 |
Spis Powszechny 2011 - wyznanie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-04-2013 10:13 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Spis Powszechny 2011 - wyznanie
7 na 7 | Pojawiły się długo oczekiwane wyniki NSP2011, dotyczące m.in. deklarowanego wyznania. Nie jest dobrze. Dla 1.63% nie udało się uzyskać deklaracji, 7.1% odmówiło odpowiedzi, 2.41% określiło się jako bezwyznaniowych, 87.58% wybrało KRK, 1.28% pozostałe wyznania. Wynik osiągnięty przez KRK jest w zasadzie identyczny z odsetkiem ochrzczonych, który można wyczytać w Roczniku Statystycznym 2012. Można się jeszcze łudzić, że ateiści pochowali się za odmową odpowiedzi, ale bądźmy szczerzy - takie ukrywanie się byłoby wizerunkowym strzałem w stopę. Pełny raport tutaj, wyznanie jest na stronie 99. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 9 na 9 | Wyrak (463 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | Problem jest w tym, że nie wszyscy mogli odpowiedzieć na pytanie o wyznanie. Wypełniałam formularze internetowo i tego pytania nie było - szukałam bo zdecydowanie chciałam wskazać brak wyznania, to samo stwierdzili moi bliscy, następne 3 osoby, które chciały zadeklarować ateizm. Jestem ciekawa jak zakwalifikowano moje wypowiedzi jeżeli nie było pytania o wyznanie. Dlatego jestem oburzona tymi wynikami! Nie wiem jak dobierano osoby, które zapytano o wyznanie.
Podważa to moje zaufanie do innych wyników spisu powszechnego.
|
| Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Problem jest w tym, że nie wszyscy mogli odpowiedzieć na pytanie o wyznanie.Miałaś 20% szans na zakwalifikowanie Twojego mieszkania do badania rozszerzonego. > to samo stwierdzili moi bliscy, następne 3 osoby, które chciały zadeklarować ateizmJeżeli mieszkacie razem, patrz wyżej, jeżeli nie - pech. > Nie wiem jak dobierano osoby, które zapytano o wyznanie.Metodologia losowania jest na stronie 43. |
| Wyrak (463 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | OK. Ale na podstawie 20% twierdzić, że uzyskano w spisie powszechnym określone wyniki jest nieuczciwe gdyż sugeruje wszystkim "powszechną" odpowiedź - mało kto będzie pamiętał, że to 20%. Jak również losowanie nie jest dobre gdyż prawdopodobnie ateistów jest więcej w skupiskach miejskich niż na wsi. |
#4 9 na 9 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > 87.58% wybrało KRK,Że deklarują, że są, nie znaczy jeszcze, że są  I teraz jestem ciekawa jaki procent z tych 87 procent twierdzących, że są katolikami wierzy np. w reinkarnację, jak moja "katolicka" kumpela. "Przytoczę tylko kilka przykładów z badań socjologicznych przeprowadzonych w kwietniu 2012 r. przez CBOS. Otóż 71 proc. badanych wierzy w nieśmiertelność duszy, Sąd Ostateczny oraz cuda. Wiarę w niebo deklaruje 68 proc., w piekło - 56 proc. (tylko 36 proc. w sposób zdecydowany), w życie pozagrobowe - 66 proc. !!! W zmartwychwstanie wierzy zaś 63 proc. katolików (...) Aż 66 proc. badanych wierzy w przeznaczenie, 36 proc. uważa, że zwierzęta mają duszę, a 26 proc. deklaruje wiarę w reinkarnację. (...) Okazuje się, że odsetek katolików, którzy wierzą (mniej lub bardziej zdecydowanie) we wszystkie omawiane elementy wiary katolickiej, a więc w to, że Bóg wysłuchuje modlitw, w istnienie grzechu pierworodnego, zmartwychwstanie, życie pozagrobowe, nieśmiertelną duszę, Sąd Ostateczny, niebo, piekło oraz w cuda, stanowi aktualnie 37 proc. wszystkich pełnoletnich wyznawców tej religii, którzy wzięli udział w naszym badaniu. ". www.rp.pl/artykul/995159.html |
#5 6 na 6 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | Tylko, że badania nie określały światopoglądu a jedynie, deklarowane przez badanego, "przynależność" do poszczególnych "wyznań" (religii). A więc "bezwyznaniowi" może oznaczać wszystko - dlatego GUS nie pisze, iż są to ateiści. KK "konsultował" kształt pytania o wyznanie z GUS - stąd jego aktualny kształt, z którego nic właściwie nie da się wywnioskować. Jednocześnie 8.73% braków danych ("odmówił odpowiedzi" i "nieustalona") czyni z błędu największą kategorię! Jak bym tak kodował w pracy, to by mnie szef na zbity pysk wywalił.
Jednym słowem - eksperyment związany ze spisem pełnym (w internecie i dobrowolnie) i poszerzonymi badaniami ankietowymi (tzw. rachmistrze spisowi) nie udał się szczególnie. Należy tylko mieć nadzieję, iż w przyszłości GUS zrezygnuje z eksperymentów i wybierze droższą i bardziej "konserwatywną" metodę prowadzenia badań.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
#6 6 na 6 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > OK. Ale na podstawie 20% twierdzić, że uzyskano w spisie powszechnym określone wyniki jest nieuczciwe gdyż sugeruje wszystkim "powszechną" odpowiedź - mało kto będzie pamiętał, że to 20%. Jak również losowanie nie jest dobre gdyż prawdopodobnie ateistów jest więcej w skupiskach miejskich niż na wsi.Dlatego dokonuje się losowania warstwowo-kwotowe - losuje się nie dla całego społeczeństwa jako takiego, lecz dla poszczególnych warstw społecznych (miasto, płeć, wiek, wykształcenie itp.), dzięki czemu odtwarza się statystyczną strukturę społeczeństwa. Badania 20% społeczeństwa - jeśli zostało przeprowadzone rzetelnie, nie powinno się różnić od badania pełnego (którego typem jest spis powszechny). Pozdrawiam.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
#7 4 na 4 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | Słyszałem od pewnego socjologa religii, że sprawdzali kiedyś dlaczego tylu Polaków wierzy w reinkarnację. Otóż w pytaniach socjologicznych zwykło się pisać "Czy Pan/Pani wierzy w reinkarnację (wędrówkę duszy)?". Badacze więc postanowili zapytać badanych, którzy zadeklarowali, iż owszem - wierzą, "Co Pan/Pani rozumie pod pojęciem "reinkarnacja (wędrówka duszy)"?. Okazało się, iż rzesza Polskich katolików rozumiała pod tym pojęciem.....wędrówkę duszy z ciała do nieba lub piekła 
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
hazy (354 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | A mnie pani ankieterka nawet nie zapytała o przynależność religijną, czyli jestem teraz w jakiej grupie? |
#9 13 na 13 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > A mnie pani ankieterka nawet nie zapytała o przynależność religijną, czyli jestem teraz w jakiej grupie?Jesteś w grupie 80% niepytanych. |
#10 3 na 3 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Wynik osiągnięty przez KRK jest w zasadzie identyczny z odsetkiem ochrzczonych, który można wyczytać w Roczniku Statystycznym 2012.Nie mogło być inaczej, bo tak zostało sformułowane pytanie. Z formalnego punktu widzenia każdy ochrzczony staje się automatycznie członkiem wspólnoty wyznaniowej, co jednoznacznie określa jego przynależność wyznaniową. > Można się jeszcze łudzić, że ateiści pochowali się za odmową odpowiedzi, ale bądźmy> szczerzy - takie ukrywanie się byłoby wizerunkowym strzałem w stopę.To nie jest kwestia ukrywania się tylko elementarnej uczciwości. Przy tej metodologii i tak sformułowanym pytaniu o "Przynależność do wyznania religijnego" nawet ateiści bedąc w dzieciństwie ochrzczonymi musieli potwierdzić formalną przynależność do KK. Apostatów w naszym kraju jest garstka, a i ta forma opuszczenia Kościoła jest jakby nie patrzeć problematyczna. Wobec tego konkuzję zawartą w tym opracowaniu można uznać za prawdziwą: "Wyniki spisu potwierdzają statystycznie dominującą pozycję Kościoła Katolickiego obrządku łacińskiego. Zbiorowość zaliczających się do wiernych Kościoła rzymskokatolickiego liczy 33 729 tys. osób, co stanowi 87,6% ogółu ludności i 96% populacji osób o rozpoznanym statusie wyznaniowym. Nawet uwzględniwszy pokaźną część ludności o nieustalonej sytuacji wyznaniowej, wypada zauważyć, że dane spisowe w zasadzie potwierdzają dotychczasowe oszacowania odnośnie udziału i liczby członków Kościoła rzymskokatolickiego, podawane w imieniu Kościoła Katolickiego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego." Nie ma czym się... emocjonować! Na poprawę nastrojów proponuję sięgnąć po ostatnie wyniki badań ISKK z... 2012r! Inna metodologia, inaczej sformułowane pytanie i zupełnie inne... wyniki i konkluzje! "...odsetek wierzących spadł do poziomu 60,8%."  "Wierni coraz mniej czują się jednak związani ze swoją parafią." "...w latach 2002-2012 odnotowano spadek zaangażowania." "Niepokojące jest zmniejszanie się udziału najmłodszych roczników badanych w praktykach religijnych, co może być zapowiedzią długotrwałego spadku religijności w całym społeczeństwie." "Wydaje się, że katolicka Polska dopiero po dwóch dekadach transformacji ustrojowej i społeczno-kulturowej, po wejściu do Unii Europejskiej, zaczyna w sposób bardziej wyraźny zmagać się z wyzwaniami postchrześcijańskiej czy postsekularnej Europy - podsumowuje ks. prof. Janusz Mariański z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC." "Coraz powszechniejsze staje się przyzwolenie na seks przed ślubem czy stosowanie środków antykoncepcyjnych." I coś co powinno zamknąć gęby krzykaczom o prześladowaniu katolików w Polsce: "Jak pokazuje badanie, nie odnotowuje się wykluczenia wartości religijnych i moralnych ze sfery publicznej. Z drugiej jednak strony, w skali całej populacji, religijność nie stanowi dziś dominującego czynnika wpływającego na postawy w obrębie sfery publicznej." żródło: www.iskk.p(*)ligijno-polakow-1991-2011.htmlBadanie przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego: "W 2012 roku, w ramach projektu "Postawy religijno-społecznego Polaków 1991-2012" (nr 04691), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, ISKK przeprowadził badanie przemian religijności Polaków w ciągu ostatnich dwudziestu lat." żródło: www.iskk.p(*)2012-konferencja-naukowa-.htmlA komunikat o wynikach badań podpisało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Trudno podejrzewać żeby Kościół Katolicki walczący o rząd dusz celowo zaniżał dane na temat ilości wierzących Polaków. Biorąc pod uwagę, że badanie finansowało [i zapewne monitorowało!] Narodowe Centrum Nauki można te wyniki uznać za... wiarygodne! Pozostaje jeszcze kwestia interpretacji tych wyników. Wszystko wskazuje na to, że ISKK już niebawem będzie musiało zmienić... logo! Kończy się hossa, a zaczyna... bessa! Trzeba będzie odwrócić... strzałkę! Jak tak dalej pójdzie za jakieś 10 lat kolejne badanie może wykazać, że wierzący w Polsce są... MNIEJSZOŚCIĄ !!!  Tak nam dopomóż... 
Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina |
#11 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Dla 1.63% nie udało się uzyskać deklaracji, 7.1% odmówiło odpowiedzi,> 2.41% określiło się jako bezwyznaniowych, 87.58% wybrało KRK, 1.28% pozostałe wyznania.Malutko coś tych pozostałych wyznań. Wygląda na to, że część się boi (i to by była ta "odmowa odpowiedzi"), ale którzy? Prawosławni? Muzułmanie? No bo nie ŚJ - oni chcą być prześladowani, bo to znak, że żyjemy w Dniach Ostatnich  . > ...Można się jeszcze łudzić, że ateiści pochowali się za odmową odpowiedzi, ale bądźmy szczerzy - takie ukrywanie się byłoby wizerunkowym strzałem w stopę.Pytanie było o wyznanie (przynależność religijną), nie o wiarę. Ci, którzy zostali ochrzczeni, a nawet wychowani w religii rzymskokatolickiej są katolikami. A wizerunek? Elita to mniejszość, im mniejsza, tym bardziej elitarna. |
| Jan Grabiński (1015 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | A mi się pokazała pełna ankieta, którą odpowiednio wypełniłem. Było to w pewnym momencie bardzo kłopotliwe, bo wymagało pewnego skupienia się na pytaniach, które dotyczyły m in. metrażu mieszkania, sposobu zaopatrywania w wodę bieżącą, ogrzewanie, wywóz śmieci itp. Uważam, że jak się już podaje tego typu informacje, to należy podawać je jak najdokładniej i dlatego należało włożyć w ankietę sporo pracy. Kiedy rozmawiałem o ankiecie w pracy, to wyszło nam, że mniej niż 20% pytanych miało pełny zakres badania. |
#13 8 na 8 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Pytanie było o wyznanie (przynależność religijną), nie o wiarę. Ci, którzy zostali ochrzczeni, a nawet wychowani w religii rzymskokatolickiej są katolikami.Jasne - semel catholicus, semper catholicus. Tylko przy takiej wykładni nie ma o co pytać, wystarczy sprawdzić metryki chrztów. Nie pamiętam jak konkretnie brzmiało pytanie (nie widziałem go zresztą), ale w dziale definicji (s. 35) napisali tak: Wyznanie:Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także - wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania). > Elita to mniejszość, im mniejsza, tym bardziej elitarna.Miałbym jednak większą satysfakcję z życia wśród ludzi rozumnych, niż z bycia elitą wśród bezrozumnych. |
#14 1 na 1 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Uważam, że jak się już podaje tego typu informacje, to należy podawać je jak najdokładniej i dlatego należało włożyć w ankietę sporo pracy.No nie wiem - poziom dokładności zależny jest od potrzeb zamawiającego badanie, możliwości analitycznych badacza, wrażliwości danych i cierpliwości badanego. Poza tym - im bardziej szczegółowe pytania, tym więcej odmów odpowiedzi i większa szansa na błędy popełnione przez badanego, szczególnie w sytuacji, gdy sam ma wypełniać kwestionariusz badawczy. > Kiedy rozmawiałem o ankiecie w pracy, to wyszło nam, że mniej niż 20% pytanych miało pełny zakres badania.Raport GUS ze spisu powszechnego podaje, iż celem badania reprezentatywnego było przeprowadzenie badania na ok. 20% domów (ponieważ to one są jednostką analizy spisu powszechnego). Więc zasadniczo się zgadza - pełnym badaniem reprezentacyjnym objęto 2,7 mln mieszkań. Czyli badania były reprezentatywne - szczególnie, że warstwowanie populacji doprowadziło do powstania 70 tys. warstw w operacie losowania.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
| Celecrin (6386 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie |
> Malutko coś tych pozostałych wyznań. Wygląda na to, że część się boi (i to by była ta "odmowa odpowiedzi"), ale którzy?> Prawosławni? Muzułmanie? No bo nie ŚJ - oni chcą być prześladowani, bo to znak, że żyjemy w Dniach Ostatnich.Właśnie nie ŚJ. Czytałem PDF i okazało się, ze najwięcej stracili prawosławni. W spisie określono ich jako poniżej 200tys, a tymczasem szacuje się ich na 500-600 tys! ŚJ w spisie 134tys a na ostatnim zjeździe było 200tys. Muzułmanie w Polsce na razie się nie liczą. Jest ich na szczęście garstka, 30tys (o 30tys za dużo). > Pytanie było o wyznanie (przynależność religijną), nie o wiarę. Ci, którzy zostali ochrzczeni, a nawet wychowani w religii rzymskokatolickiej są katolikami.Wątpię by ateista zaznaczał w spisie wyznanie katolickie, jakiegokolwiek powodu by nie miał. Sądzę, że niewieRZący ukryci są w tych blisko 11% (1,63%+7.1%+2.41%), co ciekawe sami niewierzący określają swoją liczbę na około 8%. Wniosek jaki za tym idzie jest optymistyczny! Liczba osób, które podały bezwyznaniowość oraz odmówiły podania wyznania sięga 10%, więc liczba niewierzących mogła znacznie wzrosnąć w ostatnim czasie. To jest zgodne z moimi odczuciami, spotkanie innego niewierzącego w ostatnich latach jest prostSze niż wskazywałyby na to statystyki. I to chyba nie są tylko moje odczucia, czyż nie?  |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|