Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dawid Bowie podpada KK :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
09-05-2013 13:42XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Dawid Bowie podpada KK :)
Ocena 5 na 7
Dawid to ma jaja Fajny klip nakręcił i już zdążył oburzyć youtube i pojechał ostro (jak na kulturę masową) po KK

www.tokfm.(*)uznierczym_.html#BoxSlotII3img

Brawo
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
>> Jak swoje niemoralne występki tłumaczą sobie teiści?
>> Chodzi o źródło, powód ujęty choćby w nauczaniu Magisterium Koscioła.
>To są dwa oddzielne pytania.

Czyżby dychotomia? O, staje się niebezpiecznie

>Jak swoje występki niemoralne tłumaczą sobie teiści? - Tak samo jak wszyscy.

Zaraz zaraz. Ani nie napisałeś jak tłumaczą wszyscy, ani jak teiści.
Tej odpowiedzi nie uznaję - jest pusta. Zwykły unik.

>A "źródło, powód ujęty w nauczaniu MK", to szeroki problem pochodzenia zła w świecie.

Hohoho! Tak szeroki, że aż nieogarniony i nawet nie można go za bardzo ugryźć w rozmowie na forum Racjonalista.pl No tak, jak mogłem o tym nie pomyśleć
pozdrowienia


"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

worek kości (2937 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Nerwica eklezjogenna

A z drugiej strony:

Cytat:
Prof. Andrew Clark z Paris School of Economics i Orsolya Lelkes z Europejskiego Centrum Opieki Społecznej i Badań w Wiedniu przeanalizowali dane dotyczące tysięcy Europejczyków i uznali, że chrześcijanie mają wyższy poziom satysfakcji życiowej. Wyniki zaprezentowano podczas dorocznej konferencji Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego, która trwa na University of Warwick w Coventry w Anglii - podaje serwis BBC.


>Antykoncepcja a AIDS i regulacja narodzin

1. KK zakazuje ludziom seksu przedmałżeńskiego i zachęca do wierności małżeńskiej.
2. AIDS rozprzestrzenia się drogą płciową.
3. Najskuteczniejszą profilaktyką przeciwko AIDS jest wstrzemięźliwość seksualna i wierność małżeńska.
4. KK zakazuje ludziom antykoncepcji.
5. Ci sami ludzie łamią punkt (1) chociaż są katolikami, ale stosują się do (4) ponieważ są katolikami.

>Widzisz niestety nic nie próbuję przepchnąć.

To spróbuj chociaż jakoś wyjaśnić ten brak konsekwencji przy oskarżaniu KK o szerzenie AIDS - ludzie nie używają prezerwatyw, bo KK tego zakazuje, chociaż chcą ich używać podczas czynności, których KK też zakazuje (najczęściej seks pozamałżeński). Hmm?

bembergiem w berg

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
>>>uważasz, że tak właśnie racjonalizują sobie swoje niemoralne występki teiści?
>>A jak sobie racjonalizują?
>Tak samo jak wszyscy.

A jak wszyscy? Tak samo, jak teiści?

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

worek kości (2937 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Czyżby dychotomia?

Nie, po prostu zadałeś dwa różne pytania.

>>Jak swoje występki niemoralne tłumaczą sobie teiści? - Tak samo jak wszyscy.
>Zaraz zaraz. Ani nie napisałeś jak tłumaczą wszyscy, ani jak teiści.

No ale sam napisałeś:

Cytat:
Popełniamy zło, bo jesteśmy nieświadomi konsekwencji naszych działań. Bo jesteśmy małostkowi. Wreszcie bo ciągnie się za nami jakiś ciężar np. braku dobrych wzorców z dzieciństwa.


Z teistami jest tak samo. To dość uniwersalne.

>>A "źródło, powód ujęty w nauczaniu MK", to szeroki problem pochodzenia zła w świecie.
>Hohoho!

No hoho, że hej.


bembergiem w berg

#125
16-05-2013 18:09
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
> Antykoncepcja a AIDS i regulacja narodzin
>1. KK zakazuje ludziom seksu przedmałżeńskiego i zachęca do wierności małżeńskiej.
>2. AIDS rozprzestrzenia się drogą płciową.
>3. Najskuteczniejszą profilaktyką przeciwko AIDS jest wstrzemięźliwość seksualna i wierność małżeńska.
>4. KK zakazuje ludziom antykoncepcji.
>5. Ci sami ludzie łamią punkt (1) chociaż są katolikami, ale stosują się do (4) ponieważ są katolikami.

Widzę że nie bardzo rozumiesz jak funkcjonują w człowieku popędy. A propos nerwicy eklezjogennej, może coś pomoże prostszy i bardziej przystępny wywiad z prof. Lwem Starowiczem.
facet.inte(*)-katolicka-na-pewno,nId,451576

Tu nie chodzi o brak konsekwencji KK. Kościół jest b. konsekwentny.. w swojej purytańskiej tradycji wywiedzionej jeszcze ze średniowicza. Jest przeciwny seksowi, o którym decyduje sam zainteresowany i czerpanej z niego wtedy przyjemności. No tak, przecież to JEDEN Z WIĘKSZYCH WYSTĘPKÓW!
Jest to jedna z bardziej perfidnych rzeczy w Kosciele, której szanowny pan bronisz z naiwnoscią młodej gniewnej ćmy lecącej - jak mawia pewien klasyk - tam gdzie wszystkie ćmy

> ludzie nie używają prezerwatyw, bo KK tego zakazuje, chociaż
> chcą ich używać podczas czynności, których KK też zakazuje
> (najczęściej seks pozamałżeński). Hmm?

Ano oczywiscie, że chcą! Kto by nie chciał mieć przyjemnosci, a jednocześnie dzieci wtedy, gdy jest na to gotowy?
Swoją drogą słowo "najczęściej" którego używasz w nawiasie daje sporo do myślenia

Co do tej programowej "zachęty do wierności małżeńskiej" też kiepska sprawa. Jak można tak zachęcać nie znając jednocześnie danej pary? Czasem ludziom po paru latach lepiej się rozwieść, niżby mieli się brać za łby na scenie, gdzie w pierwszym rzędzie na widowni siedzą ich własne dzieci.

Inna sprawa, że rozwody.. yy.. pardon, unieważnienia małżenstwa stają się ostatnio w KK coraz bardziej popularne.
Cóż, takie parszywe czasy.

> Prof. Andrew Clark z Paris School of Economics i Orsolya Lelkes z
> Europejskiego Centrum Opieki Społecznej (..)

Z trzeciej strony:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,4224
Nomen-omen artykuł ma właśnie trzy strony, polecam przystanąć i doczytać do końca.
Prywatnie u mnie Prof. Andrew Clark się myli. Od kiedy wyluzowałem, jestem bardziej szcześliwą osobą.

Serdecznie pozdrawiam

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
>>Czyżby dychotomia?
>Nie, po prostu zadałeś dwa różne pytania.

No tak. Ale czy w idealnym świecie, do którego dąży przecież KK odpowiedź nie powinna być jedna i ta sama?

>>>Jak swoje występki niemoralne tłumaczą sobie teiści? - Tak samo jak wszyscy.
>>Zaraz zaraz. Ani nie napisałeś jak tłumaczą wszyscy, ani jak teiści.
>No ale sam napisałeś:
Cytat:
Popełniamy zło, bo jesteśmy nieświadomi konsekwencji naszych działań. Bo jesteśmy małostkowi. Wreszcie bo ciągnie się za nami jakiś ciężar np. braku dobrych wzorców z dzieciństwa.


O zgrozo, to rzeczywiscie napisałem ja

>Z teistami jest tak samo. To dość uniwersalne.

:O A nie, że diabeł?

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

worek kości (2937 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Ano oczywiscie, że chcą! Kto by nie chciał mieć przyjemnosci, a jednocześnie dzieci wtedy, gdy jest na to gotowy?

Wszyscy chcą przyjemności, a tylko niektórzy chcą dzieci - to oczywiste. Ale to o co pisałem, to nie kwestia podejścia KK do seksu przedmałżeńskiego, tylko problem oskarżeń kierowanych w kierunku KK, że jest winny epidemii AIDS ponieważ zakazuje używania prezerwatyw. Próbuję zrekonstruować to rozumowanie - czemu ktoś, kto uprawia przygodny seks miałby się kierować wytycznymi KK, skoro już sam fakt przygodnego bzykania świadczy o tym, że ma nakazy KK w głębokim poważaniu?

I jeszcze inne ciekawe zjawisko - ilość nieletnich matek w Anglii jest najwyższa w Europie - a przecież w Anglii edukacja seksualna jest prowadzona od najmłodszych lat, a środki antykoncepcyjne są darmowe. Jakieś przypuszczenia co do przyczyny tego stanu rzeczy, czy to po prostu wina KK?


bembergiem w berg

#128
16-05-2013 20:35
 Ocena 5 na 5
setarkos (10757 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
>Grzechy są te same, to okoliczności się zmieniają.
Skoro przy stałym zestawie grzechów nie maleje sens spowiedzi, to nie następuje poprawa moralna.
Albo przykazania zostały kiepsko obmyślone, albo celowo prowadzą do grzesznej recydywy.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
> czemu ktoś, kto uprawia przygodny seks miałby się kierować
> wytycznymi KK, skoro już sam fakt przygodnego bzykania świadczy
> o tym, że ma nakazy KK w głębokim poważaniu?

Ogólnie tak, masz rację - ale w jaki sposób łaczysz to swoje rozumowanie z AIDS w Afryce?
Skąd założenie, że żyjący tam autochtoni są właśnie tacy - ważny dla nich jest przygodny seks, a nakazy KK mają w d.. ? Dla mnie to bardziej pasuje np. do młodego Francuza lub Anglika

Afrykanie maja trochę inaczej: po pierwsze życie w Afryce nie jest łatwe, to właściwie cały kontynent biedy, wieczna walka o przetrwanie. Po drugie różnego rodzaju wierzenia zawsze były dla nich niezmiernie ważne. Przeważnie żyją tam prości ludzie, głęboko osadzeni w swoich społecznościach: jeśli w coś się anagażuja, to robią to na całego i raczej "głębokie poważanie" nie wchodzi w ogóle u nich w grę.
Wiem to na podstawie paru książek i relacji (w tym Ryszarda Kapuścińskiego), ale przyznam że sam doświadczenia wielkiego w tym nie mam.

> I jeszcze inne ciekawe zjawisko - ilość nieletnich matek w
> Anglii jest najwyższa w Europie - a przecież w Anglii edukacja
> seksualna jest prowadzona od najmłodszych lat, a środki
> antykoncepcyjne są darmowe. Jakieś przypuszczenia co do
> przyczyny tego stanu rzeczy, czy to po prostu wina KK?

Zależy. Raz, że w Anglii, Francji i Niemczech jest teraz dużo obcokrajowców, niekoniecznie z Europy.
A np. u Arabów wiek zawarcia małżeństwa i rodzenia dzieci jest wczesny.
Dwa - musiałbyś bliżej podać przekrój tych młodych matek, zbadać ich dostęp do edukacji, zastanowić się jaka to edukacji itp.
I trzy - odpowiedzialnosć tych młodych ludzi oraz umiejętnosć przewidywania własnej przyszłości, planowania i świadomego kreowania jej. Myślę, że to dziś kuleje i to nie tylko w Anglii, ale i w Polsce. Z tego co wiem, sporo młodych ludzi w wieku 15-18 lat żyje z dnia na dzień, często tuż po maturze stają nagle przed ogromnym dylematem, jakie studia wybrać. Z ich dziećmi może być podobnie: wpadka.
Poza tym co oznacza "od najmłodszych lat". 10 rok? 12 rok?
Czy Kościół ma tu jakiś szczególnie negatywny czy też pozytywny, realny wpływ? Nie sądzę.
Może na satysfakcję z życia seksualnego ma wpływ (stawiam postulat, że negatywny i to u nas szczególnie), ale nie na stopień odpowiedzialności i dojrzałosci młodego człowieka. A już z pewnoscią bardzo mu w tym osiągnięciu dojrzałości nie pomaga. Młodzi patrzą dziś bardziej krytycznie na to, co serwują im starsi, łącznie z tym że mogą nawet odrzucić całość serwowanej im dydaktyki i oddać się życiu z dnia na dzień, co się czasem niestety dzieje i to bywa smutne.
Ale nie generalizowałbym. To, że w Anglii jest najwyższy odsetek młodych matek w Europie nie musi jeszcze oznaczać, że np. pierwsze dziecko rodzi tam 50% kobiet w wieku 16 lub mniej lat. Podaj statystyki to pogadamy.
pozdrowienia
PS na marginesie może nasze wpisy przeczyta tu jakiś nauczyciel i być może zechce je zweryfikować

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

#130
16-05-2013 21:46
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> czemu ktoś, kto uprawia przygodny seks miałby się kierować
>> wytycznymi KK, skoro już sam fakt przygodnego bzykania świadczy
>> o tym, że ma nakazy KK w głębokim poważaniu?
>Ogólnie tak, masz rację - ale w jaki sposób łaczysz to swoje rozumowanie z AIDS w Afryce?

Punktem wyjścia był Twój cytat:

Cytat:
Krytycy Papieża Jana Pawła II obarczają go winą za przyczynienie się do eksplozji epidemii AIDS w Afryce, w wyniku której zmarły miliony osób. Zakaz używania prezerwatyw miał również spowodować nadmierną dzietność, a w efekcie pauperyzację Trzeciego Świata.


Wydaje mi się, że w tych oskarżeniach brakuje logiki, co próbowałem tutaj wykazać. Afrykanie wierzą, a wierzenie to posiadał również znany w Polsce roznosiciel wirusa HIV - Simon Mol - że można się wyleczyć z AIDS przez stosunek - po prostu przekazuje się komuś chorobę. I słowo daję, to na pewno nie jest po katolicku.

A seks młodzieży angielskiej to już temat na inną okazję - w innym wątku - dzisiaj już sobie odpuszczę.

bembergiem w berg

#131
16-05-2013 21:53
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi setarkos
>> Grzechy są te same, to okoliczności się zmieniają.
> Skoro przy stałym zestawie grzechów nie maleje sens spowiedzi, to
> nie następuje poprawa moralna.
> Albo przykazania zostały kiepsko obmyślone, albo celowo
> prowadzą do grzesznej recydywy.

Z moich obserwacji wynika, że poprawa moralna to fikcja, a spowiedź ma raczej negatywny wydźwięk: uczy, że można uniknąć adekwatnych kosekwencji własnego czynu i konfrontacji ze sobą samym. Bóg odpuszcza i po sprawie (również po sprawie wyrzutów sumienia).

Kiedyś jeden dośc popularny w Krakowie kaznodzieja powiedział (a to mądry facet jest) że zatrważa go zawsze u osób które spowiada przez lata zjawisko wyznawania ciągle tych samych grzechów.
No właśnie - zamiast coś z sobą zrobić, skonfrontować się z istotą swojej skłonności do zła, popracować nad nią - bęc, jest rozgrzeszenie i po sprawie.

Stawiam tezę, że samo obmyślanie nawet najmądrzejszych przykazań i penalizowanie za ich łamanie jeszcze nikogo niczego dobrego nie nauczyło. Potzrebny jets cżłowiek który nie dość, że świeci przykładem - ma jeszcze doświadczenie w życiu i idzie przez nie z otwartą przyłbicą - zwłaszcza w wychowywaniu dzieci, małżeństwie itp.
pozdrowienia

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
>>> czemu ktoś, kto uprawia przygodny seks miałby się kierować
>>> wytycznymi KK, skoro już sam fakt przygodnego bzykania świadczy
>>> o tym, że ma nakazy KK w głębokim poważaniu?
>>Ogólnie tak, masz rację - ale w jaki sposób łaczysz to swoje rozumowanie z AIDS w Afryce?
>Punktem wyjścia był Twój cytat

Gdzie w moim cytacie jest o przygodnym bzykaniu oraz głębokim poważaniu nakazów KK przez Afrykanów?
Na jakiej bazie pociągnąłeś temat w tym kierunku? Przepraszam, ale nie bardzo widzę łaczność.

> Afrykanie wierzą, a wierzenie to posiadał również znany w Polsce
> roznosiciel wirusa HIV - Simon Mol - że można się wyleczyć z
> AIDS przez stosunek - po prostu przekazuje się komuś chorobę

Kolejny rodzaj irracjonalnej wiary - tu ultradestrukcyjnej. Pytanie tylko, jaki sens ma zastępowanie jej inną, która zamiast temat redukować - rozwiązuje go połowicznie.
Chociaż niby nerwica eklezjogenna lepsza od AIDS..

> I słowo daję, to na pewno nie jest po katolicku.

Istotnie, nie jest. U nas za to całkiem po katolicku nie jest bzykać się przed ślubem, a jak przyjdzie co do czego - w konsekwencji przykręcić sobie kurek z ogniem, lub go zupełnie wygasić.
Ale o tym kościół już nie myśli, w imię jego dewizy umartwianie się to jedna z najbardziej pożądanych i szlachetnych dewiz hartowania ciała i ducha.

pozdrowienia i dobranoc ( u mnie już 12:00 w nocy)

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi worek kości
> Grzechy są te same, to okoliczności się zmieniają.

Masz racje, okolicznosci się zmieniają a liczba i częstotliwość grzeszenia u wierzących jakby ciągle ta sama..
www.racjonalista.pl/forum.php/s,564325#w566080

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

#134
17-05-2013 08:06
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Wydaje mi się, że wczesne macierzyństwo w Anglii może mieć coś wspólnego (nie twierdzę, że ma, ale może) z rozbudowanym socjalem i wysokimi zasiłkami na dzieci.
Tu jest na temat, dlaczego Polki rodzą dzieci w Anglii i Irlandii www.przegl(*)ul/polski-baby-boom-na-wyspach Angielki i Irlandki pewnie z tego samego powodu, a młode dziewczyny z biednych rodzin traktują te wszystkie zasiłki i udogodnienia jako formę poprawy bytu rodziny.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dawid Bowie podpada KK :)
W odpowiedzi Meretseger
> macierzyństwo w Anglii może mieć coś wspólnego (..)
> z rozbudowanym socjalem i wysokimi zasiłkami na dzieci.

Intuicyjnie powinno tak być. Pasowałoby również sprawdzić % praktykujacych Polek i Polaków na Wyspach, w porównaniu do Polski
pozdrawiam

"Gdy rozum śpi, budzą się demony"
Francisco Goya 1746-1828

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365