 |
Jezus historyczny czy bóg? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-10-2015 21:27 | valby (17 punktów) | Jezus historyczny czy bóg?
3 na 3 | Ostatnio czytałam bardzo ciekawą książkę historyczki i teologa Barbary Thiering, która twierdzi, że Nowy Testament można czytać metodą peszerową, doszukując się w tekstach drugiego ukrytego znaczenia. Tym sposobem doszła do wniosku, że Jezus został ukrzyżowany w Qumran, a nie tam gdzie się powszechnie głosi. Twierdzi również, że przeżył ukrzyżowanie i żył spokojnie w swojej wspólnocie esseńskiej. Jeżeli tak by naprawdę było, to zmienia to całkowicie obraz chrześcijaństwa? W 1990 roku w Australii opublikowano film dokumentalny o dokładnych badaniach naukowych Barbary Thiering, lecz niestety nigdzie nie mogę tego filmu dostać?
Valby | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..#76 1 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | Gadu gadu, gdybu gdybu.. odpowiedź nie na temat. Minus. Zapomniałeś doczytać "przecież nie tylko konkurencyjnych kapłanów z Jerozolimy". Co do Romana Kotlińskiego, czy Krzysztofa Charamsy - jakoś nie widać by byli znudzeni. Wręcz przeciwnie. Pozdrawiam równie serdecznie, o ile nie bardziej
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#77 2 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | Poza tym znów jesteś na bakier z logiką. Znudzony żydowski zakonnik z Sakkary powinien kalać raczej swój zakon, a nie czyjś. Chyba, ze przyjmiemy dominację teorii spiskowych nad innymi, w czym masz zresztą niemałe doświadczenie 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#78 11 na 11 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Nawet jeden teista był, jest i bedzie najlepszym dowodem na to, że bóg jest potrzebny.Nawet jeden teista był, jest i będzie najlepszym dowodem na to, że można żyć z urojeniami. Życie toleruje pewną dozę nonsensu, w tym religię. Można żyć z wiarą tak, jak żyje się z chroniczną chorobą, nawet z nowotworem. Wiara w to, że człowiek jest istotą latającą, skończy się tragicznie.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#79 -2 na 2 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > >Nawet jeden teista był, jest i bedzie najlepszym dowodem na to, że bóg jest potrzebny.> Nawet jeden teista był, jest i będzie najlepszym dowodem na to, że można żyć z urojeniami.> Życie toleruje pewną dozę nonsensu, w tym religię.> Można żyć z wiarą tak, jak żyje się z chroniczną chorobą, nawet z nowotworem.> Wiara w to, że człowiek jest istotą latającą, skończy się tragicznie.Tak, tak diogenes, tak... Piszesz jedno zdanie, że ateista jest dowodem na to iż bóg jest zbędny, pokazuje Ci, że zdanie podobne przez analogię z teistą też musi być tak samo madre lub głupie (wybierz sobie), a Ty pleciesz coś o urojeniach... Coś Ty, na bakier z logiką jesteś, diogenes. Nie wkrada Ci się tam wścieklizna antyklerykalna? Z doświadczenia wiem, że wtedy właśnie u ludzi wygasa się logika w "tych" sprawach.
Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów. |
#80 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | . > Coś Ty, na bakier z logiką jesteś, Diogenes.Kudy tam panu Diogenesowi z logiką do logiki pana Brzostowskiego u niego każdy tu wywód jest oparty na jego własnej logice, mającej wszystkie logiki pod sobą. www.racjon(*).php/s,612740/z,0/d,20#w614787> Nie wkrada Ci się tam wścieklizna antyklerykalna?Zapewne tak, jak można się nie zgadzać z najwyższym tu klerykalnym autorytetem, to prawie tak jakby Święty Kościół Katolicki zaatakować. > Z doświadczenia wiem, że wtedy właśnie u ludzi wygasa się logika w "tych" sprawach.Tak, doświadczenie zacietrzewionego klerykała, który całą rzeczywistość podporządkowuje własnej logice posiada Pan ogromne, tyle iż linia naszego portalu jakby jest antyklerykalna i anty-fideistyczna, czyli racjonalistyczna. > Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów.Tak ci normalni jak i ci ideologiczni są wynikiem projekcji pana Brzostowskiego i mają się nijak do świata rzeczywistego. > Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.A co to jest. Rozumiem, że gdy Pan pisze, to siebie Pan nie czyta, z góry zakładając, iż ideologiczne idiotyzmy, to piszą tylko inni. Pan i tak wie lepiej. @@@ . |
#81 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > wścieklizna antyklerykalna?Z jakiej racji wścieklizna? Antyklerykalizm jest praktyczną konsekwencją odrzucenia sensowności dyskursu religijnego (i metafizycznego). Ma on (antyklerykalizm) wymiar indywidualny (w życiu, czyli również w śmierci, nie potrzebuję klechy), jak i społeczno-polityczny: religijna argumentacja i praktyka przynosi w tym wymiarze - oczywiście poza kastą próżniaczych kapłanów - więcej szkody niż pożytku. Jeśli chodzi o boga (bóstwa) większość ludzi pozostaje mentalnie w głębokiej przeszłości.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#82 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Nie, najbardziej boli mnie zagrożenie dla wolności myśli, niezależnie od przedstawianych poglądów (oczywiście poza poglądami nawołującymi do i propagującymi zbrodnię)Ja też. Zajedno www.fronda.pljak i : www.racjonalista.pl/forum.php/s,681414Różnica między katolickim a antykatolickim fanatyzmem to tylko 15 minut W katolickim Pan stanie na stosie kwadrans przede mną, w antykatolickim ja kwadrans przed Panem. W obu, obu nas stos czeka > Pozdrawiam.Wzajemnie |
| Duch Prawdy (14789 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | |
#84 4 na 4 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Ostatnio czytałam bardzo ciekawą książkę...Takich i innych książek jest wiele. Nie warto emocjonować się jednym punktem widzenia. No to proponuję jeszcze jedną lekturę: Earl Doherty: "Zagadka Jezusa. Kawałki układanki początków chrześcijaństwa" www.taraka.pl/zagadka_jezusa_01(dalej są jeszcze dwie części). Inne lektury choćby tu: Jezus historyczny - Na początek: dwie wizje Jezusa www.jezushistoryczny.pl/ albo www.racjonalista.pl/kk.php/d,319Jeszcze inne.... Eeee tam.... sami se szukajcie.... Drobner, kierownik czytelni.
Duch nie zna odpowiedzi na więcej pytań: www.racjonalista.pl/forum.php/s,680868 |
#85 5 na 5 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Tak właśnie jest. Większość ateistów wyznaje różne religie typu humanizm, godność osoby ludzkiej - i dlatego jakoś jeszcze się trzymają. Jak człowiek odrzuci wszelkie myślenie religijne, to popadnie w totalny nihilizm - a wtedy jego człowieczeństwo będzie tylko biologiczne.Zaraz, zaraz, jak to Szarley mawia? Aha: pipcys jak Inuit po samogonie. Od kiedy to humanizm jest religią, że o godności osoby ludzkiej litościwie nie wspomnę? |
#86 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | . Nie, najbardziej boli mnie zagrożenie dla wolności myśli, niezależnie od przedstawianych poglądów (oczywiście poza poglądami nawołującymi do i propagującymi zbrodnię)> Różnica między katolickim a antykatolickim fanatyzmem to tylko 15 minutIlu w Polsce jest katolików? Według Kościoła 95% społeczeństwa, ale zgódźmy się na 80%. Ilu w Polsce jest niewierzących? Optymiści marzą o 5% do 7%. Ilu z tego mamy racjonalistów, którzy stosunek do Boga i religii mają przemyślany, a ilu takich, którym idea Boga do zrozumienia rzeczywistości nie jest potrzebną? Ile w Polsce mamy prasy katolickiej i ile pism świeckich katolicyzm wspiera? Ile w Polsce mamy pism antyklerykalnych i ateistycznych. Rozumiem, iż uparty giez słoniowi dokucza, ale gdzie giez do słonia? Gdzie Pan tych "antykatolików" znajduje? Na naszym forum? To bardzo zniekształcony obraz polskiej rzeczywistości. > W katolickim Pan stanie na stosie kwadrans przede mną, w antykatolickim ja kwadrans przed Panem. W obu, obu nas stos czeka.Nie zgadzam się tu z Panem. Uważam, że nam obu katolicki stos grozi i to nawet prędzej Panu niż mnie, ale sprzeczać się nie będę. Pozdrawiam. @@@ . |
#87 1 na 1 | Episode_2 (3284 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > >>Jacek Przypadek udaje katolika, po to żeby... ?> A może pokazać jacy to ci katolicy są fanatyczni?> Sporo jest fanatyków, ale Przypadkiem warto jeszcze ten obraz umacniać.  Jak Jacek Przypadek "udawał" ateistę, to nie snułeś podejrzeń  Ani nikt inny. |
#88 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Jak Jacek Przypadek "udawał" ateistę, to nie snułeś podejrzeń  > Ani nikt inny.Przyznaję, nie czytałem. Dopiero Twoje przywołanie jego "ateistycznych" wpisów zwróciło moją uwagę. Ateistę udaje tu ktoś inny: www.racjonalista.pl/forum.php/s,681414 |
#89 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | > Rozumiem, iż uparty giez słoniowi dokucza, ale gdzie giez do słonia? Gdzie Pan tych "antykatolików" znajduje? Na naszym forum?Zapewne ze względu na zasięg i posłuch Oko jest bardziej niebezpiecznym fanatykiem niż Max Golonko (także dla mnie), niemniej ja żadnego fanatyzmu nie lubię a korzeni jego patrzę nie na jakiej glebie rosną a jak wyrwać. > >W katolickim Pan stanie na stosie kwadrans przede mną, w antykatolickim ja kwadrans przed Panem. W obu, obu nas stos czeka.> Nie zgadzam się tu z Panem. Uważam, że nam obu katolicki stos grozi i to nawet prędzej Panu niż mnie, ale sprzeczać się nie będę.A czy warto się wadzić o 15 minut?  Stos każdy fanatyk podpali, byle mu inny fanatyk, albo cynik dał zapałki Przy antykatolickim fanatyzmie też kat Pana czeka. Żaden fanatyk nie będzie tolerował myślenia. > Pozdrawiam.Wzajemnie |
#90 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Jezus historyczny czy bóg? | . Rozumiem, iż uparty giez słoniowi dokucza, ale gdzie giez do słonia? Gdzie Pan tych "antykatolików" znajduje? Na naszym forum?> Zapewne ze względu na zasięg i posłuch Oko jest bardziej niebezpiecznym fanatykiem niż Max Golonko (także dla mnie), niemniej ja żadnego fanatyzmu nie lubię a korzeni jego patrzę nie na jakiej glebie rosną a jak wyrwać.Pełna zgoda! Pozdrawiam. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|