 |
Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-02-2016 14:06 | Raider (25 punktów) | Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła 0 na 2 | Od przedszkola do matury chodziłam na lekcję religii. Kiedy miałam 9 lat, ktoś mi kupił Biblię "dla wszystkich" na komunię. Ja miałam już w przedszkolu wątpliwości dotyczące religii. Nie mogłam zrozumieć, jak można opowiadać o kimś, kogo nie widać i nie słychać. Ta Biblia była teoretycznie dla dzieci, miała ilustracje, to były wyrwane fragmenty prawdziwej Biblii, ale niektóre rzeczy mnie już wtedy przeraziły, np. wypowiedź Ojca do Ewy ("w bólu będziesz rodzić dzieci") albo próba Abrahama (uderzyło mnie wtedy, że nie wahał się poświęcić swojego dziecka). W V klasie podstawówki, za namową katechetki, wzięłam udział w konkursie biblijnym, była do przeczytania Ewangelia wg Mateusza. Byłam przerażona wypowiedziami i samą postacią Jezusa Chrystusa. Irytował mnie i napawał strachem, i tak jest do dzisiaj. Nie mogę sobie z tym poradzić. Nie lubię Go, wręcz nienawidzę. Nie mogę zrozumieć, jak taka odrażająca postać, taki mizatrop mógł zostać uznany za Boga. Nie widzę tam żadnej wiary, nadziei, ani miłości. Najbardziej jednak przeraziły mnie wypowiedzi Jezusa dot. małżeństwa (Łk 20, 27-40). Przeraża mnie Sąd Ostateczny, przeraża powtórne przyjście Jezusa, nie chcę, żeby przychodził, nie chcę Go widzieć. Dlaczego Chystus tak negatywnie wypowiadał się o małżeństwach? Odrzuca mnie także fragment dot. tzw. "trzebieńców". Ten Jego język jest okropny, prostacki, mało wyrafinowany, nie ma w nim za grosz subtelności. Jeżeli małżeństwo jest takie złe, to dlaczego Jezus nie zakazał małżeństw? Jestem skołowana. Oburzają mnie wypowiedzi Pawła na temat wyższości dziewictwa nad małżeństwem. Nie ukrywam, że chciałabym kiedyś wyjść za mąż. Czy wobec tego moje pragnienia są mniej warte niż chęć wstąpienia do klasztoru? Czy mam się przez to czuć gorsza? Przecież gdyby nie związek kobiety i mężczyzny, to Pawła by nawet nie było i nie mógłby napisać tych swoich "mądrości". Przeraża mnie ten fragment, gdy Chrystus mówi o tym, że w przyszłości ludzie będą jako aniołowie. Czyżby zgodne małżeństwo, żyjące ze sobą kilkadziesiąt lat jest NIC niewarte dla Boga? Przeraża mnie wizja tych aniołów, tego, że nasze relacje, więzi, przestaną mieć znaczenie. Wyobrażam sobie taką wieczną mszę świętą, ludzie zbawieni wyglądają tak samo, żaden się od siebie nie różni, są wypranymi z uczuć aniołami-robotami. Jeżeli seks jest taki zły, to dlaczego Bóg to stworzył? Mógł tego nie stwarzać, oszczędziłby kłopotów sobie i ludziom. Jeżeli organy płciowe są takie złe, to czemu je stworzył? Wybaczcie mój post, ale musiałam się wyżalić. Pojawiły się u mnie myśli o ślubie, ale te fragmenty biblijne pokazały mi, że takie pragnienia są brudne i złe. Jestem zdezorientowana. Jak mam kiedyś w przyszłości wyjść za mąż, skoro Bóg uważa to za coś mało cennego? Błagam o słowo pokrzepienia, pocieszcie mnie jakoś, bo mój umysł choruje. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 #61 1 na 1 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | O życiu jako całości? Ale ziemskie życie czy życie wieczne. Bo to, że zbawienie wszystkich ludzi jest bardzo ważne, jest chyba oczywiste. |
#62 1 na 1 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | Tak jest tylko pozornie. Prawda jest taka, że racjonalność świata może być złudzeniem ludzkiego mózgu, który jest opętany myśleniem przyczynowo-skutkowym. Pomiary naukowe i ustalenia matematyczne to jedno, ale jeszcze człowiek je musi zinterpretować: ostatecznie wszystko podlega sądom rozumu. Nie ma pewności, że nie istnieją żadne czynniki zafałszowujące. Poza tym robienie opozycji człowiek - świat jest błędem, w końcu człowiek też jest częścią świata. |
#63 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | > O życiu jako całości?Rośliny, zwierzęta, ludzie - życie na Ziemi. > Ale ziemskie życie czy życie wieczne.Ziemskie, ono jest faktem, a wieczne niewiadomą. > Bo to, że zbawienie wszystkich ludzi jest bardzo ważne, jest chyba oczywiste.Zbawienie ziemskie, czy dla wieczności?
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#64 1 na 1 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | Zgadza się, że życie wieczne jest niewiadomą. Istnieje spora szansa, że to tylko kolejne z licznych urojeń rodzaju ludzkiego. Jeśli nic nie ma po śmierci to nasze życie nie ma żądnej wartości. Tak samo jak sen, którego już nie pamiętasz: jaką on ma wartość? |
#65 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | > Jeśli nic nie ma po śmierci to nasze życie nie ma żądnej wartości.Życie samo w sobie jest wartością. > Tak samo jak sen, którego już nie pamiętasz: jaką on ma wartość?Zadajesz pytanie, a nie odpowiedziałeś na moje...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#66 2 na 2 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | Myślałem, że to pytanie retoryczne. Nie ma żadnego zbawienia ziemskiego, każdy nasz dzień jest niepewny. Oczywiście z naszej perspektywy życie ma wartość - ale jeśli nie ma nic więcej, to ta wartość życia jest tylko złudzeniem. Wszechświat ma miliardy lat, nasza Ziemia zresztą też. Nasz czas się czasem wlecze, ale przepadniemy jak kamień w wodzie - i będą mijały kolejne miliardy lat, bez nas. Jak się nad tym zastanowić, to okazuje się że nie ma wartości. |
#67 2 na 2 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | Serio myślisz, że nie mam nic lepszego do czytania, niż linki do innych twoich wypocin, zawierających kolejne linki do kolejnych tworów twojego genialnego umysłu? Dziwię się, że nie masz bana za spam. |
#68 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | > Myślałem, że to pytanie retoryczne. Nie ma żadnego zbawienia ziemskiego, każdy nasz dzień jest niepewny.To od nas ludzi zależy czy jest zbawienie ziemskie, a niepewność życia tego nie zmienia. > Oczywiście z naszej perspektywy życie ma wartość - ale jeśli nie ma nic więcej, to ta wartość życia jest tylko złudzeniem.Złudzeniem jest sen, nie jawa. > Wszechświat ma miliardy lat, nasza Ziemia zresztą też. Nasz czas się czasem wlecze, ale przepadniemy jak kamień w wodzie - i będą mijały kolejne miliardy lat, bez nas.> Jak się nad tym zastanowić, to okazuje się że nie ma wartości.Wartości nie mierzy się długością czasu, coś trwające chwilę może mieć większą wartość niż coś innego trwającego sto lat.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#69 1 na 1 | tarkos (10757 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | > Nasz czas się czasem wlecze, ale przepadniemy jak kamień w wodzie - i będą mijały kolejne miliardy lat, bez nas.Zapewne bez nas, ale za to (daj im "Boże")) z innymi - my też żyjemy po tych, których już z nami nie ma. Skąd wiara w zupełny koniec przyszłej cywilizacji? [Ja takiej wiary, z racji sceptycyzmu, nie podzielam.] > Jak się nad tym zastanowić, to okazuje się że nie ma wartości.Tu zgoda. Nie ma. Może zatem należy je budować? [Bo dlaczego zakładać, że już gdzieś są gotowe, skoro pokazałeś, że nie ma?] |
#70 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | . > Serio myślisz, że nie mam nic lepszego do czytania, niż linki do innych twoich wypocin, zawierających kolejne linki do kolejnych tworów twojego genialnego umysłu?Nie jestem święcie przekonanym, iż jeżeli chodzi o Pańskie czytanie, to poza konfesyjną prasą i książeczką do nabożeństwa, Szanowny Pan niewiele czyta, co przecież uwidocznia się w poziomie Pańskich wypowiedzi na naszym forum. > Dziwię się, że nie masz bana za spam.Wszystkiego można się spodziewać: www.racjon(*).php/z,0/d,20/s,622763#w624217Choć ja ciągle tu pisuję dla samodzielnie myślącej inteligencji, opisanej we "Wprowadzeniu", zdolnej mnie zrozumieć, a nie na stronach inteligencji bliskiej Szanownemu Panu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,616397#w616429 na których został bym zbanowanym na pewno. @@@ . |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Przerażenie postaciami Jezusa Chrystusa i Pawła | |
1 2 3 4 5 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|