 |
O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 31-10-2012 22:02 | Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata.
18 na 20 | Art.234 KKK objaśnia trójcę świętą następująco: Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego. Jest tajemnicą Boga w sobie samym, a więc źródłem wszystkich innych tajemnic wiary oraz światłem, które je oświeca. Tajemnica ta jest najbardziej podstawowym i istotnym nauczaniem w "hierarchii prawd wiary.Czy jest sens rozważać tajemnice, próbować je zrozumieć, szczególnie gdy związane jest to z ryzykiem. Cytat:Tajemnica Trójcy św. Kto będzie zaprzeczał Trójcy św. straci duszę, a kto spróbuje zrozumieć jej tajemnicę, straci rozum. Tylko kto żyje z nią w wierze, zbliża się do tajemnicy.
Dlatego poniższe rozważania o Trójcy św. opierają się jedynie na lekturze Piśma Świętego. Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty, Matka Boża, Szatan - władca podziemnego świata z podległą mu armią demonów, zastępy aniołów, aniołowie stróże, archaniołowie.. i cała masa świętych. W chrześcijaństwie występuje wiele różnych nadprzyrodzonych i nadludzkich istot które wzajemnie ze sobą współpracują. Logiczne, inaczej nie byłoby monoteizmem. Nowa 3-ca w 1 Bogu.Chrześcijanie wierzą w jednego wszechmogącego Boga potrafiącego w razie potrzeby zmienić swoją istotę. Wprawdzie tylko w młodszego albo starszego mężczyznę lub w zjawę, ale nie w taką zwykłą tylko w świętą. Często może być równocześnie jedną z tych istot. Nazywa się to "Trójca święta". W ST Bóg jest zawsze JHWH co znaczy "PAN". Ten Pan nie lubi pisowni małą literą. Dla potrzeb swojego drugiego wielkiego dzieła zwanego niezbyt inspirująco "Nowy Testament", dla swoich fanów, Pan wymyślił coś szczególnego. Potrafi nagle przemienić się w Ducha świętego i we własnego syna. Właściwie to sprawa jest szalenie prosta.  Duch Święty nie jest Ojcem, który nie jest Synem, który nie jest Duchem Świętym. Syn jest Bogiem, Ojciec jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem. Ale Ojciec nie jest Duchem Świętym, który też nie jest Synem. Proste!?! Gdy Pan był jeszcze bezdzietny, postanowił razu pewnego że chętnie zostałby ojcem. Ponieważ jednak dzieci w miarę dorastania rozwijają swoją własną osobowość i kiedyś mogą stać się uciążliwi, postanowił zostać swoim własnym synem. Do ojcostwa potrzebował naturalnie kobiety. W tym celu wybrał sobie żydowską dziewicę o imieniu Maria. Zapłodnił ją w postaci Ducha świętego. 18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. (Mt.1:18) A więc dokładnie rzecz biorąc, ojciec Trójcy świętej mimo swego imienia, nie jest ojcem tylko ojcem jest Duch św. Ale Duch święty nie jest Ojcem, chociaż jest ojcem Syna. Jak dotąd wszystko jasne. Gdy Bóg ( jako Duch św.) zapłodnił niepostrzeżenie Marię, uważał za taktowne żeby ją o tym powiadomić. Najwidoczniej jednak, nie miał ochoty osobiście rozmawiać z kobietą, która była jednocześnie matką jego syna i jego własną matką, chociaż był on w stanie rozmawiać bezpośrednio z ludźmi jak np: z Mojżeszem jako płonący krzak. (Exodus 3:4) W powyższym przypadku misję tę powierzył aniołowi żeby poinformował o fakcie Józefa we śnie (Mt.1:20) lub żeby poinformował Marię ,jeżeli przyjmiemy ewangelię Łukasza(1:26). [Aniołowie są nieśmiertelnymi istotami które najczęściej wyręczają Boga w prowadzeniu nieprzyjemnych rozmów, albo załatwiają inne nieprzyjemne ale konieczne sprawy, najczęściej w zgładzeniu ludności. Tak np: wysłał Pan aniołów żeby zamordować 70 000 Izraelczyków z powodu pewnego spisu powszechnego.(2 Samuela 24:16), albo asystować przy całkowitym zniszczeniu miast Sodomy i Gomory (Genesis 19), albo żeby pomóc narodowi wybranemu w wypędzeniu innych narodów: Kananejczyków, Amorejczyków, Chetejczyków,, Peryzejczyków, Jebuzejczyków (Exodus 33:2) Na koniec świata też przewidział już Bóg ambitne zadania dla swoich aniołów, jak wiemy to z NT - np: wylanie 7 czasz gniewu bożego na ziemię (Obj. Jana 16), albo wymordować trzecią część ludzkości (Obj. Jana 9:15)] Zaburzenia dysocjacyjne.Jak wiemy Jezus jako dorosły czynił cuda ale wcześniej dał się jeszcze ochrzcić. 16 A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. 17 A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie». (Mt.3:16-17)
Bóg (jako ojciec) wysłał Boga (jako ducha św. w postaci gołębicy) żeby zstąpił na Boga (syna). Wtedy powiedział też Bóg (ojciec) o Jezusie, on jest Bogiem (synem) w którym ma on upodobanie.  I od wtedy sprawił on parę cudów, zanim został ukrzyżowany przez Rzymian. Ale jest on miłościwym Bogiem, takim który podobne czyny przebacza. Tak całkiem prosto to jednak nie jest, najpierw musi spytać taty. 34 Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». (Łk.23:24) Jezus prosi swego ojca o przebaczenie dla swoich katów. Inaczej: Bóg prosi Boga o przysługę. Krótko zanim Chrystus zrzucił swoją cielesną szatę i powrócił do swego ojca w niebie, czyli do siebie, wypowiedział coś bardzo dziwnego: 46 Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?», to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (Mt.27:46) Bóg pyta się sam siebie dlaczego siebie opuścił? Dobre pytanie i tylko Bóg zna odpowiedź. Ale nie w postaci syna bo inaczej by nie pytał. A gdzie była wtedy ta gołębica? Chrześcijański Bóg jest Bogiem superlatywy: wszechwiedzący, wszechmocny, wszechobecny i absolutnie kochający - Omnibenevolence. Jeżeli ojciec, syn i duch św. każdorazowo jest Bogiem, każdy z nich musi posiadać te własności. Ale Jezus sam przyznaje że nie wie wszystkiego. Np: nie wie dokładnie, kiedy będzie koniec świata. 32 Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie,ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec. (Mk. 13:32) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 #16 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. |
> Ustalmy więc czym jest Biblia bo dla niektórych tu piszących, jest podręcznikiem historii. Czytając Pismo św. należy mieć przede wszystkim świadomość tego, że jest Ono dziełem Bosko-ludzkim i jako takie posiada następujące cechy:
1. Cechy świadczące o autorstwie Boskim:
Prawda, świętość, skuteczność słowa, jedność i ciągłość.
2. Cechy świadczące o autorstwie ludzkim:
W tekście można odkryć osobowość autora, sposób jego myślenia i wyrażania myśli, rozpoznać jego charakterystyczny styl, a nawet nieudolności.
3. Cechy świadczące o współpracy człowieka z Bogiem:
W Biblii nie ma ani jednego słowa, które byłoby tylko ludzkie, albo tylko Boskie, wszystkie słowa tam spisane są Bosko-ludzkie. Całe Pismo święte jest natchnione w tym samym stopniu. (Pierwotnie natchniony jest tekst oryginalny, przekłady są o tyle natchnione, o ile oddają sens oryginału.) 2008-10-07
Kardynał Levada: interpretować Biblię może tylko Magisterium Kościoła Tylko w "żywej tradycji kościelnej" Pismo Święte może i musi "zostać zrozumiane jako autentyczne Słowo Boże" - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada. Podczas rozpoczętych dziś obrad XII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego "Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła" podkreślał on wyłączność Magisterium Kościoła w interpretowaniu Biblii.
- Wynika stąd odrzucenie każdej interpretacji subiektywnej, opartej na doświadczeniach czy będącej owocem jednostronnej analizy, niezdolnej zmieścić w sobie globalnego sensu, który przez wieki prowadził Tradycję całego ludu Bożego - stwierdził kard. Levada. Dodał, że w tej perspektywie "rodzi się konieczność i odpowiedzialność Magisterium, wezwanego, by było autentycznym interpretatorem Słowa Bożego".
Zwracając się do zebranych biskupów kard. Levada zaznaczył, że także oni dobrze wiedzą, jak bardzo są za to odpowiedzialni jako "prawomocni następcy Apostołów" oraz, że oczekuje tego od nich dzisiejsze społeczeństwo, "któremu mają obowiązek przekazywać otrzymaną prawdę".
XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów odbywa się w Watykanie w dniach 5-26 października pod hasłem "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Kard. William Levada bierze w nim udział jako jeden z trzech przewodniczących delegowanych, obok kard. George'a Pella z Sydney oraz kard. Odilo Pedro Scherera z São Paulo.I nowsza wersja: ekai.pl/wy(*)e-biblii-zgodnie-z-jej-natura/Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
| Scorp (5381 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > >>Beznadziejny przykład. Nikomu kto nie wzleci ponad poziomy grozi piekło. Tym natomiast którzy nie przestrzegają zasad biblijnych jak najbardziej.I ty w to wierzysz? > Powiedz najpierw czym jest dla ciebie bo tak jej bronisz, wtedy ja ci odpowiem. ST jest dla mnie często księgą humoru.Jest to prawdopodobnie najczęściej przekładana książka o największej ilości wydań. Dlatego na jej opowieści, pełne błędów i niekonsekwencji, a jeżeli również humoru to, moim zdaniem, wątpliwej jakości, warto spojrzeć uważnie, a nie naśmiewać się. > Używasz języka inkwizytora. Nie, nie boję się z wielu względów. Chętnie bym stanął przed sądem pod zarzutem obrazy uczuć religijnych poprzez cytowanie Pisma Świętego,Godna uznania gotowośc do poswięceń! Niestety, raczej nie możesz liczyć na to, że ktoś się pofatyguje i ciebie oskarży... > ale to jest inny art.KK.Oczywiście, pomyliłem się, 196. > A ja naiwny zawsze sądziłem że u podłoża wiary stoi Bóg i jego objawione księgi.No widzisz... Może tak uczą w szkole? > Czyli chrześcijaństwo nie ma u swego początku Chrystusa, jest wynikiem ewolucji w której żaden z kroków zwanych dogmatami nie jest fanaberią intelektualną. Skąd więc się wzięło chrześcijaństwo?Włącza ST jako księgę świętą, więc korzenie ma w Biblii. Chrystus wierzył w dokładnie tego samego Boga (jeżeli to prawda co o nim piszą) co B16 dziś, aczkolwiek dziś osoba Boga jest już lekko zmodyfikowana, przybrała troistą postać. > No tak. Zabijanie tych nie chcących przyjąć kolejnego kroku ewolucyjnego w rozwoju chrześcijaństwa jest zwykłą retoryką.Retoryką w tym przypadku jest wyskok na inne pole dyskusji, czyli 'a u was murzynów biją'. - |
#18 4 na 4 | wsx666 (1067 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | Bełkot i bzdury. Szkoda czasu na czytanie takich głupot. Biblię napisali ludzie. Dla czego ostrzega się społeczeństwo przed sektami tworzonymi przez rzekomo fałszywych proroków nazywając ich manipulantami piorącymi ludzkie umysły dla zaspokajania własnych potrzeb a jednocześnie zezwala się na funkcjonowanie takiego kościoła jak w Polsce który straszy dzieci na lekcjach religii szatanem i ogniem piekielnym, to powinno być karane. |
#19 8 na 8 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > I Reksio, Fafik i Szarik należą do gatunku homousios.Są równie zmyśleni jak Jahwe - i w tym sensie możemy mówić o współistotności. > > A katolicyzm nie jest monoteizmem.> Jest to twoje prywatne zdanie?Nie, mojego psa Fafika. Jak chcesz zdiagnozować wariata, to się go nie pytasz wprost o deklarację jednostki chorobowej (bo wtedy możesz dostać "odpowiedź" w stylu cytowanych tu obficie przez Andrzeja Bogusławskiego), tylko prowadzisz obserwacje i wyciągasz wnioski samodzielnie. |
#20 10 na 10 | kogut59 (3090 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > Art.234 KKK objaśnia trójcę świętą następująco:Jestem czasem zwolennikiem wyjaśniania skomplikowanych zagadnień metoda obrazkowa i wyszło mi to.  po wypiciu butelki czerwonego wina które było wcześniej woda zobaczyłem to coś  Po kilku godzinach miałem inne objawienie duchowe  |
#21 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | . > Bełkot i bzdury.Całkowita zgoda i dlatego trafną jest kpina pana Nietsche. > Szkoda czasu na czytanie takich głupot.A tu już zupełnie się z Panem nie zgadzam. Mamy tu grupę dyskutantów żądających bezwzględnie szacunku dla ich "Prawdy". Jest ich wielu, ale ostatnio aktywnymi np byli: Pan Marek Bielecki: www.racjonalista.pl/forum.php/s,447659/z,0www.racjonalista.pl/forum.php/s,511985/z,0www.racjonalista.pl/forum.php/s,524770/z,0Pan Gegebege i pan 876543: www.racjonalista.pl/forum.php/s,515897/z,0Pan Justn69: www.racjonalista.pl/forum.php/s,526327/z,0Pan Peccator: www.racjonalista.pl/forum.php/s,523045/z,0Dlatego wybory tekstów elity intelektualnej katolicyzmu warto czytać i popularyzować. Warto poznawać argumenty przygotowane przez najlepszych, już choćby dlatego aby przeciwstawiać się ich twierdzeniom, jak to ich Bóg jest pięknie ubranym w Prawdę i Mądrość i tu wykazywać, iż jest zupełnie odwrotnie on jest gołym jak święty turecki. Dotyczy to wszystkich aspektów istniejącej obiektywnie rzeczywistości. > Biblię napisali ludzie.Tak Pan uważa i gratuluję, ale nie zgadza się z Panem 90% Polaków, którym bliższymi są wyrażone tu poglądy. www.racjon(*)m.php/s,527000/z,0/d,1#w527816> Dla czego ostrzega się społeczeństwo przed sektami tworzonymi przez rzekomo fałszywych proroków nazywając ich manipulantami piorącymi ludzkie umysły dla zaspokajania własnych potrzeb a jednocześnie zezwala się na funkcjonowanie takiego kościoła jak w Polsce który straszy dzieci na lekcjach religii szatanem i ogniem piekielnym, to powinno być karane.Fajnie, tylko kto ma to robić. Ci którzy wierzą w biblijnego Boga i Prawdy głoszone przez Święty Kościół Katolicki? Przecież takim sługom Szatana, jak np Bogusławski, to i tak niewielu wierzy. >  PS. Już chyba nie warto wspominać o kilkudziesięciu trollach typu pan Zoro: www.racjonalista.pl/forum.php/z,6/t,48565 których największym intelektualnym udziałem w naszym forum jest klikanie. Plusów podobnym sobie i minusów mądrzejszym od siebie, gdyż tyle to oni potrafią jeszcze zrozumieć. @@@ . |
#22 1 na 1 RX500 (1813 punktów) (zablokowany) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > >>Tajemnica Trójcy św.> >Kto będzie zaprzeczał Trójcy św. straci duszę,-Zaprzeczam i nic nie tracę, bo zaprzeczam istnieniu duszy. > >a kto spróbuje zrozumieć jej tajemnicę, straci rozum.-Nie próbuję rozumieć, bo od razu zrozumiałem, że nie ma czego rozumieć. > >Tylko kto żyje z nią w wierze, zbliża się do tajemnicy.-Nie zbliżam się, bo nie ma do czego. Fajny test, więcej takich. 
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia - Albert Camus |
#23 3 na 3 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > I ty w to wierzysz?Ten wątek nie dotyczy tego w co ja wierzę, ten wątek dotyczy nauki Kościoła. > Jest to prawdopodobnie najczęściej przekładana książka o największej ilości wydań.< Dlatego na jej opowieści, pełne błędów i niekonsekwencji, a jeżeli również humoru to, moim zdaniem, wątpliwej jakości, warto spojrzeć uważnie, a nie naśmiewać się.<Z pewnością najczęściej przekładana, najczęściej wydawana, najczęściej fałszowana i najmniej czytana. Wcale się nie wyśmiewam. Przyglądnąłem się jej uważnie. > Chrystus wierzył w dokładnie tego samego Boga ( jeżeli to prawda co o nim piszą) co B16 dziś, aczkolwiek dziś osoba Boga jest już lekko zmodyfikowana, przybrała troistą postać.A jeżeli to nieprawda co piszą o nim? Dziś mamy 2012 a nie 381. |
#24 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. |
Poniżej to samo w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie. W odróżnieniu od Rublowa przedstawia również Abrahama i Sarę.  |
#25 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > Chrystus wierzył w dokładnie tego samego Boga (jeżeli to prawda co o nim piszą)O Chrystusie czy o Bogu? |
#26 3 na 3 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: O Trójcy św., aniołach, szatanie i końcu świata. | > >Chrystus wierzył w dokładnie tego samego Boga (jeżeli to prawda co o nim piszą)> O Chrystusie czy o Bogu?<O Benedykcie. |
1 2 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|