Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zakodować telewizję publiczną !!!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
17-01-2014 15:44Ratatoskr (4439 punktów)Zakodować telewizję publiczną !!!
Ocena 34 na 34
Pan minister Zdrojewski wymyślił sobie opłatę audiowizualną, która:

Cytat:
Nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru. Polskie państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi określoną usługę, a to, czy ktoś z tego skorzysta czy nie - zależy wyłącznie od niego.


Co spotkało się z całkiem rozsądną reakcją 34 blogerów:

Cytat:
Wzywamy Pana do zapłaty za możliwość czytania naszych blogów umieszczonych w Internecie, nawet jeśli Pan faktycznie z tej możliwości nie korzysta. Wszyscy bowiem powinni być równi wobec prawa i nikt nie powinien być dyskryminowany.

wyborcza.p(*)_ministra_kultury_Bogdana.html
www.wykop.(*)ie-oplaty-od-ministra-kultury/

A remedium jest takie proste: zakodować TVP. Osiągniemy dzięki temu 100% ściągalność abonamentu i nikt nie będzie się czuł oszukany.

Oczywiście jest drobny problem: stracimy wtedy tubę polityczną do promowania linii (aktualnej) partii. I to w dodatku taką tubę, za którą płacą jej odbiorcy niezależnie od tego czy chcą i niezależnie nawet od tego, czy jej słuchają.

Zakodować telewizję publiczną !!!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 Dalej..
#31
18-01-2014 07:38
 Ocena 1 na 1
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Rafał Kozłowski

>Nie w ten sposób kontaktują się służby. Zastanawiałem się nad kontrolą mediów na wypadek np. wojny.

Można do tego wykorzystać istniejącą infrastrukturę, należącą do prywatnych spółek. Jeśli zaś rząd się obawia, że te spółki są infiltrowane przez agentów obcych wywiadów, to powinien się wziąć za swoje służby specjalne a nie za media publiczne. Zresztą, co nam po publicznych mediach, gdy w rządzie będą agenci obcych wywiadów, hojnie wynagradzani przez Berlin, Moskwę czy Astanę? Czy to przypadek, że stanowisko pewnych polskich partii politycznych w niektórych sprawach jest identyczne, co stanowisko rosyjskiego ambasadora?


"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton

#32
18-01-2014 07:47
 Ocena 1 na 3
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi cmos

Nie jest prawdą, że Niemcy z entuzjazmem zaakceptowali stawki abonamentu. Wręcz przeciwnie - przez kraj przetoczyła się fala olbrzymiego niezadowolenia, podobna do tej, z jaką obecnie mamy do czynienia w Polsce. Idea mediów publicznych to przeżytek i gwarancja ciepłych posadek dla kolesiów. Najlepiej to zlikwidować.

"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton

#33
18-01-2014 08:34
 Ocena 1 na 1
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!

>wyborcza.p(*)_ministra_kultury_Bogdana.html
>www.wykop.(*)ie-oplaty-od-ministra-kultury/

Wychodzi na to, że nawet libertarianom i katolickiemu betonowi czasem zdarza się powiedzieć coś trafnego.

>A remedium jest takie proste: zakodować TVP. Osiągniemy dzięki temu 100% ściągalność abonamentu i
>nikt nie będzie się czuł oszukany.

Remedium nie jest takie proste, bo zakodowaną transmisję trzeba będzie dekodować przy użyciu układów po stronie widza.

>Oczywiście jest drobny problem: stracimy wtedy tubę polityczną do promowania linii (aktualnej)
>partii. I to w dodatku taką tubę, za którą płacą jej odbiorcy niezależnie od tego czy chcą i
>niezależnie nawet od tego, czy jej słuchają.

Pozytyw jest taki, że młode pokolenie ogląda telewizji coraz mniej, a do tego są coraz bardziej sceptyczni do aktualnej partii, więc prędzej czy później Twój pomysł i tak wejdzie w życie.

Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

#34
18-01-2014 09:29
 Ocena 4 na 4
cmos (1664 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Arsamene
>Nie jest prawdą, że Niemcy z entuzjazmem zaakceptowali stawki abonamentu.

Ależ nikt nie twierdzi że wszyscy byli zadowoleni.

>Idea mediów publicznych to przeżytek i gwarancja ciepłych posadek dla kolesiów. Najlepiej to zlikwidować.

Pośmialiśmy się, a teraz porozmawiajmy poważnie. Podaj mi przykład JEDNEGO programu edukacyjnego zrobionego w Niemczech przez telewizję prywatną, lepszego niż państwowe "Die Sendung mit der Maus", "Wissen macht Ah!", "Quarks & Co" i cała masa innych. Jeden przykład i wygrałeś.

Powiedz mi też, czy telewizja prywatna zrobi kiedyś program demaskujący kombinacje jakiegoś korpo, które zamawia w telewizji dużo reklam. Zrobi? Na pewno nie, nawet jak w telewizji prywatnej pokazują proces produkcji czegoś, to niewygodne dla producenta fragmenty pomijają. Programu o tym, jak koncern odzieżowy wykorzystuje niewolniczą pracę dzieci w telewizji prywatnej nie zobaczysz.

I jeszcze: Naprawdę wierzysz, że w telewizji prywatnej nie ma ciepłych posadek dla kolesiów? Pewnie wierzysz też, że korporacje nie marnują pieniędzy, prawda? Widziałeś kiedyś jakieś korpo od środka?

#35
18-01-2014 09:35
 0 na 2
Rafał Kozłowski (4068 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Arsamene

Pozbycie się państwowej telewizji to "strzał w kolano", dla instytucji państwa. Pozbawia się skutecznego kanału wywierania wpływu na własne społeczeństwo, i nie chodzi tu o indoktrynację polityczną, ale rzetelne kształcenie społeczeństwa w ważnych aspektach życia.

Trzeba oddzielić dwie kwestie dotyczące naszej złości:
1. złość na telewizję publiczną
2. złość na ofertę programową

Jeżeli telewizja publiczna miała by działać tak jak w Niemczech (interesujący link przesłał Cmos) post cmos
to nastawienie do telewizji publicznej również się zmienia. Podsyłam link do tekstu, wprawdzie z 2012r., ale nadal aktualny, bo zmiany w tej dziedzinie nie następują zbyt szybko. Tekst dotyczy telewizji publicznych w Europie i sposobu pobierania opłat
Jak się płaci abonament RTV w UE

#36
18-01-2014 10:09
 Ocena 3 na 3
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi cmos

>Pośmialiśmy się, a teraz porozmawiajmy poważnie. Podaj mi przykład JEDNEGO programu edukacyjnego zrobionego w Niemczech przez telewizję prywatną, lepszego niż państwowe "Die Sendung mit der Maus", "Wissen macht Ah!", "Quarks & Co" i cała masa innych. Jeden przykład i wygrałeś.

Takie pytanie: jak jest z oglądalnością tych programów ? Jaki jest ich rzeczywisty koszt i jak bardzo pozytywny skutek w szerzeniu nauki osiągnęły ? Bo jeśli niewielki dużym kosztem, to nie sądzę, żeby to realizowało misję wychowawczą, czy w ogóle się opłacało.

>Powiedz mi też, czy telewizja prywatna zrobi kiedyś program demaskujący kombinacje jakiegoś korpo, które zamawia w telewizji dużo reklam. Zrobi? Na pewno nie, nawet jak w telewizji prywatnej pokazują proces produkcji czegoś, to niewygodne dla producenta fragmenty pomijają. Programu o tym, jak koncern odzieżowy wykorzystuje niewolniczą pracę dzieci w telewizji prywatnej nie zobaczysz.

Ależ może zrobić, z tym, że dla konkurencji. Przecież obrzucanie się mięsem to bardzo popularna medialna taktyka.

>I jeszcze: Naprawdę wierzysz, że w telewizji prywatnej nie ma ciepłych posadek dla kolesiów? Pewnie wierzysz też, że korporacje nie marnują pieniędzy, prawda? Widziałeś kiedyś jakieś korpo od środka?

Tu pełna zgoda.

Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

#37
18-01-2014 10:27
 Ocena 3 na 3
cmos (1664 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi MajkelSS
>Takie pytanie: jak jest z oglądalnością tych programów ?

Olbrzymia.

>Jaki jest ich rzeczywisty koszt i jak bardzo pozytywny skutek w szerzeniu nauki osiągnęły ?

Na przykład "Die Sendung mit der Maus" idzie co tydzień od 1971, kolejne pokolenie się na tym wychowuje. Program jest dla dzieci, ale średnia wieku widzów wynosi 40 lat. Ja (inżynier) oglądam co tydzień, jak w tym czasie nie mogę to nagrywam do obejrzenia później. Zespół robi dwa razy w roku trzygodzinny show w prime time, inne programy w tym czasie nie mają żadnych szans.

> Bo jeśli niewielki dużym kosztem, to nie sądzę, żeby to realizowało misję wychowawczą, czy w ogóle się opłacało.

Fetyszyzujesz "opłacalność" w sensie czysto finansowym.

>Ależ może zrobić, z tym, że dla konkurencji.

??? Nic nie rozumiem. Jak to sobie wyobrażasz? I skoro może, to dlaczego czegoś takiego w przyrodzie dotąd nie zaobserwowano?

#38
18-01-2014 10:36
 Ocena 1 na 1
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi cmos

>Na przykład "Die Sendung mit der Maus" idzie co tydzień od 1971, kolejne pokolenie się na tym wychowuje. Program jest dla dzieci, ale średnia wieku widzów wynosi 40 lat. Ja (inżynier) oglądam co tydzień, jak w tym czasie nie mogę to nagrywam do obejrzenia później. Zespół robi dwa razy w roku trzygodzinny show w prime time, inne programy w tym czasie nie mają żadnych szans.

Ok, ale programy edukacyjne to jedynie niewielki fragment dziennego czasu antenowego. Jak jest z pozostałym czasem ?
I znów, pytanie: czy w momencie, gdy takie coś wprowadzić by w Polsce (dobrze zrobione programy edukacyjne w prime time'ie), to czy oglądalność byłaby większa od epsilona? Czy to nie jest kwestia mentalnościowa ?

>Fetyszyzujesz "opłacalność" w sensie czysto finansowym.

Oczywiście masz rację w pewnym sensie, ale pozytywny wpływ dobrych programów edukacyjnych w telewizji publicznej na edukację widza nie jest łatwo mierzalny. Finanse z kolei są.
Oczywiście zapewne masz rację, że pozytywny wpływ istnieje, ale bez dobrych danych statystycznych nie idzie określić, jak duży.

Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

#39
18-01-2014 11:19
 Ocena 3 na 3
cmos (1664 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi MajkelSS
>Ok, ale programy edukacyjne to jedynie niewielki fragment dziennego czasu antenowego. Jak jest z pozostałym czasem ?

Nie taki niewielki, szacowałbym tutaj na minimum 10-15%, zależnie od definicji programu edukacyjnego.

>I znów, pytanie: czy w momencie, gdy takie coś wprowadzić by w Polsce (dobrze zrobione programy edukacyjne w prime time'ie), to czy oglądalność byłaby większa od epsilona? Czy to nie jest kwestia mentalnościowa ?

Myślę że nie. Mythbustersi w Polsce mają chyba przyzwoitą oglądalność, a to program raczej geekowski niż popularny i dla dzieci. Dobrze zrobiona popularyzacja dla dzieci na pewno byłaby oglądana. n.b.: "Wissen macht Ah!" ma lokalizacje rosyjską i chińską i zdaje się idą nieźle.

>Oczywiście masz rację w pewnym sensie, ale pozytywny wpływ dobrych programów edukacyjnych w telewizji publicznej na edukację widza nie jest łatwo mierzalny. Finanse z kolei są.

No i to właśnie jest argument przeciw telewizji prywatnej - oni z definicji skupiają się na łatwo mierzalnej kwestii finansowej, cała reszta nie liczy się dla nich.

#40
18-01-2014 11:31
 Ocena 1 na 1
cmos (1664 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi MajkelSS
Ups, jeszcze miałem odpowiedzieć na to:

>Jak jest z pozostałym czasem ?

Różnie, ale to przecież niemożliwe żeby WSZYSTKO było świetne. Sporo publicystyki jest niezłe, seriali nie oglądam, jest dużo sportu - tu uważam że telewizja publiczna nie powinna płacić tych milionów za transmisje meczy, niech kupują to telewizje prywatne płatne.

I jeszcze chciałem zwrócić uwagę, że argument "na telewizję publiczną muszę płacić przymusowo, a na prywatną nie płacę nic" jest nieprawdziwy. Prawdziwy byłby on tylko wtedy, gdyby w sklepie w kasie kasjerka za okazaniem zaświadczenia o nie posiadaniu telewizora odliczała od cen artykułów część idącą na reklamy w telewizji prywatnej.

Na telewizję prywatną też wszyscy płacimy przymusowo, niezależnie czy mamy telewizor, czy nie.

#41
18-01-2014 14:17
 Ocena 1 na 1
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi cmos

>Ależ nikt nie twierdzi że wszyscy byli zadowoleni.

To prawda. Przecież nie każdy kasuje kilkadziesiąt tysięcy euro miesięcznie za szczerzenie się do kamery.

>Pośmialiśmy się, a teraz porozmawiajmy poważnie. Podaj mi przykład JEDNEGO programu edukacyjnego zrobionego w Niemczech przez telewizję prywatną, lepszego niż państwowe...

To nie ma nic do rzeczy, czy robią takie czy inne programy, skoro nikt ich o to nie prosił. Nie zostało też udowodnione, że za podobne środki nie można by zrobić czegoś lepszego, skuteczniejszego i wycelowanego w konkretną grupę odbiorców, na przykład dzieci zdolne.

>Powiedz mi też, czy telewizja prywatna zrobi kiedyś program demaskujący kombinacje jakiegoś korpo, które zamawia w telewizji dużo reklam.

Człowieku, a czy telewizja publiczna zrobi program o korupcji, kolesiostwie, nepotyzmie, zawyżaniu kosztów i przerostach zatrudnienia w mediach publicznych?

>I jeszcze: Naprawdę wierzysz, że w telewizji prywatnej nie ma ciepłych posadek dla kolesiów?

Zapewne są, ale nikt mi nie każe się na nich zrzucać, więc ni mnie to chłodzi, ni ziębi.


"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton

#42
18-01-2014 14:25
 0 na 2
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Rafał Kozłowski

>Trzeba oddzielić dwie kwestie dotyczące naszej złości:
>1. złość na telewizję publiczną
>2. złość na ofertę programową

Nie jestem zły na publiczną telewizję czy publiczne radio. Powiedziałbym raczej, że nimi zwyczajnie gardzę. Uważam, że są niepotrzebne i jestem za ich likwidacją, niezależnie od ich oferty programowej. Nie potrzebuję, żeby jakiś półgłówek zatrudniony po znajomości albo z przywieziony w teczce układał dla mnie jakąś ramówkę albo wybierał dla mnie jakieś treści, z którymi z kolei ja nie mam nawet ochoty się zaznajamiać. Jak będzie mnie coś interesowało, to znam skuteczne sposoby dotarcia do tego, bez podejrzanych pośredników.

"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton

#43
18-01-2014 14:38
 Ocena-1 na 1
Rafał Kozłowski (4068 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Arsamene

>Nie jestem zły na publiczną telewizję czy publiczne radio. Powiedziałbym raczej, że nimi zwyczajnie gardzę. Uważam, że są niepotrzebne i jestem za ich likwidacją, niezależnie od ich oferty programowej. Nie potrzebuję, żeby jakiś półgłówek zatrudniony po znajomości albo z przywieziony w teczce układał dla mnie jakąś ramówkę albo wybierał dla mnie jakieś treści, z którymi z kolei ja nie mam nawet ochoty się zaznajamiać. Jak będzie mnie coś interesowało, to znam skuteczne sposoby dotarcia do tego, bez podejrzanych pośredników.

Każdy ma prawo do opinii.
Rozmawiamy o koncepcji telewizji, a nie o półgłówkach przywiezionych w teczkach.
Nikt Cię nie zmusza do oglądania telewizji, co nie oznacza, że inni chcą tego co Ty.

Wyluzuj trochę

#44
18-01-2014 14:55
 Ocena 2 na 2
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Rafał Kozłowski

>Rozmawiamy o koncepcji telewizji, a nie o półgłówkach przywiezionych w teczkach.

To sobie przeczytaj raport NIK o sytuacji telewizji publicznej z 2012 r. Z niego może się dowiesz, na czym tak naprawdę polega funkcjonowanie mediów publicznych i jaką mają misję.
I nie jestem spięty, ale tylko zasadniczy. Zawsze tak mam, gdy chodzi o moje pieniądze i interesy. Innym radzę to samo.
I ani grosza na media publiczne!

www.nik.gov.pl/plik/id,3833,vp,4885.pdf


"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton

#45
18-01-2014 15:38
 Ocena 2 na 4
cmos (1664 punktów)Odp: Zakodować telewizję publiczną !!!
W odpowiedzi Arsamene
>To nie ma nic do rzeczy, czy robią takie czy inne programy, skoro nikt ich o to nie prosił.

A telewizję prywatną ktoś prosił?

>Nie zostało też udowodnione, że za podobne środki nie można by zrobić czegoś lepszego, skuteczniejszego i wycelowanego w konkretną grupę odbiorców, na przykład dzieci zdolne.

Telewizja publiczna zrobiła to lepiej niż dowolna telewizja prywatna, więc nie rozumiem o co Ci chodzi.

>Człowieku, a czy telewizja publiczna zrobi program o korupcji, kolesiostwie, nepotyzmie, zawyżaniu kosztów i przerostach zatrudnienia w mediach publicznych?

To argument klasy "A u was biją Murzynów". Postaraj się lepiej.
Publiczna zrobiła o stu koncernach, tylko o sobie nie, a prywatna? O jednej telewizji publicznej? Wynik: 100:1

>Zapewne są, ale nikt mi nie każe się na nich zrzucać, więc ni mnie to chłodzi, ni ziębi.

Jesteś bardzo naiwny, skoro tak uważasz. Zrzucasz się na nich przymusowo kupując w sklepie dowolny produkt. I nie ma od tego ucieczki - nawet jak kupisz coś nie reklamowanego w telewizji, to do wyprodukowania tego i dowiezienia do Ciebie na 100% użyto prądu i gazu od reklamującego się koncernu energetycznego, benzyny od reklamującego się koncernu naftowego, opon or reklamującego się producenta opon, samochodów od reklamującego się producenta samochodów, zapłacono za telefony reklamującemu się koncernowi telekomunikacyjnemu itd. itd.

Swoją działkę zapłacisz zawsze, nawet gdy nie jesteś tego świadomy.

1 2 3 4 5 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365