Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jezus historyczny czy bóg?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
14-10-2015 21:27valby (17 punktów)Jezus historyczny czy bóg?
Ocena 3 na 3
Ostatnio czytałam bardzo ciekawą książkę historyczki i teologa Barbary Thiering, która twierdzi, że Nowy Testament można czytać metodą peszerową, doszukując się w tekstach drugiego ukrytego znaczenia. Tym sposobem doszła do wniosku, że Jezus został ukrzyżowany w Qumran, a nie tam gdzie się powszechnie głosi. Twierdzi również, że przeżył ukrzyżowanie i żył spokojnie w swojej wspólnocie esseńskiej. Jeżeli tak by naprawdę było, to zmienia to całkowicie obraz chrześcijaństwa?
W 1990 roku w Australii opublikowano film dokumentalny o dokładnych badaniach naukowych Barbary Thiering, lecz niestety nigdzie nie mogę tego filmu dostać?

Valby
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..
#31
16-10-2015 09:37
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Nie, hipoteza to założenie wymagające sprawdzenia, jak masz czas i ochotę szukaj autora Ewangelii, Andrzej.51 Ci pomoże...

Ty głosisz założenie, a jego udowodnienie ma być... samoobsługowe?
Wyborne!

Szkoda czasu na rozmowę z Tobą

#32
16-10-2015 09:51
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi szarley
>>Nie, hipoteza to założenie wymagające sprawdzenia, jak masz czas i ochotę szukaj autora Ewangelii, Andrzej.51 Ci pomoże...
>Ty głosisz założenie, a jego udowodnienie ma być... samoobsługowe?
Moja hipoteza ma podstawy:
1. Autor Ewangelii jest nieznany.
2. Z odniesień w Ewangelii, które są do innych religijnych ksiąg wynika, że był oczytanym w religijnych tekstach człowiekiem.
3. Piśmiennych ludzi było wówczas niewielu, zazwyczaj byli to urzędnicy, którzy zajmowali się zgoła innymi sprawami, niż religijne teksty, którymi zajmowali się zakonnicy.
4. W związku z powyższym prawdopodobieństwo, że Ewangelię napisał zakonnik jest duże.
>Wyborne!
>Szkoda czasu na rozmowę z Tobą
Jak szkoda czasu rozmawiać ze mną, to sobie poczytaj:
www.racjonalista.pl/kk.php/t,2451


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#33
16-10-2015 10:56
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>1. Autor Ewangelii jest nieznany.

My już to znamy:

Cytat:
Duch Prawdy: >Znam odpowiedzi na wszystkie pytania.
Pytanie: >"Kto był autorem Ewangelii??"
Duch Prawdy: >Nie wiem.

Metoda równie genialna, jak jej Autor...

A Nobla nie masz.
Ani nawet "Tępeltona".

Drobner, www.racjonalista.pl/forum.php/s,680868#w681205

#34
16-10-2015 11:07
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> prawdopodobieństwo, że Ewangelię napisał zakonnik jest duże.

Sławku, nic nowego nam tu nie napisałeś, również cytując artykuł na Racjonaliście (niby po wielokroć), który znamy niezależnie od Ciebie.
Tak jak napisał Ci już kiedyś Andrzej.51 "dominująca opinia naukowa utrzymuje, że Ewangelia Marka jest najstarsza, a jej autor jest nieznany. Na pewno nie jest nim Marek, znany też jako Jan Marek, któremu chrześcijańska tradycja od końca II wieku (od Ireneusza) bezpodstawnie przypisuje jej autorstwo."

Znów wychodzi na to, że nie czytasz uważnie interlokutorów, czym zresztą nie omieszkasz się od czasu do czasu pochwalić.

Andrzej.51 napisał Ci jednak więcej: "nie masz racji pisząc, że Marek dokonał jej tłumaczenia". Do tego zarzutu nigdy się nie odniosłeś i chyba wiem, dlaczego.
Dalej za Andrzejem.51: "Wiemy, że Marek, syn Żydówki imieniem Maria, kuzyn Barnaby, towarzysz misyjnych podróży Piotra i Pawła, o którym Ireneusz pisał, a był tłumaczem Piotra, nie miał z tą ewangelią nic wspólnego".

Czy mógłbys napisać, do jakiego zakonu "najprawdopodobniej" należał postulowany przez Ciebie zakonnik? Również jestem ciekaw. Idź za ciosem, ciekawe co z tego wyjdzie
Tak na marginesie: być może należy również zastanowić się, czy w pierwszych wspólnotach byli już zakonnicy / księża / mnisi / mniszki. Zapewniam Cię, że warto.
Ale czy Ty słuchasz kogokolwiek innego, niż swoich fantazji w postaci Boga-Ducha i jego "info" czyli numerów etc? Szczerze wątpię.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#35
16-10-2015 11:14
 Ocena 5 na 7
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi szarley
>Ty głosisz założenie, a jego udowodnienie ma być... samoobsługowe?

Do Ducha pewne informacje, do których sięgania zainspirowali go forumowcze z Racjonalisty docierają z opóźnieniem. A podziękowań zero.
Za około 0.5 roku będzie dumnie trąbił wszem i wobec, że udowadnianie założeń nie ma być samoobsługowe, zobaczysz

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#36
16-10-2015 11:27
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Czy mógłbys napisać, do jakiego zakonu "najprawdopodobniej" należał postulowany przez Ciebie zakonnik?
Zakonnik ze świątyni Serapisa w Sakkarze.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#37
16-10-2015 11:45
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Zakonnik ze świątyni Serapisa w Sakkarze.

Wiem, że co najmniej od 2013r. w to wierzysz. Jakieś dowody?
Najpierw kulty były równoległe, później chrześcijaństwo z kultem Serapisa miało kosę. W IV wieku n.e. doszło o aktów agresji ze strony wyznawców Serapisa, którzy odpowiedzieli w ten sposób na wyśmiewanie ich wierzeń przez patriarchę Aleksandryjskiego Teofila. W końcu Teodozjusz I Wielki położył waśniom kres i świątynię zburzono.
penelope.u(*)/greece/paganism/serapeum.html

Ale ale, co z tym tłumaczeniem? Temat tabu?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#38
16-10-2015 12:08
 Ocena 1 na 3
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>Zakonnik ze świątyni Serapisa w Sakkarze.
>Wiem, że co najmniej od 2013r. w to wierzysz.
Wiesz tyle, że masz d... w tyle, Wierzę w Boga.
>Jakieś dowody?
Domagasz się dowodów na postawioną hipotezę, śmieszne. Hipoteza to prawdopodobieństwo wymagające sprawdzenia, jeśli masz czas i ochotę szukaj, mogę Ci tylko podpowiedzieć, że w Sakkarze rezydowali żydowscy zakonnicy.
>Ale ale, co z tym tłumaczeniem? Temat tabu?
To powszechnie znana wiedza, że Marek był tłumaczem Ewangelii, jak Cię to interesuje szukaj, mi to zwisa, jałowe dyskusje z Tobą prowadziłem już kilka miesięcy:
pl.wikiped(*)elia_Marka#Autorstwo_Ewangelii
Pozdrawiam ciepło.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#39
16-10-2015 12:24
 Ocena 1 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Wierzę w Boga.

W Boga-Mana?
Ok, wierz sobie w co lub kogo chesz, mnie nic do tego.

>Domagasz się dowodów na postawioną hipotezę, śmieszne. Hipoteza to prawdopodobieństwo wymagające sprawdzenia

"Głosisz założenie, a jego udowodnienie ma być... samoobsługowe?"
Bez komentarza.

> jeśli masz czas i ochotę szukaj

Sam szukaj.

> To powszechnie znana wiedza, że Marek był tłumaczem
> Ewangelii, jak Cię to interesuje szukaj

Sam szukaj. Marek był według Ireneusza tłumaczem Piotra, ale faktycznie nie był tłumaczem ewangelii noszącej bezpodstawnie jego imię.
Jednak nie warto z Tobą rozmawiać, nic się nie uczysz m.in. z kierowanych do Ciebie cytatów i wniosków (m.in. w kwestii Papiasza).

Dziękuję za rozmowę!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#40
16-10-2015 12:34
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Wiesz tyle, że masz d... w tyle...

D..., a gdzieżeś to wlazł Jackowi???

Drobner, z bardziej otwartych przestrzeni...

#41
16-10-2015 12:35
 0 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Zakonnik ze świątyni Serapisa w Sakkarze (..)
> w Sakkarze rezydowali żydowscy zakonnicy.

Ostatnia rzecz: zapomniałeś dodać, że co najmniej jeden żydowski zakonnik ze świątyni Serapisa w Sakkarze był prawdopodobnie znudzony (Twoje słowa).
Czy Twoja teoria obejmuje również motywy, genezę oraz prawdopodobieństwo owego znudzenia?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#42
16-10-2015 12:36
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> prawdopodobieństwo, że Ewangelię napisał zakonnik jest duże.
>Sławku, nic nowego nam tu nie napisałeś, również cytując artykuł na Racjonaliście (niby po wielokroć), który znamy niezależnie od Ciebie.
Ten artykuł też nie zawiera nieczego nowego dla skromnie nawet oczytanego czytelnika.
Kiedyś pewien "ateista" próbował mnie nawrócić używając jako argumentów sensacyjek o Biblii
Powalającym miał być argument, że Listy są w Biblii po Ewangeliach a pisane były wcześniej....

#43
16-10-2015 12:53
 Ocena 2 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi szarley
Takie argumenty, jak i cel są z gruntu chybione.
Osobiście pokazuję ludziom paradoksy ślepej wiary w konkretne recepty życia, często pokazywane w religijnych pismach.
Sama wiara to b. intymna sprawa. A już zupełną porażką jest, jak ową intymność używa się jako bata, lub otrąbia się ją wszem i wobec.

Swoją drogą nie wiem czy zauważyłeś, Duch już nie mówi o znudzonym zakonniku jak w rozmowie z Andrzejem.51 7 m-cy temu, tylko o zakonniku. Mały sukces

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#44
16-10-2015 13:00
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Drobner
>A Nobla nie masz.
>Ani nawet "Tępeltona".

.. ani maliny, ani trójkowych srebrnych ust.
www.polski(*)a-gala-plebiscytu-Srebrne-Usta
Normalnie skandal

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#45
16-10-2015 13:29
 0 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Jezus historyczny czy bóg?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> w Sakkarze rezydowali żydowscy zakonnicy

Co informacja od Ciebie, to bardziej naiwna, żeby nie powiedzieć niedorzeczna.
Biblia NT ma widoczny antyżydowski wydźwięk, natomiast ukazuje Cesarstwo w neutralnym świetle, jako tło.
Chcesz powiedzieć, że żydowski zakonnik z Sakkary ze znudzenia kala własne gniazdo? (bo przecież nie tylko konkurencyjnych kapłanów z Jerozolimy)
Dobre!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365