 |
Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-08-2013 15:30 | makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
4 na 4 | hej, Stefan Bratkowski w swoim krytycznym wobec kościoła polskiego tekście przywołuje stare dobre czasy kiedy kościół wspólnie z ateistami , liberałami , socjalistami walczył z totalitarnym systemem . To fakt lecz --- mnie wydaje się , że kościół ( oprócz wyjątkowych postaci ) nigdy nie walczył o państwo świeckie , o liberalne swobody i prawa , o pluralizm ... bardziej chodziło o wyeliminowanie "komunistów" i zajęcie ich miejsca ... Wspólny wróg pozwala na różne sojusze , strategie ...
Pan Bratkowski pisze też , że wiara chrześcijańska jest dla niego najpiękniejszą religią ... a za fundament owej religii uważa zdanie : To co zrobiliście najmniejszemu z was mnie zrobiliście ... To rzeczywiście piękne zdanie ! Podobnym pięknem lśni taka oto sentencja : W swoim oku belki nie widzisz a źdźbło w oku bliźniego dostrzegasz ... Mnie wydaje się jednak , że głównym przesłaniem chrześcijaństwa jest przyjęcie Chrystusa jako pana i wybawiciela . Ten kto we mnie uwierzy zbawiony zostanie a ten , który mnie odrzuci odrzucony zostanie przez ojca mego --- a tutaj już ja żadnego piękna dostrzec nie potrafię ... Taka natomiast historia Prometeusza o ile wiem o żadnych zbawieniach ani potępieniach nic nie mówi , co ja osobiście uważam za szalenie istotną wartość .
Chciałbym na konie zauważyć , że bardzo łatwo jest "uczepić się" jednego aspektu i sobie przy nim trwać . Jest to jednak postępowanie nierzetelne i mocno zwodnicze . Oczywiście pan Bratkowski nie jest tutaj dobrym przykładem ponieważ jest to człowiek uczciwy , wrażliwy ... Lecz po przeczytaniu jego tekstu takie mnie naszły ... refleksje ...
pozdrawiam makuś | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..#61 4 na 4 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) |
> W którym momencie zorientowałeś się, że Gwiezdne Wojny to fikcja?> bembergiem w berg> Zdecydowanie szybciej niż Ty się zorientujesz, że Twoja religia jak i inne to fikcja |
#62 3 na 3 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >>Tam nie ma religii.> >Nie, ani troszeczkę?> Jeśli sugerujesz, że ateistyczna gorliwość prowadzi do religii, no to cóż.> bembergiem w bergTwoja i Tobie podobnym ateistyczna gorliwość względem Zeusa doprowadziła do rozprzestrzeniania się jedynie słusznej religii... |
#63 9 na 9 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | . Ojciec Lesiotr: No to jeszcze raz łopatologicznie: byłem katolikiem kilkadziesiąt lat, przyjąłem świadomie wszelkie możliwe sakramenty dla świeckich z wyjątkiem sakramentu chorych (chrzest nieświadomie, ale przecież przy ważniejszych okazjach osobiście "odnawia się przyrzeczenia chrzcielne"). Świadomie odrzucam wiarę, pogardzam hierarchią i drwię z dogmatów, wiedząc, czując i rozumiejąc znacznie więcej niż przeciętny katolik i zapewne więcej niż przeciętny absolwent seminarium.
Nie mieszczę się więc absolutnie w kategorii "ateizmu z niewiedzy", nie zasługuję więc na zbawienie wg definicji Katechizmu. Dodatkowo Jezus podobno bardzo wyraźnie powiedział, że tacy jak ja będą się smażyć w ogniu nieugaszonym a robak będzie ich gryzł w dupę.
Chyba, że zostanę potraktowany dla dobra ideologicznej definicji podobnie jak opozycjoniści w ZSRR. Przypomnę, że zdarzało się zamykanie ich w szpitalach psychiatrycznych, bo przecież żaden zdrowy na umyśle człowiek nie odrzucałby komunizmu (tutaj: trzeba mieć coś z umysłem, by odrzucić Chrystusa).Wywodzę się tradycyjnej katolickiej od wielu pokoleń rodziny. Zostałem ochrzczony i doprowadzony do I komunii, ale dosyć szybko zacząłem samodzielnie myśleć i odrzuciłem wszelkie narzucane mi autorytety - kształtując swoje poglądy na podstawie samodzielnie dobieranych lektur. Później zakochałem się w katoliczce i pomimo swojego ateizmu, aby nie czynić przykrości moim wspaniałym teściom wziąłem ślub kościelny i ochrzciłem dziecko. (Nie, w tamtych czasach księżom nie trzeba było kłamać i ksiądz wiedząc o moim ateizmie nie tylko udzielił nam "normalnego" ślubu, ale został do swojej śmierci moim przyjacielem.)Mając ponad czterdziestkę i już zdecydowane poglądy zaprzyjaźniłem się z księdzem profesorem, który namówił mnie do skończenia kursu teologii. > Tak z ciekawości - jakie teologiczne książki w swoim życiu zaliczyłeś?Co mam wyciągnąć coś z domowej biblioteczki i zeskanować dla Pana bibliografię. Sporo przeczytałem i zdałem wymagane egzaminy, ale może poleciłby mi Pan coś naprawdę z teologii mądrego, chętnie bym przeczytał, gdyż na razie to mam pecha i na same zbiory głupoty wszelakiej trafiam. Niech Pan tu podrzuci pod dyskusję jakieś mądre teologiczne dzieło. Jeżeli jest to nowość, to nawet się poświęcę i kupię, ale może zacznijmy od łatwiejszych: "Wprowadzenia do teologii" Jose Moralesa, czy trochę trudniejszego "Podstawowego wykładu wiary" Karla Rahnera. PS. Ja nie pisuję tu "dla jaj", tylko staram się zawsze przemyśleć to co piszę. Szanuję swoich czytelników, a nasze forum, pomimo przeróżnych "wejść" inteligentnych inaczej, reprezentuje dosyć wysoki poziom, tak merytoryczny, jak i kulturalny. Miłego dnia. @@@ . |
#64 4 na 4 | Paul Figura (1368 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >Ale co Jezus chciał przez to powiedzieć?> Żeby nie marnować swoich talentów.Piotrze no widzisz ty już marnujesz swój talent, na tym forum.Terlikowski przyjął by cię, z otwartymi ramionami.  |
#65 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Twoja i Tobie podobnym ateistyczna gorliwość względem Zeusa doprowadziła do rozprzestrzeniania się jedynie słusznej religii...Ateistyczna papka... 1. Twoje zdanie jest wewnętrznie sprzeczne. 2. Rzymianie nie czcili Zeusa, tylko Jowisza, ewentualnie.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Zresztą prawda jest taka, że pomiędzy rzymskim chrześcijaństwem, a stalinowskim komunizmemA oprócz porównania Stalina do papieża, a partii do Kościoła, znalazł Pan jeszcze jakieś podobieństwa? Bo póki co, to jest to tylko takie "skojarzenie"; może jednak trochę konkretów?
bembergiem w berg |
#67 3 na 3 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >Twoja i Tobie podobnym ateistyczna gorliwość względem Zeusa doprowadziła do rozprzestrzeniania się jedynie słusznej religii...> Ateistyczna papka...> 1. Twoje zdanie jest wewnętrznie sprzeczne.> 2. Rzymianie nie czcili Zeusa, tylko Jowisza, ewentualnie.Ty tak na serio nic nie kapujesz? Chrześcijaństwo zniszczyło wiele kultur i religii. |
| Paul Figura (1368 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) |
> Takich ateistów jak ja (były katolik, znający bardzo dobrze Ewangelie i Katechizm, ale odrzucający to jako szkodliwe bzdury) wyjmują spod tej nadziei zbawienia (a więc odsyłają do piekła).Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie". Dante, Boska Komedia. |
#69 11 na 11 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | . > >>>Zresztą prawda jest taka, że pomiędzy rzymskim chrześcijaństwem, a stalinowskim komunizmem> A oprócz porównania Stalina do papieża, a partii do Kościoła, znalazł Pan jeszcze jakieś podobieństwa? Bo póki co, to jest to tylko takie "skojarzenie"; może jednak trochę konkretów?Znalazłem sporo i wiele z nich przywołałem w wątku do, którego Pana odesłałem. Może jednak warto trochę poczytać (podaję też tam bibliografię, na której swoje poglądy oparłem), zamiast tracić czas na głupawy trolling. Największym podobieństwem wszelkich religii/ideologii jest wiara, która ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie - usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu. Miłego dnia. @@@ . |
#70 1 na 1 | Paul Figura (1368 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) |
> Największym podobieństwem wszelkich religii/ideologii jest wiara, która ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie - usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.Lepiej tego, nie mogłeś ując Andrzeju, pozostaje nam tylko czekać, na odpowiedź kolegi "worek kości".  |
#71 4 na 4 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >Największym podobieństwem wszelkich religii/ideologii jest wiara, która ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie - usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.> Lepiej tego, nie mogłeś ując Andrzeju, pozostaje nam tylko czekać, na odpowiedź kolegi "worek kości".>  > Tak odpowiedzi w stylu że: to ludzie wykorzystują religię i wiarę do swoich celów itd. itd. Pewnie sypnie jakimiś linkami i cytatami. No ogólnie, że religia chrześcijańska, to jest taka dobra i tyle jej zawdzięczamy i bla bla bla. Ale ci wstrętni ateiści niczego nie kapują, bo ich ateizm to się z niewiedzy bierze, bo, gdyby tak poznali... |
#72 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | . > >>>Największym podobieństwem wszelkich religii/ideologii jest wiara, która ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie - usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.> Lepiej tego, nie mogłeś ując Andrzeju, pozostaje nam tylko czekać, na odpowiedź kolegi "worek kości".Panie Paulu, mnie nasze forum się bardzo podoba i jestem tu już od dawna, ale szukam na nim wiedzy i mądrości, a nie kolegów i przyjaciół. Tych mam pod dostatkiem prywatnie. Zresztą - gdybym ich tu szukał, to już dawno bym - wśród wielu wspaniałych mądrych forumowiczów - znalazł. Jedną z ważnych dla mnie wartości jest poszanowanie inności. Ja Pańską szanuję.Pozdrawiam. @@@ . |
#73 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Tak odpowiedzi w stylu że: to ludzie wykorzystują religię i wiarę do swoich celów itd. itd.Niby to takie oczywiste, a wciąż trzeba o tym przypominać. > Pewnie sypnie jakimiś linkami i cytatami.> i bla bla bla.Co tam linki i cytaty, przecież swoje wiesz, nie?
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Chrześcijaństwo zniszczyło wiele kultur i religii.A demokracja zniszczyła wiele innych porządków społecznych. Kultura, wraz z ludźmi, ulega zmianom.
bembergiem w berg |
#75 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Największym podobieństwem wszelkich religii/ideologii jest wiara, która ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie - usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.Jasne, nie jest dobrze czynić zło. Ale potrafi Pan wskazać jakieś miejsce we współczesnym katolicyzmie, gdzie takie zło się czyni?
bembergiem w berg |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|