MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #175
Nakład: 39700 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-09-10 do 2012-09-14

Spis treści:


Cytat tygodnia

Obraza uczuć ateistycznych nie potrzebuje paragrafów

"Jestem miłośnikiem prawdy, czcicielem wolności, celebrantem przy ołtarzu wymowności, klarowności i tolerancji. To jest moja religia, a każdego dnia jestem dotkliwie, rażąco, ordynarnie i głęboko obrażany, raniony, upokarzany i krzywdzony przez tysiące różnorakich bluźnierstw przeciwko moim świętościom. Kiedy elementarne kanony prawdy, uczciwości, miłosierdzia i przyzwoitości są nieustannie atakowane przez głupawych biskupów, nadętych, ciasnych i ciemnych księży, polityków i prałatów, świętoszkowatych cenzorów, samozwańczych moralistów i innych dyrygentów cudzych żyć - do jakich pradawnych praw się mogę odwołać? Nie mam żadnego i o żadne nie chciałbym prosić. W odróżnieniu bowiem od tych złośliwych kretynów, przekonania mojej religii są mocne i wiem, że kłamstwa zawsze prowadzą do porażki a niegodziwość i nietolerancja zawsze się rozkładają."

Stephen Fry, książę komedii angielskiej, "Najinteligentniejsza osobowość telewizyjna 2006"


Aktualności i ogłoszenia

Patronaty Racjonalisty

Magia rzeczywistości - nowa książka Richarda Dawkinsa w języku polskim

To pierwsza książka Dawkinsa dla młodego czytelnika, choć może bardziej dla całej rodziny. Pierwsza zarazem bogato ilustrowana, w pełni kolorowa. Autor Samolubnego genu chce nam udowodnić, że wyjaśniania naukowe są nie tylko „prawdziwsze” niż mity, ale że są również bardziej magiczne...

"Jest to opowieść o magii realnego świata, magii objaśnianej przez naukę. To właśnie poetycka magia, o której pisałem. Magia inspirująca pięknem i tym bardziej magiczna, że w pełni realna i zrozumiała. W porównaniu z prawdziwym urokiem i magią rzeczywistości czarodziejskie zaklęcia i sceniczne sztuczki sprawiają rażąco tandetne wrażenie. Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista." (fragment)

"Samolubny gen Dawkinsa zrewolucjonizował nasze myślenie o ewolucji i doborze naturalnym. Jego Bóg urojony zmienił nasze myślenie o religii. Teraz mistrz pisania o nauce połączył siły z Dave’em McKeanem, mistrzem powieści graficznej, i razem stworzyli nowy typ sztuki: graficzną książkę (popularno)naukową." (Graphic Novels)

W ramach patronatu Racjonalisty, oferujemy 14% rabat w przedsprzedaży. Zamówienie:

Magia rzeczywistości

Przeczytaj fragment I rozdziału...

Przeczytaj recenzję Andrzeja Koraszewskiego: Bitwa o magię

Dni i Marsz Świeckości

Po raz kolejny zapraszamy na krakowski marsz ateistów i agnostyków (15 września godz. 12.30, pl. Wolnica), który w tym roku odbędzie się w szerszej formule Marszu Świeckości organizowanego przez Koalicję Postęp i Świeckość wraz z towarzyszącymi Dniami Świeckości, w czasie których przewidziane są debaty, wystawa, spektakl i spacer poznawczy.

Przed sobotnim marszem na rzecz świeckości w Krakowie jeździł tramwaj, nazwany "pociągiem ku świeckości", z hasłem laickim - na najbardziej adekwatnej trasie: Łagiewniki, ul. Franciszkańska, z kurią i sławetnym "oknem papieskim".

Wolnomyśliciele wspierają analogiczne marsze środowisk homoseksualnych i feministycznych. Zachęcamy do wzajemności w szerokiej formule postulatu świeckiego państwa, czyli państwa wolnego od Siły Przewodniej, przyjaznego dla wszystkich swych obywateli.

Zobacz program...

Magazyn Euroislam

Pod patronatem Racjonalisty ukazał się także pierwszy numer Magazynu Analiz Społeczno-Politycznych "Euroislam", poświęcony analizom problemów związanych z Bractwem Muzułmańskim i jego wpływami na Zachodzie. Kto buduje meczet na warszawskiej Ochocie? Dlaczego Bractwo Muzułmańskie jest zagrożeniem dla Europy? Czy Zachód nie popełnia błędów wspierając Bractwo? Do publikacji załączony jest film “Wolność, równość, Bractwo Muzułmańskie”.

Interwencje

Za "naruszanie przekonań religijnych" Superstacja zostanie ukarana przez KRRiT. Kuba Wątły i Mariusz Gzyl niegrzecznie żartowali sobie z księży molestujących dzieci. W tym samym czasie, znany amerykański kapucyn, o. Benedict Groeschel, zasugerował w wywiadzie, że nastolatki molestowane przez księży często są współwinne. Nie dość, że w prawie karnym jest obraza uczuć, to jeszcze zaczyna się ściganie ich administracyjnie. W tych warunkach praktycznie nielegalna może się stać satyra z religii w mediach, bo każda siłą rzeczy "narusza przekonania".

Skierowaliśmy w tej sprawie apel i skargę do KRRiT. Apelujemy o nierozszerzanie ochrony przekonań religijnych w polskich mediach na kpiny z księży i nie karanie "Superstacji" za antyklerykalne programy satyryczne. Wnosimy jednocześnie skargę na uchwałę Rady z 4 września 2012.

W toku realizacji jest natomiast nasza poprzednia interwencja w sprawie poplecznictwa związanego z karą dla Tadeusza Rydzyka. Mało kto wierzył, że toruńska policja zdecyduje się na postawienie zarzutów posłance Annie Sobeckiej. Gdy złożyliśmy zawiadomienie posłanka
odgrażała się nam publicznie, dostawaliśmy także pogróżki od fanatyków religijnych. Po miesiącach wszystkie przeszkody znikły: posłanka stanie przed XII Wydziałem Karnym Sądu Rejonowego w Toruniu.

W związku z decyzją policji, aktywistka Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, który wytknął sobie za cel uznanie rozwoju Radia Maryja za polską rację stanu, wygłosiła we wspomnianej rozgłośni martyrologiczny komentarz, w którym porównuje swój los do ks. Popiełuszki. Toruńska policja w szponach ateistów, ateiści w szponach PO, PO w szponach reptilian - knują na zgubę skromnego ojca redemptorysty i jego umiłowanej córki. Purnonsens, słuchaj: Wniosek o ukaranie Anny Sobeckiej.

Została złożona skarga PSR do Komitetu Ministrów Rady Europy na niewykonanie wyroku Trybunału Praw Człowieka sprzed dwóch lat w sprawie Grzelak v. Polska o brak dostępności etyki w szkołach.

"Bądźmy etyczni!" - kampania ulotkowa PSR i RP na rzecz etyki w polskich szkołach. Do ściągnięcia ulotka, którą można drukować i rozdawać/rozklejać.

Na koniec antyinterwencja: Ministerstwo Zdrowia zażądało usunięcia z Racjonalisty swojego pisma niepochlebnego wobec homeopatycznego "uzdrowicielstwa"...

Ceremonie humanistyczne

Odbyły się pierwsze dwa śluby humanistyczne ze skutkami cywilnoprawnymi! Powoli zaczynamy oswajać urzędników ze ślubami humanistycznymi. W dwóch z nich brali udział kierownicy USC, którzy w ramach ceremonii humanistycznej dokonali aktu cywilnoprawnego. Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Siedmioosobowe gremium polskich celebrantów humanistycznych zgodnie przyjęło do swego grona troje nowych, uzupełniającym tym lukę na zachodzie Polski: Jacek Tabisz, Kaja Bryx i Arkadiusz Andała. Obecnie zatem ceremonie humanistyczne obsługuje 10 celebrantów (obu płci) z następujących miast: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań, Trójmiasto.

Sukcesy wolnej myśli

Świeckie prawo powinno konsekwentnie likwidować praktyki bezwolnego tworzenia z dzieci katolików, muzułmanów, judaistów itd. W Niemczech uczyniono krok naprzód.

Naukowcy z Australii zaprezentowali szansę na przywrócenie wzroku milionom niewidomych ludzi. Udało im się wszczepić pacjentce pierwsze bioniczne oko, czyli hybrydę normalnego ludzkiego organu i elektrod. Kobieta może już dostrzec kształty. “All of a sudden I could see a little flash of light. It was amazing.”

Słowacja, kraj pod wieloma względami podobny wyznaniowo i klerykalnie do Polski, daje przykład szukania oszczędności w wydatkach na Kościół: likwiduje święta kościelne. Wyliczyli bowiem, że jeden dzień wolny kosztuje 180 mln euro.

W polskich sądach zapadły kolejne wyroki wytyczające długą drogę ku świeckiej Polsce (niestety oba wciąż nieprawomocne): Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu nakazuje katechecie zapłacenie 1,9 mln zł w związku z dochodem z którego nie potrafił się wytłumaczyć. Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej skazał księdza na 30 godzin robót publicznych za hałasowanie dzwonami. Ksiądz każdej nocy po wielokroć puszczał gongi, a o 5 rano całą wieś wzywał na jutrznię. Z czasem doszła kolejna atrakcja: o 1.30 w nocy na cały Lewin dudniła pieśń maryjna Chwalcie łąki umajone, I co czuje, i co żyje, Niech z nami sławi Maryję! Sędzia Bartłomiej Biegański stwierdził, że kara grzywny będzie niewystarczająca i skazał księdza na roboty publiczne, które mają go zresocjalizować i wychować. Dodajmy, że to młody sędzia, który swą nominację odebrał z rąk prezydenta w ubiegłym roku. Czy to jaskółka nowego pokolenia w polskim sądownictwie?

Wyróżnienie

Rationalist International: Małgorzata Koraszewska and Andrzej Koraszewski from Poland have been elected Honorary Associates of Rationalist International. This is in recognition of their relentless and committed services for the rationalist cause in Poland and far beyond. Writing and publishing hundreds of enlightening articles and translations of today’s most powerful voices of reason, science and emancipation into Polish language, Andrzej and Malgorzata have inspired a generation of young rationalists and supported them swimming against the tide in a once deeply religious country. Especially by creating the rich and lively portal racjonalista.pl as an intellectual catalytic force, they have helped significantly in building a strong and dynamic rationalist movement in Poland and connecting it to rationalists all over the world.

Różności

Spada zainteresowanie religijnymi ceremoniami przejścia w Niemczech i Hiszpanii. W katolicyzmie jest to na ogół najmocniejszy czynnik przywiązania do kościoła. Ilu byłoby naprawdę chętnych na członkostwo w kościele, gdyby nie jego wciąż atrakcyjna oferta na uroczystą oprawę
ślubu czy pogrzebu, można się przekonać sprawdzając ile osób naprawdę utożsamia się z dogmatami i antyhumanistyczną moralnością (którą się ogniskuje na etyce seksualno-reprodukcyjnej). Większości "katolików" tak naprawdę nie chodzi o wiarę czy tym bardziej moralność, lecz o ceremonie...

Antyszczepionkowa paranoja zbiera śmiertelne żniwo - w tym roku już 5 dzieci zmarło na koklusz w Wielkiej Brytanii.

Prof. Mirosław Dakowski, Kierownik Zakładu Energii Odnawialnych w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, w sposób pasjonujący opowiada o "nieszczęsnych wrogach Pana Boga z portalu Racjonalista" dla których przygotował cudowny wykład o masonach gotujących fatimskie pastuszki w gorącym oleju, o Panu Bogu zaginającym materię i innych dziwach. Wykład rozpoczyna i kończy hit polskiej husarii.

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa tom 1

Koszulki i bluzy Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 5. Koszulka racjonalisty
 6. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
 7. Biblia a Google
 8. Fan club Jezusa
 9. Złota Rybka Darwina
 10. Wiedz, że coś się dzieje
 11. Dino Ateo
 12. Too stupid to understand science? Try religion!
 13. Atom ateizmu
 14. Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Jeśli uważasz, że działalność Fundacji Wolnej Myśli oraz portalu Racjonalista warta jest Twojego wsparcia, będziemy wdzięczni za darowiznę na realizację naszych celów statutowych

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay

Komentarze graficzne z fb RacjonalistyNowe teksty

Sąd opolski odmawia wiary w opowieść księdza ze względu na brak dowodów - Mariusz Agnosiewicz (13-09-2012)

Tysiące księży każdego dnia zawiera tysiące transakcji finansowych, których przedmiotem jest sprzedaż miejsc w Niebie, biletów na pociąg do Raju, transfery pomiędzy Czyśćcem a Niebem i profesjonalna ochrona przed ogoniastymi rozbójnikami. Biznes ten nie tylko uprzywilejowany, lecz i kryminogenny. Kościoła nie winię zanadto, gdyż nie mam wobec niego zbyt wielkich oczekiwań moralnych. Kościół jest "moralny inaczej" gdyż niemoralne jest dlań na ogół to, co nie czyni żadnych szkód drugiemu człowiekowi lub wręcz jest dlań korzystne.
Czytaj...

 

Parkinson zapomniany* - Jerzy Neuhoff (13-09-2012)

Lat temu ponad pięćdziesiąt zostało odkryte 'prawo Parkinsona', ale nie dotyczy ono dość pospolitej obecnie choroby, lecz jeszcze bardziej pospolitego i jeszcze bardziej uciążliwego zjawiska społecznego, któremu na imię 'biurokracja'. Odkrycia tego dokonał Brytyjczyk, Cyril Northcote Parkinson (1909-1993), człowiek wielu zawodów, tymczasowo rezydujący wtedy w Singapurze.
Czytaj...

 

Moja "rozmowa" z Antony Flew autorem książki "Bóg nie istnieje" - Piotr Mądry (13-09-2012)

"Kwestię oceny racji, które skłoniły mnie do zmiany zdania w sprawie istnienia Boga, zostawiam czytelnikom." To wstęp naprawdę godny filozofa. Dzięki Ci Antony, że to napisałeś. Inaczej pewnie nie mógłbym oceniać. Dzięki Twojej zgodzie - zrobię to.
Czytaj...

 

Magia rzeczywistości i jej cuda - Richard Dawkins (12-09-2012)

Jest to opowieść o magii realnego świata, magii objaśnianej przez naukę. To właśnie poetycka magia, o której pisałem. Magia inspirująca pięknem i tym bardziej magiczna, że w pełni realna i zrozumiała. W porównaniu z prawdziwym urokiem i magią rzeczywistości czarodziejskie zaklęcia i sceniczne sztuczki, a także opowieści o zamianie wody w wino sprawiają rażąco tandetne wrażenie. Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista.
Czytaj...

 

Kolejny filozof oznajmia o nieistniejącym kryzysie biologii ewolucyjnej - Jerry Coyne (12-09-2012)

Istnieją rzeczy, które mogłyby spowodować kryzys współczesnej teorii ewolucji. Gdybyśmy na przykład odkryli, że u większości gatunków mutacje nie są losowe, to znaczy, gdyby nie pojawiały się niezależnie od adaptacyjnych "potrzeb" organizmu, spowodowałoby to poważną zmianę teorii ewolucyjnej. Ale to się nie zdarzyło.
Czytaj...

 

Upadek imperium - - o zgubnym wpływie religii na naukę i kulturę - Paweł Piekarski (12-09-2012)

W latach 800-1100 r. intelektualną stolicą świata był Bagdad. Zjeżdżali tam mędrcy, filozofowie, uczeni i wolnomyśliciele stymulujący natchniony pędem poznania dyskurs. Kwitły nauki szczegółowe oraz filozofia. Na polu matematyki dokonywały się kroki przełomowe takie jak upowszechnienie cyfr arabskich, stworzenie systemu dziesiętnego, rozwinięcie trygonometrii oraz algebry.
Czytaj...

 

Zachód popełnia błąd, nie wierząc islamistom - Jan Wójcik (11-09-2012)

Zwolennicy politycznego islamu wcale nie kryją się z tym, że ich ideałem jest ogólnoświatowe islamskie państwo, w którym podstawy prawa zostały określone przez Koran i hadisy. I chociaż zapewniają o tolerancji wobec wyznawców innych religii, to nie specjalnie widać, gdzie miałoby być dla nich miejsce.
Czytaj...

 

11 Września - Andrzej Koraszewski (11-09-2012)

Rano 11 września 2001 roku od spokojnej pracy oderwał mnie telefon Olimpii Górskiej, byłej dziennikarki Polskiej Sekcji BBC, która powiedziała bez wyjaśnień: włącz telewizor, koszmar w Nowym Jorku. O tamtym poranku saudyjski publicysta, Abdulateef Al-Mulhim w dzisiejszym wydaniu Arab News pisze: "Wczesnym rankiem 11 września 2011 roku świat został podzielony."
Czytaj...

 

Ateistyczni przyjaciele Boga - Eric S. MacDonald (11-09-2012)

Jeden za drugim ci ateistyczni przyjaciele Boga powtarzają swój taniec zastrzeżeń wobec niewiary, rzucają kalumnie na swoich byłych przyjaciół. Z czasem zaczęli chłostać nowych ateistów w najbardziej uszczypliwy sposób, jaki mogli wymyśleć, oczywiście zachowując akademicki spokój, aby nikt nie oskarżył ich o namiętność lub radykalizm. Ich zdaniem, wszyscy możemy pracować razem - i to właśnie powinniśmy robić - żeby uczynić świat bezpiecznym miejscem dla każdej opinii, nawet jeśli niektóre z nich pojawiają się w wiadomościach jako podstawa najnowszych zbrodni przeciwko ludzkiej przyzwoitości, dokonanych w imię ich bogów.
Czytaj...

 

CHINESE PIE czyli Chiny a Zachód - Piotr Napierała (11-09-2012)

W Chinach partia to patrycjat, pośrednik, między ludem a władzą najwyższą. Demokratyczne eksperymenty w miastach Syczuanu w Pekinie są określane jako nieudane. Wobec USA i Zachodu, Chiny stosują politykę wspierania ONZ, wspierania reżymów, które musiałyby się bez ich wsparcia poddać woli Zachodu (Afryka, Iran, Birma, Wietnam, Tunezja), cenzury (podobno aż 100.000 ludzi przegląda Internet dla rządu, zmuszenia Google i Yahoo do zaakceptowania ich reguł gry.
Czytaj...

 

Modlitwy waginy - Grzegorz Andrzejczyk Bruno (11-09-2012)

"Modlitwy waginy" Charlotte Roche atakują pewne społeczne tabu dotyczące ludzkiej seksualności. Związek głównych bohaterów przypomina w swojej konwencji emocjonalnej zjawisko określane jako "fucking friends". Czy jest to pozycja skandalizująca, obrazoburcza? Dla części czytelniczek i czytelników z pewnością taką będzie.
Czytaj...

 

Kryptonim POTENCJACJA. Część VI - Marcin Kruk (10-09-2012)

Życie jest zajęciem okazjonalnym, a umowa z Panem Bogiem jest umową śmieciową od poczęcia aż do zasranej śmierci - powiedziała Michalina, próbując pocieszyć nieprzyzwyczajonego do bezczynności sierżanta Marka. Czytanie gazet, które początkowo oglądał szukając doniesień o aferze z podrabianymi lekami homeopatycznymi, wypełniało mu czas kiedy Michalina przygotowywała się do kursu, na który zamierzała się zapisać w październiku.
Czytaj...

 

Kopernikańska degradacja - Matt Ridley (10-09-2012)

Astronom Martin Rees ukuł niedawno zgrabny zwrot " degradacja kopernikańska" jako określenie na zwyczaj nauki serwowania upokarzających rozczarowań tym, którzy myślą, że nasza planeta jest specjalna. Kopernik powiedział nam, że Ziemia nie jest w centrum układu słonecznego; późniejsi astronomowie znaleźli miliardy układów słonecznych w każdej z miliardów galaktyk, degradując nasz dom do kosmicznego pyłku.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

20.09, Warszawa: Dokąd zmierza kapitalizm
PSR Wrocław, zapraszamy na spotkania 13 i 20 września.


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Religie:
"Bóg urojony" - dla kogo ksiązka
Nic śmiesznego?
Filozofia i światopogląd:
Mistycyzm, jako subiektywne doświadczenie psychiczne.
Kościół i antyklerykalizm:
Rydzyk nowym Szpakowskim?
,,Nasza jest Polska tylko...!"
Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów?
Społeczeństwo i kraj:
Koegzystencja
Bartek "Agitka" Arłukowicz
PO - partia bez winy :-)
O etyce po łebkach
Człowiek niezastąpiony
ABC Racjonalisty:
Jeszcze o nauce religii w szkole.
Gospodarka i ekonomia:
Rekolekcje z neoliberalizmu
O wszystkim i o niczym:
Katolicki pomocnik towarzyski czyli jak pojedynkować się z ateistą
Carl G. Jung "Nowoczesny mit..."
Tradycja
Erystyka dialektyczna - kłaniać się czy dźgać w plecy?

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.