 |
Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-04-2015 20:10 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł
11 na 11 | W tym roku mija 25 lat od wprowadzenia w Polsce terapii szokowej Sachsa-Balcerowicza. Z tej okazji Forsal, najsensowniejszy serwis gospodarczo-ekonomiczny, pisze o "Hekatombie roku 1990". Gdybyśmy stopniowo przekształcali i urynkowiali gospodarkę PRL, moglibyśmy pójść ścieżką Chin a nie kapitalizmu kompradorskiego, degeneratywnego społecznie. Celem terapii szokowej nie było leczenie czy naprawianie gospodarki, lecz zniszczenie przemysłu PRL - w czym upatrywano szansy na jego masową prywatyzację* (która się okazała wyprzedażą za grosze pośród znajomych królika i wielkich ponadnarodowych graczy). Terapia szokowa to swoisty "stalinizm gospodarczy" realizowany pod wolnościowymi hasełkami przez ekonomistę wyjętego z Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR. Terapia się udała - pacjent zmarł, możliwości kolonizacji, zewnętrznego podboju przez zachodnie koncerny polskiej przestrzeni gospodarczej otworzyły się bez znaczących ograniczeń (stąd te dzisiejsze bredzenia makroekonomiczne o sukcesie gospodarczym, który nie jest sukcesem Polski, lecz sukcesem w Polsce, realizowanym w interesie zewnętrznych podmiotów gospodarczych a nie naszego społeczeństwa; nasza rzeczywistość to Wielka Emigracja jak za zaborów). Mimo tego dziś są środowiska w Polsce (małe, lecz forsowane przez mainstream medialny), które wygrzebują Balcerowicza do nowych projektów politycznych. Dziś w Dzierżoniowie na miejscu "Diory" zatrudniającej kilka tysięcy mieszkańców stoi "Kaufland" - oto dzieło Wielkiego Transformatora. -- * Marcin Król: "Pamiętam świetnie wizytę u Tadka Syryjczyka, który był wtedy ministrem przemysłu. Pytam go: 'No a jak tam Nowa Huta?'. On na to z dumą: 'Zbankrutuje w pół roku, bo wolny rynek ją skasuje. I będzie prywatna'." -- Forsal.pl:Dziś obrońcy terapii szokowej rozkładają ręce i mówią, że tak chciał rynek. I widocznie polskie przedsiębiorstwa po czterdziestu latach spędzonych w komunistycznym skansenie do niczego się nie nadawały. Nic dziwnego, że padły. Taka argumentacja jest prymitywnym dorabianiem uzasadnienia do tego, co się w praktyce wydarzyło. Ówczesne położenie przedsiębiorstw państwowych dużo lepiej porównać do uczestnika spartakiady, którego opiekunowie wysłali na igrzyska olimpijskie. To nie jest przecież tak, że on nie umie biegać. Może ma nawet wielki talent. Tylko po prostu w tym momencie nie jest przygotowany do walki z najlepszymi profesjonalnymi atletami. "Jestem przekonany, że w warunkach popiwku, bardzo wysokich stóp procentowych i braku przynajmniej elementarnej ochrony ze strony własnego państwa nie poradziłby sobie nikt. Nawet dzisiejsze perły niemieckiej albo anglosaskiej przedsiębiorczości" - uważa Andrzej Karpiński, emerytowany ekonomista z Polskiej Akademii Nauk i autor kilku książek opisujących strukturalne polskiej gospodarki. "Nowy przemysł oferuje pracę dużo gorszej jakości". "W 1989 w dużych zakładach pracowało 3,2 mln Polaków, dziś tylko 640 tys. W większości krajów rozwiniętych udział dużych przedsiębiorstw przemysłowych sięga 1/3. A u nas... 20 proc. A to ma daleko idące konsekwencje. M.in. dla innowacyjności, która tworzy się właśnie w dużym przemyśle albo na jego potrzeby. A jeżeli takiego przemysłu w kraju nie ma, to ten kraj zawsze będzie skazany na import technologii i innowacyjne zacofanie forsal.pl/(*)prowadzania-wolnego-rynku.htmlforsal.pl/(*)apitalistyczna-demokracja.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 Dalej..#1 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | Kilka lat temu byłem w Czarnobylu. Wiele miejsc w Polsce zaczyna mi się kojarzyć z tym ponurym miejscem. Inne były wprawdzie przyczyny, ale wizualny skutek - ten sam. Obecną aktywność Balcerowicza & Co porównałbym do radioaktywności po wybuchu reaktora lub bomby A. Miejscem dla jego&co pomysłów jest sarkofag, taki jak w Czarnobylu.
>Dziś w Dzierżoniowie na miejscu "Diory" zatrudniającej kilka tysięcy mieszkańców stoi "Kaufland"...
To model obowiązujący w całej Polsce. Nie dotyczy tylko zakładów pracy. W Puławach, w miejscu jednostki wojskowej stoi też kompleks galerii handlowych, między innymi Kaufland. Ostał się tylko tzw. garnizonowy kościół.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#2 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | >W tym roku mija 25 lat od wprowadzenia w Polsce terapii szokowej Sachsa-Balcerowicza. Z tej
A może miast wieszać psy na żyjącym wszakże człowieku, poprosić go o wypowiedź dla Racjonalisty.pl? To by było po pierwsze ciekawsze, a po drugie - pozwoliłoby porównać argumenty obu stron. I może wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Chyba, że fajniej jest narzekać... bardziej medialnie w Polsce.
|
#3 4 na 4 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > A może miast wieszać psy na żyjącym wszakże człowieku, poprosić go o wypowiedź dla Racjonalisty.pl?Kiedy pojawi się u niego choćby cień krytycznej autorefleksji, takiej jak u Małachowskiego ("Byliśmy jak barany") lub Króla ("Byliśmy głupi"). |
#4 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > >A może miast wieszać psy na żyjącym wszakże człowieku, poprosić go o wypowiedź dla Racjonalisty.pl?> Kiedy pojawi się u niego choćby cień krytycznej autorefleksji, takiej jak u Małachowskiego ("Byliśmy jak barany") lub Króla ("Byliśmy głupi").Bo obecnie brakuje racjonalnych argumentów czy odwagi do dyskusji? |
#5 5 na 5 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > Bo obecnie brakuje racjonalnych argumentów czy odwagi do dyskusji?Czytałem swego czasu książki Balcerowicza, więc jego argumenty i poglądy znam nie tylko z gazet. Jest on w kwestii stałości przekonań niczym Janusz Korwin Mikke. Tymczasem stałość to nic szczególnie chlubnego, gdyż życie nie jest stałe. Zamiast więc odsyłać mnie do Balcerowicza skup się na treści wątku. Jego transformację zweryfikowało życie, a Wielka Emigracja jest najlepszą ilustracją tego sukcesu. Nasza przyszłość jest taka najpewniej, że lukę pokoleniową jaką spowodowała zagłada polskiego przemysłu, trzeba będzie uzupełniać młodą imigracją, prawdopodobnie z Ukrainy. Nie będzie to proces bezbolesny ani społecznie korzystny, lecz prawdopodobnie konieczny. |
#6 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł |
> Nie dotyczy tylko zakładów pracy.Termin "zakład pracy" to pamiątka niesłusznie po dziś dzień przez media hołubiona. Czy to nie mamy słów takich jak wytwórnia, fabryka, zakłady, przedsiębiorstwo, firma, podmiot gospodarczy czy pracodawca?
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#7 6 na 6 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | >Gdybyśmy stopniowo przekształcali i urynkowiali gospodarkę PRL, moglibyśmy pójść ścieżką >Chin a nie kapitalizmu kompradorskiego, degeneratywnego społecznie.
Wiele ostatnimi czasami mówi się o modelu Chińskim ale rodzi to nasteępne pytanie - czy model chinski był w Polsce możliwy. I czy aby napewno nie mamy doczynienia z romantyczną wizją a nie z rzeczywistością.
Bez wątpienia model chinski opiera się na nastepujacych fundamentach: - rzady twardej ręki - konfucjanski etos pracy - niezalezność energetyczna - niezależnosć polityczna
Popatrzmy na te fundamenty i porównajmy do sytuacji w Polsce. Zacznę od końca.
Niezależność polityczna. 16 Października 1964 - ChRL dokonała pierwszej próbej eksplozji atomowej, potwierdzonej w 17 czerwca 1967 testem bomby wodorowej. Jezeli doda się do tego 4 milionów żołnierzy pod bronią i rezerwy ludzkie wynoszące 200-300 milionów, nikt przy zdrowych zmysłach nie miał najmniejszej ochoty używać argumentów siły. W Polsce stacjonowały wojsca wielkiego brata. W zasadzie wielki brat trzymał nas w uscisku od wschodu, zachodu, północy, południa i od wewnątrz też. O ile w początkach lat 90 uścisk ten już był słaby - jest to o tyle istotne że czasookres "wejscia na drogę Chińską" ma duże znaczenie, dla przebiegu tego planu.
Niezależnosc energetyczna Tak naprawdę nie można mówic o pełnej niezależności politycznej jeżeli nie mamy niezależnosci energetycznej. Pola naftowe w okolicach miast Shengli, Shandong, Dagang i Tianjin pozwoliły Chinom aż do 1993r na bycie eksporterem ropy naftowej. Gdy doda się do tego ogromne pokłądy węgla i potencjał energetyczny Jangcy, Huang-He. Przez lata prowadzenia ich "planu gospodarczego" Chiny nie musiały martwić się o źródła energii. Ani o dostawy ropy czy gazu dla przemysłu chemicznego. Polska - coż - polska węglem stała - ropy i gazu u nas niewiele. Być może starczyłoby ropy/gazu do cześci zastosowań ale zdecydowanie nie do wszystkiego. Co skazuje nas na import - podnosząc jednocześnie koszta.
Etos pracy Tu zacytuje tylko jedno jakże znamienne zdanie: "Czy się stoi czy się leży 2000 się należy". Polak to nie Chińczyk który za miskę ryżu pracuje po 16 godzin dziennie, polak to Kombinator ktory tylko myśli jak nic nie robić, wziąść kasę i jeszcze z fabryki coś ukraść, bo mu mało.
Rządy twardej ręki PZPR po okresie stanu wojennego nie koniecznie już miał ochotę na tłumienie niepokojów metodami siłowymi. W przeciwieństwie to KPCh która jeszcze do tej pory takich zachamowań nie ma i przeciwnicy polityczni jeszcze do dziś mogą trafic na "reformowanie poprzez prace" Aby podążać tą drogą trzeba pracować 20-30-40 lat z jedną wizją; demokracja - gdzie władza zmienia się co 5 lat w zależności kto serwuje lepszą kiełbasę wyborczą - nie koniecznie jest w stanie tego dokonać.
Podsumujmy - w Chinskiej Republice Ludowej - władza nie mająca nad sobą "bratniego nadzoru" czy to poprzez wpływy polityczne (a nawet siłowe) czy poprzez zależność energetyczną. Władza dysponujaca ogromną populacją, która mogła stanowić zarówno zaplecze rynku wewnętrznego jak i zaplecze taniej siły roboczej o wysokim etosie pracy. Co wiecej Komunistyczna Partia Chin zachowała pełną kontrolę nad tą populacją - czy to kijem czy marchewką. Do tego weszli na rynek w dobrym momencie - gdy siła robocza w Japonii już była zbyt droga a siła robocza trygrysów azji (łącznie może 30mln ludzi w wieku produkcyjnym) nie była w stanie zastąpić drożejącej siły roboczej w Japonii (40-50 mln ludzi w wieku produkcyjnym). Pozwoliło to na otwieranie specjalnych stref ekonomicznych i rozpędzanie gospodarki.
Sytuacja polski była zupełnie inna - awantura odsunięcia Gierka i wprowadzenie stanu wojennego była sterowana z Moskwy przy pewnym świadomym lub nie udziale z Waszyngtonu (fundusze dla Opozycji Demokratycznej). Pokazało to kto naprawdę rządzi w PRL i dało wszystkim do zrozumienia że operacja w stylu Chinskim na pewno nie spodobała by się towarzyszom w Moskwie - przecież działania E.Gierka miały cechy działań Denga. Większe otwarcie gospodarki na zachód przy utrzymaniu władzy przez PZPR.
W 1989r - było już za późno - chińczycy produkowali taniej niż Polacy, więcej i lepiej. Do tego roszczeniowość społeczeństwa połączona z brakiem woli użycia rozwiązań w stylu Plac Niebiańskiego Spokoju - spowodowała że w 1989r alternatywa Chińska była nie możliwa. Nie zapominajmy że nawet do teraz gospodarka Chińska jest gospodarką nastawioną na eksport a nie na rynek wewnętrzny. Wszystkie gospodarki krajów przeżywających rozwój najpierw produkują na eksport dopiero potem rozkręca się rynek wewnętrzny (Japonia, Tygrysy Azji, ZEA). Skoro produkcja w polsce była droższa niż produkcja w Chinach, a jakość produktów co najwyżej porównywalna - szanse na podobny cud gospodarczy były nikłe.
Wnioski. W polsce nigdy nie było odpowiednich warunków do wejścia na droge rozwoju w stylu Chińskim. To nie była alternatywa dla planu Balcerowicza.
Zresztą wiekszych zniszczeń niż p . Balcerowicz ktory zatrzymał galopującą inflacje dokonali jego następcy - za bezcen sprzedając wszystko co się tylko dało. Winienie jednego człowieka za wynik 25 lat rządów z prawa i z lewa sugeruje że trzeba przenieśc dyskucje na portal www.zwolennicy_teorii_spiskowych.pl. W końcu stwierdzenie "racjonalizm" wymaga spojrzenie na świat takim jaki on jest a nie na patrzenie przez pryzmat nośnych haseł politycznych.
Szczrze - bardziej niż rozpamietywaniem przeszłości której już i tak nie zmienimy i wskazywaniem winnych - trzeba się zacząć zastanawiać co dalej. |
#8 4 na 4 | szarley (54911 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > Zamiast więc odsyłać mnie do Balcerowicza skup się na treści wątku. Jego transformację zweryfikowało życie, a Wielka Emigracja jest najlepszą ilustracją tego sukcesu. Nasza przyszłość jest taka najpewniej, że lukę pokoleniową jaką spowodowała zagłada polskiego przemysłu,Bardzo często chwalisz gospodarkę czasów Gierka Ilu ludzi wyemigrowało w latach 70-tych (z biletem w jedną stronę, przez 10 lat) , ilu po Balcerowiczu (z możliwością powrotu, przez 25 lat) Zagłada polskiego przemysłu: brzmi groźnie Przemysł to nie tylko maszyny i fabryki, to także a może raczej PRZEDE WSZYSTKIM myśl techniczna. Ile polskich produktów zniknęło z rynku w latach 70-tych? Dziś w Polsce montuje się fiaty, ople, isizu wtedy Massey Fergusony, fiaty, berliety Nawet na czekoladę van Houtena kupiliście licencję dla ZPC 22 Lipca Jakie wasze marki stały się wtedy znane jak dziś Pesa czy Solaris? Nikogo nie bronię, ani nie oskarżam, ale od Ciebie wymagam przykladania jednakowej miary do mierzonych zjawisk Tylko tyle. Aż tyle |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł |
> Ilu ludzi wyemigrowało w latach 70-tych (z biletem w jedną stronę, przez 10 lat) , ilu po Balcerowiczu (z możliwością powrotu, przez 25 lat)Z okupowanej Polski uciec a wyjechać z wolnego kraju to chyba różnica. Jak bym dziś usłyszał że "wojsko" strzelało w tym kraju do ludzi jadących do pracy z Cekaemu to pewnie pięć minut później siedział bym z rodziną w aucie w drodze na zachód albo gdzieś.... |
#10 1 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł |
> Jak bym dziś usłyszał że "wojsko" strzelało w tym kraju do ludzi jadących do pracy z CekaemuPokaż dowody tego twierdzenia. W którym momencie PRL wojsko (czy zomo, MO, ORMO - cokolwiek) strzelało do ludzi jadących do pracy z CKMu?. Wystarczy sprawozdanie IPN'u wiesz - pomimo że IPN jest stronniczy w tak wielkiej sprawie dość łatwo zweryfikować dowody. |
#11 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > Z okupowanej Polski uciec a wyjechać z wolnego kraju to chyba różnica.Jeśli demoluje się miejsca pracy to wyjazd z wolnego kraju równie dobrze można nazwać wyrzuceniem za burtę. Co do wolności: wolność to kwestia wyboru, w tym wyboru pracy. Jeśli nie ma tego wyboru, to nie mówmy o wolności. Bez pracy nie ma wolności.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#12 1 na 1 | TyDraniu (6569 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > >Jak bym dziś usłyszał że "wojsko" strzelało w tym kraju do ludzi jadących do pracy z Cekaemu> Pokaż dowody tego twierdzenia. W którym momencie PRL wojsko (czy zomo, MO, ORMO - cokolwiek) strzelało do ludzi jadących do pracy z CKMu?.P. Farmerowi chodzi zapewne o wydarzenia w Gdyni, 17 grudnia 1970. Jasne, nie strzelano z CKM-ów, ale z czołgów i z broni maszynowej.
 |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > >Jak bym dziś usłyszał że "wojsko" strzelało w tym kraju do ludzi jadących do pracy z CekaemuPokaż dowody tego twierdzenia. W którym momencie PRL wojsko (czy zomo, MO, ORMO - cokolwiek) strzelało do ludzi jadących do pracy z CKMu?.> Wystarczy sprawozdanie IPN'u wiesz - pomimo że IPN jest stronniczy w tak wielkiej sprawie dość łatwo zweryfikować dowody.W tamtym....poszukaj sobie. Jak nie kumasz podstaw to dalej będzie tylko gorzej. |
#14 1 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł |
> P. Farmerowi chodzi zapewne o wydarzenia w Gdyni, 17 grudnia 1970. Jasne, nie strzelano z CKM-ów, ale z czołgów i z broni maszynowej.Wydażenia w Grudniu 1970 mają niewiele wspólnego ze strzelaniem do ludzi jadących do pracy. Były to normalne zamieszki w ktorych podpalono samochdy, budynki , zgineli ludzie zarowno ze strony "protestującej" jak i rządowej. Twierdzenie p.Farmera ma tyle wspólnego z prawdą o Dolina Muminków. Po prostu chłopak chciał zatrolować rzując emocjonalnym tekstem - a gdy zostaje poproszony o dowody to siedzi cicho. To jest portal racjonalista.pl. Racjonalizm opiera się na logicznym myśleniu i empirycznym poznaniu - a nie na emocjach i strzelaniu focha. Jeżeli coś piszesz na tym portalu licz się że ktoś zarząda pokazania dowodów. |
#15 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Terapia szokowa się udała - pacjent zmarł | > To jest portal racjonalista.pl. Racjonalizm opiera się na logicznym myśleniu i empirycznym poznaniu - a nie na emocjach i strzelaniu focha.Bez przesady. Racjonalista bez emocji to umysłowy kaleka.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
1 2 3 4 5 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|