Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.842.482 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 471 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"
« Listy i opinie  
Ateista-mistyk
Autor tekstu:

Od kilku lat czytuję twoje strony — „Agnostyka-obywatela" (z tego co pamiętam, to też było twoje), „Klerokratię", no i teraz „Racjonalistę". Muszę przyznać, że jest to najlepsza strona religioznawcza w polskiej Sieci. Zacząłem je czytać jaszcze jako katolik pragnący pogłębić swą wiedzę o chrześcijaństwie, „niechrześcijaństwie", no i przede wszystkim o NIM. Obok licznych książek które przeczytałem — byłeś jednym z ważniejszych źródeł informacji dla mnie. Już wtedy chciałem rozpocząć z Tobą jakąś formę współpracy (jeszcze jako wierzący).

Kupa informacji (o Bogu i religiach) jakie pochłonąłem w ciągu ostatnich 10 lat „przybliżyła" mnie do Niego — chciałem wtedy wstąpić do zakonu, mimo obrzydzenia powierzchownością katolików i błędów ich wiary oraz mojego neoplatonizmu, panteizmu i fascynacji sufizmem. Przyszedł jednak na mnie kryzys — trwało to jakiś tydzień — siódmego dnia, tuż przed wyjściem do kościoła (bywałem tam co najmniej raz na tydzień) poczułem, że zbliż się koniec mej wiary. Klęcząc wtedy w kościele zrozumiałem, że mam do wyboru — kościół, albo mnie — to znaczy bycie szczerym i fair wobec samego siebie. No i po wyjściu z kościoła zostałem ateistą. Jestem nim do tej pory (20 miesięcy), choć od roku jestem również praktykiem buddyzmu zen. Może ci się to wyda sprzeczne, ale wierzę tylko w naukę — mistycyzm uwielbiam — ale tylko ten „ostateczny" — gdy nie ma już w nim Boga i wtedy kiedy nie jest sprzeczny z nauką.

Twoja droga i postawa (wierzący ateista, czy jak zwał, tak zwał) wydaje mi się podobna do mojej — choć może źle zareagowałeś na ten zen. Nie jestem przeciwny religiom i ich wyznawcom, ale niewiedzy, ciemnocie i bezrozumnemu fałszowi powielanemu siłą inercji (szczególnie wśród katolików).

Chciałbym w jakiś sposób współpracować z Tobą — niestety moja znajomość obsługi kompa jest dość podstawowa, ale mógłbym pisać teksty. Mógłbym się zająć czymkolwiek, ale szczególnie interesuje mnie (i znam) mistycyzm wszystkich religii, wczesne (do IV w.) chrześcijaństwo plus historyczny Jezus, komparystyka religii, nowe sekty protestanckie i filozofia religii wschodu, powstawanie i zamieranie religii oraz socjologia religii. Oprócz religii interesuje się fizyką wysokich energii, makroekonomią (jestem neoliberałem) i biologią molekularną (jestem studentem medycyny). Nie jestem może w tych kwestiach jakimś wielkim specjalistą, ale jeśli chcesz, możesz sprawdzić co wiem o religiach i nie tylko.

Z poważaniem.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Ateizm i agnostycyzm w kraju nad Wisłą
Człowiek z wyboru

 Dodaj komentarz do strony..   


« Listy i opinie   (Publikacja: 19-06-2003 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Dobrut
Studiuje w Krakowie, interesuje się współczesną nauką (w szczególności biologią i fizyką) oraz religiami.

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Kolejny skandal expastora
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2509 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365