 |
Spis Powszechny 2011 - wyznanie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-04-2013 10:13 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Spis Powszechny 2011 - wyznanie
7 na 7 | Pojawiły się długo oczekiwane wyniki NSP2011, dotyczące m.in. deklarowanego wyznania. Nie jest dobrze. Dla 1.63% nie udało się uzyskać deklaracji, 7.1% odmówiło odpowiedzi, 2.41% określiło się jako bezwyznaniowych, 87.58% wybrało KRK, 1.28% pozostałe wyznania. Wynik osiągnięty przez KRK jest w zasadzie identyczny z odsetkiem ochrzczonych, który można wyczytać w Roczniku Statystycznym 2012. Można się jeszcze łudzić, że ateiści pochowali się za odmową odpowiedzi, ale bądźmy szczerzy - takie ukrywanie się byłoby wizerunkowym strzałem w stopę. Pełny raport tutaj, wyznanie jest na stronie 99. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..| slik (20011 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > "Przytoczę tylko kilka przykładów z badań socjologicznych przeprowadzonych w kwietniu 2012 r. przez CBOSOdkąd dyrektorem CBOS została Mirosława Grabowska, zagorzała katoliczka, wyniki stały się dla KK jakby bardziej korzystne. Nie trzeba nawet manipulować wynikami, wystarczy odpowiednio zredagować pytania, aby wyniki były "odpowiednie". |
#17 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie |
> Muzułmanie w Polsce na razie się nie liczą. Jest ich na szczęście garstka, 30tys (o 30tys za dużo).Zamierzasz eksterminować naszych Tatarów? Ja się nie zgadzam. |
| Celecrin (6386 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > >Muzułmanie w Polsce na razie się nie liczą. Jest ich na szczęście garstka, 30tys (o 30tys za dużo).> Zamierzasz eksterminować naszych Tatarów? Ja się nie zgadzam.Po kolei. Tatar to Tatar, muzułmanin to muzułmanin. To nie kwestia rasowa. Kwestia religii to kwestia walki memów, nie genów. Jeśli religia jest czymś cennym z "antropologiczno-kulturowego" punktu widzenia to "Bóg urojony" Dawkinsa dokonał istnej masakry. Cóż jeśli to jest eksterminacja to ja jestem za taką eksterminacją. |
#19 5 na 5 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > >Zamierzasz eksterminować naszych Tatarów? Ja się nie zgadzam.> ... Tatar to Tatar, muzułmanin to muzułmanin. To nie kwestia rasowa. ...Tyle, że duża część tych muzułmanów to potomkowie polskich Tatarów. Z innych najwięcej stanowią pewnie Turcy, którzy specjalnie religijni nie są, a akurat z nimi mieliśmy przez ostatnie 200 lat bardzo dobre relacje - np. Turcja jako jedyny kraj nie uznała rozbiorów Polski i podczas wszystkich ważnych uroczystości zostawiano puste miejsce dla naszego ambasadora. > ... Jeśli religia jest czymś cennym z "antropologiczno-kulturowego" punktu widzenia to "Bóg urojony" Dawkinsa dokonał istnej masakry.Duża przesada - on rozprawia się tam z niektórymi aspektami religii, a i to dla wielu nie jest przekonywujące. A eksterminacja jest zazwyczaj rozumiana jednoznacznie. |
#20 1 na 3 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Jasne - semel catholicus, semper catholicus. Tylko przy takiej wykładni nie ma o co pytać, wystarczy sprawdzić metryki chrztów. ...Tu akurat zgadzam się ze stanowiskiem krk. Jeżeli ktoś został wychowany w tym środowisku, nie wystarczy deklaracja, że nie jest już katolikiem. Zbyt długi okres socjalizacji, żeby wyzbyć się określonej mentalności. |
#21 4 na 4 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Właśnie nie ŚJ. Czytałem PDF i okazało się, ze najwięcej stracili prawosławni. W spisie określono ich jako poniżej 200tys, a tymczasem szacuje się ich na 500-600 tys!> ŚJ w spisie 134tys a na ostatnim zjeździe było 200tys.Czyli nie myliłam się - chodzi o mniejszości wyznaniowe. Ale prawosławni nie tyle stracili, co pewnie się obawiają podania wyznania (zwłaszcza, gdy migrują na inne tereny). > Wątpię by ateista zaznaczał w spisie wyznanie katolickie, jakiegokolwiek powodu by nie miał.A co ma piernik do wiatraka? Wśród rzymskich katolików jest wielu niewierzących - praktykujących. > Sądzę, że niewieRZący ukryci są w tych blisko 11% (1,63%+7.1%+2.41%), co ciekawe sami niewierzący określają swoją liczbę na około 8%. Wniosek jaki za tym idzie jest optymistyczny! Liczba osób, które podały bezwyznaniowość oraz odmówiły podania wyznania sięga 10%, więc liczba niewierzących mogła znacznie wzrosnąć w ostatnim czasie.I co z tego? Sytuacja byłaby lepsza, gdyby spadła liczba katolików. |
#22 1 na 1 | Celecrin (6386 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > >>Zamierzasz eksterminować naszych Tatarów? Ja się nie zgadzam.> >... Tatar to Tatar, muzułmanin to muzułmanin. To nie kwestia rasowa. ...> Tyle, że duża część tych muzułmanów to potomkowie polskich Tatarów.No dobrze, ale co z tego? (nie chwytam może...) Tatar ateista to nie Tatar? Czy może nie prawdziwy Tatar? > >... Jeśli religia jest czymś cennym z "antropologiczno-kulturowego" punktu widzenia to "Bóg urojony" Dawkinsa dokonał istnej masakry.> Duża przesada - on rozprawia się tam z niektórymi aspektami religii, a i to dla wielu nie jest przekonywujące.To był tylko przykład. Nowy ateizm jest nowym tchniem dla ruchu ateistów i bardzo medialnym dzięki książkom. Został zauważony jako pewna odmienność, tak? pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_ateizm"Nowy ateizm to nazwa określająca idee wyrażone w twórczości pisarzy-ateistów XXI wieku, którzy wyznają pogląd, że "religii nie powinno się tolerować, lecz należy jej przeciwdziałać, krytykować ją i poddawać racjonalnej argumentacji wszędzie tam, gdzie sięgają jej wpływy." > A eksterminacja jest zazwyczaj rozumiana jednoznacznie.Dokładnie Ania, dlatego odpowiedziałem Meretseger, tak jak odpowiedziałem. |
#23 5 na 5 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Tatar ateista to nie Tatar? Czy może nie prawdziwy Tatar?Wyjaśniam - do niedawna w Polsce muzułmanin znaczyło w zasadzie tyle, co potomek polskich Tatarów (skądinąd bardzo wartościowej i lojalnej wobec naszego kraju grupy obywateli). Stąd tworzenie zbiorów rozłącznych - Tatarzy / muzułmanie nie miało sensu. Stwierdzenie dotyczące eksterminacji siłą rzeczy objęłoby również tę grupę, co mi się niezbyt podoba, Meretseger jak widzę też. Zresztą, niestety, od naszego włączenia się w wojnę z Irakiem zaczęły się napaści właśnie na Tatarów i ich meczety na Podlasiu. Dlatego oświadczenie na temat eksterminacji przyjmuję z lekkim niepokojem. > ... Nowy ateizm jest nowym tchniem dla ruchu ateistów i bardzo medialnym dzięki książkom. ...Wiesz - dla mnie nowy ateizm to kolejna ideologia, może dlatego, że jestem starą ateistką, bez podbudowy teoretycznej. Pewnie wielu osobom to jest potrzebne, bo odchodząc ze wspólnoty muszą się z czymś utożsamić. Ale ja już nie obejmę nowego ateizmu, tak jak nowego sposobu oddychania. Religia powinna być poddana krytyce, z tym się zgadzam, ale jako ideologia legitymizująca pewien system społeczny (wybacz socjologowi) - anachroniczny, a chwilami wręcz nieludzki. (Chyba sprowokowałeś mnie do napisania kolejnego kiepskiego tekstu). > >A eksterminacja jest zazwyczaj rozumiana jednoznacznie.> Dokładnie Ania, dlatego odpowiedziałem Meretseger, tak jak odpowiedziałem.Jw. - naszych obywateli tknąć nie pozwolę. Nigdy nie było problemu w Polsce z ich wersją islamu, czego o rzymskich katolikach już powiedzieć nie można. |
| Celecrin (6386 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Wyjaśniam - do niedawna w Polsce muzułmanin znaczyło w zasadzie tyle, co potomek polskich Tatarów (skądinąd bardzo wartościowej i lojalnej wobec naszego kraju grupy obywateli). Stąd tworzenie zbiorów rozłącznych - Tatarzy / muzułmanie nie miało sensu.Co mnie obchodzi co było do niedawna? Mówimy o tym co napisałem dziś czy "do niedawna"? > Stwierdzenie dotyczące eksterminacji siłą rzeczy objęłoby również tę grupę, co mi się niezbyt podoba, Meretseger jak widzę też.Jakie stwierdzenie dotyczące eksterminacji? Co za koszmar. Czasem brakuje mi sił na to Forum.... > Jw. - naszych obywateli tknąć nie pozwolę. Nigdy nie było problemu w Polsce z ich wersją islamu, czego o rzymskich katolikach już powiedzieć nie można.Jw. - Można się w czoło tylko popukać.... |
Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Odkąd dyrektorem CBOS została Mirosława Grabowska, zagorzała katoliczka, wyniki stały się dla KK jakby bardziej korzystne. Nie trzeba nawet manipulować wynikami, wystarczy odpowiednio zredagować pytania, aby wyniki były "odpowiednie".Nie wydaje mi się. CBOS właściwie nie zmienia pytań, by zapewnić porównywalność wyników. Zwyczajnie w Polskim społeczeństwie w dobrym tonie jest być konserwatywnym. Pozdrawiam.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
| Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Jw. - Można się w czoło tylko popukać....Teraz to ja przestaję rozumieć. Jeżeli to było pod moim adresem, to dziękuję za rozmowę. |
| Celecrin (6386 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > >Jw. - Można się w czoło tylko popukać....> Teraz to ja przestaję rozumieć. Jeżeli to było pod moim adresem, to dziękuję za rozmowę.Ty nie rozumiałaś od początku  Początkowo myślałem, że Meretseger żartuje, ale rozmowa z Tobą to już totalny odlot. EOT |
ratus (4786 punktów) (zablokowany) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | >Malutko coś tych pozostałych wyznań. ...
Wygląda na to, że za tak znaczna przewagę katolicyzmu, KK powinen świeczki palić za Hitlera i Stalina. Faszyści zorganizowali holokaust, komuniści wypędzili resztę starozakonnych. Katolicyzm pozbył się konkurencji. Oceny są różne, ale rzędu 15%. Niestety, za powyższymi przyczynami straciliśmy znacznie więcej (procentowo) polskiej elity intelektualnej. Skutki widać, słychać i czuć. |
#29 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > Wygląda na to, że za tak znaczna przewagę katolicyzmu, KK powinien świeczki palić za Hitlera i Stalina. Faszyści zorganizowali holokaust, komuniści wypędzili resztę starozakonnych. Katolicyzm pozbył się konkurencji. Oceny są różne, ale rzędu 15%.Ale ja spotykam coraz więcej protestantów - konwertytów z ostatnich kilku lat. I z tego, co podpytywałam żadna z tych osób nie "wypisała się" z krk (jakoś im to zwisa). Czyli są podwójnie księgowani. > Niestety, za powyższymi przyczynami straciliśmy znacznie więcej (procentowo) polskiej elity intelektualnej. ...I tak nie było jej zbyt wiele. |
| letma (109 punktów) | Odp: Spis Powszechny 2011 - wyznanie | > >Jasne - semel catholicus, semper catholicus. Tylko przy takiej wykładni nie ma o co pytać, wystarczy sprawdzić metryki chrztów. ...> Tu akurat zgadzam się ze stanowiskiem krk. Jeżeli ktoś został wychowany w tym środowisku, nie wystarczy deklaracja, że nie jest już katolikiem. Zbyt długi okres socjalizacji, żeby wyzbyć się określonej mentalności.> Jeżeli deklaracja nie wystarczy, to co według ciebie jest wystarczające. Zgoda instytucji, która wykorzystała moją niemowlęcą niepoczytalność, aby zasilić swoje szeregi. Pozatym nie rozumiem co masz na myśli pod pojęciem ,,określonej mentalności''. |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|