 15
wiadomosci(*)nstw__najgorzej_w_krajach.html
Parę cytatów:
"Kara śmierci, prześladowania, ograniczenia w dostępie do stanowisk państwowych – tak w 60 krajach świata traktowane są osoby niewierzące, wynika z raportu “Wolność myśli 2012. Dyskryminacja humanistów, ateistów i osób niereligijnych” przygotowanego przez Międzynarodową Unię Humanistyczną i Etyczną (IHEU).

Kara śmierci za ateizm

W najbardziej dramatycznej sytuacji znajdują się ateiści w krajach islamskich w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Prawo Mauretanii określa państwo jako republikę islamską z jedyną dopuszczalną religią. Zadeklarowanie innej wiary lub ateizmu oznacza utratę obywatelstwa, a apostazja karana jest śmiercią. Konwersja z islamu lub całkowite wyrzeczenie się religii są też karane śmiercią lub więzieniem w Sudanie.

Kraje islamskie stosują też restrykcyjne kary za obrazę religii i proroka Mahometa. Egipski sąd w zaocznym procesie skazał siedmiu mężczyzn na karę śmierci za udział w produkcji i dystrybucji w internecie filmu “Niewinność muzułmanów “. Skazani mieszkają jednak poza granicami państwa i nie ma możliwości ekstradycji, więc kara nie została wykonana. Najwyższy wymiar kary zastosował też irański sąd wobec programisty, który “obraził i zbezcześcił islam, tworząc program używany do ściągania treści pornograficznych”.

W państwach islamskich, nawet jeśli ateizm jako taki nie jest karany, kodeks zakłada odmienne traktowanie muzułmanów i przedstawicieli innych religii. Iran surowo karze za cudzołóstwo, ale wymiar kary zależy od wyznania oskarżonego. W przypadku popełnienia tego przestępstwa z muzułmanką przedstawiciel innej religii skazywany jest na śmierć."

Trudno o lepsze dowody, że religie są źródłem ZŁA.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..
#16
14-12-2012 22:54
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi worek kości
>>Człowieku, nie dostrzegasz w sobie obłudy?
>Nope.

Rozumiem. Zdziwiłbym się gdybym inną odpowiedź usłyszał. Ja ofiarą religiantów mogę być, ty ofiarą religii już jesteś.

#17
14-12-2012 23:00
 Ocena-2 na 2
vifix (2315 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi doppelganger
>but for good people to do evil - that takes religion.

Cool bro. What else? Maybe knife.

#18
14-12-2012 23:01
 Ocena 4 na 4
setarkos (10757 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi vifix
>Źródłem zła są ludzie, a nie systemy, które oni tworzą.
W zasadzie tak, lecz ludzie tworząc systemy niekoniecznie zdają sobie sprawę z ich 'generatywności' zła.
Jeśli jednak system zakłada zło zawczasu i się nim karmi (jak np. spowiednicy żerują na grzesznikach), to nie tylko ludzie są źli, ale i system ich psuje.

vifix (2315 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi setarkos
>W zasadzie tak, lecz ludzie tworząc systemy niekoniecznie zdają sobie sprawę z ich 'generatywności' zła.

Jak najbardziej.

>Jeśli jednak system zakłada zło zawczasu i się nim karmi (jak np. spowiednicy żerują na grzesznikach), to nie tylko ludzie są źli, ale i system ich psuje.

Każdy system może kogoś zepsuć. Rozumiem, że dla Ciebie religia z góry zakłada zło? I o co chodzi z tymi spowiednikami?

#20
14-12-2012 23:08
 Ocena 8 na 8
Celecrin (6386 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi vifix
>>Trudno o lepsze dowody, że religie są źródłem ZŁA.
>Źródłem zła są ludzie, a nie systemy, które oni tworzą.
Całkowita nieprawda.
Eksperyment na Uniwersytecie Stanforda (szukaj google: Eksperyment stanfordzki, czytaj: Efekt Lucyfera , autor Philip Zimbardo) udowodnił, że w określonym systemie dobrzy ludzie czynią zło.
"Ludzie dobrzy czynią dobro, ludzie źli czynią zło, ale by dobrzy ludzie czynili zło do tego potrzebna jest im religia."
Podać ze sto przykładów? Może tysiąc?

#21
14-12-2012 23:10
 Ocena-1 na 5
worek kości (2937 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi romaro
>ofiarą religii już jesteś.




bembergiem w berg

#22
14-12-2012 23:12
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi vifix
>.. religia z góry zakłada zło?
Chyba niektóre religie tak - vide grzech pierworodny.
> I o co chodzi z tymi spowiednikami?
O to samo, co z antyterrorystami, którzy dla zachowania etatu gotowi .. pobudzać rynek dla ich usług.

vifix (2315 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi Celecrin
>>>Trudno o lepsze dowody, że religie są źródłem ZŁA.
>>Źródłem zła są ludzie, a nie systemy, które oni tworzą.
>Całkowita nieprawda.
>Eksperyment na Uniwersytecie Stanforda (szukaj google: Eksperyment stanfordzki, czytaj: Efekt Lucyfera , autor Philip Zimbardo) udowodnił, że w określonym systemie dobrzy ludzie czynią zło.

Uważasz, że ten eksperyment przeczy mojej tezie? A gdzie ja napisałem, że dobrzy ludzie nie mogą w pewnych warunkach czynić zła?

> "Ludzie dobrzy czynią dobro, ludzie źli czynią zło, ale by dobrzy ludzie czynili zło do tego potrzebna jest im religia."
>Podać ze sto przykładów? Może tysiąc?

Po co od razu 1000. 500 wystarczy.

#24
14-12-2012 23:17
 Ocena 6 na 6
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi worek kości
>Nie kumam, znam kilku zielonoświątkowców, i nigdy nie słyszałem, żeby chcieli mordować ateistów.

Znam kilku żołnierzy i nigdy nie słyszałem, żeby chcieli kogoś zabijać.

vifix (2315 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi setarkos
>>.. religia z góry zakłada zło?
>Chyba niektóre religie tak - vide grzech pierworodny.

Ja zrozumiałem z Twojej wypowiedzi, że religia celowo wspiera czynienie zła.

>> I o co chodzi z tymi spowiednikami?
>O to samo, co z antyterrorystami, którzy dla zachowania etatu gotowi .. pobudzać rynek.

Nadal nie rozumiem

#26
14-12-2012 23:20
 Ocena 14 na 14
doppelganger (3218 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi vifix
>>but for good people to do evil - that takes religion.
>Cool bro. What else? Maybe knife.

Odpowiedź godna gimnazjalnego trolla. Spieszę wyjaśnić pierwszy i ostatni raz jak 13-letniemu dziecku: nie rozmawiamy tutaj o narzędziach, ale o motywach ludzkich postępowań.

Ludzka moralność jest starsza od wszystkich wierzeń religijnych. Dekalog w wielu przykazaniach nie jest odkrywczy i opisuje naturalne, ogólnoludzkie prawa które ewoluowały wraz z etyką i kulturą ludzką.

Każda religia prędzej czy później wyjdzie poza granice naturalnych naszemu rodzajowi praw, przekręcając je na użytek samej religii. Dlatego V Przykazanie w Biblii nie dotyczyło innowierców, heretyków i wszystkich którzy ośmielili się kwestionować jedyną słuszną religię i jedynego Boga. Wystarczy zapoznać się z historią chrześcijaństwa (choć inne religie nie są wcale lepsze). Na koniec zagwozdka. Kto i kiedy powiedział co następuje:

Cytat:
"Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius." ("Zabijcie ich! Bo zna Pan tych, którzy są Jego/Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich.")


Z gimnazjalnym pozdrowieniem

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej." - A. Einstein

#27
14-12-2012 23:21
 0 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi Jan Werbiński
>>Nie kumam, znam kilku zielonoświątkowców, i nigdy nie słyszałem, żeby chcieli mordować ateistów.
>Znam kilku żołnierzy i nigdy nie słyszałem, żeby chcieli kogoś zabijać.

Znam kilku facetów i nie słyszałem, żeby chcieli kogoś zgwałcić.

bembergiem w berg

#28
14-12-2012 23:27
 Ocena 4 na 4
Celecrin (6386 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi worek kości
Wątpię by autor wątku miał na myśli zło jako wyłącznie zabijanie ateistów. Na zielonoświątkowców znalazło by się to i owo. Weźmy parę przykładów.
1. Wiara w uzdrawianie poprzez nakładanie rąk...
2. Nie akceptuje praktykowania homoseksualizmu.
3. Nie dopuszcza aborcji (z cyklu: cierp zgwałcona suko albo donoś dziecko i umrzyj, a pójdziesz do nieba)
4. Nie akceptuje eutanazji oraz manipulacji genetycznych

Parę pozycji z powyższej listy wiąże się z możliwością zgonu, a wszystkie z jakimś cierpieniem narzuconym przez system.

#29
14-12-2012 23:29
 Ocena-1 na 1
vifix (2315 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi doppelganger
>Odpowiedź godna gimnazjalnego trolla. Spieszę wyjaśnić pierwszy i ostatni raz jak 13-letniemu dziecku: nie rozmawiamy tutaj o narzędziach, ale o motywach ludzkich postępowań.

Jak ja kocham tych racjonalistów, którzy tak ochoczo dowalają tekstem o ograniczeniu umysłowemu dyskutanta

>Ludzka moralność jest starsza od wszystkich wierzeń religijnych. Dekalog w wielu przykazaniach nie jest odkrywczy i opisuje naturalne, ogólnoludzkie prawa które ewoluowały wraz z etyką i kulturą ludzką.

A co to są te ogólnoludzkie prawa?

>Każda religia prędzej czy później wyjdzie poza granice naturalnych naszemu rodzajowi praw, przekręcając je na użytek samej religii.

Każda? Z tego co wiem to oszacowano istnienie kilkudziesięciu tysięcy religii. To musiały być wyczerpujące badania skoro dowiodły tak daleko idącej tezy.

#30
14-12-2012 23:35
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)Odp: Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
W odpowiedzi vifix
>>>>Trudno o lepsze dowody, że religie są źródłem ZŁA.
>>>Źródłem zła są ludzie, a nie systemy, które oni tworzą.
>>Całkowita nieprawda.
>>Eksperyment na Uniwersytecie Stanforda (szukaj google: Eksperyment stanfordzki, czytaj: Efekt Lucyfera , autor Philip Zimbardo) udowodnił, że w określonym systemie dobrzy ludzie czynią zło.
>Uważasz, że ten eksperyment przeczy mojej tezie? A gdzie ja napisałem, że dobrzy ludzie nie mogą w pewnych warunkach czynić zła?
Tak, przeczy, tak uważam. Zakładam, że gra w więzienie była pewnym narzuconym systemem. Losowo wybrana grupa "stażników" robiła straszne rzeczy, a przecież byli kolegami "więźniów". Domyślnie zakładam, że w każdej takiej sytuacji byłoby podobnie.
Nie przeprowadza się już takich ekperymentów jednak w każdej takiej sytuacji byłoby podobnie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365