Racjonalista - Strona głównaDo treści
świat schodzi na psy.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
02-09-2012 13:12Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
świat schodzi na psy.
Ocena 4 na 4
Mieszkam w Anglii i dowiedziałem się że moja 15 letnia sąsiadka ma 4h obowiązkowej religii w tygodniu. A historii i geografii żadnej bo nie są obowiązkowe. O fizykę czy biologie nawet nie śmiałem pytać... A ja myślałem że 2h religii tygodniowo w mojej szkole średniej przed laty to było przegięcie. ( przy 1h fizyki,historii i geografii etc). I jak te dzieci mają myśleć racjonalnie....
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 Dalej..
#46
05-09-2012 12:21
 Ocena 2 na 2
Ania. (14138 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Rigoletto
>>>>Trochę absurdalny komentarz. Uczono się porządnie, w tamtych czasach mieliśmy najlepszych absolwentów na poziomie światowym.
>>>Zgadza się, zaraz po absolwentach uczelni radzieckich i enerdowskich.
>>Nie tylko, dlaczego nasi absolwenci, jeśli dotarli do świata zachodniego byli wręcz rozdrapywani.
>Jasne, przez plantatorów truskawek.
Proszę Cię.
Mam parę osób zatrudnionych na uczelniach w USA. Wiem, jakie są różnice, między naszymi absolwentami, a ich - za pochodzenie mieli punkty dodatkowe, bo w każdym teście przegrywali. W sumie to mają do tej pory. Ale za chwilę nasi absolwenci się zrównają - stare pokolenie już co najmniej dociera do habilitacji stopniowo.

Nie wspomnę o udziale polskich naukowców w różnych projektach.

#47
05-09-2012 17:36
 Ocena 3 na 3
hubin (2274 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Mortimer
Dziś słyszałem w windzie dziecko które babci się zwierzało, że żarliwie się będzie modlić o deszcz jutro... Strach się bać co będzie gdy dorośnie, raczej nie widzę za bardzo nadziei na przyszłość, to osiedle pełne wykształconych majętnych ludzi, ale swoje potomstwo wychowują już w bezrefleksyjnym klepaniu formułek pędząc niczym bydło co niedziela do zagrody ku uciesze "pasterza" - to nie pierwszy przypadek zauważony przeze mnie na tym osiedlu dziecięcej "żarliwości" religijnej.


Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#48
05-09-2012 17:44
 Ocena 1 na 1
hubin (2274 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Konowal
Wiesz całkiem niedawno w trakcie pewnej imprezy niekoniecznie religijnej, przypadkowo zostałem wybrany z tłumu do udziału w quizie, pytania były dokładnie na to kopyto:
"co wam to przypomina i dlaczego akurat Jezusa..." - niestety mojego ubawienie sala nie podzielała, choć były chlubne wyjątki...

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#49
05-09-2012 17:51
 Ocena 4 na 4
hubin (2274 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Konowal

>A po co ma prowadzić religioznawstwo? Co to katolicyzm nie ma bogatej i ciekawej historii?
Masz rację warto pokazać jak skutecznie były niszczone elementy kultury antycznej, systematycznie zaprzepaszczono sporą część dziedzictwa kulturowego ludzkości w celu promocji ograniczonej ideologii. Mam jednak niejasne wrażenie, że religia czy nawet religioznastwo tego nie nauczy.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#50
05-09-2012 17:56
 Ocena 4 na 4
hubin (2274 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Konowal

>Zadłużone gminy nie sfinansują wszystkiego - z czegoś zrezygnują - jak myślisz co będzie pierwsze?
Stawiam wszystkie kasztany jakie znajdę tej jesieni, że nie religia.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

#51
05-09-2012 18:07
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52272 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Rigoletto
.
>Szkolnictwo było niewiele lepsze od reszty. Pamiętam jeszcze swoich nauczycieli z podstawówki, poza dwoma czy trzema wyjątkami, wiedza merytoryczna a przede wszystkim umiejętności dydaktyczne tych ludzi były na miernym poziomie.
Serdecznie współczuję. Miał Pan pecha, a poziom nauczycieli rzutuje na całe dalsze życie.

>Nie wiem czy teraz jest gorzej z wiedzą nauczycieli,
Nie wiem, jak jest z wiedzą. Wiem, że spadek nauczycieli "z powołania" jest ogromny. Pauperyzacja zawodowa powoduje negatywną selekcję i jak nie ma lepszej roboty, to można i uczyć.

>ale na pewno relacje z uczniami nie są tak autorytarne
Na pewno. Aby nauczycielka ze szkoły podstawowej usłyszała: "Chodzisz ubrana jak dziadówka" było trudne do pomyślenia.

>jak w czasach kiedy chodziłem do szkoły, i stosowanie kar cielesnych jest obecnie nie do pomyślenia, co dawniej nie było takie oczywiście.
Ciekawe, gdzie Pan chodził do tej szkoły? Swoją edukację rozpocząłem we wczesnych latach pięćdziesiątych w Warszawie o karach cielesnych to tylko słyszałem i czytałem.
Oczywiście ludzie są różni i różne rzeczy się zdarzają, ale go generalizacji, to potrzebne są jakieś podstawy.

Miałem szczęście spotykać dobrych i bardzo dobrych nauczycieli. Zdarzali się też słabi, ale było ich znacznie mniej. Choć muszę powiedzieć, że ich poziom rósł wraz z poziomem, na którym uczyli, a moim zdaniem, najlepsi z najlepszych powinni uczyć w podstawówkach.

Miłego dnia.

PS. Dobrze wiem, czego nauczyła mnie warszawska uczelnia i miałem zajęcia ze studentami piątego roku wydziału, który skończyłem, dlatego wiem co umieją oni.
Oczywiście to tylko subiektywna ocena jednego wydziału. Nie można generalizować, ale już na podstawie wypowiedzi na naszym forum można by się pokusić na refleksję nad wzrostem ogólnego poziomu.

@@@
.

#52
05-09-2012 18:13
 Ocena 1 na 1
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi maruda
"Lekcje opierają się na religiologii, a nie na teologii. Przewidziane są wspólne, szkolne nabożeństwa, nie związane jednak zasadniczo z jedną tylko konfesją czy religią, choć głównie o charakterze chrześcijańskim. Przewidziana jest także obowiązkowa, codzienna modlitwa." to z linku powyżej.

obowiązkowa modlitwa ma raczej mało wspólnego z religioznawstwem. Te dzieci nie maja zielonego pojęcia co to jest ewolucja (tak jak większość Polaków i Brytyjczyków.) Ale za to na wyrywki znają zabobony. To "religioznawstwo" jest w tej szkole obowiązkowe na maturze. I oczywiście jest prowadzone przez księdza. Moim zdaniem to jest jedna wielka porażka.

Konowal (6291 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi hubin
>Wiesz całkiem niedawno w trakcie pewnej imprezy niekoniecznie religijnej, przypadkowo zostałem wybrany z tłumu do udziału w quizie, pytania były dokładnie na to kopyto:
>"co wam to przypomina i dlaczego akurat Jezusa..." - niestety mojego ubawienie sala nie podzielała, choć były chlubne wyjątki...

Nie za bardzo wiem do czego pijesz, ale pytania faktycznie były głupie.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi hubin
>>A po co ma prowadzić religioznawstwo? Co to katolicyzm nie ma bogatej i ciekawej historii?
>Masz rację warto pokazać jak skutecznie były niszczone elementy kultury antycznej, systematycznie zaprzepaszczono sporą część dziedzictwa kulturowego ludzkości w celu promocji ograniczonej ideologii. Mam jednak niejasne wrażenie, że religia czy nawet religioznastwo tego nie nauczy.

Warto pokazać całą historię z chlubnymi i niechlubnymi wydarzeniami , żeby wiedzieć do czego prowadzą konkretne działania np. reformacja i kontrreformacja.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#55
06-09-2012 13:38
 Ocena 3 na 3
Ania. (14138 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Konowal
>>>A po co ma prowadzić religioznawstwo? Co to katolicyzm nie ma bogatej i ciekawej historii?
>>Masz rację warto pokazać jak skutecznie były niszczone elementy kultury antycznej, systematycznie zaprzepaszczono sporą część dziedzictwa kulturowego ludzkości w celu promocji ograniczonej ideologii. Mam jednak niejasne wrażenie, że religia czy nawet religioznastwo tego nie nauczy.
>Warto pokazać całą historię z chlubnymi i niechlubnymi wydarzeniami , żeby wiedzieć do czego prowadzą konkretne działania np. reformacja i kontrreformacja.
Całą historię, więc również historię hinduizmu, buddyzmu itd.
W końcu katolicyzm to nie CAŁA historia, a wyłącznie kawałek.
Udawanie, że jest tylko jedna religia jest co najmniej zakłamywaniem rzeczywistości.

#56
06-09-2012 15:07
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi hubin
Myślisz że to od wieku zależy intensywność opadów?

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#57
06-09-2012 19:19
 Ocena 3 na 3
kiryl (2975 punktów)
(zablokowany)
Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Konowal
>Myślisz że to od wieku zależy intensywność opadów?

A jak Ty myślisz Konowal, od czego?
www.youtube.com/watch?v=fCBt21orGnE

Rigoletto (3891 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
>.
>>Szkolnictwo było niewiele lepsze od reszty. Pamiętam jeszcze swoich nauczycieli z podstawówki, poza dwoma czy trzema wyjątkami, wiedza merytoryczna a przede wszystkim umiejętności dydaktyczne tych ludzi były na miernym poziomie.
>Serdecznie współczuję. Miał Pan pecha, a poziom nauczycieli rzutuje na całe dalsze życie.

No właśnie, cały czas sobie myśle co by było gdybym miał dobrych nauczycieli, chodził do przedszkola i jadał ryby w dzieciństwie. Pewnie już bym miał Nobla, albo dwa...

>Na pewno. Aby nauczycielka ze szkoły podstawowej usłyszała: "Chodzisz ubrana jak dziadówka" było trudne do pomyślenia.

"Dziadówka"? Bez żartów. Tak to się chyba mówiło przed wojną.

>>jak w czasach kiedy chodziłem do szkoły, i stosowanie kar cielesnych jest obecnie nie do pomyślenia, co dawniej nie było takie oczywiście.
>Ciekawe, gdzie Pan chodził do tej szkoły? Swoją edukację rozpocząłem we wczesnych latach pięćdziesiątych w Warszawie o karach cielesnych to tylko słyszałem i czytałem.
>Oczywiście ludzie są różni i różne rzeczy się zdarzają, ale go generalizacji, to potrzebne są jakieś podstawy.

No więc i na temat wspóczesnej szkoły nie powinno się generalizować.

>Miałem szczęście spotykać dobrych i bardzo dobrych nauczycieli. Zdarzali się też słabi, ale było ich znacznie mniej. Choć muszę powiedzieć, że ich poziom rósł wraz z poziomem, na którym uczyli, a moim zdaniem, najlepsi z najlepszych powinni uczyć w podstawówkach.

Zgadzam się. Ale tak nigdy nie było i nie jest.

#59
07-09-2012 16:35
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52272 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Rigoletto
.
>No właśnie, cały czas sobie myśle co by było gdybym miał dobrych nauczycieli, chodził do przedszkola i jadał ryby w dzieciństwie. Pewnie już bym miał Nobla, albo dwa...
Prawie na pewno!

>"Dziadówka"? Bez żartów. Tak to się chyba mówiło przed wojną.
Nauczycielka, która to opowiadała płakała, ale może się przesłyszała.

>No więc i na temat współczesnej szkoły nie powinno się generalizować.
A to nie Pan napisał:
Szkolnictwo było niewiele lepsze od reszty. Pamiętam jeszcze swoich nauczycieli z podstawówki, poza dwoma czy trzema wyjątkami, wiedza merytoryczna a przede wszystkim umiejętności dydaktyczne tych ludzi były na miernym poziomie.
Mnie się wydaje, że właśnie na to zareagowałem.

Nauka zna i stosuje metody generalizacji społecznych zjawisk. Np w szkole podstawowej jest m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem, a na najwyższym "profesorskim" szczeblu tzw. indeks h..

Miłego dnia.

@@@
.

#60
07-09-2012 16:56
 Ocena 3 na 3
liliac (147340 punktów)Odp: świat schodzi na psy.
W odpowiedzi Rigoletto
>"Dziadówka"? Bez żartów. Tak to się chyba mówiło przed wojną.

Nie wiem, jak się mówiło przed wojną, ale za moich lat dziecięcych w języku szkolno-podwórkowym to określenie funkcjonowało, jakkolwiek zazwyczaj w formie zgrubiałej "dziadówa".

1 2 3 4 5 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365