Czytałem ostatnio kilka prac odnośnie hipotez dotyczących działania umysłu ,na podstawie tych prac wpadł mi do głowy pewien pomysł czym może być umysł ,wolna wola itd. Umysł jest nadrzędny w stosunku do mózgu ,mózg to coś jak tranzystor w elektronice a umysł to wszystkie zjawiska jakie zachodzą podczas pracy tego tranzystora. umysł jest niematerialny i niezdeterminowany choć niby przyczyną jego pojawienia się jest mózg ,jednak sama praca umysłu działanie jest niedeterministyczne , w skrócie można by to przy użyciu dostępnych pojęć minimalistycznie nazwać iluzja złudzeniem choć tym nie jest .Determinizm może dotyczyć zjawisk fizycznych ,umysł nie jest zjawiskiem fizycznym mimo że za jego powstanie odpowiadają zjawiska fizyczne a on sam ma wpływ na zmiany zachodzące w fizyce mózgu,to coś niby podobnego do współpracy między dwoma tranzystorami ,Energia jest formą współpracy jednak owa energia jest materialna fizyczna (przepływ elektronu itd._) umysł jest nie fizyczny I NIEDETERMINISTYCZNY . To moim zdaniem rozwiązuje problem dlaczego mamy wyobraźnie w której wyobrażamy sobie własne życie ,dlaczego mamy wolną wolę rozumianą jako wolny niczym nie przymuszony nieskrępowany nienarzucony a nawet abstrakcyjny wybór. |