Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polski garb

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-08-2011 13:31diogenes (42753 punktów)Polski garb
Ocena 10 na 10
Cytat:
Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Gorzej mają tylko Koreańczycy ...


biznes.one(*)cy,18563,4831633,1,prasa-detal

Jeśli uwzględnić rozmiar polskiej nędzy:

Cytat:
Prawie 5 milionów Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Prawie 7,7 mln mieszka w rodzinach, które na swoje wydatki mają mniej niż wynosi tzw. ustawowa granica ubóstwa. Aż 23 miliony Polaków musi przeżyć miesiąc za sumę mniejszą od minimum socjalnego. Te przerażające dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.


www.bankie(*)/print.html?article_id=1254097

to nasza praca staje się paradoksem.

Co jest grane?

Pracujemy nieefektywnie? Udajemy, że pracujemy? Ktoś okrada nas z harówy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 Dalej..
#16
27-08-2011 17:36
 Ocena 6 na 6
Piątkowski (5131 punktów)Odp: Polski garb
Ja myślę, że ten kawał świetnie obrazuje ten problem :

"Niemiec, Francuz i Polak mieli za zadanie uprasować koszulę, zjeść bochenek chleba i wybzykać kobitkę. Wszystko w 7 minut.

Pierwszy wyszedł Niemiec. Zaczął prasować koszulę. Uprasował, ale czasu wystarczyło mu zaledwie na kilka kąsnięć chleba.

Francuz zdążył zbałamucić kobitkę i zjeść połowę bochenka.

Polak kazał kobicie prasować koszulę, a bzykając ją od tyłu, zjadł spokojnie chlebek. 7 minut wystarczyło i wygrał!

Na konferencji prasowej Niemiec powiedział:

- U nas na pierwszym miejscu liczy się praca, później jedzenie.

Jak zostanie trochę czasu, to się zabawiamy.

- Dla nas ważna jest zabawa - oświadczył Francuz. - Potem należy pojeść frykasów. A na końcu popracować.

Polak zaś wyznał:- U nas jest takie powiedzenie: jeśli nie wydymasz tego, co na ciebie pracuje, to jeść nie będziesz."

#17
27-08-2011 17:42
 Ocena 3 na 3
perun (8610 punktów)Odp: Polski garb

>Przecież to zwykłe złodziejstwo. Polski model biznesu, oni się tym nawet chwalą.
>Cholera tak głupio małpujemy wszelkie rozwiązania ze Stanów Zjednoczonych, a nie możemy zmałpować ich traktowania złodziei podatkowych.
>Pozdrawiam.
>@@@
>.
Niby tak Panie Andrzeju . Tylko pracownik firmy transportowej ma do wyboru ; albo zarabiać 5000 zł i w przyszłości mieć niską emeryture , albo zarobić 2500 zł i od tego mieć odprowadzone podatki . Troche się orientuje w tej branży bo sam w niej pracuje. To złodziejstwo przeważnie nie wynika z tego , że szef firmy trans . chcę trochę zarobić na podatkach . Po prostu koszty pracy są tak wysokie , że nie ma wyboru .
Ja widze problem w innym miejscu . O tych praktykach każdy wie łącznie z urzędem skarbowym i ... nic z tego nie wynika. Z drugiej strony ...niby co z tym można zrobić oprócz obniżenia kosztów pracy?A koszty pracy to miedzy innymi podatki . Można z drugiej strony .. spedycje mogą podnieść ceny za przwóz towarów ...ale zdrożeje transport , tym samym zdrożeją towary w sklepach ...i kółko się zamyka .

#18
27-08-2011 17:45
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)Odp: Polski garb
>Podatek, jest daniną na rzecz suwerena...

Cytat:
Podatek - obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych (wiki)


Kiedy różnica między wpłaconymi podatkami a świadczeniami państwa na rzecz podatnika (drogi, oświata, zdrowie, emerytury, itp.)jest rażąco duża, budzi to społeczny sprzeciw i nieufność wobec państwa (jego urzędników): rodzi się szara strefa. A jest przecież i czarna: kościół.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#19
27-08-2011 17:52
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi Piątkowski
>Polak zaś wyznał:- U nas jest takie powiedzenie: jeśli nie wydymasz tego, co na ciebie pracuje, to jeść nie będziesz."

Inne nacje żyją szeregowo, Polacy zaś - równolegle.
To zakończenie może mieć też wariant małżeński:
Jeśli nie wydymasz tej, co ci prasuje koszule, to jeść nie będziesz.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#20
27-08-2011 17:58
 Ocena 1 na 1
Piątkowski (5131 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi diogenes
mikro i makro biznes

#21
27-08-2011 18:20
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi perun
.
>Niby tak Panie Andrzeju. Tylko pracownik firmy transportowej ma do wyboru; albo zarabiać 5000 zł i w przyszłości mieć niską emeryturę, albo zarobić 2500 zł i od tego mieć odprowadzone podatki. Trochę się orientuje w tej branży bo sam w niej pracuje. To złodziejstwo przeważnie nie wynika z tego, że szef firmy trans. chcę trochę zarobić na podatkach. Po prostu koszty pracy są tak wysokie, że nie ma wyboru.
Tak, to jest Polska właśnie. Żyję tu już długo i od małego słyszałem - nawet od ówczesnych milionerów z tzw. "prywatnej inicjatywy", że gdyby on nie kradł i nie kombinował, to by mu się nie opłacało. Prawie każdy taksówkarz do interesu dokładał.
Biznes jest biznesem i prowadzi się go tylko dla zysków. Jak się nie opłaci należy go zwinąć, gdyż jak się zaczyna kraść, to jest się przestępcą, a nie przedsiębiorca. My zawsze i ze wszystkim musimy oszukiwać siebie innych.
Zamiast nazywać draństwo po imieniu używamy różnych eufemizmów.

>Ja widzę problem w innym miejscu. O tych praktykach każdy wie łącznie z urzędem skarbowym i ... nic z tego nie wynika.
Tak rączka rączkę myje, eci peci i jakoś to leci.
Zdecydowanie warto byłoby się przyjrzeć zwolnieniom podatkowym. Kto ile i dlaczego?

>Z drugiej strony ...niby co z tym można zrobić oprócz obniżenia kosztów pracy?
Obniżanie kosztów pracy, to stała praca, która powinna być czyniona różnymi metodami, a idzie się najłatwiejszą drogą obniżając płace.

>A koszty pracy to miedzy innymi podatki.
A podatki to - miedzy innymi - drogi.

>Można z drugiej strony .. spedycje mogą podnieść ceny za przewóz towarów ...ale zdrożeje transport, tym samym zdrożeją towary w sklepach ...i kółko się zamyka.
W biznesie nie ma żadnego zmiłuj się. Wyznacza się najwyższą cenę, jaką klient jest zdolny zapłacić. Jak płacą należy podwyższać, to też nie idioci i musi im się biznes opłacić. Mnie jak jest za drogo, to albo idę do innego kupca, albo zaczynam walczyć o podwyżkę. Skończmy z ideologią. Podstawowe zasady gospodarki kapitalistycznej są proste jak budowa cepa, a podatki należy płacić, gdyż ich nie płacenie jest zwykłym złodziejstwem. Jeżeli mój pracodawca okrada państwo, to ja mogę jego i zamyka się polskie kółeczko.

Pozdrawiam.

@@@
.

#22
27-08-2011 18:57
 Ocena 4 na 4
wemir (298 punktów)Odp: Polski garb
>Nikt mi teraz łaski nie robi płacąc moją emeryturę.
A może jednak ktoś robi łaskę? Kasa ZUSu jest pusta i pieniądze na bieżące wypłaty emerytur pochodzą z dzisiejszych wpłat i z budżetu państwa. System emerytalny do którego Pan wpłacał składki opiera się na umowie społecznej między pokoleniami. Pan robił łaskę emerytom poprzedniego pokolenia, a dzisiaj Panu robią łaskę obecnie płacący składki.
Czy zgodzi się Pan ze mną, że na tę sprawę nie można spojrzeć również w taki sposób?

#23
27-08-2011 19:11
 Ocena 4 na 4
perun (8610 punktów)Odp: Polski garb

> Jeżeli mój pracodawca okrada państwo, to ja mogę jego i zamyka się polskie kółeczko.
Polska to taki dziwny kraj Panie Andrzeju , że prawie wszystko jest innaczej niż w innych krajach Na gospodarce zbytnio sie nie znam , ale .. mam problem z rozróżnieniem kto kogo tu okrada . Czy państwo przedsiębiorce , czy przedsiębiorca państwo .Czasami mam wrażenie , że każdy każdego . Jak przedsiębiorcy się uda to okradnie państwo , a jak państwu się uda to okradnie przedsiębiorce . Też myślę , że to chory układ , ale osobiście nie mam pomysła jak to zmienić. W końcu w tzw kombinowaniu mamy wielkie , odwieczne wręcz tradycje i myśle , że jeszcze kilka pokoleń minie zanim ( jeśli w ogóle ) kiedyś to wyplenimy .

#24
27-08-2011 19:32
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Polski garb
W odpowiedzi perun
>Można z drugiej strony .. spedycje mogą podnieść ceny za przwóz towarów ...ale zdrożeje transport , tym samym zdrożeją towary w sklepach

A czy nie jest tak, że za mało transportu idzie na kolej, a za dużo na tiry?

#25
27-08-2011 19:52
 Ocena 3 na 3
perun (8610 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi Mariusz Agnosiewicz

>A czy nie jest tak, że za mało transportu idzie na kolej, a za dużo na tiry?
Panie Mariuszu ..dostarczenie towaru np; z Wawy do Gdańska prosto do odbiorcy to czas około 7 godzin . Natomiast transportem kolejowym kilkakrotnie dłużej . Poza tym towar na kolej najpierw trzeba dostarczyć , póżniej załadować , pożniej przetransportować do Gdańska , następnie przeładować na transport samochodowy i dostarczyć np; do Tesco. Transport samochodowy jest tańszy i szybszy . Gdyby było odwrotnie więkoszć towarów wożono by transportem kolejowym . Dzisiaj po prostu cała logistyka jest innaczej zorganizowana . Nie opłaca się przy każdej firmie budować i utrzymywać magazynówo do których koleją transportowałoby się duże zapasy surowców itp. jak to było dawniej. Magazynowanie towarów w każdej firmie to również koszt , przewyższający koszty transportu samochodowego. Stąd taka popularność transportu samochodowego.
Każdy dzisiaj chce mieć swieży towar prosto z fabryki , a o to trudno gdyby transport opierał się o kolej.

#26
27-08-2011 19:54
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi wemir
.
>Czy zgodzi się Pan ze mną, że na tę sprawę nie można spojrzeć również w taki sposób?
Zupełnie się nie zgadzam. W cywilizowanych krajach umowy obowiązują i ja taką z państwem polskim zawarłem. Nie zawierałem żadnej umowy międzypokoleniowej, to państwo sobie wykombinowało taki system spłaty swoich długów i to jego problem, że się nie sprawdza. (Jak zostanę premierem, to będę wiedział co zrobić).

Jak ma Pan wątpliwości - co do kontynuacji państwa i jego zobowiązań proszę zaproponować, że przestaniemy spłacać długi np. PRL, nie mówiąc już o II RP.

Wyprzedając majątek, na który ciężko pracowali - moi dziadkowie, rodzice i ja - należało zadbać o spłatę różnych zobowiązań.

To co się obecnie czyni, to obrzydliwy kit propagandowy, za własną nieporadność w sferze gospodarczej próbuje się obciążyć emerytów, a do tego napuścić na nich młodsze pokolenia, które już zaczęto też okradać.

Nie miejsce tu na opisywanie działalności i efektów pracy polskich guru od przekształceń i reform. Nie siedzą teraz po więzieniach tylko mają doskonałe synekury i doradzają następnym specjalistom od dorabiania się na innych.

Patrzę z nadzieją na Hiszpanię, Wlk. Brytanię, Izrael i inne państwa. Widzę, że budzi się tam świadomość społeczna. Może dotrze i do Polski, choć tu o racjonalne myślenie w kwestiach własnego interesu jest trudno.

Pozdrawiam.

@@@
.

#27
27-08-2011 20:08
 Ocena 4 na 4
Ania... (14138 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi perun
>>A czy nie jest tak, że za mało transportu idzie na kolej, a za dużo na tiry?
>Panie Mariuszu ..dostarczenie towaru np; z Wawy do Gdańska prosto do odbiorcy to czas około 7 godzin . Natomiast transportem kolejowym kilkakrotnie dłużej .
To tylko dowodzi słabości naszych kolei. Powinno być odwrotnie.
(jak sobie pomyślę, że w Chinach jechałam "normalnym" kołowym pociągiem ponad 200/h to mnie tęsknota bierze)

Ogólnie koleje leżą.
Nie ma już auto-kuszetek, co było genialnym systemem, tyle, że nikt o tym nie wiedział. Jak nie wiedział, to nie korzystał, proste.
Podobnie można by transportować całe naczepy - podjeżdżasz, przekładają naczepę, ciągnik wraca do bazy, a w miejscu docelowym przyjeżdża inny ciągnik i odbiera naczepę, bez rozładunków i załadunków.

Tak naprawdę dałoby się, gdyby koleje pomyślały i położyły nacisk na transport, ale u nas nic się nie opłaca. Szczególnie dużym, bo malutcy sobie jakoś radzą - szokuś!

#28
27-08-2011 20:10
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Polski garb
W odpowiedzi perun
>Panie Mariuszu ..dostarczenie towaru np; z Wawy do Gdańska prosto do odbiorcy to czas około 7 godzin . Natomiast transportem kolejowym kilkakrotnie dłużej. Poza tym towar na kolej najpierw trzeba dostarczyć , póżniej załadować , pożniej przetransportować do Gdańska , następnie przeładować na transport samochodowy i dostarczyć np; do Tesco. Transport samochodowy jest tańszy i szybszy .

Nie mam wątpliwości, że obecnie zasadniczo bardziej opłaca się konkretnemu przedsiębiorcy transport drogowy, ale może to wynika po części z braku odpowiedniej infrastruktury, tzn. transport kolejowy ma duże możliwości, ale brak odpowiedniej liczby stacji przeładunkowych. Poza tym może powinno być też jakieś wsparcie państwa, aby bardziej opłacało się kierować duże ładunki na kolej. Bo państwo ma interes, aby ograniczać ruch drogowy tirów, które niszczą i tak złe drogi. Zaznaczam, że moja wiedza na ten temat nie jest głęboka, więc raczej się zastanawiam niż coś stwierdzam.

#29
27-08-2011 21:26
 Ocena 1 na 1
perun (8610 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi Mariusz Agnosiewicz

>Nie mam wątpliwości, że obecnie zasadniczo bardziej opłaca się konkretnemu przedsiębiorcy transport drogowy, ale może to wynika po części z braku odpowiedniej infrastruktury, tzn. transport kolejowy ma duże możliwości, ale brak odpowiedniej liczby stacji przeładunkowych. Poza tym może powinno być też jakieś wsparcie państwa, aby bardziej opłacało się kierować duże ładunki na kolej. Bo państwo ma interes, aby ograniczać ruch drogowy tirów, które niszczą i tak złe drogi. Zaznaczam, że moja wiedza na ten temat nie jest głęboka, więc raczej się zastanawiam niż coś stwierdzam.
>
Ten transport drogowy nie jest tak bardzo rozbudowany tylko u nas. W Niemczech , Francji itd jest podobnie . Problem jest w szybkości . Czas to pieniądz itd . To dlatego np; kwiaty z Holandii w ciągu 18 godz. są dostarczane ,, tirem ,, do Warszawy , a nie koleją ( tak tak max 18 godz trasa Rotterdam - Wawa oczywiście w podwójnej obsadzie )
Faktycznie tiry niszczą drogi te które nie są przystosowane do cięzkiego transportu i jeśli ciężarówka jest przeładowana tzn np zamiast 24, 5 tony max ładunku wiezie np; 30 ton . ( czasami się jeszcze tacy ,, kamikadze zdarzają na PL drogach )
Pewnie można by więcej ładunków wozić koleją ..tylko sam Pan wie w jakim stanie są dziś w Pl koleje ..można tez w znacznie większym stopniu wykorzystywać rzeki do transportu jak ma to miejsce w innych krajach .. ale wszystko rozbija się o kase .. a przede wszystkim chyba o jakiś spójny plan rozwoju transportu w tym kraju , którego najzwyczajnie w świecie nie ma . ( w każdym razie mnie nic o tym nie wiadomo)
I na koniec ciekawostka . W PL zainwestowano sporo kasy w transport samochodowy . Może wyda się to dziwne ale ( nie chce przesadzać ) Pl transport samochodowy należy do najwiekszych i najnowocześniejszych w Europie. ( co jest o tyle dziwne , że drogi należą do najmniej nowoczesnych i rozbudowanych w Europie ...ot to Polska
)
A co do wsparcia państwa...sami musielibyśmy ( tzn z naszych podatków ) dopłacać do kolei ... co i dzisiaj czynimy

#30
27-08-2011 21:31
 Ocena 2 na 2
Rigoletto (3891 punktów)Odp: Polski garb
W odpowiedzi perun
>> Jeżeli mój pracodawca okrada państwo, to ja mogę jego i zamyka się polskie kółeczko.
>Polska to taki dziwny kraj Panie Andrzeju , że prawie wszystko jest innaczej niż w innych krajach

Nie koniecznie w innych krajach jest inaczej. Bliski członek mojej rodziny pracuje w pewnym niemieckim parku rozrywki. Wydawało by się, że Niemcy to taki super praworządny naród... A tu wałki na prawo i lewo. Po pierwsze zatrudnianie na czarno - połowa personelu tak pracuje, po drugie wystawianie biletów poza kasami - całe autobusy wjeżdżają na lewo. To grubsze rzeczy, ale nawet automaty w których można wygrać np. telefon albo aparat cyfrowy są tak ustawiane, aby najdroższych rzeczy nie mogli wygrać klienci. I to wszystko u bogobojnych protestantów.

1 2 3 4 5 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365