MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #157
Nakład: 34895 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-06-14 do 2011-06-18
(aby obejrzeć cały biuletyn należy włączyć wyświetlanie obrazków w wiadomości)

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Oświećcie głupków, a znikną oszuści"
(Jean Eugène Robert-Houdin, magik)

Aktualności i ogłoszenia

21 maja 2011: Bez niespodzianek minął kolejny koniec świata z chrześcijańskiej przepowiedni. Racjonalista trwa :)

Nowa książka Racjonalisty

Po zainteresowaniu jakie wywołała nasza pierwsza książka Karola Wojciechowskiego o masonerii, wydaliśmy drugą pozycję tego autora. Jest to jednocześnie jak dotąd najbardziej opasłe tomiszcze jakie wyszło z naszego wydawnictwa (442 strony).

Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności

Główny cel wolnomularstwa uwzględnia społeczną ideę braterstwa i obowiązków, a nie sztywnego przestrzegania jakichkolwiek zwyczajów, nawet jeśli wywodzą się z tradycji.
Ponoć zgodnie z najstarszymi zasadami masońskimi nie przyjmowano ateistów. Niemniej autor, powołując się na wypowiedzi wielu autorytetów masońskich, wskazuje, że deklaracja wiary w Boga nie była wymagana od kandydatów we wczesnych rytuałach inicjacyjnych, do lóż przyjmowano nierzadko "bezbożników", niedowiarków i libertynów, zaś Biblia w centrum loży była nowinką wprowadzoną przez Anglików w 2 poł. XVIII w. 

Fragment recenzji z wolnomularstwo.pl Masoneria, jakiej prawdopodobnie nie znacie:
"Ponoć najstarsza masoneria nie zajmowała się sprawami społecznymi i politycznymi. Ponoć najstarsza masoneria wymagała wśród Trzech Wielkich Świateł – Biblii. Ponoć tzw. regularna masoneria nie wojowała z Kościołem. Na blisko 450 stronach swojego traktatu Karol Wojciechowski pieczołowicie rozbiera te i podobne tradycjonalistyczne mity do naga. Ukazuje taki obraz tzw. regularnej masonerii, którego zapewne nie zna bardzo wielu członków tegoż nurtu masońskiego, zajętych bieżącym życiem lożowym, nie mówiąc o osobach spoza wolnomularstwa. We wstępie pisze:
'Z pewnością dla wielu osób, które do tej pory miały do czynienia wyłącznie ze stricte ortodoksyjnie konserwatywnym punktem widzenia na Sztukę Królewską, liczne zagadnienia i tezy poruszone w tej pracy wydadzą się wręcz obrazoburcze.'
Autor omawia działalność społeczno-polityczną Wielkiej Loży Narodowej Polski w okresie międzywojennym.
Karol Wojciechowski jest wyjątkowym przykładem ex-masona, który po swoim wystąpieniu z loży zachował pozytywne zainteresowanie tematem wolnomularstwa. Osobiście uważam go za młodego następcę Ludwika Hassa, od którego Wojciechowski różni się jednak tym, że zna masonerię nie tylko jako przedmiot badawczy, ale również od środka (przynajmniej jej nurt liberalny).
Pierwszą swoją monografię Autor poświęcił wąskiemu wycinkowi Sztuki Królewskiej – Rytowi Francuskiemu, czyli najbardziej zracjonalizowanemu systemowi wolnomularskiemu. Jego najnowsza książka – Bitwa o Sztukę Królewską – to obszerny traktat o masonerii i regularności. Jest to bardzo szerokie spojrzenie na ruch wolnomularski, aby ukazać ogromną złożoność i niejednorodność zjawiska jakim jest masoneria, zarówno w jej pozytywnych, jak i negatywnych aspektach.
Prezentowana Czytelnikowi rozprawa ma szczególne znaczenie w Polsce, gdzie odrodzona masoneria ma względnie krótką historię, i na dobrą sprawę stale się kształtuje. We Francji czy w Anglii wolnomularski pejzaż jest solidnie ukształtowany i mało podany na jakieś istotne zmiany. U nas jest zgoła inaczej. Wolnomularstwo (obu nurtów) ma atut świeżości i dynamiki, jakiej nie ma w większości krajów europejskich. Nasze loże mają więcej kandydatów aniżeli są w stanie przyjąć. Masoneria rozwija się systematycznie, zrzesza zdecydowanie więcej młodych ludzi aniżeli loże zachodnioeuropejskie. Nasz pejzaż wolnomularski stale jednak się kształtuje i jest otwarty na zmiany. Prezentowana książka – jako jedno z najbardziej erudycyjnych ujęć tematu – może realnie wpłynąć na ten proces.
Książka nie ma charakteru apologetycznego, lecz masonologiczny, czyli badawczy, odkrywający przed Czytelnikami mniej znane aspekty i historie wolnomularstwa, także takie o których sami wolnomularze często woleliby zapomnieć. Jest solidnie opisana źródłowo, co ułatwia dalsze poszukiwania w temacie."

Zamów nową pozycję

Nowe koszulki Racjonalisty:

Frater Ravus: Wiara nie daje odpowiedzi, tylko blokuje zadawanie pytań

Wiara religijna, po Oświeceniu, nie może być już dłużej uznawana za efekt poszukiwania prawdy o świecie. Udziela pozornych odpowiedzi egzystencjalnych, a jej główną rolą jest zapewnienie komfortu psychicznego jednostkom słabym psychicznie, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru nadania indywidualnego sensu własnemu życiu.
Zalepiając niczym kitem słabości ludzkiego ducha, pozwala człowiekowi ze spokojnym sumieniem zrezygnować z odkrywania prawdziwego w swym milczącym bezkresie świata, z budowania własnego systemu wartości i poszukiwania własnego sensu.

*

Happy Human: Wystąpiłem z Kościoła

Miliony Polaków w Polsce nie utrzymuje rzeczywistego kontaktu z Kościołem katolickim, pomimo formalnej doń przynależności. Mimo to Kościół wywodzi w Polsce swoją siłę również z tych "martwych dusz". Dojrzała i konsekwentna postawa zerwania więzi z Kościołem nabiera na popularności w całym katolickim świecie dopiero w ostatnich latach. Według nas, nie wystarczy po prostu nie wierzyć. Aby być uczciwym wobec siebie i społeczeństwa należy również wystąpić z Kościoła. Mówi się, że do każdej sekty łatwo wejść, lecz trudno wyjść. No cóż, z Kościołem katolickim jest niestety podobnie. Wejście jest dziecinnie łatwe. Wyjście wymaga nieco zachodu. Mimo to, jest nas coraz więcej...
Koszulka "Wystąpiłem z Kościoła" (wersja damska: "Wystąpiłam z Kościoła") a do tego adekwatny symbol humanizmu: Happy Human, radosny człowiek: racjonalista, humanista, wolnomyśliciel, ateista...

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 10. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 5. Kalendarz racjonalisty na 2011

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl
Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

Patronaty

Portal Racjonalista objął patronat medialny nad dyskusją PSR Warszawa: PoBoyowisko - czyli co po Boyu 70 lat później.

Czwartego lipca mija 70 lat od śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Pisarza, którego twórczość charakteryzują celne spostrzeżenia dotyczące sytuacji społecznej międzywojennej Polski. Autor stawiał odważne tezy i wyśmiewa narodowe stereotypy - propaguje świadome macierzyństwo, broni praw kobiet, zwraca uwagę na zbyt dużą rolę Kościoła w sferze obyczajowej i publicznej, krytykuje polski romantyzm. Przeciwstawiając się ówczesnym normom, dla jednych był deprawatorem i demoralizatorem, dla innych wybitnym tłumaczem i jednym z najlepszych polskich publicystów. Rocznica ta jest doskonałą okazją, aby zapytać - czy po upływie 70 lat krytyczna refleksja Boya jest aktualna?

W dyskusji wezmą udział:
prof. zw. dr hab. Janusz  Tazbir - historyk, członek Polskiej Akademii Nauk
dr Bożena Dołęgowska -Wysocka - dziennikarka, autorka książki "Poboyowisko"
Krzysztof Tomasik - publicysta, członek Krytyki Politycznej
Udział zapowiedzieli również Józef Hen i dr Wiesław Uchański - prezes Wydawnictwa "Iskry", prowadzący Salon Boya w dawnym mieszkaniu
Tadeusza Żeleńskiego w Warszawie.
Prowadzenie - Joanna Rutkowska, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Termin: 4 lipca 2011 r., godz. 19.00. Miejsce: Krytyka Polityczna, ul. Nowy Świat 63. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Interwencje

Kuratorium w Katowicach uznało zasadność naszej skargi na flagę papieską w szkole! Czytaj...

Lista ateistów

Rozpoczynamy cykl wypowiedzi postaci znanych i mniej znanych, które wpisały się na naszą Internetową Listę Ateistów i Agnostyków. Pierwszą osobą, która zapoczątkuje nasz cykl, jest pani profesor Romana Kolarzowa. Niewierzący o sobie...

Różności

Dobre wieści z batalii o "etyczne równouprawnienie": Szkoła, która oczerniła ucznia domagającego się lekcji etyki (sprawa Grzelaków) musi ponieść tego konsekwencje prawne - orzekł kaliski sąd. Czytaj...

5 czerwca 2011: 11 tys. z Racjonalista.pl na FB

Polecamy wywiad z prof. Andrzejem Nowickim przeprowadzony w marcu 2011 roku przez członków Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w Warszawie: Łyszczyński wraca do miasta.

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpayNowe teksty

Turboreligijność w czasach globalizacji - Andrzej Koraszewski (18-06-2011)

Ojciec Rydzyk postanowił wyswatać Ducha Świętego z Duchem Naszych Czasów. Oczywiście Tadeusz Rydzyk nie jest jedynym apostołem wykorzystania nowoczesności do szerzenia średniowiecznego zabobonu, bez wątpienia jest jednak najbardziej widoczny i na naszym skromnym podwórku dobrze pokazuje ten duchowy wymiar globalizacji.
Czytaj...

 

Pochwała fińskiej depresji - Małgorzata Piasek (18-06-2011)

Film mimo, że trwa długo, bo 130 minut, trzyma w napięciu. Depresyjny, ascetyczny, niepokojący klimat i aura unosząca się nad tym obrazem wyzwala w odbiorcy ciekawość co jeszcze za rogiem może się wydarzyć. Zdjęcia ulic nocą pokrytych śniegiem. Produkcja ta pełna jest symboliki, akcja płynie w wolny hipnotyczny wręcz sposób - nastroju dekadencji, melancholii.
Czytaj...

 

Polskie wolnomularstwo wobec problemu klerykalizmu - Karol Wojciechowski (17-06-2011)

W II RP polska regularna masoneria była predestynowana do odegrania roli, która przypadała temu ruchowi w jego heroicznej epoce na Zachodzie Europy. Andrzej Strug, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej, w swoim piśmie z 1922 oznajmił: "wolnomularstwo polskie walcząc o ideały wszechświatowego wolnomularstwa musi wielokrotnie zajmować stanowisko bojowe w stosunku do klerykalnych i zacofanych prądów, przejawiających się w życiu publicznym naszego kraju".
Czytaj...

 

Przed wyborami. O świadomości prawnej Polaków - Mirosław Woroniecki (17-06-2011)

Wydarzenia polityczne tego tygodnia otwierające okres ostrej konfrontacji wyborczej, która niestety znowu rozgrywać się będzie pomiędzy dotychczas reprezentowanymi w Sejmie ugrupowaniami politycznymi, prowokują do postawienia pytań o stan świadomości prawnej społeczeństwa i jego liderów, o szacunek dla obowiązującego prawa i o granice dopuszczalności, czy raczej społecznej akceptowalności, forsowania własnych interesów i związanych z nimi ludzi.
Czytaj...

 

Problemy ze świadomością - Jacek Tabisz (17-06-2011)

Biorąc udział w dyskusjach często spotykam się z podejściem do zagadnienia świadomości u istot żywych, z którym nie mogę się zgodzić. Dominują dwie zasadnicze postawy. Wywodząca się z chrześcijaństwa - "tylko ludzie są świadomi", z pewnym nielogicznym ukłonem w stronę domowych kotów i psów u samych wiernych, lub też magiczno - zabobonna - "wszystko co się rusza, albo ma układ nerwowy musi być jakoś tam świadome".
Czytaj...

 

Kto i kiedy usunął II Przykazanie - Dawid Wielgus (16-06-2011)

Ostatecznego podziału całej Biblii na wersety dokonał w 1555 r. Robert Estienne (Robertus Stephanus) podczas podróży z Paryża do Lyonu, by ułatwić i uprzyjemnić wiernym czytanie i odnajdywanie poszczególnych fragmentów. To nic, że księga ta już od kilkuset lat była zakazana do czytania dla parafian. W końcu dlaczego motłoch miał mieć dostęp do słów samego Boga.
Czytaj...

 

Jak Szymon H. eutanazję zamordował - Marek Ławreszuk (15-06-2011)

"Mówi [Pratchett], że walczy o wolność, by ci, którzy chcą się zabić, mogli to zrobić bez przeszkód. Jak jednak pogodzić taki pogląd z tym, co głosi współczesna psychiatria: człowiek decydujący się na zabicie siebie nie jest w pełni psychicznej dyspozycji, nie odpowiada za to co robi". Hołownia nie uznał za stosowne przybliżyć czytelnikom, jaką to "współczesną psychiatrię" ma na myśli (może tę, co każe też leczyć z homoseksualizmu?)
Czytaj...

 

Rak, telefony komórkowe i szympansy - Dan Gardner (16-06-2011)

Pod koniec XIX w., kiedy elektryfikacja zaczęła się rozprzestrzeniać, ludzie byli przerażeni możliwością pożarów i porażenia przez prąd - całkiem rozsądnie, biorąc pod uwagę niedostateczne standardy bezpieczeństwa w owych czasach - ale martwili się także, że elektryczność w domu powoduje depresje, bóle głowy i niezliczone inne niedomagania, włącznie z "przedwczesnym wyczerpaniem życia". Minęło nieco czasu. Nowość stała się powszechna. Dzisiaj myślimy o elektryczności płynącej w naszych ścianach tylko wtedy, kiedy przestaje płynąć.
Czytaj...

 

Abusus non tollit usum - Jerzy Kujawski (16-06-2011)

Im więcej wątpliwości budzi Jego opatrzność, tym wyższe stawia mu się pomniki; im więcej zagrożenia dla parafialnych finansów, tym więcej komunikantów zamieniać się będzie w materię boskiego serca i nikt nie dojrzy w tym ani chytrego zabiegu odwrócenia uwagi od faktu, że król jest nagi, ani niedźwiedziej przysługi dla wizerunku Jego wszechmocy.
Czytaj...

 

Czyny bardziej lub mniej znikomo szkodliwe społecznie - Andrzej Koraszewski (15-06-2011)

Wygląda na to, że po raz pierwszy od 1409 roku Dobrzyń nad Wisłą znów zainteresował mieszkańców naszego kraju. Tym razem za sprawą Jacka B., który wymalował na szkolnym budynku słowa "J..ć rząd". Sąd Rejonowy w Lipnie skazał 19-letniego wandala na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności, z zawieszeniem na lat trzy.
Czytaj...

 

Homo irretitus – indywidualista czy członek społeczeństwa obywatelskiego? - Monika Sadlok (15-06-2011)

Starożytni Grecy stworzyli - polis- jako wspólnotę wolnych i odpowiedzialnych jednostek, organizujących się w celu przeciwstawienia się chaosowi i destrukcji. Nowa forma rozwiniętej sfery publicznej w społeczeństwie informacyjnym pozwala na rozkwit wartości republikańskich, wolności i odpowiedzialności.
Czytaj...

 

Krucjaty i przetrącenie cywilizacyjnego kręgosłupa świata islamskiego - Mariusz Agnosiewicz (14-06-2011)

Świat chrześcijański atakując w XI w. świat muzułmański, napadał na wyższą cywilizację: bardziej światłą, bardziej naukowo-techniczną, bardziej artystyczną. Upadek cywilizacyjny świata islamu to okres papieskich krucjat. Tzw. islamski złoty wiek, który rozwinął się ok. połowy VIII w. w ramach dynastii Abbasydów, zakończył się pod naporem inwazji Mongołów i krzyżowców oraz twórczości Al-Ghazaliego.
Czytaj...

 

Zwycięzcy w konkursie Adama i Ewy - Jerry Coyne (14-06-2011)

Minęło dziewięć dni od czasu, kiedy postawiłem pytanie teologiczne. Celem konkursu było udzielenie pomocy biednym, zdezorientowanym chrześcijanom, którzy chcą zaakceptować biblijną historię Adama i Ewy oraz znany fakt genetyczny, że ludzie nie mogą pochodzić od jednej pary osobników, którzy żyli w tym samym czasie.
Czytaj...

 

Racjonalistyczne (acz drobne) rozważania o szczęściu - Radosław S. Czarnecki (14-06-2011)

Czas pojmowany jako czwarty (może nawet najważniejszy) wymiar naszej doczesnej egzystencji, winien być uznanym jako jedyne, racjonalne i empirycznie uzasadnione, źródło naszego ziemskiego bytu. Gdy Seneka postuluje eliminację uczuć, emocji czy afektów (gdyż tylko cnota daje szczęście, a ona musi być wolna od tych codziennych ludzkich przypadłości) staje się tym samym podglebiem i źródłem dla żyjącego ponad 300 lat po nim Augustyna Aureliusza (354-430), jednego z Ojców i Doktorów, Kościoła rzymskiego.
Czytaj...

 

Zasada ostrożności nie bierze pod uwagę śmierci, którym można było zapobiec - Matt Ridley (14-06-2011)

Zasada ostrożności często stosuje wyższe standardy do nowych technologii niż do już istniejących. Na przykład w Europie genetycznie modyfikowana żywność musi być oznakowana tak, że można prześledzić jej drogę "z zagrody do widelca". Plony organiczne, hodowane na gnojowicy, nie są obłożone takimi wymaganiami, ale te produkty stanowią znacznie większe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego niż rośliny modyfikowane genetycznie.
Czytaj...

 
Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Senat Francji uchwalił Narodowy Dzień Sekularyzmu
Czosnek, duchy i lewatywa z kawy. Oto sposoby na raka (14-06-2011)
Platforma przestraszyła się ojca Rydzyka? (14-06-2011)
„Nie zajmujemy się Bogiem” (We don’t do God) (14-06-2011)
Łono matki darem dla córki (15-06-2011)
Koniec świata Terlikowskiego (15-06-2011)
Wszystko, czego nie wiecie o seksie nastolatków (15-06-2011)
Sekty apokaliptyczne (15-06-2011)
Niepokój księży po słowach Donalda Tuska (15-06-2011)
Chroniczne zmęczenie wirusem (15-06-2011)
Zrobię narodową balangę (16-06-2011)
Najdziwniejsze fikcyjne religie (16-06-2011)
Medycyna przyszłości (16-06-2011)
O. Rydzyk o Paradzie Równości: marsz nienormalności (17-06-2011)
Błogosławiona mutacja genu FoxP2 (17-06-2011)
"O. Rydzyk jest dziś jakby prymasem Polski" (17-06-2011)
Kościół zmienia stanowisko ws. naukowców (17-06-2011)
O. Rydzyk musi zapłacić. Sąd: to nie jest antyklerykalny wyrok (17-06-2011)
Katolicki Uniwersytet Lubelski - nowy bastion radykałów. KUL już nie jest cool (17-06-2011)


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Bitwa o Sztukę Królewską - nowa książka Racjonalisty
RSS z wypowiedziami
Religie:
Po śmierci...na wieki w raju
Filozofia i światopogląd:
Determinizm
Kościół i antyklerykalizm:
Co łaska, czyli takie kościelne Ceneo
Fakt czy mit ? Rozporządzenie o płatnych lekcjach religii
Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i KEP (Episkopatu)
Nauka:
Co to za stworzenie boże ?
Ściema księżyca
The Grand Design
Społeczeństwo i kraj:
Światopogląd sędziego
Nie klękał?
Co z nich wyrośnie?
Szkoła laicka w Gdańsku.
Sprawa Blidy
Kultura:
Aktor w reklamie
ABC Racjonalisty:
"Homeopatia działa"
Gospodarka i ekonomia:
Odsuwamy widmo kryzysu w roku wyborów (2)
Przyczajony tygrys
Kto wykończył Chińczyków?
O wszystkim i o niczym:
Przepowiednia Huntingtona
straszny wybór
Egzorcysta w Lubaniu
Palestyna, od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego
Eutanazja
Jak wolna jest wolna wola

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.