 |
Dlaczego "antysemita" ratował Żydów Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-05-2016 12:34 | neutrinno (12 punktów) | Dlaczego "antysemita" ratował Żydów
2 na 2 | Pisarz i polityk Jan Dobraczyński w relacji z 1984r. dlaczego on antysemita ratował w czasie wojny Żydów: "Dlaczego ratowałem? To proste. W moim domu rodzinnym panowała tolerancja. Nie mieliśmy specjalnie kontaktów z Żydami. Skoro do takich kontaktów dochodziło, nie były one niczym niezwykłym. Rozmowy toczyły się na rozmaite tematy, bez żadnej wrogości. Także w szkole miałem kolegów Żydów, a jeden z nich był przez trzy lata moim najlepszym przyjacielem. Żydzi, z którymi utrzymywaliśmy kontakt, byli religijni w sposób - powiedziałbym - normalny. Bo Żydzi mozaiści stronili od chrześcijan. My też nie interesowaliśmy się ich religią. Niektóre ich obyczaje wydawały się nam po prostu dziwaczne. Nie znam jednak żadnych konfliktów na tle religijnym. Poza tym, co powiedziałem wyżej, dla nikogo nie jest tajemnicą, że osobiście wywodzę się ze środowisk narodowych. Środowiska te często są oskarżane o antysemityzm. W rzeczywistości - jeśli już upierać się przy nazywaniu tego zjawiska antysemityzmem - trzeba mówić o antysemityzmie ekonomicznym środowisk narodowych. Taki antysemityzm nigdy nie miał nic wspólnego z antysemityzmem rasowym, jaki pojawił się w hitlerowskich Niemczech. Antysemityzm ekonomiczny w polskich środowiskach narodowych brał się stąd, że w Polsce przed wojną był bardzo duży, sięgający 12% wskaźnik ludności żydowskiej. W dziedzinie handlu udział Żydów był tak duży, że pewne dziedziny były całkowicie w ich rękach. Taka konkurencja ekonomiczna musiała wywoływać konflikty. W tym sensie, rzeczywiście, byłem antysemitą ekonomicznym. Ale mój antysemityzm nigdy nie sięgał chęci odbierania komukolwiek życia! Dlatego nie ma sprzeczności pomiędzy moim antysemityzmem a tym, że gdy trzeba było, ratowałem Żydów i żydowskie dzieci. Ratowałem je więc przede wszystkim dlatego, bo były dziećmi, ponieważ były prześladowane, ponieważ groziła im śmierć, ponieważ Żydzi byli ludźmi... Ratowałbym każdego zagrożonego śmiercią człowieka, a dziecko - każde dziecko - jest mi szczególnie bliskie. Tak mi nakazuje moja religia katolicka. Nie liczyłem na żadną nagrodę czy choćby tylko słowne uznanie. Jeśli mogłem ocalić życie kilkuset dzieci, uczyniłem to. Sam ten fakt jest dla mnie najlepszą i wystarczającą nagrodą." > Relacja Jana Dobraczyńskiego, w:E.Kurek,"Dzieci żydowskie w klasztorach", Lublin 2004, s. 134-135. E.Kurek,"Polacy i Żydzi: Problemy z Historią" s.185-186."Owszem, polski antysemityzm był krzykliwy, upokarzający i ekonomicznie uciążliwy, ale był śmieszny w porównaniu z tym antysemityzmem, jaki przez wieki serwowały Żydom inne europejskie narody (np. spalenie wszystkich wiedeńskich Żydów na stosie)" > Doktor historii, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ewa Kurek w:"Polacy i Żydzi: Problemy z Historią"W rozumieniu J.Dobraczyńskiego mogę śmiało powiedzieć że nie jeden Polak, Niemiec, Chińczyk, itp. jest antysemitą i anty"..." ekonomicznym. dr Ewa Kurek krótko o kłamstwach historii: www.youtube.com/watch?v=VKO0yEmnTxw | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | . > Pisarz i polityk Jan Dobraczyński w relacji z 1984r. dlaczego on antysemita ratował w czasie wojny Żydów: (...) www.solida(*)i-zydzi-ok1000-1945-cz-48.htmlPodał swoje powody i co z tego wynika? Czy, iż Polacy w swojej masie byli filosemitami, czy też, iż - co normalne - zdarzali się wśród nich ludzie przyzwoici? > dr Ewa Kurek krótko o kłamstwach historii: www.youtube.com/watch?v=VKO0yEmnTxwO obiektywizmie pani Kurek już świadczy sam tytuł jej wypowiedzi: "Żyd może bezkarnie mordować swoich i goi mówiąc przed sądem że ratował swoje życie". Nie ma dobrych nacjonalizmów. Polski antysemityzm miał swoje najmocniejsze korzenie w krzewionej przez Kościół Katolicki antysemickiej propagandzie, dalej w ksenofobii warstw najsłabiej wykształconych, a dopiero później, choć też ważne, przyczyny ekonomiczne i konkurencję na rynku pracy. Nie oszukujmy się rodacy, jako całość mamy tu sporo na sumieniu. www.racjon(*)m.php/s,648535/z,0/d,1#w648737www.racjon(*).php/s,571706/z,0/d,13#w580257www.racjon(*).php/s,571706/z,0/d,15#w585488@@@ . |
#2 4 na 4 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów |
>W rozumieniu J.Dobraczyńskiego mogę śmiało powiedzieć że nie jeden Polak, Niemiec, Chińczyk, itp. >jest antysemitą i anty"..." ekonomicznym.
Teraz jest? W latach 30. istotnie było to zupełnie zrozumiałe, ale obecnie, gdy w Polsce żyje parę tysięcy Żydów, polski antysemityzm jest już wyłącznie zespołem przesądów i uprzedzeń.
Wzruszają mnie nutrie. |
#3 1 na 1 | neutrinno (12 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | > .> >Pisarz i polityk Jan Dobraczyński w relacji z 1984r. dlaczego on antysemita ratował w czasie wojny Żydów: (...) www.solida(*)i-zydzi-ok1000-1945-cz-48.html> Podał swoje powody i co z tego wynika? Czy, iż Polacy w swojej masie byli filosemitami, czy też, iż - co normalne - zdarzali się wśród nich ludzie przyzwoici?no tak jak wśród 150tyś. Żydów w oddziałach hitlera byli niewątpliwie niektórzy przyzwoici, beznadziejne pytanie wiec i odpowiedz. > >dr Ewa Kurek krótko o kłamstwach historii: www.youtube.com/watch?v=VKO0yEmnTxw> O obiektywizmie pani Kurek już świadczy sam tytuł jej wypowiedzi:> "Żyd może bezkarnie mordować swoich i goi mówiąc przed sądem że ratował swoje życie".Jak widać przytacza Pan słowa/tekst wyrwane z kontekstu, podejrzewam że nie wysłuchał Pan pełnej analizy i rozwinięcia problemu, mogę tylko zachęcić do wysłuchania lub do książki Polacy Żydzi: Problemy z historią. > Nie ma dobrych nacjonalizmów. Polski antysemityzm miał swoje najmocniejsze korzenie w krzewionej przez Kościół Katolicki antysemickiej propagandzie, dalej w ksenofobii warstw najsłabiej wykształconych, a dopiero później, choć też ważne, przyczyny ekonomiczne i konkurencję na rynku pracy. Nie oszukujmy się rodacy, jako całość mamy tu sporo na sumieniu.> www.racjon(*)m.php/s,648535/z,0/d,1#w648737> www.racjon(*).php/s,571706/z,0/d,13#w580257> www.racjon(*).php/s,571706/z,0/d,15#w585488Proszę Pana, Pani dr Ewa Kurek również nie ukrywa iż zdarzali się w hierarchii Kościoła Katolickiego ludzie o antysemickich poglądach bo jak Pan wie to tylko ludzie, lecz ewolucja Kościoła Katolickiego w Polsce zrobiła duże postępy. Jeżeli chodzi o sumienie jako rodacy, to problem jest złożony w europie wyglądamy najlepiej w kwestiach żydowskich taki wątek już tu opisał Pan Mariusz Angosiewicz, a jeżeli popatrzymy wewnętrznie to trzeba założyć nowy wątek. Pan pisze że "Nie ma dobrych nacjonalistów", otóż myślę że muszą być też tacy nawet jestem za, to wie Pan tak jak z alkoholem wszystko dla ludzi z rozsądkiem  . |
| neutrinno (12 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | > >W rozumieniu J.Dobraczyńskiego mogę śmiało powiedzieć że nie jeden Polak, Niemiec, Chińczyk, itp.> >jest antysemitą i anty"..." ekonomicznym.> Teraz jest? W latach 30. istotnie było to zupełnie zrozumiałe, ale obecnie, gdy w Polsce żyje parę tysięcy Żydów, polski antysemityzm jest już wyłącznie zespołem przesądów i uprzedzeń.Zgadza się ale czy chciałby Pan aby jakiś Chińczyk, Australijczyk, Nigeryjczyk itp. zarządzał Pana wydatkami, gospodarstwem, domem itp. Proszę Pana to jakieś nieporozumienie. Tytuł jest ściągliwy ale końcowa konkluzja raczej zrozumiała, nikt by nie chciał być na czyjejś łasce lecz na swoim. |
#5 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | . > Proszę Pana, Pani dr Ewa Kurek również nie ukrywa iż zdarzali się w hierarchii Kościoła Katolickiego ludzie o antysemickich poglądach bo jak Pan wie to tylko ludzie, lecz ewolucja Kościoła Katolickiego w Polsce zrobiła duże postępy.Tak, dowodem tego jest działalność ks. prof dr hab. Waldemara Chrostowskiego teologa, biblisty, konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich, jednego z przedstawicieli polskiego Kościoła zaangażowanych w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Składać deklarację to można przeróżne, ale liczą się fakty, szczególnie na forum racjonalistycznym, gdzie ludzie myślą samodzielnie. Warto zapoznać się z dorobkiem księdza profesora i proponowanym przez niego dialogiem. > Pan pisze że "Nie ma dobrych nacjonalistów",Ja nie tylko tak piszę, ja jestem o tym głęboko przekonanym. > otóż myślę że muszą być też tacy nawet jestem za,Widzę, że nasze myślenie i nasze oceny rzeczywistości są alternatywne. > to wie Pan tak jak z alkoholem wszystko dla ludzi z rozsądkiem .Może i dobre odwołanie, w takim razie mój stosunek do alkoholu porównałbym z patriotyzmem, a nacjonalizm z alkoholizmem. Ja ze smakiem piję niewielkie ilości alkoholu dla jego smaku, zapachu i odrobiny rauszu. A nacjonalizm to choroba małych ksenofobów z kompleksem niższości, którzy muszą innymi pogardzać aby się dowartościować. @@@ . |
#6 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | . > Zgadza się ale czy chciałby Pan aby jakiś Chińczyk, Australijczyk, Nigeryjczyk itp. zarządzał Pana wydatkami, gospodarstwem, domem itp. Proszę Pana to jakieś nieporozumienie. Tytuł jest ściągliwy ale końcowa konkluzja raczej zrozumiała, nikt by nie chciał być na czyjejś łasce lecz na swoim.Czy potrzebnym jest lepszy dowód antysemityzmu niż Pan sam go tu przedstawił? @@@ . |
#7 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów |
> Zgadza się ale czy chciałby Pan aby jakiś Chińczyk, Australijczyk, Nigeryjczyk itp. zarządzał Pana wydatkami, gospodarstwem, domem itp. Proszę Pana to jakieś nieporozumienie. Tytuł jest ściągliwy ae końcowa konkluzja raczej zrozumiała, nikt by nie chciał być na czyjejś łasce lecz na swoim.Owszem, najbardziej lubię sam zarządzać swoim majątkiem, ale jeśli częściowo robi to ktoś inny, to jest mi doprawdy obojętne, czy moje podatki marnuje i defrauduje Polak, czy Chińczyk. Jeśli zaś zarządza korzystnie dla mnie, to również jest to obojętne. |
#8 4 na 4 | Arminius (25555 punktów) | ekonomiczny wyzysk chłopa przez Żyda | "Polski antysemityzm miał swoje najmocniejsze korzenie w krzewionej przez Kościół Katolicki antysemickiej propagandzie, dalej w ksenofobii warstw najsłabiej wykształconych, a dopiero później, choć też ważne, przyczyny ekonomiczne i konkurencję na rynku pracy". W Polsce przez dobrych kilkaset lat chłopi stanowiący 90 % społeczeństwa (nie tylko polscy) uciskani byli przez szlachtę, kościół i Żydów - będących często na usługach tych dwóch pierwszych podmiotów. Stąd oczywisty ludowy antyjudaizm ( nie antysemityzm jako taki - bo ciemny chłop nie znał się na kwestiach rasowych nawet wówcza sgdy już rrasizm jako ideologia pojawił się), który był takim samym fenomenem jak nienawisć do szlachty ( rabacja, hajdamaczyzna) czy też ludowy antyklerykalizm. U podłoża postaw jak wyżej stał czynnik ekonomiczno - klasowy. W relacji Żyd - chłop ten pierwszy był wyzyskiwaczem, podobnie jak szlachcic i ksiądz. Kwestia natury religijnej czy tez ksenofobia mająca się w Pana ujęciu brać z ciemnoty - są wtórne wobec dominujacego i pierwszorzędnego czynika wyzysku ekonomicznego uprawianego przez Żydów, który generował postawy sprzeciwu i kontestacji. O kwestii tej rozpisywał się Karol Marks i inni marksiści, wyrażając o Żydach zdanie gorsze niż nazistowscy propagandziści - postaram się wkrótce coś na ten temat skrobnąć. Przeklaejam fragment tekstu wskazującego na ekonomiczne zręby postaw antyjudaistycznych, polecając lekturze jego całość: "Tylko w roku 1871, podczas szczególnie ostrego wybuchu zamieszek, widzimy pierwsze zaangażowanie Rosjan w etnicznej przemocy w Odessie. Nieżyjący już John Doyle Klier, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu Oxford, mówi kategorycznie, że zaangażowanie Rosjan w konflikcie etnicznym w 1871 roku w Odessie było następstwem prawdziwych, namacalnych pretensji ekonomicznych. Klier twierdzi, że udział Rosjan był skutkiem "żalu wynikłego z wykorzystywania przez Żydów ich pracy, i ich umiejętności w bogaceniu się, i manipulacji na wszelkie sposoby działalnością handlową i komercyjną". [20] Weinberg podobnie przyznaje, że w 1871 roku było "wielu innych oprócz Greków, którzy postrzegali Żydów jako zagrożenie ekonomiczne". [21] Źródła niepokojów w 1871 roku są dosyć namacalne, i jest ogromna liczba dowodów pokazujących, że były one skutkiem prawdziwych pretensji społeczno-ekonomicznych, a nie "obrazów", "stereotypów", czy jakichś innych zwykłych podejrzeń, z jakimi wychodzi żydowska historiografia. Brian Horovitz, szef Studiów Żydowskich Uniwersytetu w Tulane, twierdzi, że w 1870 roku żydowska spójność społeczna i ekonomiczna wzrosła w Odessie poprzez założenie filii Stowarzyszenia na rzecz Promocji Oświecenia, organizacji, której celem była filantropia wewnątrzgrupowa, jak również "polityka alternatywna", której członkowie "nie uwzględniali rządu jako rzecznika". [22] W tym zakresie był to rodzaj kahału, i miała istotny pozytywny wpływ na bogactwo żydostwa w Odessie. Klier twierdzi, że dzięki tej organizacji, żydowski wpływ na życie w mieście stawał się silniejszy, a raporty rządu rosyjskiego z 1871 roku przypisują te niepokoje głównie "żydowskiej dominacji ekonomicznej na tym terenie, wywołującej nienormalne relacje między chrześcijanami i żydami". [23] W 1871 roku, żydowska dominacja gospodarcza przekroczyła eksport zboża. Amerykański raport konsularny z tego roku pokazuje zakres żydowskiej kontroli życia gospodarczego Odessy. Mówi, że Żydzi w mieście "zajmują się handlem i faworyzują własną klasę lub sektę, że w wielu przypadkach na skutek swoich kombinacji tworzą monopole. Powszechna opinia jest taka, że "wszystko jest w żydowskich rękach". Za sprzedaż lub kupno domu, konia, powozu, wynajem mieszkań czy umowa pożyczkowa, zatrudnianie guwernantki, a czasem nawet za ślub, Żyd dostaje prowizję jako "pośrednik". Biedny wyrobnik, głodny żołnierz, właściciel ziemi, finansjer, i faktycznie każdy producent i konsument ma obowiązek w taki czy inny sposób płacić haracz Żydowi". [24]Zubożali Grecy, Rosjanie i Ukraińcy patrzyli na coraz bardziej ostentacyjne przejawy żydowskiego bogactwa. Sifneos stwierdza, że ówczesna korespondencja ujawnia, że podczas zamieszek, wielu Żydów w Odessie przypisywało je "powszechnemu oburzeniu przeciwko rosnącemu dobrobytowi ich społeczności". [25] Sifneos mówi też, że zmiany demograficzne w mieście miały ogromne znaczenie w wywoływaniu niepokoju wśród ludności nie-żydowskiej. Ze wzrostem bogactwa, spis ludności z 1897 roku ujawnił, że w ciągu ostatnich 20 lat żydostwo w Odessie przeżywało niezwykle szybką eksplozję demograficzną, i Odessa "szybko stawała się żydowskim miastem". [26] Żeby umieścić to w jakiejś perspektywie, spis z 1987 roku wykazuje, że wtedy w Odessie było 5.086 osób mówiących po grecku, 10.248 po niemiecku, 1.137 po francusku, i 124.520 w jidysz. Spis dalej ujawnia, że podczas gdy prawie wszyscy posługujący się greckim i francuskim przeważnie zamieszkiwali w slumsach wewnątrz miasta, ogromna liczba 54% Żydów mieszkała jako klasa średnia na przedmieściach takich jak Petropawlowski, Mikhailowski and Peresipski. [27] Podsumowując, kiedy przemoc etniczna wybuchła w 1871 roku, jej powodem nie była irracjonalność, ale było dość oczywiste, jak twierdzi Sifneos, desperacka próba "osłabienia siły ekonomicznej Żydów". [28] W tym kontekście widzimy jak Żydzi z Odessy porzucają bierną rolę w mrokach żydowskiej historiografii, i jak naprawdę wyglądają w zimnym świetle dnia" piotrbein.(*)yjskich-pogromach-w-xix-wieku/ |
#9 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów? | . > W Polsce przez dobrych kilkaset lat chłopi stanowiący 90 % społeczeństwa (nie tylko polscy) uciskani byli przez szlachtę, kościół i Żydów - będących często na usługach tych dwóch pierwszych podmiotów. Stąd oczywisty ludowy antyjudaizm ( nie antysemityzm jako taki - bo ciemny chłop nie znał się na kwestiach rasowych nawet wówcza sgdy już rrasizm jako ideologia pojawił się), który był takim samym fenomenem jak nienawisć do szlachty ( rabacja, hajdamaczyzna) czy też ludowy antyklerykalizm.Nie ulega dla wszystkich, a przynajmniej dla mnie, iż Pan jest najlepszym specjalistą od antysemityzmu na naszym forum, gdyż stanowi on przedmiot głównego Pańskiego zainteresowania i uprawia Pan go tu na co dzień w praktyce. Mnie problem żydowski interesuje zupełnie średnio, gdyż uważam wszystkich ludzi niezależnie od narodowości, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej za równych sobie, a jeżeli coś mnie interesuje tu bardziej szczegółowo to ich udział w światowej kulturze i tu wkład Żydów jest ogromny, odwrotnie proporcjonalny do udziału ilościowego. @@@ . |
#10 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | . Zgadza się ale czy chciałby Pan aby jakiś Chińczyk, Australijczyk, Nigeryjczyk itp. zarządzał Pana wydatkami, gospodarstwem, domem itp. Proszę Pana to jakieś nieporozumienie.> Owszem, najbardziej lubię sam zarządzać swoim majątkiem, ale jeśli częściowo robi to ktoś inny, to jest mi doprawdy obojętne, czy moje podatki marnuje i defrauduje Polak, czy Chińczyk. Jeśli zaś zarządza korzystnie dla mnie, to również jest to obojętne."W anegdocie z lat siedemdziesiątych radziecki dyrygent przekonywał dyrygenta z Nowego Jorku, że skoro ma siedmiu żydowskich skrzypków w swojej orkiestrze, to w Związku Radzieckim nie ma antysemityzmu. Nowojorski dyrygent nie wiedział ilu ma Żydów w swoim zespole". I tu jest samo sedno zrozumienia przez kościelnych filosemitów istoty antysemityzmu. Mnie nie interesuje ani narodowość, ani wyznanie człowieka dopóki dla niego nie stanowi to tak istotnego znaczenia, iż stara nadać temu wartość specjalną, zobowiązującą do uznania jej za nadzwyczajną przez wszystkich. Dlatego każdą głęboką fundamentalistyczną wiarę, wraz z nacjonalizmem uważam za zagrożenie dla ludzkości. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#11 1 na 3 | Arminius (25555 punktów) | jest awers - jest rewers - jest cymes | "....a jeżeli coś mnie interesuje tu bardziej szczegółowo to ich udział w światowej kulturze i tu wkład Żydów jest ogromny, odwrotnie proporcjonalny do udziału ilościowego". Ale jest też druga strona medalu, bo wklad Żydów w rzeczy złe - też bywał i bywa ogromny, odwrotnie proporcjonalny do ich "udziału ilościowego". I jeżeli przegląda Pan moje wątki - ma Pan do wglądu szerokie spektrum rewersu o którym mowa. I otym rewersie też należy mówić, bo o rzeczach złych należy mówić co najmniej tak często jak o tych dobrych. Już wkrótce zaprezentuję - bardzo ciekawe - poglądy Marksa na temat owego rewersu. |
#12 4 na 4 | KORUND (4922 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów | >Ratowałbym każdego zagrożonego śmiercią człowieka, -Naprawdę każdego? Nawet, tego który innym grozi śmiercią i przed nim trzeba ludzi ratować? >a dziecko - każde dziecko - jest mi szczególnie bliskie. Tak mi nakazuje moja religia katolicka. -Jest jakiś nakaz w religii katolickiej o szczególnej potrzebie ratowania dzieci? Może ktoś taki wygrzebie, ale liczyłem jednak na bardziej "ludzki" powód, że to istoty niewinne, słabe i bezbronne, często nieświadome zagrożeń i całkowicie zależne od dorosłych. >Nie liczyłem na żadną nagrodę czy choćby tylko słowne uznanie. -A nagroda w niebie? Czyż nie po to wypełnia się nakazy danej religii?
>Jeśli mogłem ocalić życie kilkuset dzieci, uczyniłem to. Sam ten fakt jest dla mnie najlepszą i wystarczającą nagrodą. -No, a nie jakieś tam nakazy, zakazy.
Oczywiście Jan Dobraczyński już na te pytania nie odpowie. |
#13 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów? | . Nie ulega dla wszystkich, a przynajmniej dla mnie, iż Pan jest najlepszym specjalistą od antysemityzmu na naszym forum, gdyż stanowi on przedmiot głównego Pańskiego zainteresowania i uprawia Pan go tu na co dzień w praktyce. Mnie problem żydowski interesuje zupełnie średnio, gdyż uważam wszystkich ludzi niezależnie od narodowości, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej za równych sobie, a jeżeli coś mnie interesuje tu bardziej szczegółowo to ich udział w światowej kulturze i tu wkład Żydów jest ogromny, odwrotnie proporcjonalny do udziału ilościowego.> Ale jest też druga strona medalu, bo wklad Żydów w rzeczy złe - też bywał i bywa ogromny, odwrotnie proporcjonalny do ich "udziału ilościowego". I jeżeli przegląda Pan moje wątki - ma Pan do wglądu szerokie spektrum rewersu o którym mowa. I otym rewersie też należy mówić, bo o rzeczach złych należy mówić co najmniej tak często jak o tych dobrych. Już wkrótce zaprezentuję - bardzo ciekawe - poglądy Marksa na temat owego rewersu.I cóż miałbym dodawać do tego co już napisałem? Może to? Mnie nie interesuje ani narodowość, ani wyznanie człowieka dopóki dla niego nie stanowi to tak istotnego znaczenia, iż stara nadać temu wartość specjalną, zobowiązującą do uznania jej za nadzwyczajną przez wszystkich. Dlatego każdą głęboką fundamentalistyczną wiarę, wraz z nacjonalizmem uważam za zagrożenie dla ludzkości.@@@ . |
#14 1 na 3 | Arminius (25555 punktów) | Zagrożenie dla obiektywnego postrzegania rzeczy | ."Dlatego każdą głęboką fundamentalistyczną wiarę, wraz z nacjonalizmem uważam za zagrożenie dla ludzkości". Problem w tym, iż ekonomiczne przesłanki antyjudaizmu mają co najmniej tyle samo wspólnego - na przykład - z socjalizmem co z nacjonalizmem. Zrozumie Pan to po lekturze opinii na temat judaizmu wyrażonych przez samego Marksa - mistrza socjalizmu. Poza tym dlaczego Pan zakłada, iż biedny nieżydowski proletariusz, eksploatowany bezwzględnie przez żydowskiego kapitalistę (schemat z przykładu podanego w jednym z moich poprzednich wpisów) ma być od razu nacjonalistą? Dlaczego wszelką krytykę judaizmu klasyfikuje Pan jako nacjonalizm. Przecież często jest dokładnie na odwrót. Często ma miejsce krytyka nacjonalizmu żydowskiego - syjonizmu - i wtedy jest ona czyniona z pozycji antynacjonalistycznych. Bardzo czesto moje wpisy mają taki właśnie charakter. Czyż nie popełnia Pan przypadkiem grzechu subiektywizmu, traktując nacjonalizm żydowski ( syjonizm) w sposób uprzywilejowany i zachowując dla niego odrębną skalę oceny? |
#15 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Dlaczego "antysemita" ratował Żydów? | . Mnie nie interesuje ani narodowość, ani wyznanie człowieka dopóki dla niego nie stanowi to tak istotnego znaczenia, iż stara nadać temu wartość specjalną, zobowiązującą do uznania jej za nadzwyczajną przez wszystkich. Dlatego każdą głęboką fundamentalistyczną wiarę, wraz z nacjonalizmem uważam za zagrożenie dla ludzkości.> Poza tym dlaczego Pan zakłada, iż biedny nieżydowski proletariusz, eksploatowany bezwzględnie przez żydowskiego kapitalistę (schemat z przykładu podanego w jednym z moich poprzednich wpisów) ma być od razu nacjonalistą?Niczego nie zakładam. Dokonuję tu swoich subiektywnych ocen na podstawie własnej wiedzy i własnego rozumienia rzeczy. Nie wiem czy jest Pan biednym nieżydowskim proletariuszem, eksploatowanym bezwzględnie przez żydowskiego kapitalistę? Ale z Pańskich tu wypowiedzi dla mnie wynika, iż jest Pan niemieckim nacjonalistą, a ja nie dzielę ludzi na lepszych i gorszych według przynależności narodowej. Tak, jestem subiektywnym i oceniam rzeczywistość według własnego intelektualnego ukształtowania. Polskiego patrioty - humanisty i racjonalisty. Tak, oczywiście istnieje i nacjonalizm i antypolonizm żydowski, a nawet istnieje głupota i podłość żydowska, gdyż Żydzi to tacy sami ludzie jak i inne narodowości, ale nie o tym tu teraz mowa. Zaś ocenę naszych postaw to jednak zostawiam nie Panu, a ogółowi naszych czytelników. @@@ . |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|