 |
Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-01-2015 02:31 | DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi
3 na 3 | Wraz z kolegami na Uniwersytecie zrobiliśmy pewien zakład. Dwóch kolegów założyło się o to że jeden z nich nabędzie skłonności Pedofilskich w okresie 30 dni. Okazało się to możliwe,koledze po miesiącu wmawiania ,sugestii i innych technik manipulacji seks kojarzył się wyłącznie z Pedofilią.Jak sam przyznał kobiety stały się jakby obojętne,w umyśle na widok dzieci pojawiały mu się seksualne skojarzenia,reakcje genitalne etc..Jak sam stwierdził jedynie wiedza o tym że poddał się manipulacji trzymała go w dystansie do wrażeń jakie przeżywał.
Doszliśmy wspólnie z kolegami do wniosku że w umyśle może dosłownie pojawić się wszystko a praktycznie każdy z nas odpowiednio nasycony różnego rodzaju wiedzą,sugestią,emocjami innych (wrażeniami innego umysłu) jest realnie manipulowany.
pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 #31 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi |
> Nie popieram tu krzywdzenia i wykorzystywania dzieci,potępiam to jak każdy (normalny) człowiek.Całkowicie wręcz jako Psycholog odrzucam stygmatyzowanie osób na podstawie wyobrażeń nigdy nie obracanych w czyn.> Nie można się nad kimś pastwić za to co dotyczy li wyłącznie intelektu.To teoria. W praktyce nie zostawiłbyś dziecka z taką osobą. |
#32 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | > Czyli jednak przyznajesz mi rację że w tym rozumieniu powyżej wyobrażenia nie są faktem.Zresztą to oczywiste.Jeśli fakty ograniczyć do spostrzeżeń zmysłowych - to wyobrażenia raczej nie będą faktami. Ale czy to nie jest zbyt wąska koncepcja faktu? Co zrobić np. z pamięcią, z przypomnieniem? Wydaje mi się, że przypomnienie jest jakiegoś rodzaju faktem danym w spostrzeżeniu wewnętrznym. Dalej, co z postrzeganiem np. stanów emocjonalnych? Czy będąc wkurzony nie mam do czynienia z faktem mojego zdenerwowania? Podobnie jest z wyobrażeniem. Bywa ono motywem (przyczyną?) różnego typu zachowań; klasycznie mówiło się o przyczynie wzorczej. Nie jest dla mnie oczywista teza, że wyobrażenie nie je faktem. > jako Psycholog odrzucam stygmatyzowanie osób na podstawie wyobrażeń nigdy nie obracanych w czyn.To jakiś nonsens. Gdyby wyobrażenie nigdy(!) nie "obróciło się" w czyn, nikt poza wyobrażającym nie wiedziałby o tym. Jednym ze sposobów obracania wyobrażeń w czyn jest mówienie o nich, pisanie, malowanie, itp. (literatura, sztuka), działanie. I tu pojawiają się problemy z zachowaniami ortodosyjnymi lub budzącymi kontrowersje, sprzeciw, bunt. Wyobrażenie poza środkiem wyrazu jest całkowicie prywatną sprawą: może ewentualnie być problemem dla ich posiadacza (wyrzuty sumienia). > Nie można nikogo zgwałcić myślą,zabić myślą itp.No tak, myślą nie wyrażoną nie można niczego zdziałać. > W moim przekonaniu takie złe myśli(pozostające tylko myślami) u ludzi to rozładowanie napięcia nerwowego,są potrzebne i wskazane dla zdrowia.Dlaczego "złe"? Myśli nie pojawiają się wyłacznie za naszą sprawą. Myśl pojawia się podobnie jak obłok zza horyzontu, albo jak bąbelek w wodzie mineralnej. Usiądź i obserwuj strumień świadomości... Nie jesteś panem wszystkich myśli, wyobrażeń, wspomnień...Nie ponosisz odpowiedzialności za marzenia senne, a nawet za tzw. sny na jawie. Co do terapeutycznej roli takich niecenzurowanych myśli - zgoda: niech się myślą. To tak jak z pawiem: lepiej go wyrzygać, niż męczyć.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi |
Cytat:>> Nie można nikogo zgwałcić myślą, zabić myślą itp. >Tu już gorzej: najpierw jest myśl, niestety często później działanie. >> W moim przekonaniu takie złe Każdy człowiek ma jakieś przekonania i tak dla przykładu jeżeli ktoś uważa że zabicie człowieka jest niedopuszczalne to choćby nie wiem co mu do głowy przyszło to tego nie zrobi. Drugi przykład :Jeżeli ktoś jest przekonany że seks z dziećmi jest chory lub jest nonsensem albo głupotą lub czymkolwiek innym co wpływa na decyzję "NIE" to obojętnie co by takiemu człowiekowi nie przyszło do głowy to tego nie zrobi. Trzeci przykład: Nie raz zdarzało mi się pomyśleć widząc jak ktoś się wypina żeby go kopnąć w tyłek,dlaczego ? nie wiem i nie wnikam w takie bzdury. I co myślisz że kiedykolwiek kopnę kogoś w tyłek ? czwarty przykład :Zbadano iluś tam mężczyzn pod kątem podniecenia na treści pedofilne ,ok 80% z nich zareagowało podnieceniem,lecz zdecydowana większość z nich stłumiła w sobie to doświadczenie po reakcji,w innym badaniu przy mniejszej próbie to samo przeżyło 25%. Nie stwierdzono u badanych Pedofilii.(Tu badacze zastanawiali się dlaczego ci mężczyźni odczuwając reakcję nie wcielają tego w życie),myślisz że znaleźli odpowiedź dlaczego? Ludzie różnie reagują na różne bodźce,pojawiają się impulsy myśli uczucia,cały wachlarz intelektualny. I co z TEGO że ktoś coś przeżywa intelektualnie? Skoro jest to nie wcielane w życie jakie to ma znaczenie? Co niby z tego ma wynikać,do czego prowadzić,co ma to sprawić? Jaki dramat za tym czyha? Znasz odpowiedź co z tego wyniknie jaki dramat powstanie,czy cierpisz teraz z powodu moich intelektualnych przeżyć (np:myslę teraz o tym by posolić ci paznokcie) Trzeba się uczyć szanować indywidualność,nie mierzyć innych swoją miarą,mieć kontrolę nad sobą. Gdyby uczono cię żę zabijanie jest dobre - zabijał byś. Gdyby uczono cię że seks z krową jest dobry i wpływa na wzrost - uprawiał byś seks z krową . Nikt tego nie uczy ,za to uczy by nie zabijać ,by nie molestować dzieci itd. Myśl uczucie impuls jest myślą uczuciem impulsem, działanie podjęcie czynności wynika z interpretacji mysli uczucia impulsu . Jeżeli tego nie rozumiesz to zamień w czyn każdą myśl każde uczucie każdy impuls który pojawi się w twojej jaźni, a zrozumiesz co mam na myśli. |
DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | Cytat: >Jeśli fakty ograniczyć do spostrzeżeń zmysłowych - to wyobrażenia raczej nie będą faktami.
Sęk w tym że ja tylko o wyobraźni tu piszę ! O wrażeniach uczuciach myślach impulsach i całym bagażu intelektualnym ,tym co dzieje się tylko i wyłącznie w "głowie". Przykład: Kiedy poczujesz że kopnął byś kogoś w tyłek ,to kopiesz? czy raczej interpretujesz ten impuls jako durny lub chory? Dlaczego nie kopiesz? Bo jesteś dobrze wychowany, bo nie wypada bo ..... wpisz sobie tu co chcesz. Dlaczego ktoś inny kopie? nie wiem i sądzę że ty też tego nie wiesz,nikt tego nie wie ,dlaczego kopnął. Tak jest ze wszystkim.Jedni nie robią tego co im przyjdzie do głowy ,inni to robią . Łatwiej wytłumaczyć dlaczego ci pierwsi nie robią ? bo racjonalizują Dlaczego ci drudzy robią ? bo im się to podoba? Coraz mocniej odnoszę wrażenie że na tym forum jest masa osób przeżartych religią którzy stali się zagorzałymi racjonalistami.To przykre. |
DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | Cytat: >To teoria. W praktyce nie zostawiłbyś dziecka z taką osobą.
> To co napisałeś to również teoria podparta nieuzasadnionym lękiem. W teorii tej stwierdzasz że nie masz wyboru. |
DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | Cytat:>W związku z tym tytuł wątku zakończony powinien być znakiem zapytania, bo czyż owo doświadczenie nie jest to dowodem na jego ułomność? Ułomność mózgu masz na myśli? Poobserwuj uważnie rozwój dziecka od narodzin a zobaczysz że aktywny mózg (umysł) to coś niesamowitego. Teorie wspólczesne na temat funkcjonowania umysłu,mózgu możesz sobie wydrukować na papierze toaletowym,bo do tego się na razie nadają. Wiadomo tyle że My to mózg,reszta to spekulacje.Teoria naukowa funkcjonowania umysłu,mózgu jest dopiero zygotą. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | > Każdy człowiek ma jakieś przekonania i tak dla przykładu> jeżeli ktoś uważa że zabicie człowieka jest niedopuszczalne> to choćby nie wiem co mu do głowy przyszło to tego nie zrobi.Nie byłbym takie pewien. Zbyt dużo mamy przykładów tłumaczeń morderców, że pewien głos, uporczywa myśl kazała mu zabić, choć nie chciał i opierał się jej przez lata. Dla mnie wbrew pozorom jest to niekiedy przekonujące. Podobnie jest z molestowaniem, czy biciem dzieci. Dopiero jakieś 3 dni temu szedł w radiu wywiad z matką, która była maltretowana w dzieciństwie. Zarzekała się, że własne dzieci wychowa bez przemocy no i klops: siłą woli (jak sugerujesz) nie dała rady. Powtarzała ten sam schemat, dopóki nie zaczęła nad tym efektywnie pracować ze specjalistą.> Drugi przykład :Jeżeli ktoś jest przekonany że seks z> dziećmi jest chory lub jest nonsensem albo głupotą lub> czymkolwiek innym co wpływa na decyzję "NIE" to obojętnie co by> takiemu człowiekowi nie przyszło do głowy to tego nie zrobi.Widzę, że jesteś człowiekiem wielkiej wiary ze względu na wolę człowieka. Może dlatego, że trochę dłużej na tym świecie żyję od Ciebie - takiej wiary nie podzielam. Nie żyjemy na tym świecie kierowani tylko naszą świadomą wolą. Jest jeszcze podświadomość, wszelkie mechanizmy które każą powtarzać traumy itp. Patrz wyżej. > Trzeci przykład: Nie raz zdarzało mi się pomyśleć widząc jak> ktoś się wypina żeby go kopnąć w tyłek,dlaczego ? nie wiem i> nie wnikam w takie bzdury.Stosunkowo słaby przykład i trochę humorystyczny. > I co myślisz że kiedykolwiek kopnę kogoś w tyłek?Nie wiem, nie zamierzam się bawić w Twoją psychoanalizę. Piszę ogólnie o odkryciach które mają miejsce (np traumy pokoleniowej, idącej pomimo świadomość indywidualnego człowieka) a przyjęcie tego lub odrzucenie, oraz dalsze indyfidualne odkrycia pozostawiam Tobie. > czwarty przykład :Zbadano iluś tam mężczyzn pod kątem podniecenia> na treści pedofilne ,ok 80% z nich zareagowało podnieceniem,lecz> zdecydowana większość z nich stłumiła w sobie to doświadczenie po> reakcji,w innym badaniu przy mniejszej próbie to samo przeżyło 25%.> Nie stwierdzono u badanych Pedofilii.(Tu badacze zastanawiali> się dlaczego ci mężczyźni odczuwając reakcję nie wcielają tego w życie),> myślisz że znaleźli odpowiedź dlaczego?Nie sądzę. Pedofilia to na tyle skomplikowane zjawisko, żeby nie ferować pochopnych wyroków. Na temat nałożone jest społeczne tabu, poza tym tytko około 2% ludzi to zrobi niezależnie czy się je bada, czy nie. A reakcja może być np. na nagość, która interpretowana jest w mózgu niezależnie od wieku podmiotu. W końcu paro lub paro-nastoletnie dzieci nie mają tak znów różnego ciała od dorosłych. > Ludzie różnie reagują na różne bodźce,pojawiają się impulsy> myśli uczucia,cały wachlarz intelektualny.Zgadzam się. > I co z TEGO że ktoś coś przeżywa intelektualnie?Jeszcze niewiele. To co próbuję powiedzie, jeśli dany człowiek ma codziennie jakieś myśli o obcowaniem z dzieckiem, tzn. czasem z własnej chęci ogląda pornografię dziecięcą, to wydaje mi się że siłą woli tego nie zatrzyma. Potrzebnej jest leczenie. Jeśli jednak takich myśli na codzień nie ma, a reaguje podnieceniem tylko w sytuacjach szczególnych i przypadkowych - zapewne jest zdrowy. Podam Ci przykład: mając 14 lat byłem w NRD na kolonii. Wychowawcy wzięli nas na basen. Niemcy mają ogólnie wysoki stopień tolerancji na seksualność eksponowaną publicznie, nagość itp. Pamiętam, jak koło nas pojawiły się nagle dwie dziewczynki zupełnie nagie. Miały coś w okolicach 10-12 lat, a wiec nie były takie znów małe. Biegały, śmiały się. Parę razy znikały i znów się pojawiały próbując złowić nasze spojrzenia. Pamiętam jak je obserwowałem z rosnącą namiętnością. W pewnym momencie zrozumiałem, o co tu chodzi. Podzieliłem się moimi obserwacjami z kolegami i okazało się, że oni widzą to całkiem podobnie. Dziewczynki ganiały wokół koców różnych osób i bacznie obserwowały, kto na nie zwróci uwagę. Wtedy się śmiały i uciekały. Chyba ktoś całkowicie aseksualny nie zwróciłby uwagi na dwie roznegliżowane młode damy eksponujące w ten sposób swoje tyłki, piczki i płaskie jeszcze piersi  > Skoro jest to nie wcielane w życie jakie to ma znaczenie?Wszystko zależy od przeszłości danego człowieka, oraz historii jego rodziny (tzn aktów przemocy, ukrywanych przez przodków skłonności itp.). Samo podniecanie się, lub taka czy inna myśl jeszcze znaczenia nie ma. Wydaje mi się, że znaczenie ma dopiero jej uporczywość. > Co niby z tego ma wynikać,do czego prowadzić,co ma to sprawić?Życie. Przyszłość. > Jaki dramat za tym czyha? Znasz odpowiedź co z tego wyniknie> jaki dramat powstanie,czy cierpisz teraz z powodu moich intelektualnych> przeżyć (np:myslę teraz o tym by posolić ci paznokcie)Absolutnie nie! Taka diagnoza, to wiedza specjalizowana. Poza tym odpowiedź na pytanie "jaki dramat za tym czyha?" pojawia się dopiero wtedy, gdy sam zainteresowany uzna, że to dramat, uzna że istnieje na tyle spore niebezpieczeństwo, że może to wpłynąć niekorzystnie na jego plany życiowe i uda się do specjalisty. Wtedy obydwaj starają się przez miesiące, a może i lata ten dramat wyświetlić. Może to jednak bagatelizować i wszelkimi oznakami się nie przejmować. Również same oznaki mogą nic nie znaczyć - tzn być stabilne i w niepożądanych kierunkach się nie rozwijać. Ile ludzi - tyle historii. > Trzeba się uczyć szanować indywidualność,nie mierzyć innych swoją> miarą,mieć kontrolę nad sobą.Zgadzam się. Co dodam - trzeba też mieć świadomość, że kontrola nad sobą zawsze ma swoje granice. Skłonność zwykłą istotnie możesz kontrolować, ale obsesję już nie bardzo. C.D.N. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | Ciąg dalszy: > Gdyby uczono cię żę zabijanie jest dobre - zabijał byś.> Gdyby uczono cię że seks z krową jest dobry i wpływa na wzrost> - uprawiał byś seks z krowąJak już pisałem - złe, czy niepożądane skłonności to nie kwestia złej, czy dobrej dydaktyki, ale przykładów najbliższego otoczenia, konkretnych danych zdarzeń (często wstydliwych) z przeszłości rodziców czy dziadków, oraz atmosfery w jakiej mały człowiek dorasta. Jeśli w danej rodzinie panuje przemoc - on się jej nauczy, choćby na zewnątrz deklarowana postawa dydaktyczna była tylko i wyłącznie pacyfistyczna. Nie wiem, czy chwytasz o co mi chodzi. > Nikt tego nie uczyOczywiście. Za to zawsze ukrywa. > za to uczy by nie zabijać ,by nie molestować dzieci itd.Myślę, że te 2% pedofili też było uczone żeby nie zabijać, nie molestować dzieci itp. > Myśl uczucie impuls jest myślą uczuciem impulsem, działanie> podjęcie czynności wynika z interpretacji mysli uczucia impulsuTo bardzo optymistyczne podejście. Niestety nie zawsze tak jest. Działanie nie wynika zawsze z uświadomionego racjonalnego wyboru. > Jeżeli tego nie rozumiesz to zamień w czyn każdą myśl> każde uczucie każdy impuls który pojawi się w twojej jaźni,> a zrozumiesz co mam na myśli.Tak, oczywiście wiem co chciałeś powiedzieć: tak się nie da. Spróbuj jednak przyjrzeć się teraz czemu innemu: weź swoją każdą decyzję, każdą czynności z ostatniego miesiąca i spróbuj z ręką na sercu powiedzieć, że była efektem świadomej interpretacji myśli, uczucia czy impulsu. Z pewnością pojmiesz o co mi chodzi. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | > To co napisałeś to również teoria podparta nieuzasadnionym lękiem.> W teorii tej stwierdzasz że nie masz wyboru.Po pierwsze to jest właśnie jego wybór. Po drugie - czy aby to tylko lęk, a do tego nieuzasadniony? Coś mi się wydaje, że racjonalizujesz. Może to po prostu troska wrażliwego na wszelkie oznaki i impulsy.. w zdrowy sposób podejrzliwego ojca?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | > Cytat: >>To teoria. W praktyce nie zostawiłbyś dziecka z taką osobą.
> >> To co napisałeś to również teoria podparta nieuzasadnionym lękiem.> W teorii tej stwierdzasz że nie masz wyboru.W praktyce nie zostawiłbyś dziecka. W teorii to sobie pogadasz. MI wystarczy odpowiedź co Ty byś zrobił. Nie ja. Bo ja wiem co zrobię. Ominę typa z daleka. Teorie w tym wypadku to ruletka. A że będzie to małe bezbronne dziecko ogranicza się ryzyko. W Poznańskich Słowikach ludzie nawet jak wiedzieli że ich dzieci padają ofiarą pedofila to trzymali je tam dalej. Dlatego w tym temacie nie zdziwi mnie odpowiedź że zostawiłbyś z dziecko z pedofilem. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Mózg człowieka najwspanialszy organ na ziemi | > W Poznańskich Słowikach ludzie nawet jak wiedzieli że ich dzieci padają> ofiarą pedofila to trzymali je tam dalej.W Tylawie mogło być podobnie, choć raczej obstawiam inny mechanizm: Dziecko: - Mamusiu, ten ksiądz robi ze mną różne dziwne rzeczy - np. kąpie mnie, przebiera. Boję się.. Mama: - No nie, co ci się w tej krnąbrnej głowie kłębi? To niemożliwe, żeby ksiądz-dobrodziej.. Itd. przez 30 lat. Niesamowite, że sprawę dopiero 'rozkręciła' Lucyna Krawiecka - osoba zupełnie niezamieszana. Jej dzieci przyjaźniły się dziećmi z molestowanymi. > Dlatego w tym temacie nie zdziwi mnie odpowiedź że zostawiłbyś z dziecko z pedofilemNa 100% odpowiedź Marcela będzie taka: zaprzeczy, nie zostawiłby. Z dużym jednak prawdopodobieństwem by to zrobił. Przecież już w swoich wpisach uspokaja, niweluje, usprawiedliwia duchownych "zwykłością ludzką" itd. Inaczej musiałby zakwestionować działanie Boga podczas machania w deszczu na STOPa i tym podobne 'kluczowe sprawy' interwencji boskich w jego życiu. Musiałby wziąć się za bary z życiem, już bez Boga. Przynajmniej bez tego, którego sobie dotąd wyobrażał. Rzecz w jego przypadku nie do udźwignięcia. Przecież on tak szczególnie słabo-mocny, że to sam Bóg musi go wspierać. Nikt niżej. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|