Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co robi ZUS?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
02-11-2013 21:38sabek (1444 punktów)Co robi ZUS?
Ocena 3 na 3
Cytat:
W przyszłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanie na progu bankructwa. Wydawało by się, że trzeba oszczędzać każdą złotówkę. Ale gdzie tam! ZUS wydał prawie 100 tys. zł na reklamę samego siebie w serialu „Ojciec Mateusz”.

www.fakt.p(*)mateusz,artykuly,426888,1.html

Zastanawiam się (o ile powyższe jest prawdą) do jakiego poziomu absurdu posunie się ZUS? Ale to jest pikuś...

Cytat:
Bankrutujący ZUS wydał ponad miliard złotych w ciągu ostatnich 6 lat na nagrody dla urzędników - podliczył "Super Express". Oczywiście najwięcej otrzymali pracownicy centrali.

wpolityce.(*)wysuplac-ponad-miliard-zlotych

Ogólnie nie wierzę brukowcom, zakładam więc, że to nie musi być prawda. Niech mnie ktoś uszczypnie... I napisze gdzie są sprawozdania finansowe ZUS - bo na BIP-ie ich nie ma.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 Dalej..
DyktaFon (9281 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Konowal
>Nie - etyka jest etyką ,

Tak? A czy mieć 3 żony, to jest etycznie czy nie? Czy zatrudniać pracownika za miskę ryżu, to jest etycznie, czy nie?

>a to czy postępujemy etycznie czy nieetycznie to inna sprawa. Nie ma zgody na moralność Kalego w etyce.

Rozumiem, że etyka ma swoje wzory i normy, jak np. matematyka i fizyka... i nie ma odstępstw ani żadnej zgody na moralność Kalego. Z chęcią przeczytałbym jakiś przynajmniej jeden lub kilka takich ścisłych wzorów. Zawsze czegoś bym się nauczył...

Frank Holman (5897 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi DyktaFon
>>Nie - etyka jest etyką ,
>Tak? A czy mieć 3 żony, to jest etycznie czy nie? Czy zatrudniać pracownika za miskę ryżu, to jest etycznie, czy nie?
Mieć 3 żony jest neutralne etycznie, póki jest to układ dobrowolny - cała 4 jest zainteresowana poliamorią.
Wyzysk pracowników jest nieetyczny i niezgodny z prawami człowieka.

DyktaFon (9281 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Frank Holman
>>>Nie - etyka jest etyką ,
>>Tak? A czy mieć 3 żony, to jest etycznie czy nie? Czy zatrudniać pracownika za miskę ryżu, to jest etycznie, czy nie?
>Mieć 3 żony jest neutralne etycznie, póki jest to układ dobrowolny - cała 4 jest zainteresowana poliamorią.

Rozumiem, że coś się zmieniło w polskim prawie? Niestety, nie jestem na bieżąco....

>Wyzysk pracowników jest nieetyczny i niezgodny z prawami człowieka.
>
Tak? Czyli mogę pisać protest do Chin?

Wszystko powyższe jest względne: trzy żony są w pewnych krajach dopuszczalne, a pewnie gdzieś nawet są regułą. Tak samo, jak miska ryżu: gdyby tego zakazać, to by ten ktoś po prostu umarł z głodu. Ja osobiście wolałbym żyć za miskę ryżu, niż bawić aniołki na "tamtym świecie". Ale to pewnie rzecz mojego wypaczonego gustu...

Konowal (6291 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi DyktaFon
A Ty żyjesz gdzie? Bo jak w Afryce to może i jest etyczne mieć kilka żon, zaś jak identyfikujesz się z kulturą zachodnią to oczywiście nie. To samo z miską ryżu.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#20
07-11-2013 16:30
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Konowal
>A Ty żyjesz gdzie? Bo jak w Afryce to może i jest etyczne mieć kilka żon,
Ciekawi mnie bardzo po cóż etykę do takiej sprawy mieszać? Cóż ma ona wspólnego z liczbą żon?
>zaś jak identyfikujesz się z kulturą zachodnią to oczywiście nie.
Również w kulturze zachodniej istnieje wielożeństwo. Amisze przykładem.
>To samo z miską ryżu.
W tej kwestii zachód również ma swoje za uszami. Nie bez przyczyny manifest Marksa w Europie powstał.

#21
07-11-2013 16:46
 Ocena 1 na 1
Frank Holman (5897 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Konowal
>A Ty żyjesz gdzie? Bo jak w Afryce to może i jest etyczne mieć kilka żon, zaś jak identyfikujesz się z kulturą zachodnią to oczywiście nie.

Bardzo proszę o wyłożenie podstaw nieetyczności posiadania wielu żon.

Proszę tylko nie popełniać lapsusów jak Poprzednik przywołując okoliczność, że coś jest niezgodne z przepisami polskiej ustawy.

Konowal (6291 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
>>A Ty żyjesz gdzie? Bo jak w Afryce to może i jest etyczne mieć kilka żon,
>Ciekawi mnie bardzo po cóż etykę do takiej sprawy mieszać? Cóż ma ona wspólnego z liczbą żon?
Wydaje mi się że w społeczeństwie cywilizowanym, w każdej dziedzinie zycia etyka powinna odgrywać dużą rolę.
>>zaś jak identyfikujesz się z kulturą zachodnią to oczywiście nie.
>Również w kulturze zachodniej istnieje wielożeństwo. Amisze przykładem.
Istnieje. Tak jak wiele innych MARGINALNYCH zachowań.
>>To samo z miską ryżu.
>W tej kwestii zachód również ma swoje za uszami. Nie bez przyczyny manifest Marksa w Europie powstał.
Nie uważam żeby to miało związek z trzema miskami ryżu.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Frank Holman
Za wiki "W kręgu kultury łacińskiej bigamia co do zasady stanowi przestępstwo."


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#24
08-11-2013 09:48
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Konowal
>Wydaje mi się że w społeczeństwie cywilizowanym, w każdej dziedzinie zycia etyka powinna odgrywać dużą rolę.
Niech sobie odgrywa, ale co ma wspólnego etyka z liczbą żon? Nijak nic złego dopatrzeć tam się nie mogę. I proszę bez argumentów prawnych, to że nasi posłowie stworzą jakiś zapis prawny nie oznacza, że przystaje on do rzeczywistości.
>Istnieje. Tak jak wiele innych MARGINALNYCH zachowań.
Może to i marginalne zachowanie, ale nieetycznym to go nie czyni.
>Nie uważam żeby to miało związek z trzema miskami ryżu.
Praca za miskę ryżu to takie poetyckie określenie wyzysku. Jakby na to nie spojrzeć wyzysk w Europie się zdarzał.

#25
08-11-2013 09:59
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Iwan Denisowicz

>Również w kulturze zachodniej istnieje wielożeństwo. Amisze przykładem.
Amisze nie, u nich była i jest monogamia.
Za to u mormonów wolno było mieć więcej niż jedną żonę. Teraz już się tego nie praktykuje. Oczywiście od początku wielożeństwo mormonów było niezgodne z prawem USA.

#26
08-11-2013 10:01
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Konowal
>Za wiki "W kręgu kultury łacińskiej bigamia co do zasady stanowi przestępstwo."
Przestępstwo ma wiele wspólnego z kodeksem karnym, a niewiele z etyką jako taką.

#27
08-11-2013 10:06
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Meretseger
>Amisze nie, u nich była i jest monogamia.
Mój błąd.
>Za to u mormonów wolno było mieć więcej niż jedną żonę. Teraz już się tego nie praktykuje. Oczywiście od początku wielożeństwo mormonów było niezgodne z prawem USA.
Niezgodne z prawem? Trudno. Ale dlaczego takie zachowanie miałoby być uznawane za nieetyczne? Jeśli jest to związek zawarty za zgodą wszystkich zainteresowanych to nijakiego problemu dopatrzeć się nie mogę.

#28
08-11-2013 10:16
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
A no nie wiem, dlaczego nieetyczne. Nie istnieje jedna uniwersalna etyka (jako cały system), tylko niektóre zasady są uniwersalne. Monogamia się do nich nie zalicza.
Ale nie radzę próbować, bo można za to iść siedzieć

#29
08-11-2013 10:29
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Meretseger
>A no nie wiem, dlaczego nieetyczne.
Nie zdziwiłbym się nadmiernie gdyby to była najtrafniejsza odpowiedź na to pytanie. Nie dziwi też trudność w uzasadnieniu nieetyczności tegoż czynu.
>Nie istnieje jedna uniwersalna etyka (jako cały system), tylko niektóre zasady są uniwersalne. Monogamia się do nich nie zalicza.
Jestem tego świadomy choć przypadek poligamii trochę mnie dziwi. Rozumiem, iż niektórzy ludzie nie chcą "dzielić się" swoimi partnerami, ale czy inne zachowanie musi być od razu nieetyczne?
>Ale nie radzę próbować, bo można za to iść siedzieć
Nie mam zamiaru, dwie żony to dwie teściowe .

#30
08-11-2013 10:45
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)Odp: Co robi ZUS?
W odpowiedzi Meretseger
>>Za wiki "W kręgu kultury łacińskiej bigamia co do zasady stanowi przestępstwo."
>Przestępstwo ma wiele wspólnego z kodeksem karnym, a niewiele z etyką jako taką.

Dość daleko odbiegliśmy od tematu ZUS-u i nie wiem, czy autor wątku nie wykazuje pobocznych rozważań

A wracając do tematu, to ja bym nadal utrzymywał, że nie należy mówić o etyczności lub nieetyczności postępowania urzędników ZUS. Bo to nie ma większego sensu, jeśli nie potrafimy określić co znaczy "postępować etycznie". A nie potrafimy. Możemy natomiast mówić, czy ci urzędnicy postępują racjonalnie. I wydaje mi się, że jak najbardziej tak (co mnie wkurza oczywiście, bo to nie ma nic wspólnego z moim interesem, a także z interesem większości mieszkańców tego kraju).

1 2 3 4 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365