Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie do wierzących.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
07-12-2011 21:01setarkos (10757 punktów)Pytanie do wierzących.
Ocena 3 na 7
Dzień Dobry

Jako że tyle na forum dyskusji okołoreligijnych i miejsce specjalne udzielone, bacząc na częstą tu obecność z wiarą obeznanych (o ile można tak powiedzieć), stawiam pytanie, na które odpowiedzi nie potrafię sobie wyobrazić:

W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?

Pozdrawiam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6
maceox (6766 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
>W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?
To Ty najpierw wytłumacz skąd bierze się takie Twoje wyobrażenie, że Bóg jest w ogóle osobą.
Wskaż tę osobę.
Jak to sobie wyjaśnimy, to będziemy się mogli zastanowić nad tym, czy jest on osobą wierzącą, czyli czy przyjmuje coś za prawdziwe bez racjonalno-empirycznego uzasadnienia.

Ponieważ zauważyłem, że masz bardzo ścisłe wymagania co do rzeczowości wpisów - adekwatnie zresztą do tematu wątku - już spieszę z konkretną odpowiedzią:

ON WIERZY W SIEBIE!


Gdy zatrzymujesz uwagę swą na czymś powodujesz utratę wszystkiego

setarkos (10757 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi maceox
>.. Twoje wyobrażenie, że Bóg jest w ogóle osobą.
Nie mam takiego wyobrażenia. Dlatego pytanie kieruję do osób 'lepiej zorientowanych'.
>Jak to sobie wyjaśnimy, to będziemy się mogli zastanowić nad tym, czy jest on osobą wierzącą,
A nie można odwrotnie - wpierw zbadać 'ustawienie' bóstwa w relacjach w których występuje (tu jako element relacji wiary), by w ten sposób zrewidować jego mniemane cechy?
>ON WIERZY W SIEBIE!
Zatem w nic na zewnątrz (może o to chodziło Pascalowi w zdaniu: "Centrum wszędzie, okrąg nigdzie")?

setarkos (10757 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi diogenes
Wizja trójcy jest na tyle sprytna, że daje zbyt łatwe odpowiedzi.

1 2 3 4 5 6

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365