Racjonalista - Strona głównaDo treści
Argument Kosmologiczny na istnienie Boga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
19-01-2013 07:46thechristian (-41 punktów)Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
Ocena -10 na 14
1. Cokolwiek zaczyna istniec posiada przyczyne
2. Wszechswiat zaczal istniec
3. Dlatego tez wszechswiat posiada przyczyne

Zastanowmy sie teraz nad wlasciwosciami tej przyczyny:

1. Po pierwsze nalezy stwierdzic, ze przyczyna zawsze lezy poza ukladem, ktory staramy sie opisac. Np nie szukamy przyczyny komputera we wnetrzu komputera, tylko poza nim. Jesli tak to przyczyna wszechswiata lezy poza wszechswiatem.
2. Wszechswiat sklada sie z materii, a zatem nasza przyczyna musi byc niematerialna.
3. Wszechswiat sklada sie z czasu, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona czasem (Wieczna)
4. Wszechswiat sklada sie z przestrzeni, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona przestrzenia a wiec wszechobecna.
5. Ponaddto nasza przyczyna musi byc osobowa. Dlaczego ?

Znamy tylko dwa rodzaje obiektow, ktore spelniaja warunki 2 - 4:

a. Obiekty abstrakcyjne takie jak liczby lub zbiory.
b. Umysl. (ang. Disembodied mind)

Poniewaz liczby lub zbiory nie maja sily sprawczej (sa tylko obiektami abstrakcyjnymi), pozostaje nam tylko Umysl jako przyczyna wszechswiata.
Mozemy wiec smialo powiedziec, ze przyczyna wszechswiata to taki umysl ktory:

1. Jest wszechobecny
2. Jest wieczny
3. Jest niematerialny
4. Posiada nieograniczona moc poniewaz powoluje do istnienia caly wszechswiat.

Jak widac rozumujac logicznie i w oparciu o nauke, dochodzimy do wniosku, ze Teizm jest bardziej racjonalnym punktem widzenia niz aTeizm.

Mod:
Poprawna pisownia na tym forum jest wymogiem regulaminowym. Bądź łaskaw pamiętać o odpowiednich znakach diakrytycznych.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
#136
07-03-2013 07:38
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi OCELOTIC
>>4 jest najlepszym (jeśli nie jedynym) wyjaśnieniem dla 2 +2, czy trzeba jeszcze wyjaśnić? Jeśli tak będzie to prowadzić to będzie do nieskończonego regresu wyjaśnień i nigdy nie otrzymasz odpowiedzi, a to niszczy naukę.

    ... widzę, że w tym przypadku trzeba wyjaśnić:
    1. - "czwórka" jest efektem/wynikiem działania 2+2. Hmmm, udowodniłeś tym przykładem, że "Bóg" jest efektem/wynikiem powstania świata. A nie jego przyczyną...
    2. - wszystkie liczebniki są umowne. To ludzie ustalili ich nazewnictwo, zapis i właściwości - by łatwiej opisywać i rozumieć świat. Hmm, udowodniłeś tym przykładem, że "Bóg jest formą umowną"...
    3. - działanie 2+2=4 jest poprawne w systemie dziesiętnym. Jednak istnieją i inne systemy matematyczne, gdzie to działanie może być błędne. W innych systemach trzeba to inaczej zapisać - i nie ma to wpływu na rzeczywistość - jakkolwiek to się zapisze to i tak będzie dobrze. To zależy tylko od "umownie przyjętego systemu". Hmmm, udowodniłeś tym przykładem, że ani konkretny "Bóg", ani konkretna religia nie mają wpływu na rzeczywistość. To wszystko kwestia umowna, a nie rzeczywistego istnienia...

    ... dalej chyba nie ma sensu tłumaczyć "oczywistych oczywistości"...



... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365