MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #42
Nakład: 1371 (odbiorców mailingu)

Spis treści:Cytat tygodnia

Militaryzm USA

Zastanawiam się, dlaczego członkowie Kongresu, tak bardzo zafrasowani kosztami różnych przedsięwzięć, nie poświęcają większej uwagi Ministerstwu Obrony, które po upadku Związku Radzieckiego i zakończeniu zimnej wojny nadal wydaje ponad trzysta miliardów dolarów rocznie.

"Metamorfoza" Saddama

Saddam Husajn, autokratyczny przywódca Iraku, uległ wówczas (tj. w latach 1990-1991) w amerykańskiej świadomości przemianie z niemal nieznanego sprzymierzeńca, któremu zapewniano kredyty, najnowszą technologię, uzbrojenie, a nawet dane z satelitów szpiegowskich - w ziejącego ogniem zagrażającego światu potwora. Nie jestem zwolennikiem Husajna, ale uderzające jest jak szybko może stać się wcieleniem zła ktoś, o kim nie słyszał niemal żaden Amerykanin. W naszych czasach mechanizmy wzbudzania gniewu społecznego działają w każdym miejscu na Ziemi. Skąd mamy mieć pewność, że możliwość kształtowania opinii publicznej i sterowania nie będą zawsze w rękach odpowiedzialnych ludzi?

Carl Sagan, 1995 rok.


Nowe teksty

 

Rozmowa z prof. Barbarą Stanosz - Mariusz Agnosiewicz (16-06-2003)

O sensowności wiary, ateizmie i logice, agnostycznym "nie wiem", nauce i pseudonauce, "szczepionce przeciwko infekcjom irracjonalizmu" i paru innych sprawach rozmowy część pierwsza.
Czytaj...

 

Polski Aborygen - Mariusz Agnosiewicz (17-06-2003)

To jedyna taka krucjata o państwo neutralne światopoglądowo! Ateista w walce o państwo świeckie stracił syna. Czy jednak jego determinacja nie pójdzie na marne?!
Czytaj...

 

Teologia genitalna - Maciej Psyk (22-06-2003)

Wszechświatowym domem wariatów - określał często Nietzsche Kościół i chrześcijaństwo. Określenie to z pewnością najlepiej ucieleśnia się w katolickiej teologii moralnej...
Czytaj...

 

Szamaneria plemienia LPR - Leon Bod Bielski (24-06-2003)

Kamera pokazuje wyjący, rozszalały tłum, pod przewodem jednego posła i zgrai miejscowych aktywistów z plemienia LPR ciskający wyzwiska i tuziny jaj w podpływający "statek" wielkości holownika...
Czytaj...

 

Przepis na Boga - Piotr Drobner (23-06-2003)

Weź ekstrakt nicości, destylat próżni i sedno kłamstwa. Dodaj niebytu do woli i kilka szczypt niczego. Mieszając, dosypuj emanację niewidzialności i absurd nieobecności...
Czytaj...

 

Dwie siostry - Lucjan Ferus (23-06-2003)

Były sobie dwie siostry - bliźniaczki, zwały się Religia i Polityka... te dwie siostry są w istocie jedynie dwiema postaciami jednej istoty: Władzy człowieka nad człowiekiem...
Czytaj...

 

Katolicyzm - tak! Wypaczenia - nie! - Maciej Psyk (24-06-2003)

Powstał Międzyparafialny Komitet Strajkowy - Front Oswobodzenia Katolików (MKS FOKa, przewodniczący: Maciej Psyk)! Heretycy wszystkich parafii łączcie się! Oto pierwszy dokument programowy.
Czytaj...

 Powiastki fantastyczno-teologiczne

Szatański projekt - Lucjan Ferus (23-06-2003)

Bóg stworzył ułomne istotki (nas) jako rozumne zwierzątka do pomocy Koronie Stworzenia: Człowiekowi. Na skutek tragicznej pomyłki potoczyło się inaczej. Człowiek - to miało brzmieć dumnie...
Czytaj...

 

Prostaczek Redivivus - Maciej Psyk (22-06-2003)

Wolterowski Prostaczek niezmącony ideą katolicką postanowił ją poznać. Już wkrótce takich Prostaczków będzie coraz więcej w Europie. Jak wówczas będzie wyglądał Prostaczkowy come back?
Czytaj...

 

Akcja Arka - Lucjan Ferus (23-06-2003)

Noe, jak doskonale wiadomo: wynalazca wina i jego wielki miłośnik, był bardzo przywiązany do swych licznych winnic. Tymczasem Bóg zjawia się i mówi mu: Noe, buduj arkę, robię powódź tysiąclecia!
Czytaj...

 

Lekcja religii - Lucjan Ferus (23-06-2003)

Bóg przechodząc korytarzem Wyższej Akademii Wychowania Anielskiego (WAWA), usłyszał głośny śmiech zza drzwi pobliskiej klasy. Przy profesorskim stole siedział archanioł Luciferus...
Czytaj...

 Postmodernizm

Bricolag i dekonstrukcjonizm - Joanna Żak-Bucholc (17-06-2003)

Strukturalizm, którego koryfeuszem był Lévi-Strauss, prezentuje modernistyczną formację myślową, zaś poststrukturalizm Derridy, krytyka koncepcji bricolagu - postmodernistyczną.
Czytaj...

 

Postmodernistyczne gaworzenie - Edward O. Wilson (22-06-2003)

Wybitny entomolog ukazuje postmodernizm jako intelektualną czkawkę Zachodu. Ironiczna rozpraw(k)a z matrixem, dekonstrukcjonistami oraz "szokującym odkryciem" Zachodu, że nima Boga...
Czytaj...

 Filozofia

Dialog parmenidejski - Emanuele Severino (16-06-2003)

Okolice nihilizmu, czyli dialog między Przykazaniem Nie Zabijaj, Zabójstwem i Narodem. Severino jest włoskim filozofem i pisarzem, wyznawcą doktryny Parmenidesa z Elei.
Czytaj...
Tłumaczenie: Marek Bończak.


Znalezione w Necie

Podzwonne dla szkoły kat.? (22-06-2003) 
Autor: ELIZA SARNACKA-MAHONEY
Źrodło: Nowe Państwo/Kiosk.onet.p
"Wojna przeciwko szkołom" - tak ocenił na łamach New York Timesa jego stały felietonista Bob Herbert tegoroczny plan wydatkowania budżetu, z którego 18 procent odmaszeruje na wojnę, a tylko 8 skapnie na szkoły. Jest to o około 11 miliardów za mało, by ame
Zgłosił: Ropuszyński
Czytaj..

Kalendarium tolerancji (18-06-2003) 
Autor: Forum/Onet.pl
Źrodło: Forum/Onet.pl
Jak wyzwalał się Zachód? Jak wyzwalał się Wschód?
Zgłosił: dawid
Czytaj..

Koszyk Polaka-katolika (18-06-2003)
Autor: WOJCIECH MARKIEWICZ
Źrodło: Polityka/Onet.pl
Jakie są wydatki Polaka-katolika związane z praktykami religijnymi? Ile go kosztuje chrzest, Pierwsza Komunia, ślub, pogrzeb, ile kładzie na tacę? Choć 96 proc. Polaków deklaruje, że są katolikami - najwyższy odsetek w Europie - a 58 proc. chodzi co niedz
Zgłosił: dawid
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Nowe wiadomości z kraju i ze świata

Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.

Redaguje: Dawid Ropuszyński

Ciekawostki

Czytaj...

Nowe listy od Czytelników

Ateista-mistyk - Maciej Dobrut (19-06-2003)

Od kilku lat czytuję twoje strony: "Agnostyka-obywatela", "Klerokratię", "Racjonalistę". Zacząłem je czytać jaszcze jako katolik pragnący pogłębić swą wiedzę o chrześcijaństwie...
Czytaj...

 

Mielizna ateizmu - Robert Niedźwiedzki (17-06-2003)

Jesteście wyraźnie antykatoliccy, większość tekstów jest żałośnie stronnicza i emocjonalna, niewygodne dla tezy fakty się przemilcza, ateizm nie może oznaczać mielizny intelektualnej.
Czytaj...

Listy od Czytelników
Krytyczne


Aktualności i ogłoszenia

Diamond Web Award

Oddaj swój głos na Racjonalistę w rankingu Diamond Web Award - wystarczą dwa kliknięcia! Głosuję...

Przeglądnij Przegląd

Właśnie się ukazał nowy numer tygodnika Przegląd, w którym - oprócz jak zwykle wielu ciekawych tekstów - można znaleźć mój artykuł:

Mariusz Agnosiewicz, "Klucze do katedry", Przegląd, Nr 26 (183), 29 czerwca 2003, s.47-48 (Opinie).

Polecam:)

Lato...

Dla wielu z Was zaczynają się wakacje (uczniowsko-studenckie), dla części być może urlopy i inne formy letniego odpoczynku. Nie zapomnijcie o nas! Będzie ciekawie, gwarantuję :)


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane watki:
Zajmijcie się islamem!

Pytanie

Judasz Iskariota

Naukowe zarozumialstwo

Ekonomia - prośba o pomoc

Nastawcie na Weissa

Czyli niby co?

List do Mamusi

Strona główna Forum


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów! Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Przydatne linki

Racjonalista CD
Księgarenka Racjonalisty

WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
FAQ
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SONDTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org 

An European forum for reason and rationality.

AR Cover (24-06-2003)

The American Rationalist: An Alternative To Superstition And Nonsense. Issue July/August 2003: Table of contents...
Read...

 

And The Gods Yawned - Ronald G. Crowe (23-06-2003)

Christian dogmas are a copy of other religious dogmas. Virgin births, ascensions to heaven and such long ago became old hat.
Read...

 

The Goofiest Sect of All - Don Havis (17-06-2003)

Mormonism may be the goofiest sect of all, yet, absurdly, it continues to grow because of our "stupendous capacity to believe the incredible."
Read...

 

Government Must Be Secular - Richard Bozarth (16-06-2003)

The title says it all: To be good, government must be secular, free from any entanglement with religion or religious establishments.
Read...

Found on the Web

GOD IN EUROPE (22-06-2003) 
Source: TIMEeurope Magazine
O Father, Where Art Thou? Christianity is becoming a minority faith in Europe. But God isn't dead: people are defining their own belief systems and mixing in alternative spirituality. A special report.
Provided by: de Wonderer
Read..

News

Read...

Links

The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/