Racjonalista - Strona głównaDo treści
Autorytet

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
15-10-2012 13:09Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)Autorytet
Ocena 8 na 8
Właśnie wpadł mi w ręce taki oto obrazek, którym niniejszym chciałem się podzielić
Czy Wy również - w obliczu autorytetu KK - czujecie nieprzeparty impuls, by stanąć w prawdzie i zawierzyć Ewangelii?

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..
#1
15-10-2012 18:11
 Ocena 3 na 3
Ania. (14138 punktów)Odp: Autorytet
Nie, nie czuję

#2
15-10-2012 18:20
 Ocena 12 na 12
Alicja Duda (25557 punktów)Odp: Autorytet
>Czy Wy również - w obliczu autorytetu KK - czujecie nieprzeparty impuls, by stanąć w prawdzie i zawierzyć Ewangelii?

Gdybym nawet uwierzyła Ewangelii to Kościół Katolicki skutecznie by mnie z tego wyleczył.

Zmień politykę, głosuj na kobiety.

#3
15-10-2012 18:21
 Ocena 2 na 4
Artur@R (7115 punktów)Odp: Autorytet
Nie czuje ani troszkuuuu
W św.Mikołaja też od dawna nie wierzę

"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."

#4
16-10-2012 15:34
 Ocena-1 na 3
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
Tak, dla mnie to oczywiste.

#5
16-10-2012 16:05
 Ocena 19 na 19
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>Tak, dla mnie to oczywiste.

Wcale mnie to nie zaskakuje, Bielecki.

To przecież klimaty, jakie lubisz najbardziej:

- wierzyć Ewangelii, bo tak nakazuje Kościół,
- którego wiarygodność zasadza się na Świadectwie Ewangelii .



...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

#6
16-10-2012 16:55
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd
>>Tak, dla mnie to oczywiste.

>- wierzyć Ewangelii, bo tak nakazuje Kościół,
>- którego wiarygodność zasadza się na Świadectwie Ewangelii .

... która to Ewangelia została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.

#7
16-10-2012 17:10
 Ocena 20 na 20
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>>>Tak, dla mnie to oczywiste.
>>- wierzyć Ewangelii, bo tak nakazuje Kościół,
>>- którego wiarygodność zasadza się na Świadectwie Ewangelii .
>... która to Ewangelia

...włącznie z zawartym w niej opisem ustanowienia i uprawomocnienia Kościoła...

>została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.

Nie inaczej .

Ech, stary szmonces się przypomina:

- A nasz cadyk w każdy szabas rozmawia z Bogiem.
- Skąd wiesz?
- No, jakże? Sam cadyk opowiadał.
- Może kłamał?
- Jak śmiesz zarzucać kłamstwo człowiekowi, który w każdy szabas rozmawia z Bogiem?!





...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

#8
16-10-2012 17:12
 Ocena 3 na 3
Hodża (11172 punktów)Odp: Autorytet
>Właśnie wpadł mi w ręce taki oto obrazek, którym niniejszym chciałem się podzielić
>Czy Wy również - w obliczu autorytetu KK - czujecie nieprzeparty impuls, by stanąć w prawdzie i
>zawierzyć Ewangelii?

Do nieprzepartych impulsów należy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Stanąć w prawdzie - i owszem, byłoby fajnie. Ewangelia jednak wymagałaby dopracowania pod kątem etycznym. Proponowałbym zrezygnować z jej warstwy fabularnej i pozostawić zbiór jasnych, jednoznacznych nakazów moralnych. Niestety, tego się nie da zrobić, gdyż jako program etyczny jest to spaghetti code. Informatycy zapewne orientują się, o co chodzi.

Obrazek ten jest też niewiarygodny. Św. Augustyn znany był ponoć z dość obszernego brzuszyska. Tutaj za model posłużył chyba sam autor malunku, szkoda, że nie było wtedy przyjęte podpisywanie swoich prac jak i tworzenie autoportretów, jako wyraz pychy i samouwielbienia.

Natomiast forma komiksu jak najbardziej na miejscu. Sam komiks zresztą wywodzi się z tego nurtu publicystyki religijnej, w którym świętym na malowidłach doklejano paski z mądrymi sentencjami. Szkoda tylko, że obrazek św. Augustyna leży na posadzce kościoła. Ktoś go nadepnie i będzie lipa.


Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.

#9
16-10-2012 18:15
 Ocena 2 na 2
Ania. (14138 punktów)Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd
>>>>Tak, dla mnie to oczywiste.
>>>- wierzyć Ewangelii, bo tak nakazuje Kościół,
>>>- którego wiarygodność zasadza się na Świadectwie Ewangelii .
>>... która to Ewangelia
>...włącznie z zawartym w niej opisem ustanowienia i uprawomocnienia Kościoła...
>>została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.
>Nie inaczej .
Na pewno? Skąd mi tłucze się po głowie, że spisywano je od lat 70 po Chrystusie, do końca II wieku?

#10
16-10-2012 22:41
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Ania.
>Na pewno? Skąd mi tłucze się po głowie, że spisywano je od lat 70 po Chrystusie, do końca II wieku?

Cóż, ewangelii jest jak mrówków, wiele z nich powstało dość późno, jednak co do czterech kanonicznych, dość powszechnie przyjmuje się datowanie jak tutaj.


...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

#11
17-10-2012 09:49
 Ocena-1 na 3
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd

>>... która to Ewangelia
>...włącznie z zawartym w niej opisem ustanowienia i uprawomocnienia Kościoła...
>>została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.
>Nie inaczej .
>Ech, stary szmonces się przypomina:

Tu nie ma analogii, bo nie ma "błędnego koła": najpierw zaistniał Kościół, a potem została spisana Ewangelia. "Ustanowienie i uprawomocnienie Kościoła" nie nastąpiło poprzez spisanie Ewangelii, lecz poprzez czyny i słowa Chrystusa.

#12
17-10-2012 10:19
 Ocena 15 na 15
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>>>... która to Ewangelia
>>...włącznie z zawartym w niej opisem ustanowienia i uprawomocnienia Kościoła...
>>>została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.
>>Nie inaczej .
>>Ech, stary szmonces się przypomina:
>Tu nie ma analogii, bo nie ma "błędnego koła": najpierw zaistniał Kościół, a potem została spisana Ewangelia. "Ustanowienie i uprawomocnienie Kościoła" nie nastąpiło poprzez spisanie Ewangelii, lecz poprzez czyny i słowa Chrystusa.

...o których jedyne wiadomości z Ewangelii właśnie czerpiemy .

Błędne koło: zob. circulus vitiosus.
Circulus vitiosus: zob. błędne koło.


(Leszek Kołakowski - Wielka encyklopedia filozofii i nauk politycznych)

...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

#13
17-10-2012 10:47
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>.. najpierw zaistniał Kościół, a potem została spisana Ewangelia.
Zatem Ewangelia jest jakby własnością Kościoła..
>"Ustanowienie i uprawomocnienie Kościoła" nie nastąpiło poprzez spisanie Ewangelii, lecz poprzez czyny i słowa Chrystusa.
.. zaś czyny i słowa Chrystusa, jako że zaszłe przed spisaniem Ewangelii, nie są w żadnym wypadku przynależne Kościołowi, ponieważ Kościół powstał po Chrystusie.

[Nota bene - wiadomo powszechnie, że kościół katolicki uprawomocnił się na bazie sfałszowanej donacji Konstantyna.]

#14
17-10-2012 10:49
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi big_zyd
>>>>... która to Ewangelia
>>>...włącznie z zawartym w niej opisem ustanowienia i uprawomocnienia Kościoła...
>>>>została spisana w drugiej połowie I wieku w Kościele.
>>>Nie inaczej .
>>>Ech, stary szmonces się przypomina:
>>Tu nie ma analogii, bo nie ma "błędnego koła": najpierw zaistniał Kościół, a potem została spisana Ewangelia. "Ustanowienie i uprawomocnienie Kościoła" nie nastąpiło poprzez spisanie Ewangelii, lecz poprzez czyny i słowa Chrystusa.
>...o których jedyne wiadomości z Ewangelii właśnie czerpiemy .

oraz innych tekstów Nowego Testamentu.

Mamy taką oto sytuację: istnieje kilkadziesiąt różnych testów napisanych w I wieku przez kilkunastu różnych autorów, które potwierdzają m.in. wybranie apostołów i uczniów przez Chrystusa. Teoretycznie możemy teraz wybrać jedną z dwóch linii interpretacyjnych:
1. Chrystus wybrał apostołów i uczniów, czyli teksty mówią prawdę.
2. Chrystus nie wybrał apostołów i uczniów, czyli teksty kłamią.

Ja wybieram opcję 1.
Rozumiem, że Ty wybierasz opcję 2.

Ale - w opcji 2 - co właściwie Twoim zdaniem się zdarzyło?...

#15
17-10-2012 11:10
 Ocena 10 na 10
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autorytet
W odpowiedzi Marek Bielecki
>oraz innych tekstów Nowego Testamentu.

...które już do czego innego się odnoszą, ale niechby nawet - postaci rzeczy nie zmieniałoby to nawet na ewangeliczną jotę.

>Mamy taką oto sytuację: istnieje kilkadziesiąt różnych testów napisanych w I wieku przez kilkunastu różnych autorów, które potwierdzają m.in. wybranie apostołów i uczniów przez Chrystusa. Teoretycznie możemy teraz wybrać jedną z dwóch linii interpretacyjnych:
>1. Chrystus wybrał apostołów i uczniów, czyli teksty mówią prawdę.
>2. Chrystus nie wybrał apostołów i uczniów, czyli teksty kłamią.

Wybór mamy o wiele większy .
Na przykład:
3. Nie było żadnego Jezusa, a teksty są czystą kreacją literacką.
4. Było kilku Jezusów zlepionych w jedną postać dopiero przez autorów Ewangelii.
5. Jezus był jednym z tysięcy pętających się po epoce mesjaszów, a karierę zrobił mocą prawa wielkich liczb po prostu - za apostoła i ucznia brał zaś kogo popadnie większej wagi do tego nie przywiązując.
6. Jezus wybrał apostołów i uczniów, jednak zupełnie innych niż podają kanoniczne Ewangelie.
i tak dalej...

>Ja wybieram opcję 1.
>Rozumiem, że Ty wybierasz opcję 2.

A niby dlaczego?

>Ale - w opcji 2 - co właściwie Twoim zdaniem się zdarzyło?...

Twoja opcja 1 może być jak najsolenniej prawdziwa - nie stojąc przy tym w sprzeczności np. z moimi opcjami 4, 5 i 6.


...modlitwą i pracą - wierzący i niewierzący wywalczą lepszą Polskę. (Tomasz Terlikowski)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365