Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rada Języka Polskiego wprowadza nowe zasady

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
15-05-2024 15:24okragly (21676 punktów)Rada Języka Polskiego wprowadza nowe zasady
Rada Języka Polskiego to sami profesorowie, skomplikowanie naszego języka to istota ich istnienia, dlatego wprowadzają co rusz nowe utrudnienia, by czuć się, być, ważnymi, potrzebnymi.



Wprowadźmy nowe zasady, stwórzmy Rada Języka Polskiego z niedorozwojków, takich jak ja, racjonalnych niedorozwojków, wtedy problemy i ważność prof dr inż hab ortografii zniknie
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Rada Języka Polskiego to sami profesorowie, skomplikowanie naszego języka to istota ich istnienia, dlatego wprowadzają co rusz nowe utrudnienia,
Nieprawda, ujednolicili, co jest przecież ułatwieniem.

> by czuć się, być, ważnymi, potrzebnymi.
A potrzebni to oni byli jak tą całą śląską gwarę w sejmie na legalny język przerabiano. Ale nie dopilnowali, więc pewnie próbują tą zmianą zasad się zrehabilitować.

>stwórzmy Rada Języka Polskiego z niedorozwojków, takich jak ja, racjonalnych niedorozwojków, wtedy problemy i ważność prof dr inż hab ortografii zniknie
Bo ich domniemana ważność jakoś Ci wadzi?

cr
15-05-2024 21:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Rada Języka Polskiego to sami profesorowie, skomplikowanie naszego języka to istota ich istnienia, dlatego wprowadzają co rusz nowe utrudnienia,
>Nieprawda, ujednolicili, co jest przecież ułatwieniem.
zasady ortografii powinny być tak proste jak oddychanie,
no, max tak trudne jak zasady ruchu drogowego, żeby nauczyciele i egzaminatorzy tez mieli z czego żyć

>>stwórzmy Rada Języka Polskiego z niedorozwojków, takich jak ja, racjonalnych niedorozwojków, wtedy problemy i ważność prof dr inż hab ortografii zniknie
>Bo ich domniemana ważność jakoś Ci wadzi?
komplikują nam życie, tak jak prawnicy, lekarze, czy inni politycy.
w raju wszyscy byli równi, równiejsza była wiedźma

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>zasady ortografii powinny być tak proste jak oddychanie,
Przecież są.

>komplikują nam życie,
Czyje rzycie?

cr
16-05-2024 08:26 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>zasady ortografii powinny być tak proste jak oddychanie,
>Przecież są.
wprowadziłbym taki program który automatycznie by mi poprawiał ortografię,
taki dlugopis bym wyprodukowal który pisze bezbłędnie (technicznie możliwe)

>>komplikują nam życie,
>Czyje rzycie?
ciekawe jak by się rozwinął jezyk gdyby go uwolnić (obecnie jest w dybach)
UWOLNIĆ JĘZYK!
WOLNOŚCI!


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
16-05-2024 10:08 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ciekawe jak by się rozwinął jezyk
Jaki jeżyk?

cr
16-05-2024 10:32 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>ciekawe jak by się rozwinął jezyk
>Jaki jeżyk?
ja Jeży (Jurek) by nie miał ograniczeń w rozwoju, przez Rada Języka Polskiego jestem jego pozbawion
wolności!

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
16-05-2024 10:40 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>ciekawe jak by się rozwinął jezyk
>>Jaki jeżyk?
>ja Jeży (Jurek) by nie miał ograniczeń w rozwoju, przez Rada Języka Polskiego jestem jego pozbawion
>wolności!
A, Ty. Fpo aspohu surcz den wsujy olwbości, ugurdy ęść?

cr
16-05-2024 10:56 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>ciekawe jak by się rozwinął jezyk
>>>Jaki jeżyk?
>>ja Jeży (Jurek) by nie miał ograniczeń w rozwoju, przez Rada Języka Polskiego jestem jego pozbawion
>>wolności!
>A, Ty. Fpo aspohu surcz den wsujy olwbości, ugurdy ęść?
fejs tu fejs, byśmy się dogadali bez słów

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
16-05-2024 11:02 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>fejs tu fejs, byśmy się dogadali bez słów
Się na to nie piszę, bo nie gadam analfabetami.

cr
16-05-2024 11:25 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>fejs tu fejs, byśmy się dogadali bez słów
>Się na to nie piszę,
język, szczególnie pisany, ogranicza (w pewnym zakresie) nam świat

> nie gadam analfabetami.
wpierw trzeba się razem napić by wyrzygać

16-05-2024 14:00 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>język, szczególnie pisany, ogranicza (w pewnym zakresie) nam świat
Nie wiem gdzie widzisz ograniczenie (no, gdzie ono?), a w dodatku na pewno jest na odwrót: język jest np. tworzywem sztuk, więc nas rozwija, a nie ogranicza.

>> nie gadam analfabetami.
> wpierw trzeba się razem napić by wyrzygać
No to przecież łyknęłam tego Twojego posta.


cr
16-05-2024 15:14 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>język, szczególnie pisany, ogranicza (w pewnym zakresie) nam świat
>Nie wiem gdzie widzisz ograniczenie (no, gdzie ono?), a w dodatku na pewno jest na odwrót: język jest np. tworzywem sztuk, więc nas rozwija, a nie ogranicza.
zagadujemy świat, w nowymraju w piątek będzie cisza, taki post od gadania, czytania, oglądania (cisza nocna tylko że w dzień), można mówić ciałem, gestami
sa takie zakony żeńskie w których nie można mówić, pisać

>>> nie gadam analfabetami.
>> wpierw trzeba się razem napić by wyrzygać
>No to przecież łyknęłam tego Twojego posta.
najważniejszym naszym zmysłem jest wzrok, nim się nawzajem czytamy "mowa ciała", a nie bukwy mniej czy bardziej składne

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>język, szczególnie pisany, ogranicza (w pewnym zakresie) nam świat
>>Nie wiem gdzie widzisz ograniczenie (no, gdzie ono?), a w dodatku na pewno jest na odwrót: język jest np. tworzywem sztuk, więc nas rozwija, a nie ogranicza.
>zagadujemy świat,
Czymkolwiek to "zagadywanie świata" jest, znaczyło by ono, że ograniczamy światu siebie, a nie sobie świat.

To Twoje "język ogranicza nam świat" jest zupełnie bez pokrycia.

cr
16-05-2024 17:54 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>język, szczególnie pisany, ogranicza (w pewnym zakresie) nam świat
>>>Nie wiem gdzie widzisz ograniczenie (no, gdzie ono?), a w dodatku na pewno jest na odwrót: język jest np. tworzywem sztuk, więc nas rozwija, a nie ogranicza.
>>zagadujemy świat,
>Czymkolwiek to "zagadywanie świata" jest, znaczyło by ono, że ograniczamy światu siebie, a nie sobie świat.
>To Twoje "język ogranicza nam świat" jest zupełnie bez pokrycia.
Komunikacja w raju w 69% odbywa się poprzez gesty, ruchy, mimikę .

Potrafimy wyczuwać złość kryjącą się, za na pozór, zabawnymi uwagami, zainteresowanie w przypadkowych spojrzeniach, złe intencje w niby-altruistycznych zachowaniach. Mózg nie zostal stworzony do mówienia W raju byliśmy ze sobą połączeni na podstawowym, neuronalnym poziomie, jak mrówki, potrafimy na siebie oddziaływać, intuicyjnie rozumieć wzajemne stany, wchodzić w głąb drugiego Jedność, przenikliwość uczuć sprawia, że rozumiemy się bez słów . Mózgi są stadoorganizmowe przygotowane do stadomyślenia a nie gadania



fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Komunikacja w raju w 69% odbywa się poprzez gesty, ruchy, mimikę .
I gesty są językiem, tyle, że ubogim: do pogadania o dupie Maryni.

>potrafimy na siebie oddziaływać, intuicyjnie rozumieć wzajemne stany
Co ma zastosowanie, gdy umie się rozmawiać o czymś innym niż te stany.


cr
17-05-2024 10:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Komunikacja w raju w 69% odbywa się poprzez gesty, ruchy, mimikę .
>I gesty są językiem, tyle, że ubogim: do pogadania o dupie Maryni.
podstawowym naszym zmysłem jest wzrok. Będąc dzieckiem oglądałem filmy o Indianach Ameryki Pólnocnej, Indianie tam rozmawiali na migi, podobno niczym sie nie różni od mówionego wartością przekazu, tylko jest wolniejszy
też podobno z niemowlakiem można "gadać" na migi

>>potrafimy na siebie oddziaływać, intuicyjnie rozumieć wzajemne stany
>Co ma zastosowanie, gdy umie się rozmawiać o czymś innym niż te stany.
emocje nami rządzą, mówią więcej niż milion słów, ale trzeba umiec je "czytać", dzieci potrafią,
mowa to stosunkowo nowy wynalazek kobiet, potrzeba matka wynalazków, a rajskie kobiety potrzebowały wiedzieć, co? kto? kiedy? z kim? gdzie? od tego kocie mordki
my (mężczyźni) nie potrzebowaliśmy mówić


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
18-05-2024 10:55 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>I gesty są językiem, tyle, że ubogim: do pogadania o dupie Maryni.
>podstawowym naszym zmysłem jest wzrok. Będąc dzieckiem oglądałem filmy o Indianach Ameryki Pólnocnej, Indianie tam rozmawiali na migi, podobno niczym sie nie różni od mówionego wartością przekazu, tylko jest wolniejszy
Czyli na migi o dupie Maryni gada się nieśpiesznie.

>też podobno z niemowlakiem można "gadać" na migi
Z takim niemowlakiem to pewnie o Maryni cyckach.

>emocje nami rządzą, mówią więcej niż milion słów
I niby co te emocje mówią, że dwa a dwa to cztery?

>my (mężczyźni) nie potrzebowaliśmy mówić
Jednak na fR (prócz mnie) sami faceci.

cr
18-05-2024 12:18 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>I gesty są językiem, tyle, że ubogim: do pogadania o dupie Maryni.
>>podstawowym naszym zmysłem jest wzrok. Będąc dzieckiem oglądałem filmy o Indianach Ameryki Pólnocnej, Indianie tam rozmawiali na migi, podobno niczym sie nie różni od mówionego wartością przekazu, tylko jest wolniejszy
>Czyli na migi o dupie Maryni gada się nieśpiesznie.
silne emocje najlepiej wzbudzic w sposób niewerbalny gestami, to pierwotny sposób komunikacji

mówi całe nasze ciało, np zaczerwienienie sie, oczy, brwi, zawstydzenie, wszystko sprzyjało w raju prawdzie

>>też podobno z niemowlakiem można "gadać" na migi
>Z takim niemowlakiem to pewnie o Maryni cyckach.
rusza rączkami i przekazuje nimi informacje np. którą chce zabawkę, czy woli chleb z masłem, czy bez. Komunikacja rączkami spowoduje że nie zapłacze

>>my (mężczyźni) nie potrzebowaliśmy mówić
>Jednak na fR (prócz mnie) sami faceci.
w wyrazaniu myśli jesteśmy daleko za Tobą, stąd czasem tyle naszej irytacji

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>silne emocje najlepiej wzbudzic w sposób niewerbalny gestami
A jakoś dałeś radę wkurzyć mnie pisemnie.

> w wyrazaniu myśli jesteśmy daleko za Tobą, stąd czasem tyle naszej irytacji
"silne emocje najlepiej wzbudzic w sposób niewerbalny gestami"

cr
20-05-2024 06:49 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>silne emocje najlepiej wzbudzic w sposób niewerbalny gestami
>A jakoś dałeś radę wkurzyć mnie pisemnie.
nie mam JA
jestem biorobotem

>> w wyrazaniu myśli jesteśmy daleko za Tobą, stąd czasem tyle naszej irytacji
>"silne emocje najlepiej wzbudzic w sposób niewerbalny gestami"


Formą języka jest klaskanie i wytwarzania hałasu (np buczenie). Głośny aplauz jest wskaźnikiem zadowolenia, przyznania racji. szympanse też klaszczą ,
20-05-2024 09:52 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Głośny aplauz jest wskaźnikiem zadowolenia, przyznania racji. szympanse też klaszczą
Nie będę Ci żałować.


cr
20-05-2024 10:14 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Głośny aplauz jest wskaźnikiem zadowolenia, przyznania racji. szympanse też klaszczą
>Nie będę Ci żałować.
bo jesteś dzieckiem raju, a tam klaskanie to chleb powszedni. Klaskanie to też sposób na zdrowie, nazywa się Klaskoterapia, jest dziedziną rajoterapi (tak jak śmiechoterapia). Klaskoterapia pobudza krążenie krwi, na powierzchni dłoni znajduje sie 31 pkt. połączonych z organami ciała, klaszcząc stymulujemy je. Gdybym wiedział że dzieci, które regularnie klaszczą popełniają znacznie mniej błędów ortograficznych, to by nie było tego tematu.(badanie dotyczyło dzieci)


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
16-05-2024 16:29 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Rada Języka Polskiego to sami profesorowie, skomplikowanie naszego języka to istota ich istnienia, dlatego wprowadzają co rusz nowe utrudnienia,
>Nieprawda, ujednolicili, co jest przecież ułatwieniem.
Twój ziomek, polonista z Łódzkiego liceum pisze "Może sobie Rada Języka Polskiego zmieniać zasady pisania, a młode pokolenie i tak nie będzie się ich uczyć, gdyż nie zmienia się to, co jest najważniejsze, czyli poczucie bezsensu. Co ja mogę zrobić, gdy złapię ucznia na jakimś błędzie ortograficznym?

Rada Języka Polskiego zapowiedziała szereg zmian w ortografii naszego języka, ale oczekiwania społeczne są znacznie większe. Choć zmieni się aż 11 zasad, to nie zmieni się nic, te które sprawiają najwięcej problemów okraglemu; rz czy ż, ch czy h, ó czy u, ę czy en, e czy ę, ą czy om, -ji czy -i albo -ii oraz wiele innych"

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
16-05-2024 19:00 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Twój ziomek, polonista z Łódzkiego liceum pisze "Może sobie Rada Języka Polskiego zmieniać zasady pisania, a młode pokolenie i tak nie będzie się ich uczyć, gdyż nie zmienia się to, co jest najważniejsze, czyli poczucie bezsensu.
To może wskazywać, że jego uczniowie mają słabego... Matematyka! Bo nie jest logicznym mniemanie, że jakaś dziedzina nauki może istnieć bez swoich zasad; wszak istnienie zasad danej dziedziny nauki jest właściwie tożsame z istnieniem tej dziedziny, bo wiedza z samych zasad się składa.

Czego dowiodłam Ci pytaniem "Fpo aspohu surcz den wsujy olwbości, ugurdy ęść?", którego przez niezachowanie w nim zasad polszczyzny nie zdołałeś zrozumieć.

>Co ja mogę zrobić, gdy złapię ucznia na jakimś błędzie ortograficznym?
No bo właśnie tak jest, nawet w szkole język wolności nikomu nie odbiera.

>Rada Języka Polskiego zapowiedziała szereg zmian w ortografii naszego języka, ale oczekiwania społeczne są znacznie większe. Choć zmieni się aż 11 zasad, to nie [...] te które sprawiają najwięcej problemów okraglemu
Ale jaki problem, czy to Twoje błędy kogoś krzywdzą?

cr
17-05-2024 09:48 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Twój ziomek, polonista z Łódzkiego liceum pisze "Może sobie Rada Języka Polskiego zmieniać zasady pisania, a młode pokolenie i tak nie będzie się ich uczyć, gdyż nie zmienia się to, co jest najważniejsze, czyli poczucie bezsensu.
>To może wskazywać, że jego uczniowie mają słabego... Matematyka! Bo nie jest logicznym mniemanie, że jakaś dziedzina nauki może istnieć bez swoich zasad;
bym zrobił wolność, po jakimś czasie samoistnie stworzą się zasady, tak jak z budowaniem chodników na nowym osiedlu, pozwalamy mieszkancom chodzić gdzie chca, zauważymy że tworzą się ścieżki i tam budujemy chodniki (zasady)

>istnienie zasad danej dziedziny nauki jest właściwie tożsame z istnieniem tej dziedziny, bo wiedza z samych zasad się składa.
mowę bym wyłączył z nauki, pozwolił gadać co chcemy, i jak chcemy, po czym tylko zapisywał to co się słyszy. ZERO nauki, tylko natura

>>Co ja mogę zrobić, gdy złapię ucznia na jakimś błędzie ortograficznym?
>No bo właśnie tak jest, nawet w szkole język wolności nikomu nie odbiera.
szkoła to koszary do produkcji żołnierzy (niewolnikow), szkoda że nie noszą mundurków. Wojsko nie lubi jak młody samodzielnie myśli

>>Rada Języka Polskiego zapowiedziała szereg zmian w ortografii naszego języka, ale oczekiwania społeczne są znacznie większe. Choć zmieni się aż 11 zasad, to nie [...] te które sprawiają najwięcej problemów okraglemu
>Ale jaki problem, czy to Twoje błędy kogoś krzywdzą?
gdybym nie zrobił błędu nie odpowiedziałabyś na post, dlatego czasem robie to intencjonalnie



fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>bym zrobił wolność, po jakimś czasie samoistnie stworzą się zasady
A zasady to dyby.

>bym [...] tylko zapisywał to co się słyszy.
wyprubuj nasobie

> gdybym nie zrobił błędu nie odpowiedziałabyś na post, dlatego czasem robie to intencjonalnie
W tej dyskusji strategiczne błędy robię głównie ja.

cr
18-05-2024 12:32 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>bym zrobił wolność, po jakimś czasie samoistnie stworzą się zasady
>A zasady to dyby.
język polski powstał np 600 lat temu, wtedy był "dzieckiem" i małe ubranko mu nie wadziło, dziś strój sprzed 200 lat jest dla nas dybami (uczeni ciągle powołują się na Mickiewicza, bawidamka)
Pozwólmy swobodnie rosnąć jezykowi i uszyć mu ubranie jak będzie dorosły, wtedy zasady nie będą dybami a szytymi na wymiar wygodnymi "butami", które nie będą potrzebować masy prof inż hab biskupów od "butów"

>>bym [...] tylko zapisywał to co się słyszy.
>wyprubuj nasobie
ja seplenię

>> gdybym nie zrobił błędu nie odpowiedziałabyś na post, dlatego czasem robie to intencjonalnie
>W tej dyskusji strategiczne błędy robię głównie ja.
największym Twoim błędem, ze gdzieś znikasz

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Pozwólmy swobodnie rosnąć jezykowi i uszyć mu ubranie jak będzie dorosły, wtedy zasady nie będą dybami a szytymi na wymiar wygodnymi "butami", które nie będą potrzebować masy prof inż hab biskupów od "butów"
Tyle, że język, z jego regułami włącznie, nie językoznawcy tworzą.

>gdzieś znikasz
Bywam w realu.

cr
19-05-2024 21:15 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)

>Tyle, że język, z jego regułami włącznie, nie językoznawcy tworzą.

Są jednak także użytkownikami języka. Zastanawiam się jednak, na ile język jest rzeczywiście tworem ponadjednostkowym, czy nie jest tak, że pewne jednostki (jednak) narzucają swoje rozwiązania. Mam na myśli pisarzy, publicystów i innych twórców. Ile np. słów i powiedzeń z filmów Barei przeniknęło do języka potocznego. Myślę, że każdy, kto by się o to bardzo postarał, mógłby dokonać zmian w języku, które w końcu jakaś Rada uznałaby za zjawisko poprawne. Zmiany na pewno nie mogłyby być drastyczne, ale w każdej dziedzinie istnieje opór przed drastycznymi zmianami, język nie stanowi pod tym względem niczego wyjątkowego.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Tyle, że język, z jego regułami włącznie, nie językoznawcy tworzą.
> Są jednak także użytkownikami języka.
Lecz że z zawodowego nawyku są oni użytkownikami skrajnie poprawnymi, to ich zasługą jest raczej poskramianie językowych ewolucji.

>Zastanawiam się jednak, na ile język jest rzeczywiście tworem ponadjednostkowym, czy nie jest tak, że pewne jednostki (jednak) narzucają swoje rozwiązania. Mam na myśli pisarzy, publicystów i innych twórców.
Pewnie, ale z nowościami w języku jest tak, jak z każdą inną modą: robi ją nie sam pomysł, ale i liczba użytkowników.

>Ile np. słów i powiedzeń z filmów Barei przeniknęło do języka potocznego.
Bareja to bardziej wyśmiewaniem PRL-u się zapisał niż wzbogacaniem języka.

>Myślę, że każdy, kto by się o to bardzo postarał, mógłby dokonać zmian w języku, które w końcu jakaś Rada uznałaby za zjawisko poprawne.
Zmiany zachodzą m.in. w preferowanym przez Autora wątku kierunku, bo właśnie boom przeżywają memobłędy: madka, jestę, zazdraszczać, śmiechnąć, somsiad. I choć ten trend nie będzie jednynie postępować, to jakiś ślad po nim zostanie. Ciekawe jaki.

cr
20-05-2024 10:33 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)

>Bareja to bardziej wyśmiewaniem PRL-u się zapisał niż wzbogacaniem języka.

Bareja to się zapisał z wyśmiewania Polaków. Dzisaij to by ze stu Barejów miało o czym skręcać komedie. Budowa kolejnej "wielkiej" Polski, przez przetumanionych na "wielkich" Polaków, potomków parobków, daje tysiące scenariuszy na jeszcze lepsze komedie.
Działania kolejnych wykształciuchów to kolejny etap przejściowy.
Nie mamy elit zdolnych nami rządzić i nas informować o naszych interesach. Wszyscy się sprzedali i biorą kasę za udział w tej kolonialnej komedii. Zamiast komedii w telawizorze mamy komedie dookoła. Wszyscy z uśmiechem idą na kolejną zastępczą wojnę. Potem następni "historycy" zarobią na wychwalaniu kolejnych "wielkich" Polaków. Wegetującego w otoczeniu komedii Polaka, można rozśmieszyć, pokazując mu jego tragiczny koniec.

>Zmiany zachodzą m.in. w preferowanym przez Autora wątku kierunku, bo właśnie boom przeżywają >memobłędy: madka, jestę, zazdraszczać, śmiechnąć, somsiad. I choć ten trend nie będzie jednynie >postępować, to jakiś ślad po nim zostanie. Ciekawe jaki.
>
Doczekamy się czasów, gdy język polski będzie tylko językiem ulicy. Demonkratyczni urzędnicy i karbowi będą musieli biegle władać angielskim, by utrzymywano ich na etatach.
Nastąpi dualizm językowy i nikt się nie będzie przejmował tym jak gada ulica. Demonkratyczna inwigilacja spowoduje, że ulica zacznie grypsować. Wejdą do polskiego słownictwa więzienne grypsy, tak jak więzienne tatuaże.
20-05-2024 11:31 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Doczekamy się czasów, gdy język polski będzie tylko językiem ulicy.
tak będzie

>Demonkratyczni urzędnicy i karbowi będą musieli biegle władać angielskim, by utrzymywano ich na etatach.
to zależy od ekonomi, po wyjściu Anglii z UE i dalszym słabnięciu USA, i UE, może się wykształcić język elit, brukselki, paneuropejski, rdzeniem byłby niemiecki, francuski, gdy w poszczególnych krajach każdy mówiłby po swojemu
Za 500 lat na pewno nie będzie języka polskiego, co jest szansą na rozwój.
Język organizuje nam myśli, nowoczesny jezyk wystrzeli nas w kosmos

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
20-05-2024 13:53 
 Ocena 2 na 2
DyktaFon (9281 punktów)

>Język organizuje nam myśli, nowoczesny jezyk wystrzeli nas w kosmos

Już co niektórzy chyba stamtąd piszą...
20-05-2024 22:03 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Język organizuje nam myśli, nowoczesny jezyk wystrzeli nas w kosmos
>Już co niektórzy chyba stamtąd piszą...
znane sa przypadki gdy dziecko uczyło się mówić po ptasiemu (matka zamkneła w kurniku), bardzo dobrze umiało cwierkać ale intelektualnie było poniżej poziomu szympansa, były też przypadki wychowywania dzieci przez dzikie psy, małpy, z podobnym skutkiem


w języku nowego raju np nie będzie słowa JA, co spowoduje że życie, świat, rozwój, bedzie inny, rajski, wtedy dokonają się ogromne wynalazki

odwrotnie niż u nas, libków, gdzie JA, moje, jest uświęcone, co powoduje ze jezykowo zostalismy sprowadzeni do niewolnikow, bo człowiek indywidualny, wolny, może być tylko niewolnikiem, jest ZEREM


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nastąpi dualizm językowy i nikt się nie będzie przejmował tym jak gada ulica.
Może tak być. A wtedy będziemy walczyć o nadanie polszczyźnie statusu języka.


cr
20-05-2024 10:36 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Pozwólmy swobodnie rosnąć jezykowi i uszyć mu ubranie jak będzie dorosły, wtedy zasady nie będą dybami a szytymi na wymiar wygodnymi "butami", które nie będą potrzebować masy prof inż hab biskupów od "butów"
>Tyle, że język, z jego regułami włącznie, nie językoznawcy tworzą.
jezykoznawcy są kapłanami "bibli", jakby nie było biblii nasza wiara już byłaby daleko do przodu, wierzymy w wierzenia sprzed 2 000 lat, podobnie z językiem, gdyby nie było jezykoznawców (kapłanów języka) nasz jezyk byłby daleko do przodu. Jezykoznawcy są palem i łańcuchem do którego jesteśmy uwiązani

>>gdzieś znikasz
>Bywam w realu.
co słychać w realu? Arminius komentował nam rzeczywistość, najbardziej utkwiło mi kopyto wielbłądzicy . Może woli braterstwo. Zdrowy byk, dziennie pokonywał rowerem 100km i nagle przestał komentować, Przychodzą mi myśli, że może pojechał na Ukrainę walczyć? był zaangażowany

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
20-05-2024 21:54 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>jezyk byłby daleko do przodu.
A niby gdzie jest ten przód?

>co słychać w realu?
Jerzyki przyleciały.

>Arminius [...] nagle przestał komentować
Może przestał się dogadywać z Adminem.

cr
20-05-2024 22:18 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>jezyk byłby daleko do przodu.
>A niby gdzie jest ten przód?
w raju
historia zatoczy koło, bedzie to widać gdy zniknie z języka słowo JA, moje

>>Arminius [...] nagle przestał komentować
>Może przestał się dogadywać z Adminem.
może wiesz więcej niż ja,
poza tym to byłby ban (zaznaczony).
Napisałem przed chwilą do niego przez fR
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>jezyk byłby daleko do przodu.
>>A niby gdzie jest ten przód?
>w raju
A polszczyzna potrzebna jest w Polsce.

>gdy zniknie z języka słowo JA
Język nie pozwalający na wyrażanie tak istotnego dla każdego faktu byłby bezużyteczny.

>>>Arminius [...] nagle przestał komentować
>>Może przestał się dogadywać z Adminem.
>może wiesz więcej niż ja,
Albo mam śmielsze domysły.

> poza tym to byłby ban (zaznaczony)
Chyba, że załatwili rzecz polubownie.

>Napisałem przed chwilą do niego
Ciekawe co z tego będzie.


cr
21-05-2024 13:12 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>jezyk byłby daleko do przodu.
>>>A niby gdzie jest ten przód?
>>w raju
>A polszczyzna potrzebna jest w Polsce.
jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka, romantyka, który porzucił swoje dzieci, to marną wróżę przyszłość naszemu krajowi

gdyby wzorem językoznawców byli muzykoznawcy i mówili co jest słuszne, co nie, wtedy do konca swiata byśmy śpiewali pieśni ludowe np www.youtube.com/watch?v=rZSoQSdMb8A
Puśćmy jezyk wolno, tak jak język muzyki
polonistom, katechetom, dac wolne (płacić im za nicnierobienie), będzie większy pożytek społeczny

>>gdy zniknie z języka słowo JA
>Język nie pozwalający na wyrażanie tak istotnego dla każdego faktu byłby bezużyteczny.
JA to wynalazek chrześcijański, to cierpienie, zniewolenie, nasi przodkowie nie znali JA, jeszcze 100 lat temu nie wystepował w Chinach.
Pierwsza zasada rządzenia to dziel, dziel (nie mozna bardziej podzielic niż na jednostki) i rządź. Tylko dlatego mamy JA

>>>>Arminius [...] nagle przestał komentować
>>>Może przestał się dogadywać z Adminem.
>>może wiesz więcej niż ja,
>Albo mam śmielsze domysły.
był tu bardzo aktywny, odpowiedzialny, waleczny ... tak bez słowa ... nie pasuje do niego?
zniknął po "ujawnieniu" masakry w Buczy i dramatycznym apelu do ochotników obcokrajowców celem zaciągu do walki z Rosją. Arminius mocno zaangażowany, zdrowy, wyszkolony po LWP, kto wie?

>> poza tym to byłby ban (zaznaczony)
>Chyba, że załatwili rzecz polubownie.
jak polubownie? znaczy że mógł coś stracić?

>>Napisałem przed chwilą do niego
>Ciekawe co z tego będzie.
póki co nic

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka, romantyka, który porzucił swoje dzieci, to marną wróżę przyszłość naszemu krajowi
Jeśli to wszytko zachodzi.
Zwłaszcza, że wróżysz.
I oczywiście zakładając 'przyszłość po końcu świata'.

>gdyby wzorem językoznawców byli muzykoznawcy i mówili co jest słuszne, co nie, wtedy do konca swiata byśmy śpiewali pieśni ludowe np www.youtube.com/watch?v=rZSoQSdMb8A
>Puśćmy jezyk wolno, tak jak język muzyki
Po pierwsze "język muzyki" to metafora, a po drugie 'muzykoznawcy' istnieją, choć przyjęło się nazywać ich muzykologami.

>JA to wynalazek chrześcijański
Ty tak twierdzisz.

> nasi przodkowie nie znali JA
A nasi znali.

>>> poza tym to byłby ban (zaznaczony)
>>Chyba, że załatwili rzecz polubownie.
>jak polubownie?
Jak porozumienie stron pod rygorem dyscyplinarki.


cr
21-05-2024 21:07 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka, romantyka, który porzucił swoje dzieci, to marną wróżę przyszłość naszemu krajowi
>Jeśli to wszytko zachodzi.
zachodzi, zachodzi

>Zwłaszcza, że wróżysz.
jestem fizyk, fizyk atomowy , wszystko jest zdeterminowane
Gdyby nasz król zdecydował że będziemy mówić po chińsku, bylibyśmy chińczykami , tylko z powodu jezyka, język nas formuje



Myślimy mową. Jeśli język, jako konstrukcja wsporcza myślenia będzie logiczny, to my, będziemy innowacyjni, racjonalni. Same dźwięk słów (harmonia, wibracje) mogą pobudzać do myślenia.
wymyślmy nowomowe, która wyciągnie nas za uszy z impotencji, głupoty, wtedy uzyskamy przewodnictwo światowe w nauce, technice, piłce nożnej, miłości i śpiewie

>>gdyby wzorem językoznawców byli muzykoznawcy i mówili co jest słuszne, co nie, wtedy do konca swiata byśmy śpiewali pieśni ludowe np www.youtube.com/watch?v=rZSoQSdMb8A
>>Puśćmy jezyk wolno, tak jak język muzyki
>Po pierwsze "język muzyki" to metafora, a po drugie 'muzykoznawcy' istnieją, choć przyjęło się nazywać ich muzykologami.
zrobmy tak z polonistami, niech nie mówią jak mówić, pisac, tylko niech opisują jak MY mówimy, piszemy, recenzje mile widziane, ale bez dyktanda całego na czerwono
dyktanda to zbrodnia na człowieku

>>JA to wynalazek chrześcijański
>Ty tak twierdzisz.
dzięki wymyśleniu JA jest możliwa "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina"
w raju tego nie było

>> nasi przodkowie nie znali JA
>A nasi znali.
przedchrześcijańscy nie znali

>>>> poza tym to byłby ban (zaznaczony)
>>>Chyba, że załatwili rzecz polubownie.
>>jak polubownie?
>Jak porozumienie stron pod rygorem dyscyplinarki.
co by znaczyło że można go szantażować, ale czym? może kogoś zabił, wtedy z raju też się wyganiało


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka, romantyka, który porzucił swoje dzieci, to marną wróżę przyszłość naszemu krajowi
>>Jeśli to wszytko zachodzi.
>zachodzi, zachodzi
Nikt się na Mickiewiczu nie wzoruje, a jego obyczaje nie mają nic do rzeczy.

>Gdyby nasz król zdecydował że będziemy mówić po chińsku, bylibyśmy chińczykami , tylko z powodu jezyka, język nas formuje
Przecież byli tacy, co nas innych języków uczyli, zresztą z łaciną na czele.

>Myślimy mową.
To skąd, jak nam słowo 'ucieknie', wiemy czego szukamy? Oraz skąd potem wiemy, że odnaleźliśmy to właściwe?

>Jeśli język, jako konstrukcja wsporcza myślenia będzie logiczny, to my, będziemy innowacyjni, racjonalni.
Nic nie rozumiem... (A może: nic rozumiem? )

>zrobmy tak z polonistami, niech nie mówią jak mówić, pisac, tylko niech opisują jak MY mówimy
Tym się zajmują.

>dzięki wymyśleniu JA jest możliwa "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina"
Tak samo jak 'moja zasługa, moja zasługa".

>co by znaczyło że można go szantażować, ale czym?
Że będzie miał bana.

cr
22-05-2024 14:44 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka, romantyka, który porzucił swoje dzieci, to marną wróżę przyszłość naszemu krajowi
>>>Jeśli to wszytko zachodzi.
>>zachodzi, zachodzi
>Nikt się na Mickiewiczu nie wzoruje, a jego obyczaje nie mają nic do rzeczy.
wzorujemy się na bardzo dawno umarłych patoelitach
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 1 września 2021 r. w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2023 - treść
Lista jawnych zadań:

Biblia
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
2. Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
3. Postawa człowieka wobec Boga. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
4. Jakich odpowiedzi na pytanie o sens życia udziela literatura? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
5. Motyw marności świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
6. Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
7. Obraz miłości w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Pieśni nad Pieśniami. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
8. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Psalmów. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
9. Literacki obraz końca świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
10. Apokaliptyczna wizja Sądu Ostatecznego jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
11. Dobro i zło - ich pochodzenie i miejsce w świecie. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Biblii. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jan Parandowski, Mitologia
Homer, Iliada
Homer, Odyseja
Sofokles, Antygona
Legenda o świętym Aleksym
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią
Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu
Pieśń o Rolandzie
Gall Anonim, Kronika polska
Dante Alighieri, Boska Komedia
Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich
Piotr Skarga, Kazania sejmowe
Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki
William Szekspir, Makbet
William Szekspir, Romeo i Julia
Molier, Skąpiec
Ignacy Krasicki, satyry
Ignacy Krasicki, bajki
Adam Mickiewicz, Romantyczność oraz wybrane ballady
Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz, Dziady część II
Adam Mickiewicz, Dziady część III
Juliusz Słowacki, Balladyna
Juliusz Słowacki, Kordian
Aleksander Fredro, Zemsta
Zygmunt Krasiński, Nie-Boska Komedia
Bolesław Prus, Lalka
Bolesław Prus, Z legend dawnego Egiptu
Eliza Orzeszkowa, Gloria victis
Henryk Sienkiewicz, Potop
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
Wyspiański, Wesele
Władysław Stanisław Reymont, Chłopi
Stefan Żeromski, Przedwiośnie
Stefan Żeromski, Rozdzióbią nas kruki, wrony...
Witold Gombrowicz, Ferdydurke
Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu
Tadeusz Borowski, Ludzie, którzy szli
Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat
Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem
Albert Camus, Dżuma
George Orwell, Rok 1984

chciałbym by lekturą był Pamiętnik włościanina : od pańszczyzny do dni dzisiejszych
Autor: Słomka, Jan (1842-1932) w domenie publicznej
80% z nas było niewolnikami
poza tym przez 99% czasu spędzonego na ziemi, od 2 mln lat, zyliśmy w raju gdzie nie było hierarchii, pracy, niewolnictwa, czemu tego nie ma w lekturach, że naszym ustawieniem fabrycznym jest komuna
lekturami patoelity "ryją nam berety" dlatego jęsli matura z polskiego ma tak wyglądac, to jako przedmiot dodatkowy, tak jak religia

proponowane tematy na maturę z polskiego (bez zwracania uwagi na ortografię
- raj prawda czy fałsz, uzasadnij
- hierarchia to istota człowieczeństwa czy niewolnictwo
- co Mickiewicz (czy inna patoelita) sadził o równości, sprawiedliwości, solidarności, własności
- czy istnieje wolna wola
- co rządzi światem
- czy liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) jest nowym bogiem?
i inne tematy współczesnego świata, jak nierówności, wybory parlamentarne, konsumpcjonizm, globalne ocieplenie, migracje, wojna na Ukrainie, Palestynie, ....

>>Gdyby nasz król zdecydował że będziemy mówić po chińsku, bylibyśmy chińczykami , tylko z powodu jezyka, język nas formuje
>Przecież byli tacy, co nas innych języków uczyli, zresztą z łaciną na czele.
chinski jako pierwszy jezyk
dzisiaj wielu z nas zna angielski, dzieki temu myslimy jak usazyd

>>Myślimy mową.To skąd, jak nam słowo 'ucieknie', wiemy czego szukamy? Oraz skąd potem wiemy, że odnaleźliśmy to właściwe?>
z podświadomości

>>Jeśli język, jako konstrukcja wsporcza myślenia będzie logiczny, to my, będziemy innowacyjni, racjonalni.
>Nic nie rozumiem... (A może: nic rozumiem? )
trzeba się spytac matematyka (logika)

>>zrobmy tak z polonistami, niech nie mówią jak mówić, pisac, tylko niech opisują jak MY mówimy
>Tym się zajmują.
indoktrynują zgodnie z wolą patoelit i sprawdzają czy jestem z nimi zgodny, inaczej 2 z matury, szlaban

>>dzięki wymyśleniu JA jest możliwa "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina"
>Tak samo jak 'moja zasługa, moja zasługa".
nie ma Twojej zasługi tylko Piłsudski, Mickiewicz i inne pany

>>co by znaczyło że można go szantażować, ale czym?
>Że będzie miał bana.
ta...


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>jeśli do konca świata będziemy się wzorować językowo, społecznie, emocjonalnie, na "litwo, ojczyzno moja" bawidamka[...]
>wzorujemy się na bardzo dawno umarłych patoelitach
>chciałbym by lekturą był Pamiętnik włościanina : od pańszczyzny do dni dzisiejszych
>Autor: Słomka, Jan (1842-1932)
Zaś Mickiewicz Adam 1798-1855, czyli przez 13 lat żyli w tych samych czasach.

>czemu tego nie ma w lekturach, że naszym ustawieniem fabrycznym jest komuna
Bo komunizm jest zakazany.

>proponowane tematy na maturę z polskiego (bez zwracania uwagi na ortografię
>- raj prawda czy fałsz, uzasadnij
>- hierarchia to istota człowieczeństwa czy niewolnictwo
>- co Mickiewicz (czy inna patoelita) sadził o równości, sprawiedliwości, solidarności, własności
>- czy istnieje wolna wola
>- co rządzi światem
>- czy liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) jest nowym bogiem?
>i inne tematy współczesnego świata, jak nierówności, wybory parlamentarne, konsumpcjonizm, globalne ocieplenie, migracje, wojna na Ukrainie, Palestynie, ....
I co to ma do polszczyzny?

>>>Myślimy mową.
>>>>To skąd, jak nam słowo 'ucieknie', wiemy czego szukamy? Oraz skąd potem wiemy, że odnaleźliśmy to właściwe?
>z podświadomości
No nie; przecież wiedzieć to mieć świadomość, czyli myśleć, a twierdzisz, że się myśli mową.

>>>Jeśli język, jako konstrukcja wsporcza myślenia będzie logiczny, to my, będziemy innowacyjni, racjonalni.
>>Nic nie rozumiem... (A może: nic rozumiem? )
>trzeba się spytac matematyka (logika)
O co?

>>>zrobmy tak z polonistami, niech nie mówią jak mówić, pisac, tylko niech opisują jak MY mówimy
>>Tym się zajmują.
>indoktrynują zgodnie z wolą patoelit
Język to jedno, literatura - drugie; Ty założyłeś wątek o językoznawcach.

cr
23-05-2024 11:59 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Język to jedno, literatura - drugie; Ty założyłeś wątek o językoznawcach.
Język to religia, językoznawcy to jego kapłani
teraz wiem czemu byłem bardzo słaby z polskiego i religii
tylko z polskiego (rosyjskiego, niemieckiego) i religii
no i ze śpiewu

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
25-05-2024 19:55 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>teraz wiem czemu byłem bardzo słaby z polskiego
A chyba masz na fR koleżkę, bo taki jeden napisał tu iż jacyś sądują czy "Polacy są za. I choć zrazu sondziłąm, że chodzi mu o sond, to po wysądowaniu znajomych speców ustaliłam, że nie o sond, a o sądę.

I to by było na tyle.


cr
25-05-2024 20:22 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>teraz wiem czemu byłem bardzo słaby z polskiego
>A chyba masz na fR koleżkę, bo taki jeden napisał tu iż jacyś sądują czy "Polacy są za. I choć zrazu sondziłąm, że chodzi mu o sond, to po wysądowaniu znajomych speców ustaliłam, że nie o sond, a o sądę.
>I to by było na tyle.
za 30 lat wyjdzie na nasze, bo w niemieckich landach zaniechano obniżania ocen za błędy ortograficzne www.youtube.com/watch?v=JhH5SeEaxn0&t=302s

(my jak zawsze jesteśmy spóźnieni o 30 lat

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>za 30 lat wyjdzie na nasze, bo w niemieckich landach zaniechano obniżania ocen za błędy ortograficzne www.youtube.com/watch?v=JhH5SeEaxn0&t=302s
>(my jak zawsze jesteśmy spóźnieni o 30 lat
Ale są jeszcze dbający o język narodowy Francuzi i np. Czesi, więc może nie będziemy aż tak bardzo 'spóźnieni'.

cr
25-05-2024 21:07 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>za 30 lat wyjdzie na nasze, bo w niemieckich landach zaniechano obniżania ocen za błędy ortograficzne www.youtube.com/watch?v=JhH5SeEaxn0&t=302s
>>(my jak zawsze jesteśmy spóźnieni o 30 lat
>Ale są jeszcze dbający o język narodowy Francuzi
nie wiem
>Czesi,
podobnie w Izraelu,
to może im tylko zaszkodzić (nie znam się)

>więc może nie będziemy aż tak bardzo 'spóźnieni'.
jesteś dobra w te klocki dlatego bronisz jak niepodległości

może być korelacja pomiędzy ilością błedów ortograficznych autora a niezależnością myśli tu autorowi kadzę (chociaż dał mi wczoraj 5 minusów)

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>jesteś dobra w te klocki dlatego bronisz jak niepodległości
To nie umniejsza moich racji.

>może być korelacja pomiędzy ilością błedów ortograficznych autora a niezależnością myśli u autorowi kadzę (chociaż dał mi wczoraj 5 minusów)
Sama niezależność myśli niekoniecznie jest zaletą (czyli niekoniecznie mu kadzisz).


cr
26-05-2024 18:15 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>jesteś dobra w te klocki dlatego bronisz jak niepodległości
>To nie umniejsza moich racji.
a mi pochlebia, że o mnie pamiętasz

>>może być korelacja pomiędzy ilością błedów ortograficznych autora a niezależnością myśli u autorowi kadzę (chociaż dał mi wczoraj 5 minusów)
>Sama niezależność myśli niekoniecznie jest zaletą (czyli niekoniecznie mu kadzisz).
wydaje mi się, że my (ja i on) jesteśmy niedorozwojki dlatego popełniamy błędy ortograficzne. A jako że niedorozwojki to i propaganda patoelit nas nie dotyka, tak jak nas nie dotyka ortografia i gebelsowska prawda "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą".

dlatego (taka moja hipoteza) MY (ja i on) myślimy niezależnie, bo do nas nic nie dociera (przykładem ortografia) a przecież myśle logicznie, patrz wywód wyżej

ważyć czy warzyć sól
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ważyć czy warzyć sól
Zaraz tam sól... Sul!

cr
27-05-2024 08:17 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>ważyć czy warzyć sól
>Zaraz tam sól... Sul!
powinniśmy pisać cyrlicą, tam nie ma błędów ortograficznych a język podobny do naszego


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
27-05-2024 08:41 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>powinniśmy pisać cyrlicą, tam nie ma błędów ortograficznych a język podobny do naszego
повиннисъмы писац цырылицом, там не ма влендув ортографичных а йензык подобны до нашего

cr
25-05-2024 22:16 
 Ocena 2 na 2
Thoter (6650 punktów)

>Ale są jeszcze dbający o język narodowy Francuzi i np. Czesi, więc może nie będziemy aż tak >bardzo 'spóźnieni'.
>
Francuskiego uczyłem się 6 lat. W Czechach jestem często. Z jednym Czechem będę rozmawiał i go rozumiał a z drugim się nie dogadam. Nie wiem od czego to zależy. Znałem Czecha co był górnikiem i stracił nogę. Siedział na rynku i z nim rozmawiałem, jakby był Polakiem.
W Czechach jest dużo Romów, Czesi ich nie lubią. Znam też kilku czeskich Romów. Przyjeżdżali do Polski i w biedronce wykupywali chleb tostowy. Mówiłem im, żeby w Polsce nic nie kupowali do jedzenia, bo się rozchorują. Dzisiaj wszyscy mają cukrovkę. Tym się nie martwią bo dostali tabletki. Oni twierdzą, że nie muszą być na diecie. Przepisali im maksymalną dawkę metforminy.
W Czechach bieda, w piątki przyjeżdżają do Polski na zakupy.
Andej (374 punktów)
>bym zrobił wolność, po jakimś czasie samoistnie stworzą się zasady, tak jak z budowaniem chodników na nowym osiedlu, pozwalamy mieszkancom chodzić gdzie chca, zauważymy że tworzą się ścieżki i tam budujemy chodniki (zasady)
Jest w tym jakaś racja. Hołduje jej np. Bralczyk. Ale w ten sposób zatraca się piękno języka, które tak docenia Miodek. Czy można zaśmiecać język anglicyzmami i wulgaryzmami?
Chociaż się przed tym wzbraniam, to jednak muszę uznać służebną rolę języka za ważniejszą od zachwycania się jego pięknem.
Ale czy jest sens istnienia dwóch języków" Jednego do komunikacji. Drugiego do literatury. Pierwszy bez konkretnych zasad, poza zrozumiałością. Jednak tu pojawia się problem słownictwa, które niezwykle szybko się zmienia. I zwykle jest różne w różnych środowiskach. Coraz więcej słów powszechnie używanych w jednym, nie jest rozumiana w innym środowisku.
Mnie osobiści drażni wypieranie słów polskich, angielskimi czy niemieckimi. Jeśli jest słowo polskie, to nie powinno się szpanować (czy jeszcze ktoś rozumie tę germańską naleciałość, które ileś lat temu przyjęła specyficzne znaczenie) nimi. Ale, jak ten wtręt, czasem nabierają one zupełnie innego znaczenia. Często znacznie węższego. Albo marki, która staje się rzeczownikiem powszechnym. Jak np. rower. Albo angielski hoover służący do tego samego co u nas (starzy ludzie pamiętają) elektroluks.
Z drugiej strony piękno. Zabawa słowem. Lepienie ze słów pięknych konstrukcji. Zabawa słowem, którym można nadać nowe formy, jak grudce plasteliny. Można łączyć znaczenia nadając szczególne zabarwienie. Tak samo można bawić się homonimami, homofonami, synonimami, antonimami itd. (lub etc. - ino czy tak jest mądrzej?)
Także piękno gwar, regionalizmów warto zachowywać tak, jak zachowuje się zasady pięknej pisowni i wymowy.
19-05-2024 10:40 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>Jest w tym jakaś racja. Hołduje jej np. Bralczyk. Ale w ten sposób zatraca się piękno języka, które tak docenia Miodek. Czy można zaśmiecać język anglicyzmami i wulgaryzmami?

Klucz do tego jest pilotem do telewizora i niestety netu

www.racjonalista.pl/forum.php/s,657311
www.racjonalista.pl/forum.php/s,639972

>Chociaż się przed tym wzbraniam, to jednak muszę uznać służebną rolę języka za ważniejszą od zachwycania się jego pięknem.
Jedno drugiego nie wyklucza. Można się komunikować pięknym językiem i nawet jest to skuteczniejsze od komunikacji brzydkim

"Dział Kadr naszej firmy, prowadził mądrą politykę personalną, skutkiem czego jest postęp w osiąganiu wyższego poziomu wykształcenia załogi"

lub
Dział HR prowadzi mądre zarządzanie zasobami ludzkimi, czego skutkiem jest progres na wyższy level"

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
20-05-2024 13:38 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

> w ten sposób zatraca się piękno języka,
dla mnie piękny zapach to zapach wsi 50 lat temu, w tym gnoju

>Chociaż się przed tym wzbraniam, to jednak muszę uznać służebną rolę języka za ważniejszą od zachwycania się jego pięknem.
dla mnie piękne były poniemieckie domy (tam się urodziłem), dla młodych piękne są wieżowce

>Ale czy jest sens istnienia dwóch języków" Jednego do komunikacji. Drugiego do literatury.
motyl jak się przepoczwarza porzuca kokon. Język nas ogranicza, tak samo jak biblia w religijności.

>Z drugiej strony piękno. Zabawa słowem. Lepienie ze słów pięknych konstrukcji. Zabawa słowem, którym można nadać nowe formy, jak grudce plasteliny. Można łączyć znaczenia nadając szczególne zabarwienie. Tak samo można bawić się homonimami, homofonami, synonimami, antonimami itd. (lub etc. - ino czy tak jest mądrzej?)
jesli pozwolimy językowi na rozerwanie łańcuchów, uwolnieniu, to wszystko ulegnie wzbogaceniu


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego
hebe (2 punktów)
Łatwo zdać sobie sprawę, że nasze szczęście jest cudem! Dzięki Bogu i Openguessr
29-05-2024 11:33 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Łatwo zdać sobie sprawę, że nasze szczęście jest cudem!
Łatwiej za cud poczytać Twoje 'zdawanie sobie sprawy'.

cr
29-05-2024 12:38 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Łatwo zdać sobie sprawę, że nasze szczęście jest cudem!
>Łatwiej za cud poczytać Twoje 'zdawanie sobie sprawy'.
w raju każdy był szczęśliwy, dzisiaj chyba tylko niedorozwojki , zdrowe niedorozwojki

fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365