Racjonalista - Strona głównaDo treści
... tak to tutaj zostawię...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
19-02-2023 16:14Drobner (19539 punktów)... tak to tutaj zostawię...
Ocena 4 na 4

Kopernik Mikołaj, ur. 19 II 1473, Toruń, zm. 24 V 1543, Frombork,
polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik i ekonomista...
(encykloped(*)/kopernik-mikolaj;3925575.html)

Za co go pamiętamy?
Niektórzy wiedzą...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Duch Prawdy (14788 punktów)
>Niektórzy wiedzą...
co to literackie metafory, ale nie wszyscy, Kaziuk Bartoszewicz i Drobner nie wiedzą
www.youtube.com/watch?v=ekZIfZyvoBc

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
19-02-2023 17:29 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>>Niektórzy wiedzą...
>co to literackie metafory...

Powtórzę więc:

Ponieważ Kopernik odkrył coś zupełnie innego niż to, że "Ziemia jest okrągła", więc znaczenie tej metafory jest następujące:

"Ja, Mankiewicz, plotę bzdury zupełnie tak, jak gdyby Kopernik powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła".

Nie zaprzeczam: wyjątkowo trafna metafora...
(www.racjonalista.pl/forum.php/s,892981#w893044)


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 17:49 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)Nieetórzy wiedzą
>"Ja, Mankiewicz, plotę bzdury zupełnie tak, jak gdyby Kopernik powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła".
>Nie zaprzeczam: wyjątkowo trafna metafora...

Wiesz co doceniam w tym wątku? Fakt, że przewidziałeś, iż objawi się nam w nim Duch.

Niektórzy wiedzą jak go wywołać nie wymawiając jego imienia.
19-02-2023 18:04 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)Odp: Nieetórzy wiedzą
>Wiesz co doceniam w tym wątku? Fakt, że przewidziałeś, iż objawi się nam w nim Duch.
>Niektórzy wiedzą jak go wywołać nie wymawiając jego imienia.

Przeceniasz mnie: nie przewidziałem!

Dziś po prostu jest 550 rocznica urodzin Kopernika: 19 II 1473.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 19:09 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>Wiesz co doceniam w tym wątku? Fakt, że przewidziałeś, iż objawi się nam w nim Duch.
>>Niektórzy wiedzą jak go wywołać nie wymawiając jego imienia.
>Przeceniasz mnie: nie przewidziałem!Dziś po prostu jest 550 rocznica urodzin Kopernika:
>Tak było:
Co nie zmienia faktu, że Duch sam się upomniał by i o nim też w tym dniu nie zapominać:
>

>
'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "

>www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 17:51 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: ... tak to tutaj zostawię...
>>>Niektórzy wiedzą...
>>co to literackie metafory...
>Powtórzę więc:

A to nie była parafraza...PDK.

Wsumie mógłby tak odpowiedzieć a potem "palić Jana" do oporu. Tera taka moda.
Duch Prawdy (14788 punktów)
On wam to mówi:
>znaczenie tej metafory jest następujące:
www.youtube.com/watch?v=PrQPboVg1Uk

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
19-02-2023 18:38 
 Ocena 2 na 2
Elasp (6859 punktów)
>>>Niektórzy wiedzą...
>>co to literackie metafory...
>Powtórzę więc:
>Ponieważ Kopernik odkrył coś zupełnie innego niż to, że "Ziemia jest okrągła", więc znaczenie tej metafory jest następujące:
>"Ja, Mankiewicz, plotę bzdury..."."

"Plotę bzdury" - w tym przypadku tylko, czy generalnie? Jeżeli generalnie, to w jaki sposób świadczy o tym ten jeden, nieustannie przypominany przez ciebie przypadek? Jeżeli w tym przypadku tylko, to po co nieustannie go przypominać, skoro błąd przydarza się każdemu, także i tobie?
19-02-2023 20:31 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>>>>"Ja, Mankiewicz, plotę bzdury zupełnie tak, jak gdyby Kopernik powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła".

> "Plotę bzdury" - w tym przypadku tylko, czy generalnie? Jeżeli generalnie, to w jaki sposób świadczy o tym ten jeden, nieustannie przypominany przez ciebie przypadek? Jeżeli w tym przypadku tylko, to po co nieustannie go przypominać, skoro błąd przydarza się każdemu, także i tobie?

Niezbędnym poprzednikiem mojej odpowiedzi musi być rozstrzygnięcie wartości logicznej twojego założenia:
błąd przydarza się każdemu.

Ustal najpierw z Mankiewiczem vel 'Duchem Prawdy', czy jest to zdanie prawdziwe.

To ustalenie nie musi być jakieś ogólne.

Wystarczy szczególny przypadek:
"błąd przydarza się Mankiewiczowi vel 'Duchowi Prawdy'"

Gdy już ustalisz, daj znać...

Śmiało możesz z nim ustalać to w tym wątku.

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 20:58 
 Ocena 2 na 2
Elasp (6859 punktów)

> Niezbędnym poprzednikiem mojej odpowiedzi musi być rozstrzygnięcie wartości logicznej twojego założenia:
>
błąd przydarza się każdemu.


Dlaczego jest to "niezbędny poprzednik" twojej odpowiedzi? Sądzisz, że są ludzie, którzy nie popełniają błędów? Jeżeli tak sądzisz, sam popełniasz błąd.
19-02-2023 21:03 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>Sądzisz, że są ludzie, którzy nie popełniają błędów?

Oczywiście!

Tłumy ich!

pl.wikiped(*)mentarzu_Rakowickim_w_Krakowie

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
19-02-2023 21:09 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>> Niezbędnym poprzednikiem mojej odpowiedzi musi być rozstrzygnięcie wartości logicznej twojego założenia:
>>
błąd przydarza się każdemu.

> Dlaczego jest to "niezbędny poprzednik" twojej odpowiedzi?

Dowiesz się sam.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 21:14 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)
>>> Niezbędnym poprzednikiem mojej odpowiedzi musi być rozstrzygnięcie wartości logicznej twojego założenia:
>>>
błąd przydarza się każdemu.

>> Dlaczego jest to "niezbędny poprzednik" twojej odpowiedzi?
>Dowiesz się sam.

Mogę się tego dowiedzieć od ciebie?
19-02-2023 21:22 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>>>> Niezbędnym poprzednikiem mojej odpowiedzi musi być rozstrzygnięcie wartości logicznej twojego założenia:
>>>>
błąd przydarza się każdemu.

>>> Dlaczego jest to "niezbędny poprzednik" twojej odpowiedzi?
>>Dowiesz się sam.
> Mogę się tego dowiedzieć od ciebie?

Zawsze lepiej dowiadywać się 'u źródła'...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 23:33 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)

>> Mogę się tego dowiedzieć od ciebie?
>Zawsze lepiej dowiadywać się 'u źródła'...

Zapewne lepiej, ale wystarczy mi twoja odpowiedz. Pytam zatem czy sądzisz, że są ludzie, którzy nie popełniają błędów? Zapytam przy okazji, czy uważasz siebie samego za kogoś takiego, a jeżeli nie, to czy możesz podać przykład popełnionego przez ciebie błędu, tak aby ktoś inny mógł umieścić wzmiankę o tym błędzie pod swoimi wypowiedziami na forum?
19-02-2023 23:56 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>>> Mogę się tego dowiedzieć od ciebie?
>>Zawsze lepiej dowiadywać się 'u źródła'...

>Pytam zatem czy sądzisz, że są ludzie, którzy nie popełniają błędów?

Nie, nie sądzę tak.

>Zapytam przy okazji, czy uważasz siebie samego za kogoś takiego...

Nie, nie uważam.

>... a jeżeli nie, to czy możesz podać przykład popełnionego przez ciebie błędu, tak aby ktoś inny mógł umieścić wzmiankę o tym błędzie pod swoimi wypowiedziami na forum?

Z "życia internetowego" nic mi nie przychodzi do głowy (prócz 'kulawej' interpunkcji i zapewne literówek).

> Zapewne lepiej, ale wystarczy mi twoja odpowiedz.

A ja nie chcę nic 'pokręcić'.
Pytaj Mankiewicza, ksywa 'Duch Prawdy'.
Choć jego odpowiedzi możesz się już domyślić...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 00:27 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)

>Z "życia internetowego" nic mi nie przychodzi do głowy (prócz 'kulawej' interpunkcji i zapewne literówek).

Nie musi być to wcale życie internetowe.
20-02-2023 07:03 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>Z "życia internetowego" nic mi nie przychodzi do głowy (prócz 'kulawej' interpunkcji i zapewne literówek).
> Nie musi być to wcale życie internetowe.

Tej granicy przekraczać nie zamierzam.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 09:38 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)

>Tej granicy przekraczać nie zamierzam.

Dlaczego? Czym się różni błąd w internecie od błędu poza internetem?
20-02-2023 09:55 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>Tej granicy przekraczać nie zamierzam.
> Dlaczego?

Z tego samego powodu, dla którego ty tu nie przedstawiasz się z imienia i nazwiska.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 10:12 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)
>>>Tej granicy przekraczać nie zamierzam.
>> Dlaczego?
>Z tego samego powodu, dla którego ty tu nie przedstawiasz się z imienia i nazwiska.
>
'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "

>www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1

Błąd nie jest tak samo "osobowy", jak personalia. Można powiedzieć: "błędnie sądziłem, że p" bez zdradzania własnej tożsamości.
20-02-2023 10:22 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>>>Tej granicy przekraczać nie zamierzam.
> Błąd nie jest tak samo "osobowy", jak personalia. Można powiedzieć: "błędnie sądziłem, że p" bez zdradzania własnej tożsamości.

#1
Ale ja umiem rozgraniczać sferę prywatną od publicznej - np. internetowej.

#2
Dlaczego po prostu nie spytasz Mankiewicza 'Ducha Prawdy' o rozważane zdanie?
W czym problem?


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 11:30 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)
>>>>>Tej granicy przekraczać nie zamierzam.
>> Błąd nie jest tak samo "osobowy", jak personalia. Można powiedzieć: "błędnie sądziłem, że p" bez zdradzania własnej tożsamości.
>#1
>Ale ja umiem rozgraniczać sferę prywatną od publicznej - np. internetowej.

Sfera internetowa jest publiczna, ale czy wszystko, co nie-internetowe, jest prywatne?

>#2
>Dlaczego po prostu nie spytasz Mankiewicza 'Ducha Prawdy' o rozważane zdanie?
>W czym problem?

Podejrzewam, że Duch Prawdy uznaje omylność ludzką, natomiast ty sugerowałeś ustalenie wartości logicznej zdania, które stwierdza taką omylność.
20-02-2023 12:28 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>Dlaczego po prostu nie spytasz Mankiewicza 'Ducha Prawdy' o rozważane zdanie?
>>W czym problem?
> Podejrzewam, że Duch Prawdy uznaje omylność ludzką, natomiast ty sugerowałeś ustalenie wartości logicznej zdania, które stwierdza taką omylność.

Takie 'podejrzenia' są zawsze podejrzane, bo subiektywne...

O to zdanie go spytaj:
>
"błąd przydarza się Mankiewiczowi vel 'Duchowi Prawdy'"



'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 10:36 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
> czy możesz podać przykład popełnionego przez ciebie błędu, tak aby ktoś inny mógł umieścić wzmiankę o tym błędzie pod swoimi wypowiedziami na forum?

O! Przed tym postem zrobiłem błąd: źle 'trafiłem' myszką...
Jedyne, co mnie - częściowo - usprawiedliwia, to spora gorączka.

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
zeniu73 (6483 punktów)
>
Kopernik Mikołaj, ur. 19 II 1473, Toruń, zm. 24 V 1543, Frombork,
>polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik i ekonomista...
>(encykloped(*)/kopernik-mikolaj;3925575.html)
> Za co go pamiętamy?
>Niektórzy wiedzą...


To ten, który odkrył kulistość ziemi?
19-02-2023 17:33 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>> Za co go pamiętamy?
>>Niektórzy wiedzą...
>To ten, który odkrył kulistość ziemi?

Tak było:



'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 19:23 
 Ocena 2 na 2
maurice_ (747 punktów)

I okrągła, i płaska zarazem. Dualizm okrągłościowo-płaskościowy.
maurice_ (747 punktów)

Dzisiaj przypada też rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego, poety i dramaturga okresu romantyzmu.
19-02-2023 20:09 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>Dzisiaj przypada też rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego, poety i dramaturga okresu romantyzmu.
Dzisiaj przypada też okrągła, piąta rocznica rejestracji na fR okraglego, rajalisty, ekofeministy
jak ten czas leci
19-02-2023 21:29 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Dzisiaj przypada też okrągła, piąta rocznica rejestracji na fR okraglego, rajalisty, ekofeministy
>jak ten czas leci
Leci troszkę wolniej, ta Twoja półokrągła piąta rocznica będzie dopiero za tydzień.

cr
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

> Za co go pamiętamy?
Jakiego 'go', Kopernik była kobietą!


cr
19-02-2023 21:04 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>Jakiego 'go', Kopernik była kobietą!

Oglądałem ten dokument...
Ale mogła to być jeszcze PRL-owska propaganda (1983 r.).


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 21:41 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)


Tu jakby ładniejsza...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
19-02-2023 23:12 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Tu jakby ładniejsza
Na tej ściance to wygląda nawet na młodszą, o jakieś 500 - 530 lat.
Poza tym gołym okiem widać, że gwiazdorzy.


cr
20-02-2023 19:50 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>
... była kobietą!



'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>
... była kobietą!
>


A dla porządku przypomnę, że kobietą była nie tylko Kopernik, ale i Mikołaj.


cr
23-02-2023 15:48 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)

W prawej ręce ona ma pincetkę do brwi.

Ale co ona ma w lewej ręce, to za Chiny - nie wiem...



'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
23-02-2023 18:00 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>

W prawej ręce ona ma pincetkę do brwi.
>Ale co ona ma w lewej ręce, to za Chiny - nie wiem...

A co taka białogłowa mieć by mogła, juści, że kądziel.

cr
23-02-2023 18:12 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>A co taka białogłowa mieć by mogła, juści, że kądziel.

A jak współcześnie depiluje się brwi? Też "z kądzielą"?

Miałżebym i ja przy goleniu dzierżyć zawżdy miecz w lewicy?

Niewygodne...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Drobner (19539 punktów)


Bellarmin Robert, Roberto Bellarmino, święty, ur. 4 X 1542, Montepulciano, zm. 17 IX 1621, Rzym,
teolog wł., jezuita; 1930 kanonizowany; Doktor Kościoła od 1931; 1570-76 profesor uniwersytetu w Leuven i 1578-86 w Rzymie; od 1599 kardynał; 1602-05 arcybiskup Kapui; zdecydowany krytyk protestantyzmu i gorliwy apologeta katolicyzmu; usystematyzował wykład tradycyjnej doktryny katol., zwłaszcza o Kościele (Disputationes de controversiis christianae fidei adversus huius temporis haereticos 1586-93); autor katechizmów (tłum. na 60 języków), pism ascetycznych, kazań; współwydawca poprawionej wersji Wulgaty (1592).
(encykloped(*)/Bellarmin-Robert;3875768.html)


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
20-02-2023 16:52 
 Ocena 2 na 2
maurice_ (747 punktów)

Od razu czuć, że jezuita. "Trzeba być zawsze gotowym wierzyć, że to, co ja widzę jako białe, jest czarne, jeśli tak to określi Kościół hierarchiczny". - Ignacy Loyola
Drobner (19539 punktów)



'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)


A jeszcze jest ten Mikołaj Kopernik, co to do Mariolki Kiepskiej cholewki smalił; zresztą kiepsko mu szło.



cr
23-02-2023 15:16 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>
A jeszcze jest ten Mikołaj Kopernik, co to do Mariolki Kiepskiej cholewki smalił; zresztą kiepsko mu szło.


On chyba poetą był. Może też kiepskim...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Drobner (19539 punktów)

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
21-02-2023 17:24 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
Cytat:
Z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika [Centrum Nauki Kopernik] "wskrzesiło" astronoma.
Na wystawie można spotkać robota, który odpowie na każde pytanie.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
21-02-2023 17:28 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Na wystawie można spotkać robota, który odpowie na każde pytanie.

Ten obok też odpowie na każde pytanie. Cecha gatunkowa polityków
(nie pytam czy odpowie mądrze, bo na takie pytanie odpowie głupio)

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
alsor (3283 punktów)
Kopernik obalił relatywizm.

Wedle hipotez studentów z XXw kosmos powstał - z 14 mld lat temu, i był wtedy bardzo malutki... ale strasznie gęsty i ciepły.

A wedle zasady Kopernikańskiej kosmos jest jednorodny, niezmienny, itd.

Dobranoc.
Drobner (19539 punktów)


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
22-02-2023 09:16 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>

Powyżej zaprezentowany chyba gdzieś przeczytał o internecie i uwierzył.


Ale ja nie, więc skróciłabym do "nie wierz we wszystko, co przeczytasz".

A jako czytelniczy sceptyk, nawet do "nie wierz we wszystko".

(Choć tak z ręką na sercu, to i ja coś kiedyś przeczytałam.)


(W internecie piszą, że dr Watson też był kobietą.)

cr
22-02-2023 09:53 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>A jako czytelniczy sceptyk, nawet do "nie wierz we wszystko".

Jako bezprzymiotnikowy sceptyk, skracam do "nie wierz"...

>
(Choć tak z ręką na sercu, to i ja coś kiedyś przeczytałam.)
>


Ten sam...

>(W internecie piszą, że dr Watson też był kobietą.)

Widziałem i ten dokument: "Elementary"


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>A jako czytelniczy sceptyk, nawet do "nie wierz we wszystko".
>Jako bezprzymiotnikowy sceptyk, skracam do "nie wierz"...
Jaki???
Jako unikająca sprzeczności, za to wierząca w to źródło zaliczę Cię do bezzaimkowych.

>Ten sam...


cr
22-02-2023 10:56 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>... wierząca w to źródło...

... 'któro'? źródło??...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>... wierząca w to źródło...
>... 'któro'? źródło??...
W to.
(Okazuje się, że kopiowanie to nie wszystko, trzeba jeszcze wklejać. )

cr
22-02-2023 13:10 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>W to.
>(Okazuje się, że kopiowanie to nie wszystko, trzeba jeszcze wklejać. )

#1
Też to znam...

#2
>Jako bezprzymiotnikowy sceptyk, skracam do "nie wierz"...

Tu chodziło mi bardziej o to, żeby nie wymieniać: "czytelniczy", "słuchalniczy" czy "widzialniczy" etc.

#3
>"nie wierz"...

A to, to taki imperatyw kategoryczny, dotyczący bardziej sposobu działania, postępowania, czynności.
Niczego mu nie brak [nie jest więc 'bezzaimkowy' (pozbawiony zaimka)*, jak np. "Nie cudzołóż"].

#4
I nadaje się na zerowe przykazanie na wiadomych tablicach...


* - ale nie będę się upierał...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>#2
>>Jako bezprzymiotnikowy sceptyk, skracam do "nie wierz"...
>Tu chodziło mi bardziej o to, żeby nie wymieniać: "czytelniczy", "słuchalniczy" czy "widzialniczy" etc.
A mnie o to, że skuteczną ucieczkę od zaimka zmilczałeś, choć od przymiotnika, mimo deklaracji, nie uciekłeś.

>#3
>>"nie wierz"...
>A to, to taki imperatyw kategoryczny, dotyczący bardziej sposobu działania, postępowania, czynności.
>Niczego mu nie brak [nie jest więc 'bezzaimkowy' (pozbawiony zaimka)*, jak np. "Nie cudzołóż"].
A ja po prostu nie uwierzyłam (*więc i nie chciałam się upierać), by tak kategoryczne stwierdzenie było uprawnione.


cr
22-02-2023 14:03 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>A mnie o to, że skuteczną ucieczkę od zaimka zmilczałeś

Nie zmilczałem go, on po prostu u mnie nie istniał.

> choć od przymiotnika, mimo deklaracji, nie uciekłeś.

I to wiem. Ów 'bezprzymiotnik' wskazywał brak przymiotników ograniczających zakres "niemania wiary".

>>>"nie wierz"...
>A ja po prostu nie uwierzyłam (*więc i nie chciałam się upierać), by tak kategoryczne stwierdzenie było uprawnione.

Bo to jest tylko 'dobra rada'..., jedna z wielu w bruku, po którym chodzę...

>>#4
>Xx xx xxx xxxx xxxxxxxx xxxxx xx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx.

Oby...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
23-02-2023 14:06 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>#4
>>Xx xx xxx xxxx xxxxxxxx xxxxx xx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx.
>Oby...
Bo właśnie się namyśliłam, że niektóre imperatywy niechby nawet w świadomości zostały.

cr
Wenancjusz (16441 punktów)
>
Kopernik Mikołaj, ur. 19 II 1473, Toruń, zm. 24 V 1543, Frombork,
>polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik i ekonomista...
>(encykloped(*)/kopernik-mikolaj;3925575.html)
> Za co go pamiętamy?
>Niektórzy wiedzą...


Medycyna czasów Kopernika raczej stawiała na ziołolecznictwo. Stąd i znajomość zielarstwa i umiejętność jego stosowania w dolegliwościach uciążliwych.
Jednak na tym forum dzielnie ze swoimi odkrywczymi myślami odważnie podważając TEORIĘ
HELIOCENTRYZMU, ROZWAŻAJĄC OBROTY ZIEMI WOKÓŁ WŁASNEJ OSI OBROTU Z POJĘCIEM HELIOCENTRYZMU. On do chwili obecnej nie rozumie o czym pisze.Ale chwała mu za to, że nierozumie ale szuka. Tak też od niechcenia podważył PRAWO POWSZECHNEGO CIĄŻENIA IZAAKA NEWTONA Panowie! Czapki z głów. Jako jedyny w całej Polsce i kto może na świecie uznał teorię heliocentryzmu za podejrzaną jak i zdeklasował grawitację twierdząc, że grawitacji nie ma a istnieje powszechne odpychanie i tylko siła odśrodkowa na podstawie stał się wyznawcą niebocentryzmu. Trzeba mieć, zależy jakie się przyjmuje kryteria, u niego dowolne, albo niezwykle odważnym albo niezwykle niedorozwiniętym. Nie mniej chwała mu za odwagę szaleńca. Nazwisko brzmi skromnie w stosunku do jego zasług. Jak i częstość jego wypowiedzi. Kopernik to osobnik wg niego mocno podejrzany, bo niewiarygodny. Nie będę tworzył peanów na jego cześć, bo naród polski jest niewdzięczny dla takich nowatorów tak jak dla Gierka (I-szy seketarz PZPR) przypisując mu powiedzenie "Wstrzymał mięso, ruszył serek -nazywał się Edward Gierek". Ten niezwykle skromny człowiek
będzie chwilą polskiej nauki w przyszłości. Proszę się przyglądać jego odkryciom i wyliczeniom, czym różni się zasadniczo od Niejakiego Konopki z domu Hamerlik. Pozwalam więc sobie wartościową poezją odwdzięczyć się geniuszowi.
Poważył heliocentryzm
Podważył grawitację
Czym zachwyci tych co w przyszłości
Przetrą oczy i dorosną
Kim jestem ja w przyszłości! Ha!
Kto ja? Skromny człowiek
Henryk K.
Można dokomponować miarowe dudnienie i zrobić rapową "piosenkę", Praw autorskich nie mam.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Drobner (19539 punktów)
   


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Henryk.K (2246 punktów)

>Jednak na tym forum dzielnie ze swoimi odkrywczymi myślami odważnie podważając TEORIĘ
> HELIOCENTRYZMU, ROZWAŻAJĄC OBROTY ZIEMI WOKÓŁ WŁASNEJ OSI OBROTU Z POJĘCIEM HELIOCENTRYZMU. On do chwili obecnej nie rozumie o czym pisze.Ale chwała mu za to, że nierozumie ale szuka. Tak też od niechcenia podważył PRAWO POWSZECHNEGO CIĄŻENIA IZAAKA NEWTONA Panowie! Czapki z głów. Jako jedyny w całej Polsce i kto może na świecie uznał teorię heliocentryzmu za podejrzaną jak i zdeklasował grawitację twierdząc, że grawitacji nie ma a istnieje powszechne odpychanie i tylko siła odśrodkowa na podstawie stał się wyznawcą niebocentryzmu. Trzeba mieć, zależy jakie się przyjmuje kryteria, u niego dowolne, albo niezwykle odważnym albo niezwykle niedorozwiniętym. Nie mniej chwała mu za odwagę szaleńca. Nazwisko brzmi skromnie w stosunku do jego zasług. Jak i częstość jego wypowiedzi. Kopernik to osobnik wg niego mocno podejrzany, bo niewiarygodny. Nie będę tworzył peanów na jego cześć, bo naród polski jest niewdzięczny dla takich nowatorów tak jak dla Gierka (I-szy seketarz PZPR) przypisując mu powiedzenie "Wstrzymał mięso, ruszył serek -nazywał się Edward Gierek". Ten niezwykle skromny człowiek
>będzie chwilą polskiej nauki w przyszłości. Proszę się przyglądać jego odkryciom i wyliczeniom, czym różni się zasadniczo od Niejakiego Konopki z domu Hamerlik. Pozwalam więc sobie wartościową poezją odwdzięczyć się geniuszowi.
>Poważył heliocentryzm
>Podważył grawitację
>Czym zachwyci tych co w przyszłości
>Przetrą oczy i dorosną
>Kim jestem ja w przyszłości! Ha!
>Kto ja? Skromny człowiek
>Henryk K.
>Można dokomponować miarowe dudnienie i zrobić rapową "piosenkę", Praw autorskich nie mam.
>

Dziękuję Szanowny Panie Wenancjuszu.
Przepiękny pean na cześć mojej skromnej osoby.
Jestem głęboko nim poruszony.
To chyba pierwszy taki na tym zacnym portalu.

W nieskończonym Wszechświecie wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że ten Wszechświat nie istnieje.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365