 |
Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-04-2016 16:49 | Olek Mularski (3178 punktów) | Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni.
13 na 13 | Macierewicz już dawno powinien zmienić dilera. O ile jeszcze niedawno głoszone przez niego hasła mogły budzić co najwyżej śmiech i politowanie, to obecne pomysły niestety śmieszne już nie są. Włos się jeży na głowie, jak słyszy się najnowsze zakrawające o katolicką wersję czegoś na kształt szariatu zasady mające panować w Siłach Zbrojnych RP. Ten przygłup zamierza z armii uczynić katolicko-narodową pralnię mózgów. Mimo wszystko to i tak nic, w porównaniu z najnowszą "rewelacją" jaką funduje nam ta przerośnięta, schizofreniczna wersja Kaczyńskiego. Zamierza on bowiem uzbroić ONR w broń palną i włączyć w skład struktur powstającej obecnie Obrony Terytorialnej Kraju (OTK).
ONR już od pewnego czasu stara się formować uzbrojone i umundurowane bojówki. Od końca 2013 roku werbuje młodych i sprawnych fizycznie mężczyzn do działającej ochotniczo tzw. straży narodowej. Początkowo był to wymysł dwóch studentów zarządzania bezpieczeństwem i obronnością z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ze względu na silnie prawicowe poglądy ludzie ci szybko przeszli pod skrzydła ONR. Sami nie nazywają się bojówką i zaprzeczają jakimkolwiek napastliwym celom powstania ich organizacji. Na fejsbookowym profilu ONR widać już zupełnie co innego- piszą o jakichś walkach z muzułmanami o odzyskanie panowania nad Europą i inne tym podobne stare, dobrze znane ONR-owskie rasistowskie hasła. Tłumaczą się też, że ludzie o radykalnych poglądach i bojówki to zupełnie co innego.
Obecnie Macierewicz chce przygarnąć tą rasistowską swołocz pod państwowe skrzydła i dać im do ręki prawdziwą broń. W związku z tym tworzy się pytanie, czy Obrona Terytorialna ma służyć odstraszaniu potencjalnych wrogów, czy też ma być katolicko-pisowską bojówką za państwowe pieniądze? Ja mam bardzo poważne wątpliwości. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 1 na 1 | PerverserPerser (579 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | > Co z bankrutowaniem państw, rujnowaniem gospodarek i dewastowaniem społeczeństw w imię urojeń neoliberalizmu<To urojenie na szczęście coraz głośniej zaczyna być nazywane po imieniu. Nocne biesiady w Paryżu, ostatnie wybory w Austrii, to ostatnie z wieeeelllllu znaków na niebie i przede wszystkim na ziemi.
Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć. |
#17 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
Widać jak na dłoni, że "New Labour" to był syf, realizowany rękoma przedstawicieli wyalienowanych elit. To są ludzie, którzy nigdy nie musieli chodzić pieszo ulicami Londynu, bo poruszają się po tym mieście w limuzynach, z szoferem i obstawą, polityka to dla nich "rebranding" i "logo", a na radzenie sobie ze społecznymi problemami mają "filozofię" (i niewiele więcej).
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
| qazad (130 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | > >A poza tym, z punktu widzenia użyteczności społecznej, to chyba racjonalne, żeby ludzie głownie zajmowali się tym, do czego są predysponowani> Posunę się dalej - złodzieje niech będą złodziejami w majestacie prawa.> No gods, no masters...I am who I am.A na jakiej podstawie prawnej chcialbyś wykluczyć osoby zglaszajace sie do takich sil zbrojnych? Powiedzmy,ze mozna wymagac niekaralnosci, ale nie chcesz chyba ograniczac swobod obywatelskich kierujac sie kryterium swiatopogladowym? |
#19 4 na 4 | Christos (2696 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
> A na jakiej podstawie prawnej chcialbyś wykluczyć osoby zglaszajace sie do takich sil zbrojnych? Powiedzmy,ze mozna wymagac niekaralnosci, ale nie chcesz chyba ograniczac swobod obywatelskich kierujac sie kryterium swiatopogladowym?Nawet otrzymanie prawa jazdy jest poprzedzone badaniami lekarskimi. Tym bardziej dotyczy to zajęć związanych z noszeniem munduru i broni. O predyspozycjach decyduje m.in. psycholog. W policji przydatność kandydata ostatecznie weryfikują przełożeni w trakcie trzyletniej służby przygotowawczej. Światopogląd nie ma tu wiele do rzeczy. Ważniejszy jest poziom agresji, a obserwując wyczyny tych na łyso golonych osiłków, łatwo stwierdzić, że mają z tym problem. W armii nie ma miejsca dla buzujących testosteronem i adrenaliną indywiduów. Liczy się karność i zdolność podporządkowania dyscyplinie. Reszty żołnierz nauczy się w trakcie szkolenia. Wszelkie własne pomysły na wojsko są źle widziane. Jeszcze z czasów służby wojskowej, pamiętam, że trafiający do służby zasadniczej skinheadzi byli polecani szczególnej uwadze przełożonych. Zwykle też było z nimi najwięcej problemów.
No gods, no masters...I am who I am. |
#20 1 na 1 | Iznogud (314 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | najzabawniejsze jest to, ze to dziala. Skoro sztuczka sie sprawdza przy sprzedazy butow, to i przy urnie zadziala. Wezmy sobie na ten przyklad bankstera petru, skoro nasze sceptyczne i nieufne spoleczenstwo go lyknelo, to w takich niemczech dostalby wiekszosc parlamentarna.
Nie rozumiem tych wszystkich kłótni między fundamentalnymi chrześcijanami a naukowcami o wyższość religii nad nauką. Ten spór zakończył się przecież z chwilą zamontowania pierwszego piorunochronu w kościele. |
#21 -1 na 1 oregani (375 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | > A co z Obozem Globalistyczno-Radykalnym (OGR)? Co z bankrutowaniem państw, rujnowaniem gospodarek i dewastowaniem społeczeństw w imię urojeń neoliberalizmu - to jest oczywiście cacy?  Wymień te zrujnowane państwa i gospodarki, te upadające społeczeństwa z nazwy, bo nie wiadomo o czym piszesz i nie sposób się do tego odnieść. |
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
> Wymień te zrujnowane państwa i gospodarki, te upadające społeczeństwa z nazwy, bo nie wiadomo o czym piszesz i nie sposób się do tego odnieść.O tym, jak się odnieść do tego, o czym piszę, wie ten, kto posiada wiedzę. Natomiast, trudno mieć pretensje do ignorantów, że nie mają na to odpowiedniego sposobu. To byłoby jak naigrywanie się z kalectwa - niesmaczne i nieeleganckie.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
#23 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
> Posunę się dalej - złodzieje niech będą złodziejami w majestacie prawa.Najzabawniejsze jest to, że w tym stwierdzeniu nie ma nic paradoksalnego. Świat przecież od zawsze był rządzony przez prostytutki, oszustów, złodziei i morderców. Postulat - "złodzieje niech będą złodziejami w majestacie prawa" to raczej smutny opis stanu faktycznego niż wyraz moralnego oburzenia. Zabawne, w jak szlachetne szatki te szumowiny potrafiły przybierać swoje łotrostwa i szubrawstwa, co czynią zresztą bardzo skutecznie po dziś dzień. Źródło ilustracji: en.wikipedia.org/wiki/Messalina  A mało jest dziś wśród rządzących takich kanalii, co pozują na filantropów, mędrców i wielkich dobroczyńców?
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
| Christos (2696 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
> A mało jest dziś wśród rządzących takich kanalii, co pozują na filantropów, mędrców i wielkich dobroczyńców?Z drugiej strony - ludzie wiedzą, że są w pewnym sensie oszukiwani, ale tolerują ten fakt, o ile kanalie dopuszczające się tego procederu, zachowują pozory uczciwości. Można by uznać to za niepisany przywilej władzy. W opisywanym przypadku jednak, nie ma nawet cienia pozorów. Kaczyński chce uzbroić bandziorkę z polityczną subtelnością na poziomie Armii Czerwonej.
No gods, no masters...I am who I am. |
| gorky105 (656 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | >Ja mam bardzo poważne wątpliwości.
Nie, Ty nie masz żadnych wątpliwości, Ty cały czas brzydko narzucasz swój pogląd, co można wywnioskować chociażby po tych zdaniach:
>Macierewicz już dawno powinien zmienić dilera. >Włos się jeży na głowie, jak słyszy się najnowsze zakrawające o katolicką wersję czegoś na kształt szariatu zasady mające panować w Siłach Zbrojnych RP. > najnowsze zakrawające o katolicką wersję czegoś na kształt szariatu zasady mające panować w Siłach Zbrojnych RP. Ten przygłup zamierza z armii uczynić katolicko-narodową pralnię mózgów. >Mimo wszystko to i tak nic, w porównaniu z najnowszą "rewelacją" jaką funduje nam ta przerośnięta, schizofreniczna wersja Kaczyńskiego. >Obecnie Macierewicz chce przygarnąć tą rasistowską swołocz pod państwowe skrzydła i dać im do ręki prawdziwą broń.
Ja z kolei jestem dużym entuzjastą tej idei. Dlaczego? Po pierwsze, OT zagospodaruje najbardziej agresywną i nacjonalistyczną w swoim przekazie młodzież. Pozwoli im ,,wyładować się", oraz da im jakieś poczucie celu i misji. Proszę się nie bać, nie skierują broni w kierunku lewicy i Czerskiej, gdyż będą mieć nad sobą całą hierarchię dowódczą, oraz zwykła wojskową dyscyplinę. Po drugie, wzmocni to bardzo obronność naszego kraju. Zapewni armii jednostki świetnie znające lokalny teren, poza tym struktury OT mogą być podstawą partyzantki w przypadku okupacji kraju. Po trzecie, te wszystkie insynuacje na temat tworzenia jakiejś katolicko-pisowskiej bojówki, mającej pacyfikować KODy i inne manifestacje, uważam za paranoiczną propagandę z Czerskiej. Dlaczego? A więc po kolei: - ONR jest mocno negatywnie nastawiony do PiSu, członkowie tej organizacji wypowiadają się o PiSowcach jak o zdrajcach-> jest to więc wyjątkowo słaby materiał na bojówkę polityczną - Poza tworzącą się OT mamy w kraju policję i armię. Te instytucje nie pozwolą na używanie broni wobec demonstrantów. Nie zapominaj też o organizacjach międzynarodowych. W przypadku ostrego pacyfikowania demonstracji antyrządowych rząd miałby na głowie sankcję z całego świata. - PiS już niejednokrotnie pokazał, że KOD po prostu ignoruje. Gdyby chcieli, to już dawno znaleźliby pretekst do rozgonienia demonstracji. Ostatecznie przecież sprowokowanie tłumu wcale tak trudne nie jest. - Używanie jakiejkolwiek przemocy wobec demonstrantów antyrządowych tylko przysporzy im poparcia. W ogóle używanie jakichś bojówek dla realizacji swoich celów politycznych odbierze poparcie rządzącym. - I ostatnie. PiS pokazał już, że nie odrzuca kompletnie reguł gry. Czekali cierpliwie na wygranie wyborów, nie organizowali demonstracji ku obaleniu rządu (na demonstracjach pojawiała się krytyka, ale nie hasła obalenia rządu PO-PSL), tak jak robi to KOD. To prawda, zawłaszczają instytucje państwowe, ale to akurat żadna nowość, czyniła to każda partia przejmująca władzę od roku '89. A spór o TK jest efektem tego, że żadna stron nie chce pójść na chociażby najmniejszy kompromis, pomimo iż Komisja Wenecka stwierdziła, że złamania konstytucji dokonały obie strony (tzn. wpierw rząd PO-PSL, a następnie rząd PiS).
|
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
Z tym "sceptycyzmem" polskiego społeczeństwa to bym jednak był ostrożny. W tym kraju przechodziły już takie populistyczne numery...
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
#27 4 na 4 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
> Po pierwsze, OT zagospodaruje najbardziej agresywną i nacjonalistyczną w swoim przekazie młodzież. Pozwoli im ,,wyładować się", oraz da im jakieś poczucie celu i misji.Równie dobrym pomysłem jest zagospodarowanie pedofilów do pracy w szkołach, co pozwoli im wyładować się oraz da im poczucie celu i misji. > Proszę się nie bać, nie skierują broni w kierunku lewicy i Czerskiej, gdyż będą mieć nad sobą całą hierarchię dowódczą, oraz zwykła wojskową dyscyplinę.A także patronat "żołnierzy niezłomnych" oraz historycznie poprawne pogadanki w duchu pisowskiej ideologii Jak przypadkiem do OT dostanie się ktoś spoza ONR, to zostanie odpowiednio pouczony, że dla Polaka najwyższym aktem patriotyzmu jedt strzelanie do Polaków z niewłaściwej partii. Czego mam się bać, jak nie tego właśnie? Tego, że Putin zaatakuje Polskę, bo, nie wiem, tak już Ruskie mają w genach? > Po drugie, wzmocni to bardzo obronność naszego kraju. Zapewni armii jednostki świetnie znające lokalny teren, poza tym struktury OT mogą być podstawą partyzantki w przypadku okupacji kraju.Do okupacji najlepiej nie dopuścić, a jeśli już do niej dojdzie, najsensowniej jest dogadać się z okupantem. Tak, to bardzo nieromantyczne i nie po polsku. Ale jaką korzyść odnieśli np. Irakijczycy z antyamerykańskiej partyzantki? Co mają zwykli Palestyńczycy z działalności partyzanckiej przeciw Izraelowi? Ci, którzy znaleźli się pod partyzancką okupacją zazwyczaj sobie tego nie chwalą. W wielu państwach jest coś takiego jak służba ochotnicza w tego typu jednostkach. Ale nie wiem, które państwo europejskie jawnie zachęca nazistów do wstępowania do niej.
Wzruszają mnie nutrie. |
| gorky105 (656 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | > Równie dobrym pomysłem jest zagospodarowanie pedofilów do pracy w szkołach, co pozwoli im wyładować się oraz da im poczucie celu i misji.Zupełnie nieadekwatne porównanie, zahaczające wręcz o absurd. > A także patronat "żołnierzy niezłomnych" oraz historycznie poprawne pogadanki w duchu pisowskiej ideologiiA co masz przeciwko żołnierzom niezłomnym jako takim? Tylko proszę o konkrety. > Jak przypadkiem do OT dostanie się ktoś spoza ONR, to zostanie odpowiednio pouczony, że dla Polaka najwyższym aktem patriotyzmu jedt strzelanie do Polaków z niewłaściwej partii. Czego mam się bać, jak nie tego właśnie? Tego, że Putin zaatakuje Polskę, bo, nie wiem, tak już Ruskie mają w genach?Podaj proszę chociaż jedną wypowiedź zarządu ONR na temat strzelania do Polaków z niewłaściwej partii. Poza tym OT nie podlegała by ONRowi, a rządowi polskiemu. A ten nie ma żadnego interesu w strzelaniu do demonstrujących. Zwłaszcza, że Ci demonstrujący nie mają jakiegoś szerokiego poparcia w społeczeństwie (nie wykraczającego poza poparcie partii z jakich te oddolne ruch wyszły). Pamiętaj, że sytuacja międzynarodowa staje się coraz mniej stabilna(co podkreśla wiele biur analiz geopolitycznych, łatwo można wygooglować artykuły na ten temat), a NATO zamieniło się w papierowy sojusz, który nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa swoim członkom. > Do okupacji najlepiej nie dopuścić, a jeśli już do niej dojdzie, najsensowniej jest dogadać się z okupantem. Tak, to bardzo nieromantyczne i nie po polsku. Ale jaką korzyść odnieśli np. Irakijczycy z antyamerykańskiej partyzantki? Co mają zwykli Palestyńczycy z działalności partyzanckiej przeciw Izraelowi? Ci, którzy znaleźli się pod partyzancką okupacją zazwyczaj sobie tego nie chwalą.Niestety, z taką armią jaką mamy obecnie, nie obronimy swojego terytorium. Działania partyzanckie mają duży sens strategiczny i wcale nie opierają się na jakimś ,,polskim romantyzmie" (skąd u Ciebie taka pogarda wobec polskich cech narodowych?). Wojna asymetryczna pozwala pokonać znacznie potężniejszego przeciwnika, poprzez sprawienie, że okupacja danego terenu staje się dla niego nie opłacalna. To właśnie zrobili Irakijczycy z Amerykanami, czy też Afgańczycy wpierw z ZSRR, a następnie z USA. Dogadując się z okupantem nie odzyskasz niepodległości, a będziesz wykorzystywaną ekonomicznie kolonią. > W wielu państwach jest coś takiego jak służba ochotnicza w tego typu jednostkach. Ale nie wiem, które państwo europejskie jawnie zachęca nazistów do wstępowania do niej.O, matko. ONR można nazwać ruchem skrajnie prawicowym. Ba, niektórych jego członków można określić jako faszystów. Ale nazywać ich nazistami? Toż to typowy zabieg manipulacyjny polegający na budowaniu negatywnych skojarzeń. Czytałem ich program i nie widziałem tam żadnych postulatów typowych dla nazizmu. Poza tym nazizm gospodarczo jest typową lewicą (rynek kontrolowany, redystrybucja dochodów, programy prorodzinne, itd., itp.), a ONR jest wręcz skrajnie leseferystyczny. Jak tego nie podciągniesz, to obiektywnie nie da się uznać haseł ,,czołem wielkiej Polsce", czy też ,,Polska dla Polaków" jako nazistowskich (abstrahując od ich sensowności). Są to po prostu hasła nacjonalistyczne. |
#29 2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. | > >Równie dobrym pomysłem jest zagospodarowanie pedofilów do pracy w szkołach, co pozwoli im wyładować się oraz da im poczucie celu i misji.> Zupełnie nieadekwatne porównanie, zahaczające wręcz o absurd.Porównanie absolutnie adekwatne. Ludzi ze skłonnością do pedofilii nie należy zachęcać do pracy z dziećmi, a ludzi ze skłonnością do agresji nie należy zachęcać do zajęć z bronią. > >A także patronat "żołnierzy niezłomnych" oraz historycznie poprawne pogadanki w duchu pisowskiej ideologii> A co masz przeciwko żołnierzom niezłomnym jako takim?Głównie to, że byli bandytami, poza tym wszystko mi się podoba. > Tylko proszę o konkrety.Może na przykład coś na czasie, o ostatnio pogrzebanym z pompą Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce". W czerwcu 1944 dzielni partyzanci tego świętego męża na jego rozkaz zabili kilkudziesięciu cywilów litewskich we wsi Dubinki i okolicy, jako zemstę za podobną masakrę Polaków dokonaną przez litewskich policjantów. Oczywiście nie dowódca AK wydało taki rozkaz, tylko sam bohater odpowiedzialny jedynie przed Bogiem i Ojczyzną. O niemal każdym z wyświęconych obecnie partyzantów dałoby się takie konkrety wynaleźć. > > Jak przypadkiem do OT dostanie się ktoś spoza ONR, to zostanie odpowiednio pouczony, że dla Polaka najwyższym aktem patriotyzmu jedt strzelanie do Polaków z niewłaściwej partii. Czego mam się bać, jak nie tego właśnie? Tego, że Putin zaatakuje Polskę, bo, nie wiem, tak już Ruskie mają w genach?> Podaj proszę chociaż jedną wypowiedź zarządu ONR na temat strzelania do Polaków z niewłaściwej partii.Toż to żartobliwe krotochwile jakieś. Gdyby takie rzeczy mówił zarząd, to by tę organizację z mocy prawa zdelegalizowano. Nie podejrzewam ich o aż taki niedorozwój umysłowy. > Pamiętaj, że sytuacja międzynarodowa staje się coraz mniej stabilna(co podkreśla wiele biur analiz geopolitycznych, łatwo można wygooglować artykuły na ten temat), a NATO zamieniło się w papierowy sojusz, który nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa swoim członkom.Podaj przykład państwa należącego do NATO, którego suwerenność została naruszona przez obce państwo i któremu pakt nie udzielił pomocy. > Niestety, z taką armią jaką mamy obecnie, nie obronimy swojego terytorium.Do tego właśnie są sojusze. > Działania partyzanckie mają duży sens strategiczny i wcale nie opierają się na jakimś ,,polskim romantyzmie" (skąd u Ciebie taka pogarda wobec polskich cech narodowych?). Wojna asymetryczna pozwala pokonać znacznie potężniejszego przeciwnika, poprzez sprawienie, że okupacja danego terenu staje się dla niego nie opłacalna. To właśnie zrobili Irakijczycy z Amerykanami, czy też Afgańczycy wpierw z ZSRR, a następnie z USA.I co, teraz Irakijczycy żyją długo i szczęśliwie w wolnym i demokratycznym państwie? Czy też uciekają przed okupacją partyzantów? > Dogadując się z okupantem nie odzyskasz niepodległości, a będziesz wykorzystywaną ekonomicznie kolonią.Kolonie się wyzwalają, natomiast pola bitwy pozostają jedynie polami bitwy. > O, matko. ONR można nazwać ruchem skrajnie prawicowym. Ba, niektórych jego członków można określić jako faszystów. Ale nazywać ich nazistami? Toż to typowy zabieg manipulacyjny polegający na budowaniu negatywnych skojarzeń. Czytałem ich program i nie widziałem tam żadnych postulatów typowych dla nazizmu.Gdyby były w programie, organizacja musiałaby być zdelegalizowana. Wystarczy, że nazistami są jej członkowie. > Poza tym nazizm gospodarczo jest typową lewicą (rynek kontrolowany, redystrybucja dochodów, programy prorodzinne, itd., itp.), a ONR jest wręcz skrajnie leseferystyczny.Cytuję za stroną narodowców, oni chyba sami wiedzą najlepiej: Poglądy polskich narodowców w niektórych aspektach bliskie były lewicy. Kryzys gospodarczy lat trzydziestych i pogłębianie się nędzy ludności polskiej uwrażliwiły ich na sprawy socjalne. Lewicowe skłonności narodowych radykałów dawały o sobie znać wyłącznie w sferze poglądów gospodarczych i społecznych. Proponowano wprowadzenie opiekuńczego systemu pomocy socjalnej, który przewidywał min. zapewnienie każdemu Polakowi prawa do pracy i godziwego wynagrodzenia, rodzinie mieszkania, dostęp szerokich mas narodu do wartości kulturalnych, stworzenie systemu podatkowego i wynagrodzeń premiującego rodziny wielodzietne. Mimo głoszonego oficjalnie poszanowania dla własności prywatnej występowano zdecydowanie przeciwko systemowi kapitalistycznemu, określanemu mianem "ustroju niesprawiedliwości społecznej", gdyż miał umożliwiać wyzysk polskich robotników przez obcy kapitał. ONR opowiadał się za wprowadzeniem korporacjonizmu w gospodarce przekazaniu w kompetencje związków pracowników i pracodawców funkcji państwa polegających na tworzeniu praw dla życia gospodarczego. Przewidywano, że system ten umożliwi zlikwidowanie brutalnej rywalizacji miedzy zawodami, klasami społecznymi, podniesie moralność poszczególnych zawodów, zrealizuje ich potrzeby. Popierano koncepcję interwencjonizmu państwowego, szczególnie w tych dziedzinach gdzie własność prywatna ze względów ekonomicznych lub politycznych byłaby, według niego, szkodliwa. Nowy narodowy ustrój gospodarczy miał być wprowadzony przez młode pokolenie Polaków: ludzi postępujących według nakazów chrześcijaństwa i świadomych swych obowiązków wobec narodu. Wielkie przedsiębiorstwa kapitalistyczne i surowce mineralne miały ulec w pierwszej fazie upaństwowieniu, a następnie miał nastąpić podział udziałów w tych przedsiębiorstwach pomiędzy robotników. W pierwszej kolejności upaństwowieniu miała zostać poddana zakłady przemysłowe będące własnością kapitału żydowskiego i zagranicznego.Poza tym, to jest dopiero odwracanie kota ogonem. Nazizm był i jest niebezpieczny nie ze względu na program gospodarczy - bo ten akurat, mniej więcej, po wojnie przyjął się w państwach demokratycznych - tylko ze względu na sposób uprawiania polityki, w której wszystkich przeciwników ideologii uznaje się za wrogów narodu, a po zdobyciu w
Wzruszają mnie nutrie. |
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Nadchodzą, nadchodzą nacjonaliści... uzbrojeni. |
Nie wymagajmy zbyt wiele od polityków. Oni najczęściej jedynie unoszą się skutecznie przez pewien czas na fali społecznych procesów, nad którymi nie sprawują wcale takiej kontroli, jak mogłoby się wydawać, choć - co oczywista - mogą mieć pewien wpływ na ich przebieg, mniej lub bardziej ograniczony.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|