 |
Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-02-2015 11:57 | Hodża (11172 punktów) | Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego
1 na 3 | Komisja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciła wniosek parafii mariackiej w Krakowie o milionowe dofinansowanie prac renowacyjnych przy Ołtarzu Wita Stwosza. Eksperci ocenili wniosek parafii na 62 punkty na 100 możliwych, co wyklucza przyznanie dotacji. Łączny koszt prac konserwatorskich obliczony jest na 1,6 mln złotych. Mam teraz po raz kolejny pewien dysonans poznawczy, bo przez ostatnie naście lat, w sezonie czy poza nim, trudno turyście w spokoju zanurzyć się w kontemplacji tego monumentalnego dzieła, tej lipy ukształtowanej dłutem genialnego norymberskiego mistrza. Niezależnie bowiem od takich czy innych przekonań światopoglądowych nie można zanegować faktu, że jest to jedno z najwspanialszych dzieł kultury nie tylko polskiej, ale światowej i należy do tego dziedzictwa całej ludzkości, którego ochrona dla Polski powinna stanowić absolutny priorytet, ale i zaszczyt najwyższej miary. Te setki tysięcy turystów za możliwość oglądania tego dzieła płacą (część kościoła przeznaczona dla zwiedzających jest odgrodzona poza czasem obrzędów barierką od tej, która pozostaje dla wiernych pragnących tylko modlitwy) i po prostu wydaje się niewiarygodne, by po tylu latach był problem z wygospodarowaniem pieniędzy na konserwację zabytku - dodajmy, że od czasu odzyskania Ołtarza po rabunku przez Niemców nie przechodził on generalnej renowacji. Wydaje mi się, że władze państwa i Kościoła Katolickiego sprawnie współdziałają w utrwalaniu stereotypu Polnische Wirtschaft oraz przekonania, że Słowianie w ogóle, a Polacy w szczególności nie zasługują na miano ludzi kulturalnych. Że niemieckie przekonanie o ich kulturowej wyższości oraz o tym, że Europa kończy się na wschodniej granicy Niemiec, są słuszne. Proponuję więc wobec tego, by polski Rząd i polski Kościół zaczęli prowadzić politykę polską, a nie niemiecką. www.dzienn(*)w-dotacje-z-warszawy,id,t.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#16 2 na 2 | Jacholek (5699 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | Według Wikipedii: "Ołtarz Wita Stwosza, dzieło późnego średniowiecza, łączy w sobie elementy sacrum i profanum. Mistycyzm zmieszany jest z naturalistycznym realizmem. Złote szaty apostołów występują obok codziennych ubiorów noszonych w średniowiecznym Krakowie. Obok wzniosłych religijnych scen ukazane zostało życie w jego codzienności. Postać Madonny zachowuje ideał średniowiecznego piękna, ale apostołom Stwosz nadał rysy mieszczan krakowskich. W realistycznym podejściu do postaci posunął się tak daleko, że widać dokładnie ich różne ułomności: defekty wyglądu, zdeformowane dłonie, napęczniałe żyły na nogach, ślady chorób skórnych." Czyli jest to zarazem obiekt muzealny, świadectwo dawnego mieszczaństwa krakowskiego. W tym kontekście trudno zrozumieć dlaczego kiczowata Świątynia Opatrzności zasługuje na 10-krotnie większą dotację niż konserwacja autentycznego zabytku, obojętnie czy polsko-niemieckiego czy niemiecko-polskiego. |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Najazd Brzetysława nie mniejsze pustki uczynił w kulturze narodu niż agresja III Rzeszy. Jak pisał Gall Anonim: "I tak długo wspomniane miasta pozostawały w opuszczeniu, że w kościele św. Wojciecha Męczennika i św. Piotra Apostoła dzikie zwierzęta znalazły legowiska". Zacznij o tym myśleć a przekonasz się, że zniszczona Warszawa to pikuś w porównaniu ze skutkami agresji księcia czeskiego.Myślał Mieszko, że przejmując zarazę od strony czeskiej choroba przejdzie łagodniej. Mylił się. Jego zwłoki zostały przez naszych południowych sąsiadów zbezczeszczone i nie mamy grobu pierwszego króla. > Bardzo możliwe, że niemiecka niechęć do Żydów i Polaków ma swoją genezę w X wieku, kiedy to pierwsi Żydzi pojawili się na ziemiach polskich jako handlarze niewolników.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#18 5 na 5 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | Witaj farmer! > W ramach tej polityki niech każdy dba o swoje: państwo o państwowe, a Kościół o kościelne.> Jeśli Kościół nie jest w stanie dbać o swoje zabytki, to niech je przekaże państwu. Wtedy państwo bedzie mogło zająć się np. renowacją tego ołtarza miariackiego. Wtedy jednak niech Kościół płaci za użytkowanie tego kościoła.> W aktualnej sytuacji Kościół nie dość że nie dokłada się do państwowej kasy poprzez płacenie podatków, to jeszcze bezczelnie dopomina się dotacji z tej kasy.> Oj, ten nasz drogi JP-II jest z czasem coraz bardziej drogi.  > To jest sprawiedliwe dla każdej ze stron. Obiekty oddane do użytkowania Kościołowi to oznacza tylko tyle, że Kościół przejmuje obowiązek konserwacji bieżącej. Jeśli aparat państwa stwierdził brak troski o powierzone, państwowe mienie, odbiera obiekt bezdyskusyjnie. Państwo tego nie robi z powodu niezrozumiałej wasalskiej postawy wobec Watykanu i Kościół to bezlitośnie wykorzystuje stosując zwykły szantaż. Dlatego też mienie utracone, odzyskane dzięki przestępczej Komisji Majątkowej natychmiast "od ręki" sprzedawał lub oddawał w dzierżawę, co będzie już nie do odzyskania. Proces sądowy przeciwko przestępczej mafii KM-KK jaki się otworzył, będzie się więc wlókł w nieskończoność. Podejrzewam, że oskarżeni zdążą wtedy już spokojnie wymrzeć. Spróbujcie wynająć mieszkanie, to się przekonacie jakie obowiązki umowne ma użytkownik wynajmujący. Nie dość, ze musi regularnie płacić czynsz, to jeszcze musi dbać by substancja mieszkaniowa nie popadała w ruinę już na własny koszt. Wtedy, przy stwierdzonych zaniedbaniach, właściciel ma podstawy do wyrzucenia takiego najmującego i oskarżenia o zwrot poniesionych kosztów z tytułu doprowadzenia do stanu pierwotnego. Właściciel też nie płaci za zużyte media lokatorowi użytkującemu lokal. Tu prawo działa! Nie tak jak Kościół, który nie wie ile kosztuje prąd, gaz, woda+ścieki, ciepło, głupawe iluminacje, bo nie płaci za nic. Dlaczego więc w stosunku do Kościoła nie stosować tych samych zasad? Przecież każdy obiekt jest oddany w użytkowanie przedstawicielom państwa watykańskiego, więc są niejako użytkownikami mienia państwowego! Nie jest tak? A Kościół jest właścicielem tych obiektów? A ma jakieś dokumenty potwierdzające jego własność? Ma zdolność do czynności prawnych czy tylko Watykan jako państwo a polski Kościół tylko z wyraźnego (pisemnego) upoważnienia Watykanu? Jeśli ma to niech o nie dba i buduje dalsze obiekty sakralne (kiedy istniejących nie umie zapełnić) na swój a nie podatka wierzącego czy też niewierzącego koszt. Sprawiedliwe? Dlaczego więc polskie prawo omija takich? Kto mi tą zasadę wyjaśni? Zaznaczam, że religia nie ma tu nic do rzeczy. No chyba, że służy jako tarcza obronna. Ale zwyczajna przyzwoita prosta ekonomia nie zna takiego pojęcia.
Ich bin besser als mein Ruf |
| Kowalski4 (762 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | @1: Co to za wątek niemiecki? Zwłaszcza, że Niemcom trafiało się dotować renowacje zabytków w Polsce... @2: W tym rozdaniu nie dostali, może dostaną w kolejnym... Czy serio uważasz, że to najbardziej potrzebujący restauracji zabytek? Parę lat temu (3-4?) widziałem kolegiatę w Wiślicy, gdzie były problemy ze szczelnością okien i chronieniem piętnastowiecznych fresków (jednych z najcenniejszych w Polsce) przed deszczem... Serio: nie jesteś odosobniony w uznawaniu ołtarza Wita Stwosza za jedno z najważniejszych dzieł sztuki w Polsce. Ale nie oznacza to automatycznie, że jest najważniejszym zabytkiem w kolejce do renowacji. Jest wiele innych zabytków, cennych, których stan wymaga szybszej pomocy, niż ołtarz Wita Stwosza, znajdujący się we względnie dobrym stanie, nawet jeśli dawno nie dokonywano renowacji. Od oceny tego miejsca w kolejce są komisje MKiDN. O ocenę działań Kościoła się nie pokuszę. Nie widzę, by w ogóle istniała w nim polityka dbałości o dziedzictwo kulturowe, wydaje się to pozostawione (przynajmniej jeśli chodzi o zabieganie o finanse) opiekunom poszczególnych miejsc, czasem ich 'chodom'. Ale, podkreślę, wiem za mało by wyjść poza swoje powierzchowne obserwacje. |
#20 1 na 1 | Kowalski4 (762 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Przed Muzeum van Gogha (bilet online wraz z donacją i multimedialnym przewodnikiem = 22,5 euro) stoją gigantyczne kolejki, a Malczewskiego w Polsce nawet za darmo nie chcą oglądać.Nie tak dawno widziałem kolejkę do muzeum. W Polsce. Bez jakiejś 'specjalnej' wystawy -- po prostu, średnio pogodne niedzielne popołudnie. BTW. Ostatnio widziałem wyliczenie, że polskie muzea generalnie opierają w większym stopniu swojej finansowanie na biletach, niż ich odpowiedniki na Zachodzie. (Nie, żeby różnica była bardzo duża, ale jednak widoczna.) |
| Kowalski4 (762 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | W Raciborzu muzeum znajduje się w dawnym klasztorze (z kościołem) s. Dominikanek. Ale taką lokalizację 'załatwili' muzeum jeszcze Niemcy. W Brzegu w dawnym kościele franciszkanów urządzono magazyn. Gdy tam byłem ostatnio widziałem jakiś remont, ale nie wiem, co będzie gdy on się skończy. PS. Dominikanie w Krakowie są także dość zatłoczeni, ale mają najlepszą opinię, jeśli chodzi o poziom intelektualny. |
#22 1 na 1 Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Myślał Mieszko, że przejmując zarazę od strony czeskiej choroba przejdzie łagodniej. Mylił się. Jego zwłoki zostały przez naszych południowych sąsiadów zbezczeszczone i nie mamy grobu pierwszego króla.Pierwszym królem Polski był Bolesław I Chrobry, koronowany w 1025. Grób jego i jego ojca, księcia polskiego został zniszczony podczas najazdu czeskiego. Je suis une bombe |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Pierwszym królem Polski był Bolesław I Chrobry, koronowany w 1025. Grób jego i jego ojca, księcia polskiego został zniszczony podczas najazdu czeskiego.Ok. Władca. Koncesję na tytuł króla trzeba było uzyskać na Zachodzie.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > @1: Co to za wątek niemiecki? Zwłaszcza, że Niemcom trafiało się dotować renowacje zabytków w Polsce...Och, tak. Właśnie Niemcom. Dlatego dobrze by było, gdyby polskie władze odpowiedzialne za kulturę potrafiły o nią zadbać samodzielnie, a nie prowadzić politykę umiędzynaradawiania zabytków. Tego rodzaju globalizacja może łatwo się obrócić przeciwko nam i przynieść więcej strat w wizerunku, niż korzyści. > Ale nie oznacza to automatycznie, że jest najważniejszym zabytkiem w kolejce do renowacji. Jest wiele innych zabytków, cennych, których stan wymaga szybszej pomocy, niż ołtarz Wita Stwosza, znajdujący się we względnie dobrym stanie, nawet jeśli dawno nie dokonywano renowacji.Zabytek ten jest w fatalnym stanie. Niektórym figurom poodpadały ręce, w zeszłym bodaj roku pojawiła się informacja, że odłamała się stopa Matki Boskiej, polichromia się sypie no i na przekór zapewnieniom x. Fidelusa, proboszcza, że ołtarz jest corocznie odkurzany, odkryto na nim grubą warstwę wieloletniego brudu. www.gazeta(*)acily-palce,id,t.html?cookie=1
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#25 5 na 5 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | #1 "Kraków odwiedziło w tym roku niemal 10 mln turystów" (04.12.2014) wyborcza.b(*)ku_niemal_10_mln_turystow.htmlW latach poprzednich liczba turystów wahała się od 7 do 9 mln. www.google.pl #2 "W godzinach otwarcia kościół jest stale pełny ludzi. Nie liczy się odwiedzających go osób, gdyż wierni mieszają się w nim z turystami, ale dociera do jego wnętrza podobno 70% osób odwiedzających Kraków. Ich liczbę zaś szacuje się na 1,5 miliona rocznie". (wrzesień 2006) www.cel.ursyn.pl/pagekopia/images/reportaze/0506reportaz.pdf #3 " Do zwiedzania przeznaczona jest połowa kościoła łącznie z prezbiterium i znajdującym się w nim głównym ołtarzem. Wejście do tej części Bazyliki możliwe jest po wykupieniu przy wejściu biletu wstępu w cenie: normalne - 10 zł emeryci, renciści, studenci, młodzież i dzieci - 5 zł Zniżki dotyczą również obcokrajowców po okazaniu ważnej legitymacji". www.mariacki.com/index.php/pl/dla-turystow#4 Preferencje zabytków w Krakowie: 1. Rynek ---Sukiennice ---Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza; 2. Wzgórze Wawelskie .... .... .... www.google.pl [EDIT: "Ołtarz główny Bazyliki Mariackiej w Krakowie .... jest jednym z najczęściej podziwianych zabytków Krakowa". ekai.pl/wy(*)ta-stwosza-dobrze-zaplanowany/\EDIT] #5 "W sumie potrzeba 1,6 mln zł - do ministerstwa wnioskowano o 1 mln zł." radioem.pl(*)rz-Mariacki-bez-dofinansowania=================================================== 1. Jak zwykle w materii kościół-finanse-państwo wszyściusieńko jest jasne i klarowne: - liczba turystów w Krakowie; - procent turystów w Krakowie zwiedzających Kościół Mariacki; - liczba osób w Kościele Mariackim; - rozróżnianie wiernych/turystów wśród osób w Kościele Mariackim; Można zapytać: Ile biletów na oglądanie ołtarza sprzedano? Zapewne pytać można... 2. Biorąc (szaleńczo niską) minimalną liczbę zwiedzających - 1 milion rocznie emerytów, rencistów, studentów, młodzieży i dzieci płacących po 5 zł za bilet kasa Kościoła Mariackiego przyjmuje 5 milionów złotych rocznie. [Pomijam opłaty za zgodę na robienie zdjęcia.] 3. Odliczając należne podatki (     ) i inne koszty własne nawet do wysokości 80% wpływów (bandyckie państwo przecież), zostaje 1 milion zł rocznie czystego zysku. 4. Nie ustaliłem dokładnie, od kiedy oglądanie ołtarza jest płatne i biletowane, ale wiem, że w 1996 r. na pewno już było. Zatem ołtarz zarabia na siebie już od lat około dwudziestu. 5. 1 mln/rok * 20 lat = 20 mln. ========= Przytoczywszy kilka faktów i obliczeń, swoje zdanie Drobner zachowa dla siebie. [EDIT: Nie wiem czemu skojarzył mi się taki fakt: www.fakt.p(*)-pracowac,artykuly,525189.html"Program, który w założeniu miał na celu pomóc wyjść ludziom z bezrobocia, w rzeczywistości okazał się totalną klapą. W ciągu siedmiu lat żaden Cygan nie podjął pracy zarobkowej ani nie przestał korzystać z opieki socjalnej." /EDIT] |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > zostaje 1 milion zł rocznie czystego zysku.Nie policzyłeś kosztów odkurzania. 
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#27 6 na 6 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > >zostaje 1 milion zł rocznie czystego zysku.> Nie policzyłeś kosztów odkurzania.1. Takich kosztów nie ma:  Bagno, panie, wszędzie bagno.. 2. To jest rozwiązanie dotychczasowe. Docelowe: "Wierni pałający potrzebą sprzątania kościoła i ubiegający się o ten przywilej winni u Proboszcza wnieść darowiznę na rozważenie ich prośby. Proboszcz rozstrzygnie, komu przypadnie ten zaszczyt. Zainteresowanych, za drobną ofiarę, Proboszcz indywidualnie i każdego z osobna uwiadomi, czy zostali wybrańcami, czy nie. Za każdorazową możliwość sprzątania wnosi się darowiznę 50 zł, nie rzadziej niż 3 (trzy) razy w tygodniu. Proboszcz już nieodpłatnie pobłogosławi i uświęci sprzęt i środki czystości zorganizowane indywidualnie i przyniesione przez szczęśliwców - o ile nabyte zostały w sklepiku parafialnym. (Niepobłogosławionych nie wolno wnosić do świątyni) Członkowie rodziny sprzątającego pomagają bezpłatnie. Postronni pomocnicy doofiarowują każdorazowo 10 zł radnemu/kościelnemu. Sprzątanie w godzinach 21.00 - 22.00. Na czas sprzątania oświetlenia nie włącza się. Lampki górnicze, posiadające dyspensę do noszenia na głowie w kościele, wypożycza odpłatnie Proboszcz. W baterie należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Jedyne pasujące można nabyć w sklepiku parafialnym za promocyjną cenę 10 zł ale wyłącznie razem ze świętym obrazkiem za 90 zł. Cena bez promocji - 120 zł. Honor sprzątania w świątyni nie zwalnia z prawa obowiązkowego wykupu biletu wstępu do kościoła. Ministranci sprzątający nocą Plebanię odwdzięczają się ofiarą bezgotówkową. Wasz Proboszcz". ========= Wasz Drobner. |
#28 4 na 4 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > A Kościół jest właścicielem tych obiektów? A ma jakieś dokumenty potwierdzające jego własność?Ma. Świadectwo chrztu. Polski.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#29 2 na 2 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Dominikanie w Krakowie są także dość zatłoczeni, ale mają najlepszą opinię, jeśli chodzi o poziom intelektualny.Tak, zdecydowanie potwierdzam. Przejęli schedę po dawnej inkwizycji, specjalizują się teraz w przeciwdziałaniu wpływom sekt. Czy mają oddział ds. ateistów - tego mi nie wiadomo, ale przyznaję, że z kontaktów bezpośrednich z kilkoma zakonnikami wyniosłem jak najlepsze wrażenia. I prowadzą wydawnictwo o dość dobrej renomie pod względem poziomu edytorskiego, zatem, można powiedzieć, prawdziwa "perła w koronie" polskiego Kościoła. Aż przykro być niewierzącym.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#30 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > >A Kościół jest właścicielem tych obiektów? A ma jakieś dokumenty potwierdzające jego własność?> Ma. Świadectwo chrztu. Polski.> Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.Bardzo Ciebie przepraszam, ale historyczny fakt chrztu Polski nie jest aktem prawnym własności. Chrzest jest tylko obrządkiem z prawem własności nic wspólnego nie mającym. De facto wszystkie prawie kościoły nie mają aktu własności jak i też plebanie. Kler je zasiedla nieprawnie, bo to nie jego własność. Swoją drogą gdzie to świadectwo chrztu? Gdzie ten papier?! Rozumiem, że robisz sobie jajca holenderskie. Dałem się nabrać w pierwszej chwili. Udało się Tobie.
Ich bin besser als mein Ruf |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|