Racjonalista - Strona głównaDo treści
Argument Kosmologiczny na istnienie Boga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
19-01-2013 07:46thechristian (-41 punktów)Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
Ocena -10 na 14
1. Cokolwiek zaczyna istniec posiada przyczyne
2. Wszechswiat zaczal istniec
3. Dlatego tez wszechswiat posiada przyczyne

Zastanowmy sie teraz nad wlasciwosciami tej przyczyny:

1. Po pierwsze nalezy stwierdzic, ze przyczyna zawsze lezy poza ukladem, ktory staramy sie opisac. Np nie szukamy przyczyny komputera we wnetrzu komputera, tylko poza nim. Jesli tak to przyczyna wszechswiata lezy poza wszechswiatem.
2. Wszechswiat sklada sie z materii, a zatem nasza przyczyna musi byc niematerialna.
3. Wszechswiat sklada sie z czasu, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona czasem (Wieczna)
4. Wszechswiat sklada sie z przestrzeni, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona przestrzenia a wiec wszechobecna.
5. Ponaddto nasza przyczyna musi byc osobowa. Dlaczego ?

Znamy tylko dwa rodzaje obiektow, ktore spelniaja warunki 2 - 4:

a. Obiekty abstrakcyjne takie jak liczby lub zbiory.
b. Umysl. (ang. Disembodied mind)

Poniewaz liczby lub zbiory nie maja sily sprawczej (sa tylko obiektami abstrakcyjnymi), pozostaje nam tylko Umysl jako przyczyna wszechswiata.
Mozemy wiec smialo powiedziec, ze przyczyna wszechswiata to taki umysl ktory:

1. Jest wszechobecny
2. Jest wieczny
3. Jest niematerialny
4. Posiada nieograniczona moc poniewaz powoluje do istnienia caly wszechswiat.

Jak widac rozumujac logicznie i w oparciu o nauke, dochodzimy do wniosku, ze Teizm jest bardziej racjonalnym punktem widzenia niz aTeizm.

Mod:
Poprawna pisownia na tym forum jest wymogiem regulaminowym. Bądź łaskaw pamiętać o odpowiednich znakach diakrytycznych.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..
#91
26-02-2013 12:32
 0 na 2
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi maceox
"to są Twoje IDEE"
Po pierwsze dziękuję za wyrazy uznania. Szacunek dla osoby o innych poglądach to niezwykle rzadkie zjawisko na tym forum.
Po drugie wydaje mi się, że pod pojęciem IDEI masz na myśli, że używam rozumowania dedukcyjnego.
Zwróć jednak uwagę, że w niektórych dziedzinach jesteśmy na nie skazani. Na przykład kryminologia używa rozumowania dedukcyjnego nagminnie, ponieważ niezwykle rzadkie są przypadki przyłapania złoczyńcy na "gorącym uczynku". Niestety nie mogliśmy obserwować powstawania wszechświata, jesteśmy wiec skazani na rozumowanie dedukcyjne. Warto też wspomnieć, że dobry argument nie musi udowadniać tezy w 100%. Wystarczy, że jego konkluzja jest bardziej prawdopodobna od jej negacji.
Myślę, że argument, który przytoczyłem jest dobrym argumentem, jeśli przesłanka 1 oraz przesłanka 2 są prawdziwe to konkluzja 3 przymusowo i nieuniknienie wynika z 1 i 2.

#92
26-02-2013 12:36
 Ocena 3 na 3
setarkos (10757 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>wciąż czekam na dowód na to, że cząstki wirtualne nie posiadają przyczyny.
Pogratulować cierpliwości
Może spróbuj wskazać stosowne przyczyny..
Jaką np. widziałbyś przyczynę chaosu, który niechybnie istniał przed aktem mniemanej kreacji?

#93
26-02-2013 12:42
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>"Jak powstał bóg"
>Źle sformułowałeś pytanie, nie rozmawiasz z osobą, która wierzy w "boga" tylko w "Boga".

Sugerujesz, że nie ma sensu z Tobą dyskutować?

#94
26-02-2013 12:50
 0 na 2
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi setarkos
"Jaką np. widziałbyś przyczynę chaosu"
Nie wiedziałem, że według teorii Wielkiego Wybuchu powstanie wszechświata było poprzedzone chaosem ? A mógłbyś przybliżyć temat i powiedzieć CO było w stanie chaosu ?

#95
26-02-2013 13:46
 0 na 2
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi Meretseger
"i tak ad infinitum"
Pytanie: Czy w świecie fizycznym może istnieć nieskończona ilość przeszłych wydarzeń ? Co mówi na ten temat fizyka / matematyka ?

#96
26-02-2013 13:50
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>Co mówi na ten temat fizyka / matematyka ?
Spytaj o to jakiegoś fizyka/matematyka.

#97
26-02-2013 14:04
 Ocena-1 na 3
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi Meretseger
>>Co mówi na ten temat fizyka / matematyka ?
>Spytaj o to jakiegoś fizyka/matematyka.

Ja już nie muszę, ja wiem.
Brak wiedzy w tej dziedzinie Ciebie, nie mnie stawia w złym położeniu.

#98
26-02-2013 14:24
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
> według teorii Wielkiego Wybuchu powstanie wszechświata było poprzedzone chaosem?
Tego nie wiem. Spotykam się z twierdzeniem, że znane nam prawa fizyki zaistniały razem z fizycznym światem.
[Dokładniej (moim zdaniem): dzisiejszą wiedzę fizyczną ekstrapolujemy (zgodnie z naukowymi przesłankami) na warunki przeszłe.]

> CO było w stanie chaosu?
Pewnie brak porządku, w odróżnieniu od ew. porządku zaprowadzonego przez Przyczynę. Gdyby za sprawą Przyczyny nie nastąpiło uporządkowanie, to należałoby Ją (tę Przyczynę) nazwać psujem lub bałaganiarzem.

#99
26-02-2013 14:31
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
Jak wiesz, to po co zadajesz głupie pytania?
Bałakasz coś o bogach i przyczynach; może się jednak zajmij czymś pożytecznym, zamiast ludzi irytować?

#100
26-02-2013 14:34
 Ocena 3 na 5
astrotaurus (12445 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>"nieuki żonglują pojęciami naukowymi"
>"umysły upośledzone"
>Kto w dyskusji o poglądach używa argumentów irracjonalnych i agresywnych ten boi się, że mógłby nie mieć racji.
Daruj sobie głupkowate maksymy odwracające kota ogonem, napędzające Twoje ego, ale pozbawione treści. Odpowiadam za każde wypowiedziane słowo w przeciwieństwie do Ciebie.

Twoje wypociny sa całkowicie bezrozumne poczynając już od pierwszego zdania posta tytułowego: "1. Cokolwiek zaczyna istniec posiada przyczyne" będącego przygotowaniem do wyciągnięcia z kapelusza Boga co nie zaczął. Prymitywna sztuczka dobra do samogwałtu upośledzonych pod względem poznawczym umysłów kontrolowanych przez wiarę.
Nie będę się przepychał z trollem, dobrzy ludzie wystarczajaco dużo błędów wytknęli byś miał nad czym dumać - jak to mawiał ks. Tischner: mądremu dość, a głupiemu szkoda gadać.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

#101
26-02-2013 14:40
 Ocena 7 na 7
Meretseger (61860 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>używam rozumowania dedukcyjnego.
Tak, używasz rozumowania dedukcyjnego, ale widzisz... garbage in, garbage out. Tak to już bywa.
Miłego dnia.

#102
26-02-2013 15:07
 Ocena-1 na 3
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi Meretseger
"...po co zadajesz głupie pytania?"

1. Nie istnieją głupie pytania.
2. "Jak wiesz, to po co" Żebyś sobie uświadomił jaki błąd popełniasz gdy mówisz, że coś się dzieje: "ad infinitum", oraz abyś zrozumiał, że wszechświat miał absolutny początek.
3. "Bałakasz" - Nie przyjacielu, ja mówię, ale rozumiem, że to co mówię wprawia Cię we wściekłość.
4. "ludzi irytować" - A dlaczego czujesz się poirytowany ? Ja jestem spokojny

#103
26-02-2013 15:19
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>"i tak ad infinitum"
>Pytanie: Czy w świecie fizycznym może istnieć nieskończona ilość przeszłych wydarzeń ?

Tak.

>Co mówi na ten temat fizyka / matematyka ?

Że może.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#104
26-02-2013 15:51
 0 na 2
thechristian (-41 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi big_zyd
"Że może."
Pytanie nie brzmiało: "Podaj odpowiedź, która bardziej Ci pasuje" lecz "co na to fizyka/matematyka"
Polecam przestudiowanie paradoksu Hotelu Hilberta.

#105
26-02-2013 16:05
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
W odpowiedzi thechristian
>Polecam przestudiowanie paradoksu Hotelu Hilberta.
Chce Pan powiedzieć, że dla wielkości skończonej k oraz nieskończonej X zachodzi:
X+k=X,
k.X=X,
Xk=X?
A także (przy k>1):
kX>X?

Czy chodzi o dodatkowe spostrzeżenia?
[Jakie?]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365